Kıyıdan at çek sahte ve çapari için olta önerisi

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında angvil tarafından paylaşıldı.

1. angvil

angvil İbrahim

Favori Kamış:
    Savage Gear MPP 251cm 7-23gr
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    Merhabalar,
    yakın zamanda bir ekipman kurmayı düşünüyorum. Bütçem kısıtlı. O yüzden shimanonun alivio ya da catana kamışını almak düşüncesindeyim.
    Boyu 2.10 olsun istiyorum. 10-30 atarlı. shimano vengance de olabilir.
    Makinada da shimano sienna 1000 ya da alivio 1000 düşünüyorum.

Sorunum şu. Bu ekipmanı sahte ile levrek avında kullanacağım. Aynı zamanda atçek çapari ile istavrit için de kullanmak istiyorum.
    Forumlardan gördüğüm istavrit için 370 cm lik surf kamışlardan bahsediyorlar. Ayrıca 75-150 atarlardan. Ben bu ekipman ile kıyıdan istavrit avı yapabilirmiyim ? (İzmir körfezde iri sarıkanat istavrit çıkıyor. Onları kastediyorum.) Ucuna 20-30 gr kurşun takarak yapamazmıyım ?

Şimdiden teşekkürler.

2. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
    55cm zargana--60 cm Lüfer (Kofana)--70 cm 3.750 gr Levrek
    1000 kalibre kamış at çek için pek uygun değil. bu makine 1 turda sarımı düşük olduğu gibi az misina alması rüzgarlı havada makine kafasından daha hızlı misina boşalması ile dolanma porablemi yaşaması olasılığı daha yüksek.
    2000-4000 arası tercih etmende fayda var.
    Kamış atar ve boy tercihi zevk, yemin ağırlığı vs ilgili olmakla berabaer 240 kamış daha uygun bence sebebi hem mesafeyi arttırır hemde kıyıdan az bir yukarı yerlerde rahatlık sağlar. ve düşük ağırlıkta kurşun ile çaparide kolaylık sağlar. ama çapariyi baz alırsak 270 daha iyi.

Eğer akıntı varsa çapariyi dibe indirmek için daha fazla ağırlık gerekir o zaman spin kamış kullanamazsınız ama akıntı yoksa spin kamış ile 30 gr kurşunda rahat yapılır

3. angvil

angvil İbrahim

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    Makinayı 2000 düşünelim. Zaten 30 luk makara düşünüyorum.25 lik misina ile 100 mt üstünde alır. Çok çok uzağa atamayacağım için yeter de artar bile. Avlandığım yer derin de değil.Max 20 mt. Benim atacağım mesafelerde 10 mt falandır derinlik.
    Gelelim kamış olayına. 270 ile çapari, 240 ile spin levrek diyor gibisiniz. Anladığım bu.
    Ya da 240 alırız. 30 gr dan fazla atmadan çapari yaparız.

4. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
    çapari atacaksınız bu kamış ile sanırım. nereden baksan çapari uzunluğu 2 metre olacak sizce 210 kamış ile çapari atılabilirse sorun yok. Yok daha kolay atayım derseniz 270-300 m alın ( size 210 kamış dediğiniz için 240 hatta 270 gibi şimdide 300 metre alternatifler sundum. hem spin hemde çapari için daha ideal )
    210-240-270-300 cm ile de levrek yaklanır gerekirse çaparide yapılır.

Makine derseniz. spin kamış ile yem 50 metrelere atılabilir hadi siz jıg yada batan tip sahte ile dibleride taryıacaksanız 20 metre derinlikte etti 70 metre 2000 lik kafa 3kg drag ile 7kg balık ip yetmez size. ama bunun şansı ufak derseniz ozaman 20 lik kafa yeterde artar. ha birde misina bazen kesilir 20 metre misinanız kesildimi ya alta dolgu yapma ile uğraş yada yeni misina sar derim.

5. angvil

angvil İbrahim

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    Shimano Vengeance 270 10-30 gr Kamış ve
    Shimano Sienna 2500 FD 3+1 BB (USA) makine ile bu ikisini yapabilirim sanırım.
    Kamış 163 gr.
    Makinanın misina kapasitesi
    0,25 MM / 160 MT
    0,30 MM / 110 MT
    Makina 83,15 tl
    Kamış 106,85 tl

6. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
    Oldukça iyi olmuş bence. Fiyat olarak. Performansı bu fiyat için bence yeterli olacaktır. Kayıtlı olsun.

7. angvil

angvil İbrahim

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    Teşekkürler.