Sahtemi uzağa atamıyorum !

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında LüfTur tarafından paylaşıldı.

1. LüfTur

LüfTur Salih AKÇAKAYA

En İyi Avı:
    1.600 GR 53 CM Turna
    Merhaba, 3 ay önce amatör balıkçılığa başladım.Sahtemi uzağa atamıyorum.
    2 adet kamış ve makinem var biri spin diğeri genel kullanım için

Kamış=REMİXİON VENUS teleskopik kamış.300 cm.20-40 GR atarlı.7 Parçalı.
    Makina=FT STAR 4000 5 bilyeli.100 mt.0.35 mm ipek misina.

Kamış=Power Line ELBE.300 cm.60-100 GR atarlı.5 parça.
    Makina=Captain KarnaK 50.5 bilyeli.100 mt. 0.35 mm polymer misina.

Sahtenin ağırlığı 25 GR Power Line kamış ile sahteyi 40-50 mt arası atabilirken
    Spin kamış (Remixion Venus) ile en fazla 40 mt atabiliyorum.Spin kamışta farklı bir atış tekniği falan var da ben mi beceremiyorum ? Yardımınızı bekliyorum.

2. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    Merhaba Salih.
    Örneklerim tam uyacakmı bilmiyorum ama yüksek atarlı kamışlarda mancınık hareketine benzer şekilde atış yapılır genelde. Düşük atarlı olanlarda ise kamçılama benzeri bir hareketle atış yapılır. Yani spin kamışta sahteyi arkana doğru sallandırıp sonra savuruyorsan atış mesafen düşük olur.
    Tam olarak anlatamamış olabilirim ama konu hakkında fazlasıyla video mevcut. nlardan bir kaç tanesini izlersen daha iyi oturur kafana.
    Bu arada, 60-100 atarlı kamışla sahteni 50 metre atabiliyorsan çok iyi :)

3. osmanadana

osmanadana osman

Favori Kamış:
    Lineaeffe surf mill 4.20
    Favori Makine:
    Alba star leader 7000
    Salih Selam,

3.00 metre spin kamış yeni başlayanlar için uzun bir seçim...
    2.40 bir kamışla başlaman daha iyi olabilirdi.Ekte sana spin konusunda bir uzmanın videosunu gönderiyorum umarım yardımcı olacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=hUurIgE2H8U

4. 2ncay

2ncay tuncay

En İyi Avı:
    13 kg sazan ve lüferler
    Dostum kamış boyu 2.70 misina 0.25 birde 0.30 1.50 mt sokemici misina eklersin rapala ucuna sıkıntı kalamaz rastgele.

5. LüfTur

LüfTur Salih AKÇAKAYA

En İyi Avı:
    1.600 GR 53 CM Turna
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Bir soru takıldı kafama.Makinada 0.35 mm ipek misina sarılı.Bu misina yerine 0.15-0.20 mm'lik ipek misina sardırtsam atış mesafem ne kadar artar ? 50 mt. üzerinde atabilmem için neler yapmam gerekir.Alıştıkça, farklı teknikler uygulamaya başladıkça atışlarım düzelir mi ?

6. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Teknik ve tecrübe tabi ki önemli.

İnce ip kullanmakla atış erimin kaç metre artar bilinmez, ama öyle mucize bekleme! Biraz daha uzağa atarsın. 40 metre atarken %15 artarsa 6 metre yapar, %25 artarsa 10 metre yapar.

-Kamışın belirli bir atar aralığı vardır, bir de en iyi attığı ağırlık vardır. En iyi attığı ağırlığı bazı markalar belirtirler. Mesela 20-50'lik kamış için en iyi atış değerleri 27-42 vs derler. Yani bu kamışta 30'u 22'den daha iyi atarsın.
    Bazı kamışlarda üst değere daha yakın gramajları daha iyi atarsın. Bunlar kamıştan kamışa, sahteden sahteye değişir.

-Her sahtenin aerodinamiği, ağırlık merkezi vs. de farklıdır. Sahteden sahteye mesafe değişir. Bazılarında erimini artırmak için özel bir iç mekanizma kullanılır. Atış erimiyle ün salmış bazı sahteler vardır. Bazılarında maksimum atış erimi bile belirtilir. Mesela "70 metreye kadar atılabilir" derler.

-Hava koşulları, rüzgar çok etkili olabilir.

Yani bundan sonrası artık denemelerdir. Kolay gelsin.
    ============================
    Örnek olsun; burada Daiwa levrek sahtelerinin sadece dalma derinlikleri değil, ayrıca maksimum mesafesi de gösteriliyor.

==============================================================================-
    Burada 26 gramlık bu sahtenin (Daiwa shore line shiner Z 130F-HD) iç mekanizması gösteriliyor; üst tarafta 69.5 metreye kadar atılabildiği yazıyor ki bu çok iyi bir mesafedir. Kimisi Boğaz'da kurşunla bile bu mesafeye ulaşamaz.

7. denizzzci

denizzzci burak

En İyi Avı:
    bugüne kadar 3 ton:):)

8. GRAFTT

GRAFTT Hikmet Soydaş

Avlamak istediğiniz balığı bilmediğim için net birşey diyemeyeceğim ama şu ana kadar avladığım levreklerin içinde kıyıya en uzağı 12 metreyi geçmedi.
    Ekipmanım ;
    DAM onlier 2.70 mt 10-30gr atarlı
    Daiwa Megaforce 3000A
    Trabucco Super Elite Tournament 0.25 mm Misina

Ortalama 12-16 gr arası sahteleri 40-50 mt ileriye atabiliyorum. Elbette rüzgar ters yönden esmediği sürece. Rüzgar arkamdan eserse daha ilerilere gidiyorda.

20-28 gr'lik sahtelerimde var onlar ise normal şartlar altında 50-60 mt ileriye atabiliyorum. Fakat avlandığım yerlerde kıyıya palelel atışlarımda uzun mesafe gözetiyorum, yanısıra gr yüksek sahtelerde çok fazla abanmaktan kaçınıyorum, ekipmanıma zarar vermemek adına.

Öncelikle ipek misina dediğiniz ip misina ise onlarda bu kadar fazla kalınlığa gerek olmuyor sanırım. Gerçi ben ip misinada kullanmıyorum ama kullanan arkadaşlarım maksimum spinde 0.6-0.7 mm olanı kullanıyorlar. Diğer husus ise kamışların materyalleri ve sertlik durumu.

DAM onlier 2.70 10-30 gr kamışım çok esnektir. Spro Manhatten 2.70 mt 10-30 gr kamışım ise biraz daha serttir. Atış erimi olarak aynı şartlar altında Spro daha ileri gidebiliyor ama şahsımca kayda deper biçimde fark yok erişimde.

9. LüfTur

LüfTur Salih AKÇAKAYA

En İyi Avı:
    1.600 GR 53 CM Turna
    Teşekkür ederim.Misinayı inceltmeyi düşünüyorum.Misinayı alırken ana hedefim turnaydı.Sonradan levrek ve lüfere merak saldım.Bana hem levrek-lüfer hemde turna için kullanabileceğim misina (0.13-0.20) önerir misiniz ? Turna avında da kullanışlı olması için çok ince istemiyorum.

10. GRAFTT

GRAFTT Hikmet Soydaş

Makinanızın yedek kafası varsa ayrı özelliklerde ve kalınlıkta misina sarabilirsinizde.

0.13-0.20 mm misina bence biraz az olur. Ben tüm spin makinalarımda 0.25 mm'lik misina kullanıyorum. Önemli olan misinanın kalitesi ve mukavemeti. Misal 3 adet 0.25 mm misinamda sadece birisi esnemesi enaz olandır diğerleri baya bir esnemeye sahip.

Trabucco marka misinalarım makinalarımda sarılı olanlardır. Asso ve Sufix Elite olanları ise yemli yada çapari takımlarımda kullanmaktayım. Aslında Asso'nun bu model misinası çok sağlam ama makinada kullanmaya elverişlimi onu bilmiyorum takımlarda kullanmaya devam :)

11. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Spin takimlarla 40 metre iyi bir mesafe. Misinani inceltirsen 10-15 metre daha fark eder 25gram sahtede.