Tekirdağ'da balık avcılığı

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında ogrtmn11 tarafından paylaşıldı.

1. ogrtmn11

ogrtmn11 emrah

Selam arkadaşlar. Kışları imkan bulup avcılık yapamadığım için ancak yaz aylarında teknem ile Tekirdağ açıklarında ava çıkabiliyorum. Çapari ile istavrit avında oldukça başarı sağlıyorum. Ancak çapari yapmaktan daha çok farklı şeyler denemek istiyorum. Acaba temmuz ve ağustos aylarında sırtı yaparsam sonuç alabilirmiyim, hangi balıkları tutabilirim veya yemli olta ile hangi balıkları tutabilirim. Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

2. ahmetseker1958

ahmetseker1958 ahmet şeker

yazlıkçıym

Emrah ben nisan ayından kasım onbeşe kadar kumbağda tekne ile avlanıyorum yemli mezgit izmarit menekşe alabilirsin ben iki senedir uzun olta ve sırtı çekiyorum malesef tek balık alamadım yeni çiflik tarafında yapıyormuş siz yakalarsanız banada haber verin avınız bol olsun

3. ogrtmn11

ogrtmn11 emrah

Ahmet bey peki izmarit ve menekşe avında hangi yemleri önerirsiniz

4. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Bende Tekirdağa geldiğimde avlanacak arkadaş arıyorum.İnşallah görüşürüz.

5. esref surek

esref surek eşref sürek

Favori Kamış:
    tekne ile olta balıkçılığı
    En İyi Avı:
    7 kiloluk sinarit
    Emrah tam olarak denize çıktığın yeri belirtirsen yardımcı olurum
    istavritin dışında belirli yerlerde mercan karagöz gibi balıklarda mevcut
    rastgele

6. ahmetseker1958

ahmetseker1958 ahmet şeker

Emrah ben akyem veya karidesi ufak parçalar halinde kullanıyorum

7. mickjagger

mickjagger ahmet kurtlar

altınovayı geçince barbarosa gelmeden önce tepede yan yana iki tane lokanta var. isimlerini hatırlamıyorm. ama bölgenin bilinen lokoantaları. onların altında bir koy var. hep ilgimi çekmiştir. orayla iligili bilgisi olan paylaşı mı acaba?

8. ogrtmn11

ogrtmn11 emrah

eşref abi ben normalde altınovadan açılıyorum fakat yakın yerleri tarayabilirim. yaz aylarında tekirdağ karagöz yapıyorsa çok güzel.

9. esref surek

esref surek eşref sürek

Favori Kamış:
    tekne ile olta balıkçılığı
    En İyi Avı:
    7 kiloluk sinarit
    Emrah ben yeniçiftlik çeşmeli sahilinden çıkıyorum
    30 ve 50 metrelerde taşlarımız var oradan güzel mercan ve karagözle alıyoruz
    bunlarla ilgili sitede raporlarım var yeniçiftlik av raporları diye
    o bölge hakkında bir bilgim yok kıyılarda uzun olta ile lüfer alabilirsin levreğede bakmayı ihmal etme
    bereketli avların olsun rastgele

10. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Geçen yaz oralarda ispari bile yoktu.:mad:

11. erdem271

erdem271 Erdem

Sırti kelime anlamı olarak ne demek bilmiyorum ama Jig dediğimiz yöntem ile marmarada bişiler avlayabilmek bence imkansız , akdenizi denemek lazım bence..

12. ogrtmn11

ogrtmn11 emrah

Jig ile ege ve akdenizde zaten çok iyi sonuçlar alınıyor. Benim merakım marmarada bu yöntem ile yaz aylarında sonuç alabilirmiyim( Kış aylarında bu yöntemle lüfer tutan arkadaşlar var. ). Sonuçta marmara denizinde lüfer, levrek var. Bu balıklarda jig ile tutulabildiğine göre, belki sonuç alınabilir. Tabii ki ege ve akdenizdeki balık çeşidiyle, marmara denizinde ki balık çeşidi kıyaslanamaz.

13. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Adalar arkasında kalan derin taşlar mevcut, jig iş yapacaksa birtek orada yapar. 60 metre üzeri derinlikler var. Hiçbirşey gelmese birkaç tane kırlangıç atlayabilir.

14. ogrtmn11

ogrtmn11 emrah

Yücel abi, adalar arkası derken, tam yeri anlayamadım.

15. deep water

deep water RAŞİT SEZGİN

Kumbağ'da levrek için durum nedir ?

Sayın Emrah bey ve diğer üyeler,

Hazır Tekirdağ - Kumbağ taraflarından konu açılmışken Kumbağda kıyıdan spin kamış ile at çek tekniği kullanılarak bu aydan itibaren özellikle yaz aylarında levrek alınabilirmi ?

Tecrübesi olan üyelerden bu konudada bir yardım rica ediyorum.

Şimdiden çok teşekkürler.

16. ozgurcan

ozgurcan Özgürcan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Çapari ile havada uçan martı ve tabii ki hemen serbest bırktık! (Gülmeyin, şahitlerim bile var)
    malesef Tekirdağ'da artık verimli avlar olmuyor. denizin kirlenmesinin yanında benim de şahsen gözlerimle gördüğüm balıkçıalrın insan boyundaki yerlere ağ atmaları ve buralarda yaşayan ispari mırmır gibi here türlü calıyı ekonomik değeri olsun-olmasın yok etmesinden dolayı hiç bir şey beklemeyin.
    Geçtiğimiz sonbaharda yazlıkçıların bu bölgeden ayrılmasından sonra arada avlanmak için gittiğim butun sahillerde insan boyunu geçmeyen derinlikde bulunan ağlar malesef bu senenin balık popülasyonunu çok güzel etkilediğini düşünüyorum. Malesef hiçbir yerde yakalanan ispari yada mırmırların satıldığını görmedim- ziyan olan kayabalığı ve diğer canlılar da cabası...
    Bu yazdıklarımı okuyan ve bu şekilde ağ atarak avlanan birileri varsa; allahtan şunu diliyorum ki iki yakanız bir araya gelmez inşallah... Mahfettiniz canım verimli sahilleri... Allah da sizi mahfeder inşallah... Bunu en içten diliyorum, canı gönülle diliyorum...

Bunun ekmek kazanmak ile falan alakası yok, bunun ev geçindirmeyle de alakası yok... Bu bilinçsizce avlanarak senin dışında başkalarının da ekmeğini engellemen-yok etmen ile alakası var... Bunun en büyük günahlardan biri olan israf ile alakası var... En büyük günahlardan biri olan aç gözlülük ile alakası var... Devam etsinler bu şekilde avlanmaya, sen aç kalıcaksın ben değil. Benim tutup tutmamam önemli değil; ama sen bu şekilde para kazanıyorsun. ve kazanamayacaksın... Önce teknenei satacaksın mecburiyetten sonra da ne yaparsın umrumda değil... Ama müstahak bunlara... :mad: :mad: :mad:

17. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    century TTR 14 ft - daiwa prime caster surf 450
    Favori Makine:
    abu chrome rocket 6500 CT - Abu Ambassadeur 7000I C3 CT Mag
    Kumbağ kumsallarında, her sene, dizkapak adalarına ağ seren arkadaşlar, sahil güvenlik ve ben muhtelif defalar üç kol pişti oynamamıza rağmen, bir kere bile pişti yapamadım.:mad: Tam pişti olacak diyorum, adamları kim uyandırıyorsa hepsi aynı anda ortadan kayboluyorlar...:) Bu sene daha azimliyim...

18. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    Maalesef bu şerefsizliği Türkiyenin heryerinde yapıyorlar, en son geçen sene alaçatıya gittiğimizde gördüm millet sahilden yüzmeyi bıraktığında akşam üstü gelip ağı bütün denizşe girilen yerde serip gidiyorlar küçücük el kadar karagözler mırmırlar kefaller levrekler falan bir yumurta bile atamadan yakalanıyorlar, bunların ben ne diyeyim şimdi bilmemki anlasın onlar! hergün sövüyorum ağcı bozuntuları.. :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

Bundan sonra denk gelirsem gece girip ağcı çıkardıktan sonra kumsalda ağı yakacam ki görsün sabah :mad:

19. ozgurcan

ozgurcan Özgürcan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Çapari ile havada uçan martı ve tabii ki hemen serbest bırktık! (Gülmeyin, şahitlerim bile var)
    Ersan abi bu sene senle inşallah yazın kumbağda av yapıcaz :)

20. kilicbey

kilicbey İsmail Kiliç

En İyi Avı:
    MIRMIr. 1.5 Kg LEVREK2 Kg Köpekbalığı 1 metre.
    Aynı sorunları bende Gümüşyakada yaşıyorum , şerefli beyler 20.25 bilemedin 30 metre açığa ağı seriyorlar , birisinde niyeti bozdum , suya girip bu ağları makaslayayım dedim fakat ağı makaslamak önemli değilde sabah o ağa takılıpta bir insanımız canından olur diye vazgeçtim.