lüfer mantarlı takımın su altı görüntüsü

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında garip tarafından paylaşıldı.

1. garip

garip garip

Favori Kamış:
    tt
    Favori Makine:
    tt
    En İyi Avı:
    tt
  2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Sorun şu ki, denizin dibinde onu öyle kim sallayacak?

3. garip

garip garip

Favori Kamış:
    tt
    Favori Makine:
    tt
    En İyi Avı:
    tt
    bence soru hatalı

aslında soru şöyle olmalıydı...mantarın duruşu ve yemin aksiyonu istenilen verimi yapar mı?......

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Eğer mantar suyun içinde böyle durabilirse ve o çekiştirince yaptığı gibi aksiyon yapabilirse, elbette verimli olacaktır.

Ama denizin dibi ile akvaryum çok başka şeyler. Bunu unutmamak gerekiyor. Birde, bakınca, "self-action" yani kendi kendine yapacağı aksiyon zaten yok ama "forced action" yani çekiştirmek vs. ile yaptırdığın aksiyonda çok zayıf.

Görüntüde bozuk. Bence o kuyruğu kaldır. Yemin aksiyon yapmasını engelliyor. Ayrıca yemi iki parçaymış gibi gösteriyor.

Diğer yandan şunu bir düşünmelisin. Balık, yemi yandan görmez. Bu olasılık çok düşüktür. Yani bu yemin duruşuna, aksiyonuna filan yandan bakıp karar veriyorsan, yanılırsın. Balık, yani lüfer, çoğu zaman yemi üstten görür. Daha az durumda alttan. Yani, yemin üstten görünüşte düzgün durması, kendini göstermesi istenir.

5. garip

garip garip

Favori Kamış:
    tt
    Favori Makine:
    tt
    En İyi Avı:
    tt
    aksiyonunu misinayı çektirerek verebiliriz...biraz da akıntı yardım ederse bişey olur.
    Evet doğru denizin dibinde ne oluyo bitiyo bilmiyoruz...tek olduğum için üsten görüntü alamadım o bir sonraya kalsın..birde izlediğim balık videolarında avcı balık genelde avına arkadan gelip ve kuyruk kısmından saldırıyor....aslında bir aksiyon kamera olsa ne oluyo bitiyo öğrenirdik...
    Aklıma gelmişken kuyruksuz olanı da var onunla da denemeler yapıca paylaşırım.....

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Biz çok çektik zamanında denizin dibinde bunları garip. Söyledikte zaten, lüfer genelde üstten gelir, yandan, arkadan değil. Yem yukardan bakınca yem gibi görülürse, maksimum verim sağlar.

Aksiyonu, misinayı çektirerek vermen de pek kolay değil. Tipik lüfer avında bekleme süresini hesab katarsan, at çek yapıyor gibi olursun, sonuçta yemin iş görecek bölgede kalma süresi çok az olur, başarısız olursun. Ancak akıntıyı kullanabilirsin elbette.

Ha, çabanı takdir ediyorum. Ama zaten ben, kendi adıma bu sorunları aşmış bir sürü mantar, takım vs. yapıp denemiş, görmüş haldeyim. Amerika'yı yeniden keşfediyorsun benim gözümde. Ama zararı yok, sen uğraşmaya devam et, güzel şeyler çıkacak eminim.

7. garip

garip garip

Favori Kamış:
    tt
    Favori Makine:
    tt
    En İyi Avı:
    tt
    sanırım bunun cevabını eylül ekim ayında yani Trabzon bölgesinde lüfer vurmaya başlayınca alıcam ...
    hazır takım kullanarak 40*50 bazen 70 nebileyim bazen 100de geçtiğimiz oldu..ha hiç tutamayıp boş döndüğümüzde oldu eve , bu mantarla da bundan aşağı tutacağımı sanmıyorum..., baktım hiç olmuyo bizim buraların yöntemi el oltası ile zaten yakalıyoruz ona döneriz.....asıl olan balık neslini korumak yaprakları denize geri göndermek...