mercan avı teknikleri

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında TuRKLoRD tarafından paylaşıldı.

1. mesko

mesko mesut

arkadaşlar paylaşımlarınız için teşekkürler. bir katkı da benden olsun. ben ayvalıkta avlanıyorum. tekneden mercan avlarken genelde burada sardalyayı alırız. noktaya gidene kadar temizler ve tuzlarız.bir karton kutu ya da gazete içine .yaklaşık 1 saat sonra sardalyalar kendini hafif çeker ve biraz sertleşir. sardalyanın hayır diyeceği balık yoktur. yarı kanlı yarı sert sardalya en az 100 metre çevresindeki balığı üzerine öyle bir çeker ki aşağıdan ne geleceğinin hesabını hiçbir zaman yapamazsınız. burada dikkat edilecek nokta sardalyanın oltaya takmak için kesilirken, çok keskin bir bıçakla kesilmesi, büyüklüğünün iğnenin büyüklüğü göz önünde tutularak ayarlanması ve mutlak olarak iğneye takılış şeklinin balığın kılçık istikametinde olmasıdır. enine takılan sardalyalar çok kolay olarak iğneden düşebilmekte ya da deniz dibine inerken oltadan çıkabilmektedir. onun için dikine takılmalı mutlaka.
    ayrıca yine bir gün önceden tuzlanmış ve sertleşmiş sülünez de oldukça avcı bir yemdir, her balığa mercan dahil gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

2. mırcan

mırcan gürhan

izmir bölgesinde mercanın yerini biliomusunuz.söylerseniz sewinirim.ben zeytınalanında oturuyorum..

3. mercancı

mercancı Türker

BEN TEKİRDAĞ,DATAVUK GÖGSÜ KULLANDIM DEVAMLI KÖPEK GELİYOR ENGÜZELİ KAREDES KALAMAR

4. efedede

efedede

Favori Kamış:
    olta
    Kullandığın iğneleri yazmamışsın.Markası nedir,kaç numara kullanıyorsun.Uzun,kısa,çapraz,siyah,beyaz.Bence iğne çok önemli.Saygılar.

5. alaiye

alaiye sinan

teşekkürler ellerine sağlık. tam biz acemilere göre bir yazı olmuş. :)

6. mrenrico

mrenrico MUSTAFA TEMEL

Sevgili arkadaşlar MERHABA;

Mercan avı konusunda yapılan yorum ve bilgi alışverişlerini okudum ,ama burada atladığınız yerler var,şöyleki her bölge ve farklı derinlik ve denizlerdeki durumlar her zaman standart dışıdır.

İzmir bölgesi mercan avlama tekniği ve takım önerileri Akdenizi tutmaz konuyu açan arkadaş kendi deneyimlerini de yazmış ama onun yazdıkları her bölgede geçmez.

Acemi arkadaşlar ve mercan avına yeni başlayanlar bu kriterler dışında bölge av raporlarını takip etsin ,aynı zaman da bölgedeki balıkçılara ve avlanan arkadaşlarla irtibat kursun takımları incelesin.

Bizim avlandığımız bölge sivrice,babakale hattı derinlik 70-100 mt arası değişir,takımlarımız da ki kösteklerin boyu 10cm geçmez kullanılan iğneler krom ve mümkünse tercihim Fudo dan yana dır kesinlikle ıskalamaz ayrıca kullanılan misina bizde iptir aşağıdan gelen en ufak tık yukarıda anında hissedilir.

Yem konusu benim bölgemde Karides iyi çalışır ama yanımızda mamun,sülünez,sardalya,boru kurdu olur işi hiçbir zaman şansa bırakmamak için bol yedek takımlarla beraber çıkarız denize.

Bu forumda KOVA DOLUSU MERCANLAR konulu av raporumuz mevcuttur okuyabilirsiniz.Son söz şudur;BİZ BALIĞA GİDERİZ KOVA DOLUSU YAKALR DÖNERİZ:)))

SAYGILARIMLA

7. HACI MURAT KILIÇ

HACI MURAT KILIÇ HACI MURAT KILIÇ

Favori Kamış:
    SHIMANO SPEEDMASTER AX VERTICAL JIGGING 1,83 MT -MHS- 85-200 GR
    Favori Makine:
    SHIMANO STELLA 18000SW
    En İyi Avı:
    6.5 KG LAGOS
    güzel paylaşım teşekkürler..

8. DURAN KAPTAN

DURAN KAPTAN DURAN ARIKAN

En İyi Avı:
    LAMBUKA , 7&8 KİLO
  9. greenpiiz

greenpiiz ibrahim

Favori Kamış:
    Mitchell Premier
    Favori Makine:
    Okuma Marshall
    En İyi Avı:
    15.460KG Trança
    Mercan avı her mevkiide farklı derınlıklerde sonuç versede genelde av verdiği dip yapısı bence aynıdır . Taşlık veya topukların kenarlarında av verir bu hayvan . Cok nadir de olsa çamura kaçtıklarını ve camur dıpde yakaladıgımı söyleyebılırım . Ve genelde akıntılı olan boğaz yada geçitlerde de bulmak mumkundur . Bu hayvanı ben yerı gelıyor 20 metrede avlıyorum, Yeri geliyor 45 50 metrelerde avlıyorum . Bu havyan gerçekten cok gezici bir balık .

Bence kısaca mercanı bulundugunuz bölgenın en derın yerlerınde taşlıklarda, döküntülerde aramanız en ıyı netıceyı verır . Kış aylarında daha cok avlayabılıyorum bu balığı . Yazın bıraz populasyonu düşüyor . Sanırım yumurtlama mevsimi dolayısıyla yada suyun sıcaklıgından dolayı daha derınlere gıdıyorlar

Mercan avlanması cok zevkli bir balık . İğneyi gergin tutarsanız avlama şansınız düşük . Takımı dibe yatırıp cok ince germeniz halinde eger orada var ise mutlaka gelip kapıcaktır yeminizi . Yukarı cekerken ara ara sıze doğru yüzer ve kacırdıgınızı sanarsınız . O vakit boşluk vermeyın sarmaya devam edin bir kaç metre sonra yine kafa atacaktır .

Yem olarak ise en güzel cimcim le avlıyorum . Mamun canlı ise mamunada hayır dedigini görmedim .

Takım konusunda ise krom,galvaniz yada normal ama illaki carpraz beyaz iğne randımanı arttırır . 17 numara mustad Kesinlikle öneririm ufak bir iğnedir ancak 10kg balığı çekersin . Net yaşanmış bir tecrübedir.

10. furumar

furumar ali

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1.750 Gr aynalı sazan
    sevgili turklord kardeşim bilgilerin için teşekkürler nasipse haftaya kuşadasına mercana gideceğiz benim sormak istediğim herşey tamamda kaç numara iğne takmalıyız

11. UĞUR_AKIN

UĞUR_AKIN Uğur AKIN

ali abi 9 defa kuşadasında 1 defa darboğazda av yaptım. kuşadasına gitmenizi tavsiye etmem, ama karar sizin. ben mercan için ''mustad 496'' 4 numara kullanıyorum. bu arada bende tiredenim birgün tanışıp beraber av yapmak nasip olur inşallah. rastgele.

12. UĞUR_AKIN

UĞUR_AKIN Uğur AKIN

(mercan içim takım yapmak isteyenlere tavsiye)benim mercan avı için takımım;
    kamış : captian 1423 king fisher 150cm (15tl)
    makine : Ryobi ECUSIMA 4000Vi (95tl)
    misina : Sufix Herculine örme misina 0,18mm (35tl)
    köstek ve ana beden için;Pelican %100 Fluorocarbon misina 0,30mm
    iğne : mustad 496 no:4

kamış, makine ve iğneyi kullandım kesinlikle tavsiye ederim. ip misina ve görünmez misinayı ustaların tavsiyesi üzerine aldım. daha kullanma fırsatım olmadı. kullanmak için sabırsızlanıyorum...

13. serqanksk

serqanksk serqanksk

Merhabalar.Ortalama 8 seneden beridir tekne olta avcılığıyla ilgileniyorum.25 m ve 80 m derinlik arası çipura,mercan avcılığına yoğunlaşıyoruz.çeşme,foça ağırlıklı olmak üzere oltalarımızı suya bırakıyoruz.Takip ettiğim kadarıyla tavuk göğsünü çok verimli yem olarak tanıtmışsınız.Biz sülünes,sardalya ve yengeç kullanıyoruz.Ama çok büyün randuman alamıyoruz.Tavuğun göğsünü deneme şansı vericem inşallah istekleri karşılar saygılarımla Serkan Kahya.Foça bölgesinden avlanan arkadaşlarımız paylaşımda bulunup bilgilendirirse çok sevinirim..

14. TuRKLoRD

TuRKLoRD Polat

Favori Makine:
    Banax sx 5000
    Konuyu açtığım tam 6 sene olmuş.Seneler sonra görüyorumki sabitlenmiş konu.

Yazdığım konu alıntı bile olsa denediğim bir mercan avı tekniğidir.Karaburun(izmir) tarafında çok olumlu sonuçlar aldım.350 grlık mercan alğım çok oldu.

hasanduman34 bunu beğendi.
  15. jashua01

jashua01 HAKAN

Favori Kamış:
    okuma
    En İyi Avı:
    akya 17 kg
    bu degerli bilgiler için çok ***ler abicim

16. MURZEY

MURZEY MURAT

ellerinize sağlık