İstanbul Boğazında Dibi Kumluk Veya Az Akıntılı Yer?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında swell tarafından paylaşıldı.

1. swell

swell Tolga

Merhaba arkadaşlar uzun süredir foruma girmiyordum.

Yaklaşık 2 senedir balığa çıkma şansım da olmadı. Memlekete döndüm. Boğazda birkaç yerde yemli gezer olta ile deneme yaptım fakat akıntı ve sürekli dibe takılma durumu var boğazda.

Akıntısı olan fakat az akıntısı olan veya dibi kumluk olan yer var mı İstanbul Boğazında ?

Yardımlarınızı bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Tolga

2. 2ncay

2ncay tuncay

En İyi Avı:
    13 kg sazan ve lüferler
    Kimse kolay kolay söylemez kendin bulmalisin o zaman sende soylemezsin rastgele.

3. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Valla ben de bilmiyorum.
    Ama bunlar engel değil.
    Akıntıya karşı kurşunu biraz ağırlaştır, takılmaya karşı çekerken yakına geldiğinde hızlanarak çek.
    Sonuçta balık olduğunda Boğaz'ın her yerinden avlanıyoruz. Mesele Boğaz'da şu an balık olmaması. Suların ısınması bekleniyor.

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Dediğin gibi olan bir kaç yer var boğazda. Velakin, oralarda balık bulma ihtimalin yok gibi bir şey.

Balık, kendisine sular seller gibi yemek taşıyan akıntı varken, neden öyle yerde dursun ki?

5. swell

swell Tolga

Zamanında yurtdışında yaşarken lüfer yakalayabileceğim mera soruyordum yabancı forumda. Yardımcı olan bir sürü kişi çıkıyordu. Fakat başkalarından farklı olarak kumsalda balık tutmayı sevmiyorum. Suyun dibi kum olacak bastığım yer kaya olacak. Neyse uzun lafın kısası kayalık yeri bulana kadar arabayla girmediğim ara sokak kalmadı. Sonra birkaç denemeden sonra eve iri iri bir sürü lüferle dönünce kendi açtığım konuda yeri de balıkların fotolarını da paylaştım. Daha önce sürekli boş olan alana benim mesajımdan birkaç hafta sonra çinlisi vietnamlısı vs bir sürü gelmeye başlamıştı=) İyi halt ettin demiştim kendime.

6. swell

swell Tolga

Teşekkürler. Yalnız akıntıda 100 gr kurşun bile durmuyor sürekli kayıyor. Bir de fileto şeklinde yaprak balık takınca iğneye akıntı hemen bozuyor yemi. Daha balık yeme saldırmadan zaten akıntı deforme etmiş oluyor. bunu nasıl engelleyebilirim bilmiyorum.

7. swell

swell Tolga

Paylaşırsan sevinirim. Söyleme dersen söz kimseye de söylemem zaten sülalece değil hep yalnız balığa çıkarım vede sadece geceleri balığa çıkarım. Ülkemizde beni cezbeden lüfer dışında balık kalmadı artık. İstanbulun nüfusu 1970 lerde sadece 1 milyonken ki temiz sulardaki 100 lerce balık çeşidi YOK oldu zaten.

Lüfer için de zaten eylül gibi gidicem sadece meraktan sordum. Zaten boğazda bildiğim kadarıyla mevsimsel olarak çok ufak lüfer istavrit ve kefal dışında tek çeşit balık kalmadı. Eskidenki palamutlar orkinoslar kırlangıç dil kalkan hani karagöz ve çeşitleri zargana uskumru eşkina gümüş mercan vs vs hiç biri kalmadı. 2015 senesinde 15 20 milyon arası bir nüfus var şehirde hala sarıyerden ve rivadan arıtma olmaksızın lağım dökülüyor. 2. dünya savaşı sonrası nüfussuz cennet olan istanbulu sadece 1950 ve 1960 larda yaşadı yaşayanlar. 1970 sonlarından sonra öldü bitti heryer.

Söyleyerek şuanki mevsimde istavrit ve yosun dışında bir kaybınız olmadığına inanabilirsiniz =)