Tanışma , spin takım ve öneri

Konu, 'Takım Çantası' kısmında Noobidik tarafından paylaşıldı.

1. Noobidik

Noobidik Alper

En İyi Avı:
    11 kalamar
    Merhaba sevgili forum sakinleri. Ben Alper Ktü maliye bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Forumu 3 yıla yakın bir süredir takip ediyorum. Siz değerli forum sakinlerinden bu güne kadar çok şey öğrendim , özellikle Vedat amca , Kadir levrek peşinde abi :D ve Turgay Karaaslan abi, sizler sayesinde kendimi teorik olarak yeteri kadar geliştirdiğimi düşünüyorum, ve eminim ki benim gibi nice genç yaşlı bir çok balık tutkununu aydınlattığınız için şahsım adına sizlere çook teşekkür ediyorum.

Sizlere ve diğer bütün forum sakinlerine şuan bunları yazmak bile benim için büyük bir mutluluk. Geç oldu ama güç olmasın ( 3 yıl ) :D , artık aktif olarak forumda zaman geçirmek istiyorum. Malum finallerde bitti, ve bitmesinin verdiği büyük rahatlama ile son 1.5 aydır sıkı takibe aldığım SPİN avcılığına adım atmama çok az bir zaman kaldı.

Şöyle ki; Şuan Trabzondayım ve sınavlarımın açıklanmasını bekliyorum. Yaklaşık 10 gün sonra Mersine 20 günlük bir ara tatile gideceğim. Aslen Giresunluyum ve ailem mersinde oturuyor. yani kısaca Mersin ve Trabzon da bol bol avlanmaya vaktim olacak.

Ve kendime şöyle bir takım kurmaya karar kıldım ;

Spro passıon 730 spin motor : 100 tl

Okuma salina sea spin 2.40 10-40 gr kamış : 110 tl

river2 sea Rover 98 g15r ve g12r: 18 tl

strike pro eg-063f 005 : http://www.avmarketi.com/asp/product/5276/STRIKE-PRO-EG-063F-SUNI-BALIK-8-5CM

misina ise süper maxim düşünüyorum , örgü misina seçmememin nedeni ise atışa tutuşa aksiyona alışana kadar misina kullanmak , bu misina için okuduğum yorumlar beni çok cezbetti .ancaaaak

işte düğüm burada kopuyor , bu maxim 100mt , ve ben 0.25 sarmak istiyorum . Hal böyle olunca ben bu misinayı makinaya sararken biraz huzursuz olacağım , açıkçası pek bilgim yok . Ek mi yapmalıyım , sahteyi fırlatırken takılma kopma yaşarmıyım ? yoksa başka misina mı almalıyım , tavsiyeniz nedir. Genel olarak WTD ye çok merak saldığım içim WTD yapacağım. okuma blue fish ve nippon super tough
    hakkında ki düşüncelerinizi alabilirmiyim WTD için.

Ayrıca genel olarak takımı nasıl buldunuz yorum alabilirmiyim, bütçem 250- 300 tl arası şuan için , bir an önce sipariş vermek istiyorum sabırsızlanıyorum. Trabzon da levrek , mersinde her çeşit avcı balık için bir takım düşünüyorum. yapacağınız yorumlar benim için çok değerli.

Kadir abi WTD konusunda bana çok şey öğrettin yazılarını okuyup videolarını izledim bol bol , bu yüzden sana ayrıca hürmetlerimi sunuyorum :D :D :D
    Bütün balıkavı.net forumu sakinlerine saygılar. Hepimize bol trofeli avlar diliyorum.

2. setko

setko sedat abay

Favori Kamış:
    Shimano Biomaster 3.00 15-50
    Favori Makine:
    Shimano Technium 2500 FG
    En İyi Avı:
    67 cm Turna
    Spin avlarında atacağın mesafe maksimum 50 mt olur bu yüzden misinaya ek yapmanın hiç bir zararı olmaz.Tabi takımı başka avlarda kullanmayacaksan!

3. haylasx

haylasx tolga

Favori Kamış:
    fladen extraa flexxx 15-50
    Favori Makine:
    okuma safina pro spa 40
    alper kardeşim öncelikle h.g foruma *** bol avlı raporlarını okuruz malum ancak rapor okumakla geciyor vaktim icraat şimdilik sıfır üstadlar malze hakkında daha sağlam bilgiler verirler bnm nacizane tavsiyem pişman olmaman için cok dikkatli secimler yap kamışı 2.70 düşün bence makinada shimana catana 3000 alırsan 0.25mm 140 metre sarıyor trabucconun t force sarı misinası var 150 metrelik kesinlikle onu al cekeri yüksek aynı zamanda uzun mesafe atışlar için tasarlanmış tabi yinede söylim üstadların değerlendirmesinden sonra kararını verirsin

4. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
    55cm zargana--60 cm Lüfer (Kofana)--70 cm 3.750 gr Levrek
    Kadir abi sayesinde bende passion 720 aldım ve 100 metre 0.28 maxım sardım ve kullanıyorum aynısını da öneririm.
    Passion oldukça kaliteli yalnız tek kusuru yedek kafa yok ve bulamıyorsun :(. Wtd içinde çok başaralı ve yormuyor. 730 almak yerine 40 lık makina al çünkü makina ağırlığı aynı.
    Kamişda v system al 240 al 130 tl ye bulursun. Avantajı daha çok özellikle daha hafif , bazuka çantası var vsvs. 20 tl fark olur.
    Sahte olarak su üstü için river 2 sea buble pen al ilk olarak aksiyon daha rahat alıyor vede daha az yoruyor.

Cultiva nın Zıpn da oldukça güzel ve rahat aksiyon alıyor. Rover 98 biraz daha yorucu ama daha uzağa atıyorsun tabi. Usami in su üstüde fena değil.

5. miller01

miller01 ali ihsan

Favori Kamış:
    OKUMA V SYSTEM 240cm DAIWA REGAL TELESPIN 15-60GR 2.75M
    Favori Makine:
    SPRO Passion 720 Ryobi Ecusima 4000 VI,Okuma Trio 55 Red Core
    En İyi Avı:
    SIRA ONDA...
    Alper kardeş öncelikle hoşgeldin. Su üstü olarak Rover 98'den g15r'yi özellikle öneririm,lucky craft sammy 100'de kullandığım ve aksiyonunu sevdiğim bir diğer sahtem.Dalarlı olarak da erimi ve aksiyonunu beğendiğim Haryu 125F ve lucky craft flash minnow 95 mr chartreuse shad özellikle öneririm.Misina konusuna gelince ek yapmana gerek yok maximin 1 makarası 100 mt oluyor,iki makara alırsan makinanın aldığı kadarını sararsın,kaldı ki spinde sanıyorum ki çoğunlukla erişebileceğin mesafe 30-40mt maksimum olacaktır.Kolay gelsin...

6. Kadir Levrek Peşinde

Kadir Levrek Peşinde SİDEPRENSİ eski nick im

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA SPİN KAMIŞ 240cm
    Favori Makine:
    süper passion 740m ve küçük kardeşleri
    En İyi Avı:
    süper maxim misina :9
    misina 10 lu makara halinde bayii ye gelir:) dilersen 2 makara alirsin 200mt almis olursun,bir birine baglidir bu makaralar,100mt istersen 1 makara keser verir sana bayii,,

makinayi 40 lik al,aralarinda 5 6 gram fark var,yanlis alma 740 serisinden alacaksin (740M deyil,bu serisi sig kafadir)

http://www.anadoluavmarketi.com/urunler/spro-passion-740-olta-makinasi/17476/

passionlar saglam,kullanimi keyif veren bir makinadir,bunlarla tanisdikdan sonra,pahali makinalari elden cikardim,
    tek kusuru yedek kafasi yok,,

ama bende 3 +1 spro makina oldugu icin,benim acimdan sorun yok:D
    zira kafalari bir birine uyuyor:thumb:

spro red arch var daha pahali olani onun yedek kafasi var,,ama ben yinede spro passion tavsiye ederim,o paraya 2 adet passion alirsin üstüde cebinde kalir:D

kamis olarak 270 den asagi inme,malum karadeniz de kullanacaksin,,mersin icin 240 da isini görür ama bence ortadan git 2 tarafida iadere etsin:D
    3mt de alabilirsin,

sahtelerin güzel ancak takviye gerektirir,,
    mesela bir zippin zgiy su üstü sahte,ima pugachevs cobra,

take bubble pencil

http://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=7-BUBBLE-10CM

shimano 90f serisinden,,9cm 12gr, bu sayfayi actikdan sonra bu serili ürüne geldiginde gördügün ilk resim,
    linki tikladiginda baska renkleri cikiyor,sen o rengini bul ve al,,

http://www.avmarketi.com/asp/listgroup.asp?group=05400000

pg90 014 nami diger sampion:thumb:

http://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=12-PG-90

hd13

http://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=24-01.07.0080

beyaz haric hangisini alirsan al,,gece baliga gidiyorsan beyazinida alabilirsin,,elinde agir bir sahte her zaman bulunsun;)

http://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=7-4494X

07 ekürü 31 bunlara göre 10gr lik savagear zoka al,,

http://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=7-4511X

bunuda al,,

http://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=7-46581

kirmizi kafa ve sirf beyaz olani al,,

http://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=7-436XX

yahut bu seriden 21 25 02, ve 13 kodlu olanlarin tamamini al,,

http://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=7-436XX

simdi yemegi atese koyduk ne lazim:D

tuz,tuzsuz yemek yenirmi:D

popper sahteler:D

http://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=3-R SP 90

7. uFuK-28

uFuK-28 Ufuk

En İyi Avı:
    72 cm levrek
    Alper merhaba öncelikle hoşgeldin. Makina güzel olsa gerek Kadir okadar çok övmüştüki bende bir tane alacağım yakında, arkadaşın dediği gibi 40,lık bence daha uygun ama 30,lukta idare eder kanımca. Kamış güzel ve oldukça sağlamdır boyu 240 olması dahada güzel uzunu çabuk yorar diye düşünüyorum. Su üstüne merak saldım diyorsun o biraz zor iş insanı çok yoruyor 8 tane aldım hepsi köşede yatıyor hele hele 0.25 misina ile su üstü yaparsan birde 2-3 kg hatta daha büyüğü atladığında hiç sanmıyorum dayansın patlatır misinayı ( 3 gün su üstü yaptım 2.5 kg yakaladım oradan biliyorum). Misinalar 15 gün kullanımdan sonra gücünü kaybediyor tuzlu su yıpratıyor hergün yıkasanda faydası pek olmuyor, bence 0.30 daha uygun hemde oldukça sağlam. Yazmış olduğun sahteye gelince çok hafif zaten bu işe başlayan 1 sahteylen başlar sonu gelir sen yinede düşün taşın bunlardan edinmeye bak strike pro 031 veya 145s yada 145f biri derinden geliyor suüstü hangisi şimdi bilemiyeceğim 0.3 mt dalarlısı olsun renk kodları 010 veya 005 olanlarından almaya bak.Her 2 renkte gecede gündüzde iş yapıyor. Tahminim orada levrek yakalayanları pek görmemişsin genelde Trabzonda 0,40 altı misina kullananı görmedim, birde genelde silikon kullanıyorlar. Mart sonlarından başlayarak trofe raporlarını bekleriz, şimdiden rastgelsin..

8. Noobidik

Noobidik Alper

En İyi Avı:
    11 kalamar
    Takımı başka avlarda kullanmayı düşünmüyorum. 50M atabilsem yine büyük başarı dediğiniz gibi , yalnız balığı yakaladığımda açılacak kalama ile birlikte heralde 100m yi bulması yine imkansız , şu halde ek yapmak mantıklı sanırım. tavsiye misinaları değerlendirdikten sonra bu konuyu tekrar düşüneceğim. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.
    rast gelsin...

H.b :) tabiki üstadlara mümkün olduğunca danışmaya çalışacağım, fakat makine olarak spro dan , kamış olarak okumadan vaz geçmeyeceğim :) sebebi ise kurduğum bütün hayaller bu iki marka üzerine , okadar hayal kurdum :) şimdi sil baştan yeni malzeme için uğraşıp kendimi yormak istemiyorum, ki zaten spro için bile çok araştırma yaptım. Nerdeyse memnun olmayan yok yorumlarda. misina için ilk etapta örgü düşünmüyorum , 2.70 biraz büyük geldi bana açıkçası ilk etapta kullanmak biraz zor olur, biraz geliştireyim kendimi , ondan sonra zaten verimsiz olursa yeterli gelmeyecek kullandığım malzemeler , mecbur başka arayışlara yöneleceğim. İnşallah gerek kalmaz. yorum için teşekkür ederim. iyi forumlar

Evet nerdeyse tek kusuru okuduklarıma göre yedek kafa meselesi. Oda güzelin kusuru diyelim :D , 730 ve 740 ağırlık olarak aynı ama büyüklük açısından iş değişiyor sanrım. elbet biri bana 730 yada 740 der bende ona göre ayarlarım kendimi , önerin için teşekkür ederim, belki bu vesile ile 740 alırım ve hiç olmadı yemlide kullanırım daha sonraki zamanlarda.
    kamış konusuna gelince gönül isterki v sytem olsun , ancak malum konu bütçe olunca iş başka oluyor , 2 çeşit poper iki çeşit gagalı ile maket balık işini çözmek istiyorum , hal bu iken alış veriş sepeti genişliyor :D , ha birde benim tabirimle kurşun başlı silikonlar var :D ama maliyetsiz sayıyorum onu.
    buble pen de olabilir kadir abi video koymuştu onun ile ilgili. aksiyonu gayet güzel görünüyordu
    Cultiva ve Usami yi de araştıracağım . ancak birtane de olsa Rover 98 alacağım inşallah.
    önerileriniz için teşekkürler iyi forumlar ve trofeli avlar dilerim...

Hoş bulduk :) kendo dan ziyade ilk avcılığım olduğu için fazla sahte çeşidim olmayacak , bu yüzden en çok denenmiş olan modellerden başlayacağım strike pro river2sea Rover gibi, misina konusunda daha derin araştırmalar yapacağım yeterli bilgi bulamadım maalesef , tatmin edici değildi, süper maxim , nippon , ve blue fish i merak ediyorum wtd konusunda , süper maxim de tek aklıma takılan 100mt meselesiydi, onu da hallettim sayılır.
    zaman ayırıp ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. iyi forumlar ve trofeli avlar dilerim :)

9. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Nippon super tought 0,26 misina at-çekte kullandım. WTD güzel yapılıyor. Daha sağlam olsun dersen ,28 hatta ,30 luğunu da alabilirsin. WTD için V-system veya okuma alumina da alabilirsin. artıları eksileri fiyatları farklılık gösterebilir.

10. Noobidik

Noobidik Alper

En İyi Avı:
    11 kalamar
    Kadir abi :) :D teşekkürlerimi okudun umarım :)
    süper maxim ek yaparak 200mt almayı düşünüyorum , Makine da ise senden desturu aldım madem :D 740 olmasına karar verdim ( 740m olmasın tavsiyen çok iyi oldu ) . ancaak 2.70 meselesi beni biraz düşündürüyor, zor olur mu acaba ? diye düşünmüyorum da değil , yalnız şunu söylemek isterim , 2.70 sanırım rüzgar gibi koşulların oldu havalarda kullanımının gerektiğini okumuştum, ben eğer bu kafa ile giderse sadece sabah suyuna giderim :) iki şehir inde sabah suyu çarşaf gibi , konu bu iken 2.70 biraz düşündürücü gelmeye başladı. bunu biraz araştıracağım . ama dediğin gibi ortadan gidip iki tarafı da idare etmek cezbedici bir söz oldu.

shimano sahte vardı link olarak vermiştiniz yukarıda , fare gibi bir şey. kıl kuyruk :D siteye üye olmadan önce youtube da böyle bir video izlemiştim , ve gözlerim yerinden fırladı. açıkçası tutar mı tutmaz mı bilmiyorum :) ama ya tutar sa ? :) , fare deyince aklıma geldi , Çanakkale civarında levreği fare ile yakalıyorlarmış , böyle bi yazı okudum ve ilgimi çekmişti , olabilir ama biraz fanteziye kaçıyor sanki bu sahte .

yeşil silikon linki vardı birde , çok beğendim onu , burada levrek daha çok silikon ile yakalanıyor diye biliyorum . ama ben daha spin takımı elinde olup ta sahilde gezeni de görmedim , ya kimse spin nedir bilmiyor istavrit mavruş peşinde , ya da insanlar wtd yi spini denemiş ler , bakmışlar ki tık yok . sonra vaz geçmişler. bana öyle geliyor ki WTD aksiyonunu burada bilen kişi sayısı on parmağı geçmez. o yüzden kimsenin spin hakkında bilgi sahibi olduğunu sanmıyorum , ve bilinmeyen bir şey için de insanlar tarafından çok rehabet görmediği bu sisteme para akıtmadıklarını düşünüyorum.

eğer tahmin ettiğim gibiyse , ve başarılı olursam , Trabzonda belkide çığır açacağım :D :D

Trabzon için konuşursam burada bir levrek için bence harika bir ortam var, ne mi , mesela karadeniz sahil yolu sayesinde insanların kurşunlarını durmadan dibe taktıkları kayalıklar , bakir meralar, ve en önemlisi ise her 50mt de 100mt bir denize boşalan kanalizasyon lar , lağım suları, hal böyle iken işte tatlı su , işte küçük balık popilasyonu ve işte levrek diyorum kendi kendime . yanılıyormuyum bilmiyorum , herşey çorap söküğü gibi oysa , sanki öyle hissediyorum ki ip çeksem gerisi gelecek :D bilmiyorum Hayırlısı:) bu yüzden ben o yeşil silikonu çok sevdim mrsparkle
    ayrıca;
    Buranın balık yakalama anlayışı ile mersinin ki çok farklı .
    Mersinde zargana ipeği bulamadım hiç bir yerde. zargana topu taktım balık kaçar çıkart dediler. kefal için 6m göl kamışı kullanıyorlar aldım 2 adet , 1 ini getirdim trabzona , bana sen mersinden mi geliyorsun dediler ? :D karadenizde trabzonda kefal suyun üzerinde bale yapıyor , takla atıyor hopluyor zıplıyor, şaşkınlıkla izliyorum , burada yem ile kefal yakalamıyorlar , su üstünde kefali görüp büyük 3lü kanca ile çırp ma yapıyorlar , mersinde ne uçan kefal gördüm , ne yemsiz kefal yakalayanı gördüm,

ve akdeniz de avcı balık sayısı daha fazla olduğu için bence o taraf daha tecrübeli balık konusunda ,

sonuç şu ki abi , yine vermiş olduğun su sıçratan sahteleri daha sonra ki zamana saklamayı düşünüyorum.

önceliğim river 2 sea Rover ve ağır dediğin river sahte çeşitleri

ima pugacevis ise senin canlı videosunu koyduğun bir sahte idi :D bu işi biraz büyütürsem paraya kıyıp ondan da alacağım , lakin şu durumda alış veriş sepetinin tekeri kırılmak üzere :)

Benim için bu çok değerli görüşlerini ve önerilerin için çok teşekkür ederim abicim , Sağlıcakla kal...

11. Noobidik

Noobidik Alper

En İyi Avı:
    11 kalamar
    Merhaba :) Hoş bulduk

0.30 bence kalın , Kalama var :D kontrollü şekilde kullanıldımı gayet iyi avlara imza atılabilir kanımca 0.25 misina ile ( ama kayalık ve midye işi bozuyor ) hele hele 0.40 çok çok fazla bence , neden ? , şuradan biliyorum mersinde tekne ile sırtı çıktığımız da bile maximum 0.40 kullandırıyordu kaptan abi , belki de ilk akdeniz balığında ilk vuruşu en bitirici yapan balık barracuda dır bilmiyorum , bu barracuda ( turna ) bile bu misinayı kopartamıyordu, ki bu balığın dişleri hiç bi balıkta yok benim izleninim. zaten sahte genelde yanaktan takılıyordu,

şimdi mukayese ediyorum 0.40 levrek için bi uçurum gibi , sanırım zargan topunun misinayı patlatmaması için 0.40 kullanıyorlar, ha bir de kayalık mevzuu var, söz konusu midye ve kayalık olunca 0.40 için birşey diyemem, ama kopacak misina her türlü o kayaya yada midye ye deydi mi zaten kopar kanımca,

misina ve deforme olma konusunda herkes aynı şeyi söylüyor , ama acemiliğimi atana kadar ip misinadan uzak duracağım , acemi değilim aslında at çek e, sadece spin takımım yok ve wtd ile tanışmamıştım , gagalı yüzdürüyorum mersinde :)

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim hayırlı geceler dilerim...

12. Noobidik

Noobidik Alper

En İyi Avı:
    11 kalamar
    Bu arada , 72 cm lik levrek avına imza atmışsınız , bilgi donanımı ve deneyiminizin yüksek olduğuna inanıyorum , keser kesmez midye kaya gibi yazılar yazdım , tarafınızca yanlış anlaşılmak istemem , tecrübenize sığınıyorum :)

13. HakanDurgut

HakanDurgut Hakan

Favori Kamış:
    SavageGear Bushwhacker XLNT 240cm 10-40gr
    Favori Makine:
    SHIMANO Stradic CI4 3000F
    En İyi Avı:
    88cm 4kg Yayın (spin takım ile)
    Makine konusunda hiç süphen olmasın spro passion 730 bende kullanıyorum hatta onun üzerine shimano aldım onun kadar rahat kullanamıyorum nazik alet gibime geliyor.. spro passion tam bir görev adamı hiç acıma çok sağlamdır ;)
    tabiki Kadir abi önermişti :)

14. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Şartlarına bakınca; çok sık avlanamayacağını sezdim. O yüzden pahalı makinalardan ziyade, pasion uygundur bence de. Daha ucuz makinalar bile gayet iş görmekte. 30 lukla 40 lık arasında pek gramaj farkı yok gördüğüm kadarıyla. O sebeple 40'lık alman iyi olur.

100 metre misina, makinaya sarmak için atçek tarzı avlarda genelde yeterlidir.
    Avlanacağın bölgeleri bilmiyorum ama sen gene de her ihtimale karşın 30'luk misina sar derim.

Kamış ağırlığı elbet önemlidir ama yalnızca su üstü avlanmayı düşünsem, gramajdan çok kamışın sertliğine bakardım. Esnekçe kamışlarla wtd çok yorabiliyor. Hele alışık olmayınca yarım saat demez kesilirsin.
    Zaten su üstü sahtelerle verimli olacak av saati kısıtlı. Saat 06:00 - 08:00 arası en verimli zaman olacaktır muhtemelen. 2 saatlik bir av maratonu.
    O açıdan gramajı 2. plana atabilirsin. Dersen ki geceden başlayıp, sabah suyunda su üstü çalışacam. O zaman durum değişir.
    Önce kendinin durumunu net belirlemen lazım.

Hangi saatlerde çalışacaksın. Kaç saat avlakta kalabilirsin? Avlaklar yakın mı uzak mı? Avlakların yapısı nedir? Hepsi avlanma stilini veya başarı oranını etkileyecektir.

Su üstü hiç avlanmamışsın sanırım, heves ve özentiyle başlayacağını varsayarak; sahtelere aşırı yüklenmemeni tavsiye ederim.

1 wtd sahtesi, 1 popperla başlamak iyidir. Önce bir dene bakalım.
    Denerken, bölgeyi ve bölgedeki diğer avcıları da gözlemle.
    Bölgede avlananlar sana birçok ipucu vereceklerdir, hiç konuşmasan bile. :)

Eldiven, kar maskesi ve neopren çorap (patik) almayı kesinlikle unutma.

Kullanacağın sahteler av yaptıkça şekillenecektir.

Rastgelsin.

15. uFuK-28

uFuK-28 Ufuk

En İyi Avı:
    72 cm levrek
    Aslında sen bu işi biliyormussun biz yanliş anlayıp uğraşıp cevap yazmısız :)

16. miller01

miller01 ali ihsan

Favori Kamış:
    OKUMA V SYSTEM 240cm DAIWA REGAL TELESPIN 15-60GR 2.75M
    Favori Makine:
    SPRO Passion 720 Ryobi Ecusima 4000 VI,Okuma Trio 55 Red Core
    En İyi Avı:
    SIRA ONDA...
    Blue fish misina benim de ilk tercih ettiğim misinaydı,düğüm kabiliyeti güzel ama esnek bir misina, wtd için fazla esnek olmayan misina tercih etseniz daha iyi olur kanaatindeyim...

17. Noobidik

Noobidik Alper

En İyi Avı:
    11 kalamar
    Gönül rahatlığı ile alacağım. 740 a karar kıldım. Teşekkür ederim :)

Elimden geldiği kadar avlanmaya çalışacağım. yukarıda avlak yeri ve özellikleri hakkında bir kaç şey yazmıştım, bugün içimden geldi ve ilk avlanacağım bölgeyi bir kolaçan etmek istedim . aşağıda fotoğraflar ile paylaşacağım :)

kamış konusunda aklımda soru işareti oluşmaya başladı , genellikle rüzgarsız havalarda ,yada sabah suyunda avlanacağım. 2.70 mi 2.40 mı git gel yaşamaktayım, beni zorlar mı başlangıçta acaba, aksiyon için bilmiyorum,.
    okuma kamış alacağım yalnız hangisi işte orada esnek lik konusu devreye giriyor, yazdığınızdan ve eski okuduklarım dan öğrendiğim kadarıyla , wtd kamışı çok esnek olmamalı, misina çok esnek olmamalı. alümina mı , sea spin mi , v system mi , ve boyu ne olacak işte kararsız kaldığım nokta. okuduğum yorumlarda bu 3 kamışta herkez oldukça memnun. 3 ünden biri ama hangisi , v system biraz daha pahalı , o yüzden uzak duruyorum ama bazuka çanta meselesi var.

makine konusunda aklımda hiç soru işareti yok , spro passıon 740 :D

misina konusunda sanırım süper maxim alıp ek yapacağım, işi kavrayana kadar bu şekilde devam edeceğim . zaten belli bir noktadan sonra eksiklikleri bizzat yaşayarak öğreneceğim , işte o zaman örgüye döneceğim.
    ayrıca kadir abiye yazdığım cevapta bahsettiğim meralara örnek olsun diye foto koyuyorum. bu gün av bayine gittim. ve bana rapala ile silikon ile yem ile levrek alabileceğimi söylediler. bir esinti geldi içten içe :)
    esinti derken , bu eldiven patik ve kar maskesi tavsiyesi için çok teşekkür ederim , bu gün merayı gezerken bizzat nasıl bir ihtiyaç olduğunu anladım :D
    işte fotolar :

Sizler sayesinde bilgi sahibi oluyorum, teşekkür ederim:) , uğraşlarınız ayırdığınız vakit için ayrıca teşekkürler...

Tam da bu konuda aklımda soru işareti vardı :) teşekkür ederim. teyit ettiniz

18. Noobidik

Noobidik Alper

En İyi Avı:
    11 kalamar
    nippon gam yapıyormu wtd yaparken? sizin öneriniz nedir kamış için . 2.70 ile wtd yapmak zor olur mu. boy konusunda çekincelerim var açıkçası.

19. Kadir Levrek Peşinde

Kadir Levrek Peşinde SİDEPRENSİ eski nick im

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA SPİN KAMIŞ 240cm
    Favori Makine:
    süper passion 740m ve küçük kardeşleri
    En İyi Avı:
    süper maxim misina :9
    o bahsettiğin kıl kuyruklu shimano sahteden bende var:D değişik bi aksiyonu var..sahtenin kuyruk kısmının içi oyuk.oraya takribi 10 ile 15cm arası deriden imal edilmiş bir kuyruk yapıp yerleştirmişler olay buhihi
    ama atımı pek iyi deyil..zira hafif bir sahte..uygun mekanda iş yapar..

misina konusuna gelince yukarıda açıklamasını yaptım.. ek yapmıyacaksın..

makara misinaların çoğu 10 lu paket halinde toplam uzunluğu 1000mt olarak bayilere dağıtılır.. 200mt istiyorsan sana 2 makara verir..bu 2 makara bir birine bağlıdır..yani ek yapma derdin yok..bu bir:)

2ci si..su üstü sahte çalıştıracaksan ağırlıklı.. 28mm den aşağı kullanma..30mm de kullanabilirsin..rengi gri olsun misinanın..tuzlu suya uygun renk olsun..

su üstüne atlıyan balık daha bir sert basar sahteye..
    aşağıdan yukarı doğru sert bir çıkış yapar ve sahteni kaptığı gibi kuyruk darbesi ile geri dalar..büyük bir balık binerse o incecik misinanı anında kırar..
    benim bir tane popper sahtem öyle bir paşanın ağzında gitti:(

ayrıca su üstü ağırlıklı çalışacaksan..sık sıkda balığa gideceksen ayda bir yenile o misinayı..her av önceside kullanmış olduğun misinadan birazını kes at..
    yani sahteyi fırlatırken ne kadar misina sarkıtıyorsun aşağıya..diyelim 1 mt.. sen 1 buçuk metresini kes at..yeniden klips bağla..
    klips derken okumanın rapala klipsi var ondan al bir tane..
    6no..

kamışı gel sen 270 al..fırtınalı havada yikide 270 almışım dersin..uzak atımdada uzun kamış avantajlıdır..
    kısa kamış kısa mesafeler için.dar alanlar için tercih edilir.sakin havalar için tercih edilir..

rapalalara ağırlık vermiyeceksen ilk etapda..o halde bir kaç çeşit ragot silikon al 105mm..ve 65mm.karıştır renklerinden..bir kaç tane 20gr kurşun al..1mt ara bedenle dipten silikon çekersin..

20. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Gayet güzel ön bilgi vermişsin, şimdi daha net öneriler yapabilirim, tecrübem çapında. Yazdıklarım kesinlik arzetmez, sen yine araştır mutlaka. :)

Genelde sabah suyu ve yatık havada avlanacağım demişsin.

Av süren 2, kapalı bulutlu havalarda maksimum 3 saat kadar olacaktır. (En verimli avlanacağın süre)

Kamışta ağırlığı 2. plana it. Okuma v system hafif ama biraz esnekçe bir kamış diğer okuma modellerine nazaran. Aksiyondan çok nokta atış performansı iyi bence. Uzak ve düşündüğün noktaya iyi atar ama wtd aksiyonunda diğer modellere nazaran biraz daha yorar. İstediğin aksiyonu verdirmekte zorlanırsın kısmen. Su üstü ağaırlıklı avlanacaksan V systemi ele bence.

Kamış boyu 2,70'ten aşağı düşme. Sebebi : Avlak bölgen dar bir çay ağzı değil. Geniş bir sahil ve en uzak mesafeye ulaşıp taraman başarı oranını arttıracaktır. Ayrıca patlat havalarda avlanmaya niyetlenirsen 2,70 almadığına pişman olursun. 2,70'le 2,40 arasında muazzam bir aksiyon farkı sanmam ki olsun.

Misina : Okumanın seabass ve bluefish misinaları esnek wtd aksiyonunda çok yorar. Kısmen sert misinaya yönelmen aksiyon verdirmeni kolaylaştırır.
    Ancak sert misina benim gördüğüm çabuk gam yapıyor. O yüzden sık misina değiştireceksin. Tuzlu suya giren sert misina iyice serleşerek gamlanma, çabuk dolanma, düğümlenme, av performansımı düşürme sorunlarına neden olacaktır.
    Süper maxim, veya mercan misina kullanabilirsin wtd için. İkisi de güzel misinalar. :) (mercan daha ucuz)

Avlak yapısını görünce aklımdan iri az dalarlı sahtelerde geçmedi değil. Şu an olmasa bile atışı iyi, iri sahte almak durumunda kalacaksın ilerde.

Avlağın bazı bölümleri epey sığ, oralarda su üstü sahte performansı daha iyi olabilir, hem sahte kaybetme ihtimalin minimuma iner.

Açıkça yazmak gerekirse avlağın ben patlak havaların avlağıyım diyor bana.
    Ben olsam su berrakken silikon (plastik şamandıra destekli) Köpüklüyken (dalgalıyken) iri sahte kullanır olabildiğince çapraz atışlar yapardım.

Avlağında lağım giderleri olması büyük artı. Bu demek oluyor ki avlakta kefal ve fare olacak. Bu tip yerlerde levrek mutlaka bulunur.

Bulman gereken nasıl suda kandırılabildiği. Avlağın pek bulanmaz gibi geldi bana. Zemin yapısı kayalık ve çakıllık. İyi yağan yağmurlarda lağımlar güzel akarsa o zaman görüş düşer. O zamanları da kolla.

Avlanma sürenin kısalığından ve su üstü sahtenin zorluğundan dolayı hemen sonuç alamayabilirsin. Yörede ne kullandıklarını gözlemle ve onları sonuç alana kadar taklit etmeye çalış. Gene genelde sabah suyu yatık havada çalış ama işin gerçekten hiç kolay değil. Su üstü sahteyle liman içlerini de tara, eğer liman varsa. :)

Giyim, avlanırken dikkatini, çalışma süreni ve aktifliğini direk etkiler.
    Donmuş ellerle pek aksiyon yapamazsın, hatta kısa zamanda eve doğru dönüşe geçebilirsin. :D O sebeple ellerini yüzünü ve ayaklarını iyi koru. Soğuktan en çok etkilenen bölgeler buralar.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.
    Rastgelsin... :)