Kefal avının zorluğu

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında angvil tarafından paylaşıldı.

1. angvil

angvil İbrahim

Favori Kamış:
    Savage Gear MPP 251cm 7-23gr
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    Kefal deyip geçmemek lazım. Avı gerçekten zor gibi geldi bana.
    Öncelikle şamandıralı 2 iğneli gezer kurşunlu takım kullanıyorum.
    Şamandırada balık varmı yokmu onu anlamak da zor.
    Ayrıca ekmek içini takıyorum. Fakat çok dayanmıyor. Düşüyor iğneden. (Yediklerini hiç sanmam).
    Kefal avında püf noktalar nelerdir. O kadar forum okudum ama hala bir noktaya varamadım.
    Ekmek içi mi hamur mu ?
    Islak mı olcak ekmek kuru mu ?
    Kaç no iğne ?
    Ne kadar uzağa atmak lazım ?
    Avlandığım yer izmir körfez.
    Geçen sülünezle ava çıktım. Dip takımı. Yanımda ekmek yok. Yeme vuran balık yok. Bir baktım kıyıda gözle görünür iri iri kefaller cirit atıyor. Ah dedim ekmek olaydı yanımda. Sonra haftaya gittim. Bu sefer de ortada kefal falan yok.
    Bir sorum da kefal durgun suda mı av veriyor. Kefalleri gördüğüm gün su çok durgundu. Güneş daha batmamıştı.5-6 gibi. Kefallerin olmadığı gün su çok dalgalıydı.

2. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Zargana topu ya da mantarlı takım kullanın.
    Avuç içi kadar bir ekmek parçasını (taze somun) içi dışarı gelecek şekilde rulo yapıp elinizle iyice sıkın. Bunun üstüne 10 iğneli takımı sarın, iğneleri ekmeğe saplasanız da olur, saplamasanız da! Ama son iğneyi iyice tutturun ki dürüm çözülmesin.
    Atmadan önce bir kez suya daldırıp çıkartın; sonra atın. Bu takımı biraz ağırlaştırmaya ve mesafeyi artırmaya yarar.
    Aslında uzağa atmanıza da gerek yok; ama uzağa atarsanız daha büyük kefal gelme ihtimali daha fazladır.
    Güneşli havalarda kefaller daha çok oluyor.
    İsterseniz takımı hazırlamadan önce kıyıya biraz ekmek atarak kefal olup olmadığını görebilirsiniz, balıkları da çekmiş olursunuz.

3. angvil

angvil İbrahim

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    İstanbulda öyle kefaller vardı. Suyun üstünde ekmeğe atlıyorlardı. Burada izmir körfezinde öyle değil maalesef. Daha ürkek ve azlar. Sizin dediğiniz Kıbrıs oluyor sanırım. Burada kıbrıs takımı var. Ama silindir şeklinde bir mantara sarılıyor. Onu kullansam nasıl olur acaba ?

4. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    ciğer kullanın ama o da kolay çıkıyor oltadan. ama bayağı verimli oluyor.

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    FC misina, yani %100 Florocarbon misina kullanın. İğneniz, ISEAMA 10 - 12 numar ufak bir şey olsun, yemin tamamen içinde kalsın. Ekmek vs. kullanıyorsanız, çok ezmeyin, kolay emilen, dağılan bir şey olsun. Kurt kullanıyorsanız, sert kaya/midye kurdu değil, yumuşak kum kurdu kullanın. Hamsi, sardalya vs. nin iç organları da iyi netice verir, ama bolca yemlemek gerekir.

Şamandıra kullanıyorsanız, şamandıra saydam ve/veya olabildiğince küçük olsun. Saydam top şamandıralar iyi netice verir. Bulamazsanız, şamandırayı aluminyum folyo veya bant ile kaplayın. Ekmek kullanıyorsanız, şamandıra kullanmayın.

Bunların sadece biri değil, hepsini birden dikkate almalısınız.

6. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Olur tabi onu kullanın.
    Evet, İstanbul'da kefali görüp oraya atabilirsin.
    Ama bu iyi bir şey mi bilmiyorum :)
    Geri salacaksan iyi olabilir, ama yiyeceksen uzaktan kefal tutunca için daha rahat eder.

7. angvil

angvil İbrahim

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    Teşekkürler arkadaşlar.

8. öğretmen35

öğretmen35 mehmet

Ben kıbrıs oltayı tavsiye ediyorum. İzmirliyim ama izmirde kefal tutmadım hiç. Karadeniz de tutuyorum ama burası izmir körfezine göre daha temiz olduğundan içime siniyor. Kıbrıs olta alacaksın yada imkanın varsa kendin de yapabilirsin ben kendim yapmayı tercih ediyorum. İğneler arası mesafe 1-2 cm arası olacak 8-10 iğne uygundur. 7 numara iğneler kefal için uygun oluyor. Bir diğer husus herkes mantara ekmeği sar der ama ben öyle yapmıyorum. misinayı içeriye alacak şekilde iğnelerin gerisine ekmeği koyup rulo yapıyorum daha sonra da iğneleri ekmeğe sarıyorum. Son iğneyi de sıkıca saplıyorsun. Ayrıca mantarın gerisine 20-30gr lık gezer kurşun takıyorum. Dikkat etmen gerekenler ekmeği sıkı saracaksın, içini falan koparmayacaksın olduğu gibi bir parça yeterli, çok sık çekip atmayacaksın (ekmek dağılıyor) Bu şekilde yapıyorum iyi verim alıyorum . Bu yöntemle çok kefal aldım. Bahtın açık olsun...

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Karadeniz, İzmir körfezinden daha kirli maalesef. Belki görünen, koklanan nitelikler olarak İzmir körfezi fersah fersah öne çıkıyor olsa da, genel ölçüm olarak, karadenizin hali içler acısı, rusyanın, avrupanın yarısının, litvanya, ukrayna vs. hepsinin pisliği, bilhassa sanayi pisliği hemde karadenize akıyor.

Kıbrıs kullanımını şahsen pek tasvip etmiyorum. Kullananı kınayamam elbette, ama bana çok vahşi geliyor. Balığın gözü çıkmış, orası burası parçalanmış halde gelmesi, hele birde ufak bir şeyse, gerçekten iç sızlatabiliyor.

10. LüfTur

LüfTur Salih AKÇAKAYA

En İyi Avı:
    1.600 GR 53 CM Turna
    Yasal olarak serbest ama çoğu balıkçı karşı çıkıyor bu sisteme.İster yapın ister yapmayın ben sadece teknik bilgi veriyorum.Çarpma tekniği ile kolay ve maliyetsiz bir şekilde avlanılabilir.Kamışsız,makinasız sadece misina,3'lü iğne,kıstırma kurşun ve bir iskeleye ihtiyacımız var.0.7-0.15mm arası 50 mt veya 100 mt misina alıyoruz.Misinanın en ucuna üçlü iğnemizi bağlıyoruz.Mümkünse en büyüklerinden olsun.15 cm yukarısına 1gr'lık 5 adet kurşun kıstırıyoruz (sıkıştırıyoruz).Önceden ekmeği parçalayıp avlanacağımız bölgeye atarsak daha verimli sonuçlar elde edebiliriz.Evde yaptığımız fazla yumuşak olmayan hamuru kurşunların üzerine sıkı sıkı sarıp iskeleden aşağı sarkıtıyoruz.Denizin dibinden 1mt. yukarı olacak şekilde misinayı salıyoruz daha sonra misinayı işaret ve başparmağımızın arasına alıp, misinanın başka cisimlere değmemesini sağlayıp (iskele betonu vb.) bekliyoruz.Kefal gelip hamura dokunmaya başlıyor küçük küçük vuruşlar hissedeceksiniz bunlar küçük gümüş balıklarıdır gaza gelip çekmeyin.Sonra küt diye bir vuruş geliyor işte bu sırada [bütün gücümüzle misinayı 90 derece olacak şekilde hiç aralık vermeden çekiyoruz ve kefali alıyoruz.Küçük vuruşlara aldanmayın, gümüş balıkları
    (8-13cm) dokunuyor.Ayrıca 2-3 DK'da bir misinayı çekip hamuru yeniliyoruz.
    IMG][​IMG][/IMG]

11. Emrecan Kaya

Emrecan Kaya Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Okuma Dead Ringer-258 12/45 - Okuma Salina Seaspin 240 10/40
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro sPa-25 - Okuma Ceymar 25
    Bu teknikle büyük balık yakalama ihtimali kaç peki? Ya da yasal boyda? 10 cm'lik kefali çarpmayla denizden aldığınızda yaşama ihtimali yok denecek kadar az. Tasvip etmediğim ve benimle birlikte forumun çoğunluğunun onaylamadığı bir sistem.

İlle de balık olsun çok balık olsun diyen tırıvırı kullanır, ben tırıvırıdan pek farkını göremiyorum. Tabi ki birisi yasal diğeri suç.

12. LüfTur

LüfTur Salih AKÇAKAYA

En İyi Avı:
    1.600 GR 53 CM Turna
    Bu teknikle boyları en az 20-25cm Marmara Kıyıları'nda 10-15 kefal almışımdır.Çarpmanın yaratabileceği zararları öğrenince turna ve istavrite yöneldim.10cm'lik kefal şuana kadar hiç görmedim.Ayrıca mesajımın başında belirttiğim gibi "Yasal olarak serbest ama çoğu balıkçı karşı çıkıyor bu sisteme.İster yapın ister yapmayın ben sadece teknik bilgi veriyorum" kısmının üzerini çiziyorum.

13. Emrecan Kaya

Emrecan Kaya Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Okuma Dead Ringer-258 12/45 - Okuma Salina Seaspin 240 10/40
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro sPa-25 - Okuma Ceymar 25
    Yanlış anlaşılmasın, 10-15 cm'lik parmak kefalleri çarpmayla alanları gördüğüm için böyle söylüyorum. Ayrıca bana göre hiç zevkli bir yöntem değil, ama tabi ki zevkler tartışılmaz.

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Siz aldırmayabilirsiniz, ama o dokunan şeyler büyük ihtimalle canıyla ödeyecek o dokunuşları.

15. LüfTur

LüfTur Salih AKÇAKAYA

En İyi Avı:
    1.600 GR 53 CM Turna
    Serdar Bey ne demek istediğinizi anlamadım idk .

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Her "dokunuşunuz" o balığın yaralanması, bu yüzden kısa sürede ölmesi demek zira.

17. öğretmen35

öğretmen35 mehmet

Sizin Karadeniz derken nereyi kastettiğiniz de önemli ben Kastamonu'da hiç de dediğiniz gibi bir kirlilik göremedim. Gözle görülmeyen canlıları ise bilemem siz de bilemezsiniz. İzmirliyim ve körfezi Karadeniz'den temiz diye adlandıran ilk sizi duydum!
    Kıbrıs kullanımına gelince onlarca kez balık tuttum. Belki 1 defa denk gelmiştir balığın gözüne çarpan o da limitlere uygundu zaten. Ben kendim yapıyorum iğneler çok kısa aralıklı ve dışta olmadığı için genelde ağız bölgesinden alıyor. Hele ki vahşi diye adlandırmak çok saçma bence. O zaman hepsi vahşi avcılığın!

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Kastamonu dahil, tüm karadeniz için geçerli kirlilik. Elbette daha önce de söylediğim gibi, genel kirlilik olarak. Hatta öyleki, karadenizin kirliliği Ege ve Akdeniz'i dahi tehdit eder hale geliyor.

Avcılığın hepsi vahşi diyebilirsiniz elbette, bu sizin görüşünüzdür. Ama benim görüşüm, kıbrısın son derece vahşi bir yöntem olduğu yönünde. Tavsip etmem, ama dediğim gibi, kınama, ayıplama vs. hakkını da kendimde görmem.

19. angvil

angvil İbrahim

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    Sayın Lüftur, tekniğinizi okumadım bile.

20. Volkan EVMEZ

Volkan EVMEZ Volkan

ben kefali çarpmayla yakalıyom yem filan kullanmıyom.internetten bakıyom herkes çarpmayı eliyle yapıyo ben ratla yapmayı tercih ediyorum çok daha rahat oluyor.nasıl çarpma yaptığımdan kısaca bahsedeyim belki benim sayemde bir kaç kişi çarpma yapmaya başlar

çarpma yapmak için benim tavsiyem 50mm misina ,6000lik makina, kamış maksimum 270 olcak.malzemeler hazırsa ilk önce balığın sürekli yemlendiği bi yeri bulacaksın yüksek biyere çıkacan mesela bi köprü gibi çarpmayı attığın yer en fazla 2 metre olması lazım derinde olabilir de çarpma dibe batmasını bekleyene kadar balık kaçar.attığın balık eğer kalabalık bir sürüyse yani sadece bi karaltı gibi görünüyorsa tam ortasına atacan balık ilk önce biraz dağılacak ve çarpmanın üstüne toplanacak çarpmayı attıktan 3-4 saniye sonra çarpacaksın.bu basit olanıydı.tek balığı çarpması daha zordur.daha doğrusu tecrübe gerektiren bişeydir.Balığın gideceği yönün yaklaşık 1metre yanı 1metre ilerisi olacak aslında bu değişir hızlı olan bi balığa böyle atarasan çok geç kalırsın sen daha çektiremeden balık kaçar

yani çarmanın mantığı bu.Kimilerine göre çarpma çok zalimce gibi görülüyor yanında insanlara dikkat etmeden yapılıyor ve tehlikeli deniliyor.Evet çarpma çok tehlikeli bunun için etrafına bakacaksın ve ne olursa olsun bir balık senin sağlığından daha önemli değil..