PARSUN motordan şikayeti olan???

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında palawra tarafından paylaşıldı.

1. cerbit01

cerbit01 Mehmet

9.9 4 zamanlı parsun kullanıyoruz. 4.15 teknede 2 kişi plane 7-8 saniyede geçiyoruz. tek kişi zaten uçuruyor. yakıt konusuna değinmeye hiç gerek yok. neredeyse aynı beygirde 2 zamanlının yarısını bile anca yakıyor. rodaj bakımını 10 saatte yaptırdım . motor yağı ve kuyruk yağı değiştikten sonra an itibariyle sorunsuz bir şekilde kullanıyoruz. kısacası diyeceğim o ki motor çalışırsa siz bu işi biliyosunuz çalışmazsa ucuz etin yahnisi bu olur deyip sıyrılıyoruz aradan. birazda kabahati kendimizde ararsak aslında motora yanlış kullanımlardan dolayı ne kadar eziyet ettiğimizi görücez. yani arkadaşlar parsun motoru tavsiye eder miyim evet. hemde gönül rahatlığıyla.

2. mustafa özel

mustafa özel mustafa özel

parsuna dikkat

arkaşlar aranıza yeni katıldım parsun 9.9 motorla ilgili başıma gelen olayı paylaşmak istiyorum. yalovada marin boat şirketinden parsun 9.9 hp 4 zamanlı motor ve 4.5 mt fiber tekne kapı teslimi 7500 tl karşılığı aldım geldiler kurdular gittiler bizim rize bölgesinde dıştan takma motor çok nadirdir bilgisi olanda çok az balıkçıların hepsinde tahta tekne kombardin motor olur neyse 2 gün de toplam 2 saat motorla gezdik akşam motoru çıkardık koyduk sabah motor kitledi kendini çalışmaz yağ akmış bujiler yağlanmış aradık servisi yalovayı motoru herhangibir araba tamircisine götür bujiyi temizlesin çalışır dedi götürdük bujiyi temizledi çalıştı fakat su üstünde tamiri yapıldığından o arada devirdayım pompası yanmış çıktık tekneyle binip 5 dk çalıştı ve motor yandı götürdük servise trabzona açtılar baktılar kullanıcı hatası parça maliyeti 2500 TL parçaları yani 3500 tl motor aldım 2500 tl parça parası istediler 2000 tl ye indirdiler ödedim motoru bugün aldım. yani 1 ay bu gün yarın diye oyaladılar garanti belgesini sormadılar bile ve parça fiyatı kazık servis ağı sıfır müşteri memnuniyeti sıfır googleye girin parsun motor fiyatları yazın cümle çeviricisinden çinceye çevirin arattırın motorun çindeki fiyatı 750 dolar türkiyede 2000 dolar olduğunu göreceksiniz motor pervanesi çinde 20 tl türkiyede 120 tl eğer parsun alacaksanız çinden sipariş verin gümrükte kdv ödeyin karlısınız bozulursa çöpe atın servisin eline sakın düşmeyin 1 saatte yaptığı işi 1 ay sonra 600 tl işçilik karşılığı aldım DOĞRULUK DÜRÜSTLÜK TEKTİR SAYGILAR

3. tiho

tiho taner

Favori Kamış:
    daiwa
    Akadaşlar biz de yni 20hp parsun motor aldık daha 10 saat dahi olmadı 430 fiberde çk güzel gidiyor ve de şimdilik çok memnunuz ama bakımları biraz ağır ama hepsi aynı deyişen bişiy yok ve pervane hariç herşey garanti dahilinde satan arkdaş parsunun maerikan mşi liolupçinde üretildiyini söylüyor ,Mercury den ayrılan mühendisler tarafından üretiliyor motor un kafa Mercury kuyruk yamaha lduğunu söyledi.

4. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Aslında ''motor firmaları Mustafa Özel beye dikkat'' başlığında bir konuda açılabilir:D
    Yazdıklarınızdan anladığıma göre,motor saat gibiydi,iki saat kullanımdan sonra ,kullanma klavuzunda söylenmesine ,motorun üzerinde etiketle belirtilmesine rağmen ters yatırıp yağını akıtmışsınız.Bujiyi söküp temizledikten sonra,yağını tamamlayıp ipini çekip çalıştığını gördükten sonra,ne kadar çalıştırdıysanız artık impelleri pert etmişsiniz(o işede aklım yatmadı ya,vitesemi geçirdiniz kuru kuru,buna niye gerek duyuldu)
    Sonra yine kullanma klavuzunda bas bas söylediği halde,su devir daimi yapamayan(su fışkırtmayan) motoru yanana kadar gazlamışsınız.
    sonuç bariz kullanıcı hatası sonucu motorun işi bitmiş.
    Bu ana kadar Parsunun bir kabahati yok,yamaha olsa aynı şey olurdu.Motor yedek parçaları diğer markalardada aynı rakamlara mal olurdu,yine yamaha olsa sıfırına 6 bin verirdiniz,motoru yaptırırken 2600 hesap çıkınca itirazınız daha az olurdu:)
    çinden şahıs olarak motor getiremezsiniz,gümrükte kalır(sadece vergi değil mesele,izinler,teknik şartnameler vs. vs. bir sürü şey lazım.) ama yedek parça getirtebilirsiniz.Keşke yedek parçaları araştıraydınız google çeviri mucizesinden istifade ederek;)
    Sonuçta sizinde dediğiniz gibi ''doğruluk dürüstlük tekdir'' ,bir alışveriş yapmışsınız,size bir başkasından yükseğe malı satmamışlar,malıda sağlam teslim etmişler.Malı yanlış kullanımla bozmuşsunuz,tamiri için diğer firma ve servislerden farklı bir fiyat istenmemiş,makul bir süredede tamiratı gerçekleştirmişler.Burada dürüstlük kurallarına aykırı bir durum söz konusu olmadığına inanıyorum.
    Motor çinde 750 dolar olabilir,Almanyada da Alman 3500 cc motorlu full mercedese 100 bine biniyor,burda 500 bin.Bir litre benzine 5 tl para ödüyoruz,çinli 1.5 lira ödüyor(o da ithal ediyor),100 liralık elektrik faturasının 42 lirası vergi vs. ile cebimizden söğüşleniyor vs. vs...
    Bunlara gıkımız çıkmıyor,yılda 500 tane motor satacam diye kurduğun firmanın aylık minimum gideri 30 bin tl.Bir motordan edilecek kar 500 doları geçmez,yap hesabını,ordan kazanma burdan kazanma,nerden çıkacak masraflar.

5. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    levrek 3 kg,sinarit 5 kg.
    Doğru söze nedir?

Fatih abi ağzına sağlık, çok güzel anlatmışsın.

6. nazımcan akalın

nazımcan akalın Nazım Can Akalın

Bende yenı 9.9 parsun aldım ancak tasıma esnasında sanırım dogru tasınmadıgından yag akıtmıs hemen sıldım ve dık konumda oturttum ancak bujıye falan kaçmısmıdır bılemıyorum tabı daha hıc suya ınmedı kullanmadan önce bu durum ıle ılgılı yapmam gereken bır sey varmı bılen varsa cevaplarsa sevınırım.

7. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    levrek 3 kg,sinarit 5 kg.

Olabilir, Yamaha da yanlış yere yatırırsan yağ akıtır.Korkacak bir durum yok kendin kontrol et, bujiyi sök bak bakalım yağ var mı diye, varsa silersin kurularsın olur biter.

Dik konumda muhafaza et motorunu artık yatırman gerekirse motorun üstünde uyarı işaretleri var onlara uy mutlaka. Motoru yatırman gereken tarafı gösteriyor çünkü.
    Haydi hayırlı olsun pişman olmazsın, kullanmayı bilmeyen arkadaşlar çamuru atmış ta atmış markaya. Bence 10 numara 5 yıldız motordur.

8. Xexe1985

Xexe1985 Uygar

Ateşleme yoksa muhtemelen beyin gitmiştir sorun beyindeyse (voltaj regülatörü) sana 180 dolar diyecekler sen ne yapacaksın almayacaksin sıradan bir motor bisiklet parçası satan birine gidip mondeal 125 lik motor beyni alacaksın 10-15 TL arası internetten şemasını araştır göz stop buji bobin güzelce leyimle soktuğun beynin oraya bir yere klipsle ömürlük kullan

9. Xexe1985

Xexe1985 Uygar

Ölçüm aleti ile bak bobinden çıkan enerji beyne gidip cikmiyirsa kesin beyin benimde başıma geldi rolantide sürekli istop ediyordu son ettiğinde bir daha calismadi