PARSUN motordan şikayeti olan???

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında palawra tarafından paylaşıldı.

1. palawra

palawra uğur

5HP 4 zamanlı parsun almayı düşünüyorum dostlar ama öncelikle kullananların bu motorla ilgili şikayetleri varmı acaba. forumda bakdım genelde 2011 - 2012 mesajlar olduğu için güncel bilgiler bulmak isdiyorum

2. balikcimehmet884

balikcimehmet884 mehmet

selamlar ben 4 zamanlı dıştan takma 5hp kısa şaft parsun motorumu 1 ay önce aldım 1 aydır motorum düzenli olarak çalışıyodu yalnız son 3-4 gündür calışırken denizin ortasında durmaya başladı çeyrek gazda ve dün denize cıktığımda tekrar durdu nekadar cekersem cekeyim ipi çalıştıramadım acaba sebebi ne olabilir motor tamircileri bi bakıma bile hiç bir parca sını bile değiştirmeden120 tl lira fahiş paralar alıyolar yardımcı olursanız kendim halletmeye calışıcam memnun kalmadım.

Xexe1985 bunu beğendi.
  3. palawra

palawra uğur

benden bundan korkuyorum. açıkcası içimdende geçmiyor deil hani 1000 lira daha vereyim hem riske etmiyim arkadaşları hemde sağlam olsun diye. zaten bu tür şeylerle tamircilere verilen paralar falan buna denk gelir. yanılıyormuyum?

4. balikcimehmet884

balikcimehmet884 mehmet

5. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    garantisi yokmu Mehmet bey,arıza yapıyorsa bakım ücreti almadan tamir etmeliler.Etmezse burada konu açın,bellerinin suyu nasıl alınır yolunu göstereyim size...

6. palawra

palawra uğur

forumu buda dahil hepsini okudum :) ama hep sorunlar paylaşılmış öven pek görmedimde ondan alıpda güncel kullananlar varsa bilgi almak isdedim.

7. ugursat

ugursat uğur satılmış

Favori Makine:
    okuma salina SA65
    En İyi Avı:
    750 gr minekop
    Ben kullanıyorum az yakıyor.Çok performanslı atik.....4m teknede 2 kişi 30 km hız yapıyoruz..Henüz yolda bırakmadı çok şükür

8. polato6

polato6 hikmet

Favori Kamış:
    Shimano Katana
    Favori Makine:
    Shimano Twin Power 6000 FC
    En İyi Avı:
    4,5kg Turna
    Parsundan uzak durun Stabil bir motor değil görünüş polarak kaliteli duruyor lakin ufak tefek problemleri yüzünden oldukça can sıkıcı olabiliyor anlıyacağınız biraz nanemolla bir yapısı var keseniz imkan veriyorsa daha bilindik markalara yönelmeniz sinir ve beden sağlığınız açısından daha yararlı olacaktır saygılarımla

9. Emrahmuh

Emrahmuh Emrah Kildiran

Favori Kamış:
    Okuma Cedros 60 Lb
    Favori Makine:
    Remixon Jig Master
    En İyi Avı:
    Orfoz 5 Kg
    Garanti kapsamında her türlü tamirini ve parçasını ücretsiz sağlamak zorunda servis. Hideada böyle bir problem olmadı benim eski makinemin aylar sonra CE belgesi gerekti hemen gönderdiler. Ayrıca bakımlardan hiç bir ücret almadılar. Bu konuda Damla Marin sanırım HİDEA Teknik servisi ile bir adım ötede Parsundan..

10. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    levrek 3 kg,sinarit 5 kg.
    Aynı motordan kullanıyorum, 2012 Ekim ayında aldım. İlk çalıştırmada sorun yaşamıştım, sonra motor dik durumda bir müddet bekledi ve başta yaşadığım zor çalışma sorunu ortadan kalktı. Daha sonra 10 saatlik bakımını yaptırdım, yedek parça vb. durumlarında garanti devrede, sorun olmuyor. Kalitesine gelince benim ilk motorum olduğu için gözüme iyi gözüküyor. En güzel yanıda gerçekten az yakıt sarfiyatı var. Ben bütçem Parsuna yettiği için aldım, 3,50 m sandalla beraber. Biraz daha bütçe ayırabilseydim başka marka düşünürdüm. Genede şu ana kadar yolda bırakmadı, tercih sizin.

11. enginköp

enginköp engin köprülü

Herkese selamlar ;

BEnde bir parsun kullanıcısı olarak izlenimlerimi aktarayım.
    Öncelikle her marka motorda olduğu gibi parsunda da gerek ilk kullanmaya başlayan kişilerin yaptığı hatalardan gerekse motoru saklama ve bekletme konumlarında yapılan hatalardan kaynaklanan çalıştıramama veyahut stop etme durumları tabiki yaşanabiliyor...
    Motoru çalıştırırken hiç gaz vermeden çalıştırmak veya son gazda çalıştırmaya kalkmak , daha ilk denemede jigleyi açarak çalıştırmak , motoru karaya aldığımızda yanlış pozisyonda durması , motoru yanlış yönüne yatırmak , 2 zamanlı motorlarda yanlış benzin yağ karışımı kullanmak , çok eskiden depoda kalan ve pis benzini kullanmak , motorun bakımlarını aksatmak vs.vs... gibi daha uzayıp gidebilecek bir hatalar zincirinden dolayı motorlarımızın çalışmadığı tabiki oluyor...
    Ve genel olarak çoğumuz hemen suçu markaya atıyoruz:D hay allam nerden aldım şu ..... marka motoru :mad:
    Halbuki zaman geçtikçe ve motoru doğru kullanmayı ve saklamayı öğrendikçe birde bakıyoruz ki motorumuz gözümüze ve gönlümüze daha bir hoş görünür oluyor ve o zaman da diyoruzki iyi ki almışım :thumb:

Maalesef pazara yeni giren markalar için hepimizde ön yargı var.Düşünün mesela 2-3 sene öncesine kadar uzak doğu malı diye itilip kakılan tüü kaka denilen TOHATSU marka motor şuan yerlere göklere sığdırılamıyor VE fiyat olarak bazı modelleri YAMAHA ve HONDA ile aynı hatta bazen daha da yüksek oluyor...

Bende yaklaşık 1 yıl iyi bir marka motorun şöle eli yüzü düzgün 2.elini almak için uzun süre bekledim.FAkat gördüm ki bu 2.ellere parsuna verdiğim paranın çok daha fazlaları talep ediliyor.MEsela adam 95 model 8 hp yamahaya 3000 tl istiyor sahibinden de... 18 yaşında motor düşünsenize....
    bütçem daha fazla olsa idi o an için belki parsun almazdım ama 18 yaşında 8 hp motora 3000 tl vereceğime sıfır 2 sene garantili 9.8 hp bir motora 2600 tl vermeyi yeğleyerek parsunu aldım...

Daha fazla uzatmadan ;

Gerçekten seri ve güçlü bir motor , çok az yakıyor 2 zamanlı olmasına karşın , kısa şafta uygun botuma aparat yapıp uzun şaft motor kullanmama rağmen performansında bir düşüş yok ( uygun olmaz gitmez diyorlardı da )...
    aldığımdan bu yana çok hor kullandım ;
    8 kere suya girdi ama hiç tatlı su ile devirdaim yapmadım , arada çalıştırın diyorlar bazıları 6 aydır depomda duruyordu ve hiç çalışmamıştı.
    23 mart günü denize indirdiğimde 3 veya 4. çekişimde çalıştı ; 2 kere stop etti , daha sonra çalıştı ve yaklaşık 4 saat hiç durmadan çalıştırmama rağmen 1 kere bile stop etmedi... daha 10 saat bakımı bile yapılmadı üstelik...

Siz yine de araştırın soruşturun ve öyle alın derim.Önemli olan içinize sinmesi...

12. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    levrek 3 kg,sinarit 5 kg.
    Son İki haftadır motorumu doya doya kullandım, 5 Hp 4 Zamanlı Parsun.
    Performansı beni oldukça mutlu etti, ilk çekmede çalışıyor ve tam gazda tek kişi ile kafa kaldırarak geziyorum ( plane ). Yakıtı sırtı çekerken yani rolantide çok az yakıyor, ama tam gaz uzun süreli kullanımda normal olarak yakış artıyor. Oldukça iyi performans sergiledi, gittikçede açılacak gibi.

13. orange

orange Bora Sulher

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    oasys/ryobi
    En İyi Avı:
    Levrek 4600 gr
    2.6 hp 4 zamanlı parsun kullanıyorum, şimdiye kadar kullandığım en küçük 4 zamanlı motor, 3.5 mt bot ile kullanıyorum ve gayet memnunum, hiç şikayetim yok kısacası...
    Engin Köprülü'nün dediği gibi motorun stop edişi veya sorun teşkil edecek durumlar kullanıcı hatası veya servis (bakım) eksikliğinden kaynaklanır genelde.
    marka farkı olmaksızın arıza veya sorunlu durumları gidermek için dilediğiniz soruya cevap verebilirim.

14. cenkgul1976

cenkgul1976 cenk

Favori Kamış:
    okuma cedros pro jig
    Favori Makine:
    okuma salina 2 10000
    nasıl yani 5 hp lik 4 zamanlı makina ile 4 m lik bir tekne de hemde 2 kişi 30 km hız yapıyor :confused: ozaman dünyanın en kötü makinası mercury çünkü bende 9,9 u vardı 14-15 km yapıordu 2 kişi ile az deyip 15 liğini aldım 23 km yi geçmedi tövbe birkeresinde akıntı ve rüzgarı doğru yakalayıp 26 km yi gördük ama sadece 1 kere onuda sattım 20 hp lik 4 zamanlı mercury aldım 35 i anca görüyor hocam senin makina 20 lik falan olmasın nereye görüyorsun o süratleri o makina ile o teknede lütfen insanları kandırmayın sonra insanlar makinalarında sizlerin bahsettiği performansı yakalayamadıklarında hüsrana uğrayıp makinalarının arızalı yada üretim hatası olduğunu düşünmeye başlıyorlar :mad: Güzel kardeşim makina şans işi birazda ama bugün ikinci el bir honda yamaha mercury gibi bir makinaya vereceğin paraya sıfır parsun alabiliyorsan ki bu markadanda hiçde ciddi bir sorun duymadım bence al iyi bir rodaj zamanında bakım ve titiz bir kullanımla bence seni hiç üzmez ve yolda da bırakmaz buralarda kullanan arkadaşlar var farklı beygir güçlerini ve daha hiçbirinden bir şikayet duymadım ancak bakımlarını zamanında yapmaz ve makinanı çok hor kullanırsan hangi makina olursa olsun sana mutlaka birgün sorun yaratır mutlaka bu markadan birkaç kişi cıkıp sana kötü bahsedecektir sonuçda insan yapısı ama aynı şeyi diğer markalar içinde duyacaksındır aklına ve kesene uygunsa al ve kullan şimdiden vereceğin karar hayırlı olsun :thumb:

15. ugursat

ugursat uğur satılmış

Favori Makine:
    okuma salina SA65
    En İyi Avı:
    750 gr minekop

Evet eleştirdiğim konuda hata yapmışım benim bahsettiğim motor parsun 9.8 2 zamanlı.......Düzelttiğin iyi olmuş.......Daha önce bu konuda onlarca 9.8 lik parsunumla ilgili konu açtığım için motorumun ne olduğu biliniyormuş gibi düşünüp direkt konuya girmişim...KASITLI bir yönlendirme yapmadığımın ,benimde gerçek ölçümler verilmesi ve insanların yanıltılmaması konusunda çok hassas olduğumun bilinmesini isterim......Bu dikkatli düzeltme için teşekkür ediyorum

16. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    Ben de fiyat nedeniyle Parsun ile Mercury arasında kalmış ve son anda Mercury'de karar kılmıştım.. 3 yıl önce aldığım 2 zamanlı Mercury 5 HP motor hiç bakım görmeden 3 yıldır tık demeden çalışıyor maşallah, artık bu sene bi kuyruk yağı değiştiririm ayıp olmasın.. bence bir miktar fazla verip kendini ispat etmiş markalara yönelmek daha mantıklı.. denizin şakası olmaz, bir arıza durumunda denizde sağa çekip duramazsınız..

17. leventduran

leventduran levent

Favori Kamış:
    okuma salina carbon
    Favori Makine:
    okuma cedros
    bende evinrude var 9.9hp ama 2 sene önce 15 hp parsun aldım 4 zamanlı huzur. hem 4,50 çift çıdar kayıgım var uçuruyor resmen ne yolda kaldım nede sıkıntı oldu yakıt performansı çok iyi. edremit körfezini boydan boya geziyorum sürekli kullanıyorum bana mısın demiyor.
    motordan şikayetçi olan arkadaşlar biraz motordan anlarsanız uzun süre kulanırsınız motor devamlı çalıştırmak isteseniz her modelde sıkıntı olur boğulur çalışmaz bujileri söküp biraz boşa ip çekiceksiniz..
    motoru herhangi bir yere yatırırsanız karterdeki yağ süzülür karburötere gelir motor yine boğulur
    yolda giderken sağlıklı çalışan motor stop ederse ya pervaneye bişey takılmıştır yada motor işemiyodur soğutma işlemi yapmıyodur devirdaimi temizlemenişz gerekir zahmet olmazsa kıyıya yanaşırken özellikle kumluk alanlarda motoru kaldırın öyle gidin sahile sıfır yanaşacaksanız.

bu söylediklerim genel kullanım için geçerli motor markası önemli değil 5hp elektrikli motor bile olsa bunlara dikkat etmek gerekir..

18. cenkgul1976

cenkgul1976 cenk

Favori Kamış:
    okuma cedros pro jig
    Favori Makine:
    okuma salina 2 10000
    uğur bey sert bir çıkış yapmışım kusura bakmayın amacım sizi terslemek değildi hepimiz insanız ve hepimizin hataları olabiliyor ama benim canımı en çok sıkan insanların motor performansları konusundaki yalanları sırf bu yüzden aradığım performansı 3. makinamda yakalayabildim hatta ilk motorum için dedim ki bunun rodajını becerememiş açamamışlar herhalde 2. yi aldım onun rodajını ben yaptım oda olmadı ben işe uyandım ama taaa 3. makinam da . Bir sürü parayı çöpe attıkdan sonra yani :( herkez formlarda doğruyu yazmış olsaydı ben direk 20 lik 4 zamanlı mercury i almış olurdum ve hiiiç gücümü üzmez bir sürüde boşa para ve zaman kaybı yaşamazdım. Birde yakıt konusundaki yalanlar var tabiii kim nederse desin 2 zamanlı makina ocağıma incir ağacı dikti yok yeni nesiller yakmıyormuş da kokluyormuş da falan gibi vallaha yalan billaha yalan eskiside yenisi de yakıtın canına okuyor keşke en baştan 4 zamanlı alsaymışım milleti dinlemeyip 2 zamanlının tek avantajı daha hafif olması ve taşıma esnasında rahat olunması yanı yağın karter den sızma derdinin olmayışı onun dışında hiçbir avantajı yok ....

19. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    2 zamanlı makinaların bir diğer avantajı da çalışır çalışmaz tam gaz performansla gidebilmesidir.. 4 zamanlılar bir süre ısınmadan tam performans gösteremez.. ha yakar mı 2 zamanlı, evet yakar, ama hakkını da verir.. 4 zamanlıların en büyük 2 avantajı yakıt tasarrufu ve sessiz çalışmalarıdır.

20. cenkgul1976

cenkgul1976 cenk

Favori Kamış:
    okuma cedros pro jig
    Favori Makine:
    okuma salina 2 10000
    iyide berkan bey ısıtmadan hiçbir makina ile tam gaz yapamazsınız yani yaparsınız ama o makinanın da ömrünü yersiniz adamlar bir süre ısıtılması konusunda kullanım klavuzunda bile uyarıyor ve üzerinede termostat koymuşlar servis de termostat açılana kadar beklemeniz motorunuzun menfaatinedir diyede uyarıyor ki bu 2 zamanlı makinam için tarafıma yapılmıs bir uyarıydı ki asla soğuk motor ile yola çıkmam ve her av dönüşü birkaç dakika rolantide makinamı çalıştırırım öyle durdururum huyum kurusun :D