Edremit'te kıyıdan avlanma için olta takımı tavsiyesi, bütçe: 100tl

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Kılıçaslan tarafından paylaşıldı.

1. Kılıçaslan

Kılıçaslan Gürbüz Kılıçaslan

Favori Kamış:
    Niyetlenen balığa göre farklı düzenek
    En İyi Avı:
    Köpekbalığı 7 Kg
    Aranıza yeni katıldım umarım yardım edersiniz.2 gün sonra Edremit'e gitcem.Burada bol bol boş zamanım olcak ve bende balık tutmaya heves ettim.Daha önce Ankara civarlarında arada balık avına çıkmışlığım vardır ama bu işleri biliyorum desem yalan olur.Lafı fazla uzatmayım kıyıdan balık tutmaya çalışcam önceliğim çipura,mırmır.bana önerebileceğiniz bi olta takımı var mı misinasından kamışına iğnesine kadar çünkü pek bi bilgim yok.bütçem düşük 100 liradan fazla veremem.Yarın Ankara dışkapıdan almayı düşünüyorum malzemeleri.sık sık gittiğiniz bir dükkan varsa bunu da yazarsanız sevinirim.son sorum ne tür yem kullanmamı tavsiye edersiniz?

2. phantomlord10

phantomlord10 GÖKHAN

Favori Kamış:
    Lineaeffe Seamaster
    Favori Makine:
    Silstar Vertex FD 780
    En İyi Avı:
    Levrek 3,5 kg
    İlk önce aramıza hoş geldin.Yardımcı olmaya çalışayım.Edremit demişsin ama edremit körfezi güneyinden kuzeyine kadar geniş bir alanı kapsıyor.Kuzeyden güneye doğru(edremitte bulanacagından gidebileceğin yerleri belirtecegim) assos-küçükkuyu-altınoluk-güre-fener-akçay-ören-burhaniye-ayvalık diye gidiyor.Buralarda avlanabilirsin.Çipura bakımından en kötü yeri körfezin akçaydır.Akçaydan ege denizine yani açığa doğru gidersen temiz su ve akıntı olacağı için balık çeşidi de çoğalacaktır.Akçayda mırmır,kefal,barbun,levrek,geceleri saydıklarıma ilave kalamar,mığrı (aklıma gelen bunlar ) alabilirsin.Çipurayı ve mırmır için klasik 3 lü dip takımı kullanman.40-75 gr arası kurşun.kamış olarak 3,90 cm lık bir kamış hayli hayli işini görür,körfezin kuzeyine ve ya güneyine giderim diyorsan 4,20 lik bir surf kamış kullanman daha mantıklı.kurşunuda 100-120 gr a kadar cıkartabilirsin.
    Öyle teknik detayada girmeye gerek yok makina knusunda 100 tl lik butçeye ya da biraz fazlasına yaparsın bir takım.Çipura için owner 50173 ü tavsiye ederim 1/0 ,4 ve 2 no kullanacagın yeme göre değişir.VMC 9335BL olabilir.Bunlara madya,sardalya,boru kurdu,sülünez takabilirsin.crown 2300-2310 gibi modellerine de mamun takarak kullanabilirsin.misinaya gelince köstekleri 30luk,kösteklerin baglı oldugu bedeni 35 lik, ana bedeni de 40 lık yapabilirsin.Biraz tecrübe kazandıgında zaten kendi kendine bu degerleri düşüreceksin. Umarım biraz fikir vermişimdir.

3. MertYılmaz

MertYılmaz Mert Yılmaz

Yukarıdaki bilgilere göre forumun ikinci elini araştır derim acelen yoksa.
    Sıfırı 150-160 tl olan takımları bu bütceye bulabilirsin. ;)

4. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 2.70- Shimano Alivio BX 1.65
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000 RB- Okuma Pro SPA 25
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Akçay'da çıldıracaktım 2 sene önce. Gitmediğim yer kalmadı. İskeleden tutulan en büyük çipuraları ben yakaladığım halde hiç keyif almadım. Millete örnek olayım diye tuttuğum o çipuraları da bırakıyordum ancak millet parmak kadar yavru balıkları sepete atıyordu. Eğer iskeleye gidersen akçayda deniz tabanını iyi takip et. taşlıkların bitip kumluğun başladığı yere paralel atabilirsin oltayı.

5. Kılıçaslan

Kılıçaslan Gürbüz Kılıçaslan

Favori Kamış:
    Niyetlenen balığa göre farklı düzenek
    En İyi Avı:
    Köpekbalığı 7 Kg
    teşekkürler arkadaşlar

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Kılıçarslan, sana tavsiyem, parayı cebine koyup en güvendiğin malzemeciye gitmen. Orada eline alıp sana güven veren malzemeyi alıp takımını halletmen.

Şimdi ben desem daiwa falan fişman, tevfik abi gelse dese shimano feşmekan, öteki gelse dese ryobi cart curt, beriki dese okuma zart zurt, emin ol hepsi boş olacak. 100 TL ye alacağın takım, hiç bir şekilde öyel sağlam, öyle dertsiz, öyle iş gören bir şey olmayacak, maalesef.

Bu nedenle, marka, tavsiye vs. unut, gidip gözünle görüp içine güven veren bir şeyler al, işini gör.

Balık avında, emin ol ki, en iyi malzeme, ama yem olsun, ama makine, ama misina, en iyisi, güvendiğin malzemedir, sana güven veren malzemedir.

7. oz-ser

oz-ser özkan

Yemli Avcılık da 100 Tl ye Orta Segment İşinizi Görebilecek ve sizi eğlendirecek bir set düzebilirsiniz. Fakat Marka Ürünler Değil Çeşitli İthalatçıların Çin de Kendi Markalarını Yaptırdıkları Ürünler Arasında. 3 mt 100-200 aksiyonlu bir kamış ile 60 lık kafa boy makina ve üzerine 0.35 veya 0.40 misina sarılı bir takım size yeterli olacaktır. Benim tavsiyem Kaptan Bd-60 makina ve Effe accord 3mt 100-200 Aksiyon %50 karbon kamış işinizi görebilir, fakat dediğim gibi orta segment ürünler ama yarı yolda bırakmaz, uzun vade de kullanamazsınız İyi avlar Dilerim. Rastgelsin.