yayın için sahte önerisi

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında haySpinine tarafından paylaşıldı.

1. haySpinine

haySpinine ibRaHim

Favori Kamış:
    okuma V-system 2.40 10-40 shimano alivio 2.70 20-50 daiwa crossfire 1.80 3-15 shakespeare
    Favori Makine:
    daiwa ballistic 3000 okuma trio30s okuma safina 25
    En İyi Avı:
    levrek 69cm lüfer 33cm turna 63cm
    meraba değerli forum arkadaşlarım...:)

yasak sonrası avlanmak istediğim göletde turna ve yayın bulunuyor!!!:D :D :D

asıl avım turna olacak ama yayınıda bu sekilde sahte silikon ya da kaşıkla tutmak istiyorum...:)
    forumu biraz inceledim ama bu konuda herhangi birşey bulamadım.:confused: elimde bunun için aldığım en büyük boylardan 4 adet kaşık(aslında kaşığın işe yarayacağını sanmıyorum) ve 2 adet 20cm biri şeffaf simli diğeri mavi renkli şeffaf simli silikon balık ve 1 adet yeşil silikon kurbağa bulunuyor... bunlar yeterli olurmu işe yararmı?

birde malzemecide gördüğüm sahte fareler var bunu deneyen arkadaşlar varsa işe yarayıp yaramadığını bilmek isterim...

sizin bu iş için tecrübe ettiğiniz etkili sahte, silikon yada kaşık önerileriniz varsa marka, model bilmek isterim:)

Teşekkürler saygılarımı sunarım....

2. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
  3. haySpinine

haySpinine ibRaHim

Favori Kamış:
    okuma V-system 2.40 10-40 shimano alivio 2.70 20-50 daiwa crossfire 1.80 3-15 shakespeare
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    tesekkürler roy.

sahtelerini inceledim hepsi çok güzel. büyük balık için büyük yem bende aynı kanıdayım...
    elimde 2 adet büyük silikon var seninde tarif ettiğin gibi şeffaf simli... inşallah işe yarar. diğer silikonlarım 7, 8cm boylarında turna ve levrek için aldığım silikonlar renk olarak çok cezbedici aynı seninkiler gibi ama boyları küçük yayın için çalısırmı bilmiyorum... zamanı gelince onları da denemek istiyorum çünkü çok beğenerek ve ucuza aldım. maket balığın görüntü kalıtesinde+silikon yüzüsü. turnada kesinlikle etkili olacak insallah yayında çeker...

4. Querorz

Querorz Fatih

Roy Usta'yla çatışmak istemem ama bir şeyler söylemek istiyorum :D . Turna ya da levreklerin bulunduğu bir avlakta yayın da varsa, spinning yaparken hedef balıklarınıza yayını da dahil edip sahteye atlamasını umabilirsiniz ancak sadece yayın hedefli bir avda at çek yapılması çok olağan dışı.

Ben yayın avıyla ilgili Türkiye'deki bütün raporları okudum diyebilirim. Yemler ve av teknikleriyle de ilgili çok miktarda yabancı kaynak okudum.

Av raporlarından hatırladığım kadarıyla sahteyle yayın alan 1-2 rapor var. Bunun 1 tanesinin de turna için at çek yaparken yayını kuyruğundan yakaladığını hatırlıyorum. Sahte yemler konusunda çok daha geniş çeşitlilik ve tecrübeye sahip olan yabancı ülkelerde de yayın avında sahte yemin tavsiye edilmediğini okudum defalarca. Sahtenize bir yayın atlasa bile orta boyları geçmeyecektir boyu.

Eğer sahte yemle bir yayın yakalarsanız kendinizi baya şanslı sayabilirsiniz.

5. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Yayini spinle yakalamakla levrek yakalamak arasindaki tek fark 40-80gr kamis, 50likden büyük makina ve iri sahte kullanmaktir. Yurtdisi videolarini silure au leurre diye aratip izlemeni tavsiye ederim. Türkiye'de pek bilinen bir teknik olmadigindan yadirgiyor olman normal.
    Turna-perche-sudak hedeflerken yayin avlama ihtimali ise dedigin gibi olagan bir durum. Ultra light takima yayin bindirip çikarabilen de çok var. Tamamen takimin saglamligina kalmis bir durum. Usta bir spinci çikartirken daha az tecrübeli olan bir spinci patlatir ve tüh kaçirdik turnayi der.

6. Querorz

Querorz Fatih

"Silure au leurre" yazdığınızda çıkan sonuçların sadece ilk 10 sayfası sahtelerle av, geri kalan yüzlerce sayfa ise ise doğal, kokulu yemlerle av videolarını içeriyor. Üstelik bu ilk 10 sayfadaki videoların muhtemelen pek çoğu şans eseri yakalanan yayınları içeriyordur. Kim bilir?

Oysa "Brochet au leurre" yazdığınızda ise tamamı sahtelerle yapılmış on binlerce Turna avını görürsünüz.

Belgesellerde dahi hedef balık yayın olduğunda yemlik balık tutulup bu balık takılır iğneye.

Hatta "videolar" bölümünde paylaştığım son videoyu izlerseniz, adam sahtesine ufak bir kedi balığı atladığında şaşırmış, "kedi balığı bile atladı" demişti. Daha sonra hedefini kedi balığı yaptığında ise yemli takıma geçmişti. Vizyonumun dar olduğunu sanmıyorum. Türkiye'de olduğumdan yadırgıyor olabileceğimi düşünmüşsünüz ancak farklı ülkelerde bir müddet yaşadım ben de.

7. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Ben de illa en iyi spinle yakalanir demiyorum ki zaten. Tabi ki en iyi ve randimanli sekilde yemli yakalanir. Yanliz benim katlanamadigim durum yeniliklere kapali olmaktir. Son 5 senede bu teknikle yayin avcili ciddi anlamda yapilmaktadir. Unutmamak gerekir ki yayin popülasyonu avrupada Türkiye'nin kat ve kat fazlasidir. Sadece spin ile yayin avlayan arkadaslarim var benim. Zaten benim ilgimi çekmesinin tek sebebi de odur.
    Herkezin fikrine saygimiz var tabi ki. Ama zamani geldiginde spinle yayin raporunu foruma ekledigimde tesadüf denilmesini istemem.

8. mustafa_06

mustafa_06 mustafa

Favori Kamış:
    D.A.M phyton spin 50
    Favori Makine:
    shimano nexave 4000FC
    En İyi Avı:
    97 cm Baracuda
    linkteki sahteler muhteşem ötesi kesinlikle iş yapacaklar ;)

9. Querorz

Querorz Fatih

Son söylediklerinize elbette katılıyorum ben de :) .

İnşallah bir gün görebiliriz sizin yayın avladığınızı. Çünkü sizin başlıklarınızı takip ediyorum ve bir yayın yakalamayı çok istediğinizi biliyorum. :)

10. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Bir yayin yakaladim zaten :D görenleri sasirtti tarzi iri degildi ama silurus glanis iste. akabinde teknik degistirerek spinle yakalamaya ugrastim. Kamis uyumsuzlugu yanlis misina seçimi gibi muhtelif acemiliklerden aralik ayinda silikona bindirdigim yayini takimi patlatarak sudan çikartamadim :) her av bir tecrübe. Hem aksiyonu düzgün hem zorlamaya güvenebilecegim bir kamis aldim, örgüyü 0.25e çikarttim. Sahte ile av yasagi kalkinca illa ki denemelerim yine olacak. ama ilk hedefim yayin gibi bir yayini yemli çikartmak.

11. haySpinine

haySpinine ibRaHim

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    insallah o yayın gelır de bız de raporunu zevkle okuruz roy abı...

12. Querorz

Querorz Fatih

Hani "komşunun tavuğu komşuya kaz görünür" deyimi vardır ya. Size öyle imreniyorum ki. Hayalimde , cennetten bir köşede balıklarla dolu bakir göllerin çevresinde yaşayan mutlu bir şekilde yaşayıp ölecek bir adam var :) . Öyle olmadığını daha önce de konuşmuştuk ancak size imrenmemek elde değil. Sizin bir raporunuzu görünce heyecanlanıyorum. Pek çok kişi hissediyordur bu heyecanı eminim. Balıksız raporlarınızı bile paylaşın bizimle. Çok mutlu oluyoruz :) .

13. haySpinine

haySpinine ibRaHim

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    savege markasının yayın imitasyonu silikonları mevcut katalogta... yerlı sitelerde bu sekılde uzun boyda yayın imitasyonu yok. bu silikondan almam şart oldu yayın için, ebaya bi gözatmalıyım...

14. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Sun an tam ismini cismini hatirlamiyorum fakat 2012 yilin sahtesi seçilen ondüle kuyruklu bir savagear'di.

15. haySpinine

haySpinine ibRaHim

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    aynen abi facebook savage sayfasından takıp ediyorum çok meshur bisey... ayrıca turna da süper calısıyor... bunlardan alırsam gideceğim göletde çok işe yarayacak... hem turna hem de yayın bahtımıza ne çıkarsa artık...

16. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
  17. Yörük Efe

Yörük Efe

Favori Kamış:
    Şimdilik Olta, Sonra Zıpkın ve Dalış takımı da olacak.
    En İyi Avı:
    Şimdilik Pek Dişe dokunur bir şey yok.
    O silikonlar yayında fazla işe yaramaz.
    Yayın genelde aykırı ve kokuşmuş yeme gelir.
    Sakatad-Fare ve günü geçmiş kokmuş yemlere rağbet eder.

Silikonlarla uğraşıp zaman kaybetmeyin.

18. mhakanbasar

mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    Yayın avında Kırıkkale Kalecik ve çankırı bölgesinde bir çok avcı tarafından kullanılan ve kendiminde bir defasında yayın taktırmayı başardığım kaşığın fotosu.
    Berrak sularda kesinlikle çalışıyor.Türkiye'deki tek handikap bir çok yayın merasının sularının bulanık olması özellikle temmuz ve ağustos ayında yayın avında yapay yemlerle av yapabilirsiniz.Birinci şart avlağın berrak olması ikinci şart merada yayın olması ;)

19. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Çok dogru. Su berrak ve sahtemiz de suyu etrafina iyi yayabilen bir sahte olmali. Yogun titresim yaratabilmek mühim.

20. HakanDurgut

HakanDurgut Hakan

Favori Kamış:
    SavageGear Bushwhacker XLNT 240cm 10-40gr
    Favori Makine:
    SHIMANO Stradic CI4 3000F
    En İyi Avı:
    88cm 4kg Yayın (spin takım ile)
    Ben silikon kurt ile yakalamıştım ama sabah erken popper sahtelerinde işe yarayacağını düşünüyorum..

şuda var yayınlar tembel olur hep yatar derler, bu yüzden atçek işinde diğer dişliler gibi fazla oltaya gelmiyorlar tahminimce..