Çaparide Uskumru, Kolyoz avlarım ve Uygulamalarım. 27 Mart 2011 Sivrice

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında orhan kucukbicmen tarafından paylaşıldı.

1. orhan kucukbicmen

orhan kucukbicmen Orhan Kucukbicmen

Favori Kamış:
    El ile balık avlarım, bu şekilde avlandığım için çok mutluyum.
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Çapari ile Uskumru, Kolyoz avlarım ve uygulamalarım. 27 Mart 2011 Sivrice.

Sivrice'de ilk başlarda normal çaparilerle yaptığımız avlarımızı tek kurşunlu çaparilerle yapıyorduk, sonraları Çanakkale'li balıkçıların yaptığı yöntemi kullanmaya başladık bu çapari takımı şu şekilde 750 gr. civarında bir kurşuna 30 40 veya daha fazla kösteği 050 bir bedene çatarak, takarak, yapmış olduğumuz çapari takımımızı balık bulucudan bulduğumuz Uskumru, Kolyoz veya istavrit sürüsünün üzerine dönerek çapari takımımızın bir şemsiye gibi tam balıkların üzerine gelecek şekilde bırakılması ile oluyor, bu anda balıklar , tüğ ve kırçıllı simlerden hazırlanan 035misinaya bağlanan 15 cm boyında 050 bedene dizilmiş çapari takımına hemen saldırılar ve elinizdeki o9o ana misina ile hemen anlaşılır, eğer balık kolyoz ise hiç ara verneden yavaş vavaş yukarıya doğru çekmek gerekir, balıklar takıma sardığı vakit hangi balık olduğu şu şekiilde anlaşılır, eğer balık yukarıya doğru hiç durmadan hamle yapıyorsa mutlaka Uskumrular takıma sarmışlardır, eğer balıklar takıma sardığı vakit aşağıya doğru çekiyorlarsa mutlaka Kolyozdurlar, eğer balık Uskumru ise o zaman takımı indirip kaldırmak sureti ile takımın iyice dolması sağlanır, bu arada eger takımı kontrol etmezde boş bıraktoğınız taktirde takımdaki balıklar birbirlerine girerler ve top şeklini alırlar, toplu halde olan balıklar yavaş yavaş çekip tekneye alınır, bütün köstekler dolu olarak geldiğinde, çaparinin geldiği ilk fırdöndüden ana beden çıkarılır ve oraya ikinci kurşun takılır, teknenin diğer tarafından denize sallanan ikinci kurşun takımdaki balıkların ayıklanarak denize salınmasına devam edilir, bütün balıklar temizlenir kurşun geldiği zaman, kurşun yerinden alınır oraya ana misina tekrar bağlanır ve balık uskumru avına devam edilir, yapmış olduğum balık avlarının içersinde çok zevkli ve heyecanlı bir avdır çapari avlarım.

Çapari avlarına daha ziyade sabah çok erkenden çıkılır, güneş doğarken avlak yerinde olmak gerekir ve takım denizde uskumruların ve kolyozların takılmasını bekler, takımların çok köstekli olmasının sebebi uskumrunun çak nadir ama çok miktarlarda şürü halımde gelirler ve bu ya iki yada üç sefer olabilir, bu akını çok iyideğerlendirip uskumruları almak gerekir, benim en büyük şansım bu meraları artık gözüm kapalı bilmemdir, denizlerin belirli yerlerinde toplanmaya alışmış olan balıkların bu yerlerini bilmiyorsanız çapari avınıda yapamazsınız, eğer Uskumru veya Kolyoz çapari ile avlanmak istiyorsanız, teknelerin toplu olarak avlandığı yerlere gitmeniz ve teknelerin arasına girerek çaparinizi denize sarkıtmanız gerekir.

Çapari avında dikkat edilmesi gereken şeyler de vardır, genel olarak denizin derinliğine indirilen çaparilerin en alt yaraftaki iğneye hannoslar veya Trakonya vurabilir, bu arada en uçtaki iğnenize bir hannos, bir mercan,bir trakonya da takılabilir, çaparideki balıkları temizlerken heyecandan acele etmeden çapariden alacağınız balığı mutlaka görmeniz gerekir, balığı görmeden tanımadan balığa asla ellemeyin, eğer bir trokonyaysa çok problem yarayabilir hatta ölümlere bile yol açabilir, siz siz olun hiç bir zaman görmeden ve tanımadığınız balığı elle tutmayın.

Çaparinin avdan sonra saklanması, avdan sonra çaparinizi bir mantara veya bir ıhlamur ağacı tahtasına sararken köstekleri düzeltip gergin olarak iğneleri saplamanız gerekir ve bütün takımı sıcak tatlı sudan geçirmeniz, hem misinanızın gamını alacaktır hemde iğnelerin tuzunu temizleyip hemen pas tutmamasını sağlayacaktır.

Çapari takımının ömrü en fazla sürmez 3. av dan sonra yenilemeniz gerekir, aksi taktirde bundan sonra yapacağınız avlarda tutmuş olduğunuz balıklar takıma takıldıktan sonra oltadan kurtulacaklardır, sizde devamlı boşu boşuna uğraşmış olursunuz, bunun nedeni kullandığımız iğnelerin üçları yanı gegeleri tuzdan çabuk erir ve balığı geri salmayan küçük cıkıntı bazen kırılır veya erir, onun için takımlarınızı tuzlu olarak bırakmayın ve 3. avdan sonra yeni bir takım kullanın.

Çaparinizi hazırlarken kullanacağınız kurşunun misinasını takımın en zayıf misinasında yaparsanız eğer takım denizin dibinde takıldığı vakit, bu çak rastlanan bir olaydır, o zaman sadece kurşunu bırakısınız ve takımı kurtarmış olursunuz, yani beden olarak 050 kullandıysanız, kurşunu bağladığınız misinayı 040 olarak kullanın.

Çapari kullanırken çok dikkat etmeniz gereken bir şeyde gayet sakin hareket edin Çaparinizi, açarken, denize bırakırken, balıkları toplarken, çaparinizi aktarırken ve tekrar salarken acele etmeyiniz çaparinin iğnesi elinize battığında ancak tersten çıkarmanız gerekecektir, çok zordur, bunun için teknede mutlaka bir yan keski bulundurmanız gerekir, tabi teknede her zaman sağlık çantası bulundurmanız ve gereken malzemelerin de yeterli ve kullanıma hazır olmasına dikkat edilmesi lazımdır, eğer batan iğneyi çıkartamadığınız taktirde acilen karaya çıkmanız ve en yakın bir hastahaneye gitmeyi ihmal etmemek gerekir, bu gibi olayları teknemde çok yaşadım, bana şimdiye kadar bir şey olmadı ama çok dostlarımı o şekilde gördüğüm için inanılmaz acılar içersinde kıvrandıklarına şahit oldum.

Sizlere evvelce yapmış olduğum Çapari avlarımdan sunuyorum.

Nihayet uzun zamandan sonra uskumruları yakaladık,
    havalardan dolayı senize fazla çıkamadım, çıktıysamda
    fazla açılamadık, haliyle uskumrularım bulunduğu açık
    denizede çıkamadım.
    Bu günkü sabah saat 9.00 civarlarında denize açıldım,
    doğru çapariye, Sevgili ağabeyim Tuncer Ergunsu benden
    uskumru istiyor , İstanbul dan geldi, Tunç balıkçılık beyoğlu,
    onun sahibi, fakat balık işleme sanatını bir numaralı ustası,
    bizlere Uskumru dolması yapacak, onun için uskumru lazım.
    uskumrunun bulunduğu merada dolaşıyorum, balık bulucu
    hiç balık göstermiyor,
    Bende balığın bulunacağı noktayı buldum ve çaparimi saldım,
    çapari havada asılı kaldı, bir hareketle 15 iğnem doldu,
    çekiyorum, fakat balıklar benden evvel geliyorlar, bu hareketle
    onları hemen tanıdım, bular mutlaka uskumru ve yanılmamaşım,
    hemde kocaman, kocaman uskumrular, Lipari bunlar.

Kolyoz bereketi, 18 Temmuz 2010 Sivrice

Birkaç günden beri çaparide balık gelmeyince bende sabah erkenden balığa çıkmayı bıraktım, bugün kahvaltımızı yaptık, hava güzel hafif bir rüzgar var güneyden esiyor, saat 09.00 civarında yani tam balık havası, yeni hazırladığım çaparilerimi aldım ve doğru tekneye, limanda Necmi kaptan ve Müjdat kaptanlarla selamlaştıktan sonra, ver elini açık denizler, ilk başta çaparide kolyoz veya uskumru arayacağım, çapari takımımı denize sarkıttım yarım yol ile balık bulucumun yardımı ile balık aramaya başladım, heyret edilecek bir şey, denizde hiç balık yazmıyor, gezdiğim yerler 77 metreler, buralarda her zaman olan kolyoz yok, daha açıklara doğru gidiyorum 97 metreye kadar geldim, Midilli adasınada bir hayli yaklaştım, gene yok, gene yok, ben gene aramaya devam ediyorum iki saat kadar oldu, artık bundan sonra olmaz, ben sırtıda bir şeyler bakayım derken,uzakta bir martı gördüm suyun üstünde kanatlarını çırparak durmaya çalışır gibi hareketler yapıyor, martılar bu hareketi suyun üzerindeki balık oynaklarına yaparlar, tamam dedim martı balığı bulmuş, doğru martının yanına geldim ve balık bulucum acı acı ötmeye başladı, hazır olan çaparimi salmaya başladım orta sulara gelince takım olduğu yerde kaldı ve yukarıya doğru hızla ara vermeden çekmeye başladım, kolyoz avında balık geldikten sonra hiç ara vermeden takımı hızla yukarıya doğru çekmek lazım, çektikçe boş olan her kösteği kolyozlar doldururlar, bende öyle yaptım bir çapari dolusu balık geldi, martımda tentenin üzerinde çok acıkmış olarak balık bekliyor, ilk başta onun karnını duyurdum, hepimize yeter diyerek, istikamet liman.
    Sizlere de güzel avlar dilerim sevgiler, hoşçakalın.

Sabah erkenden uyandım saat 04.30u gösteriyor, kahvemi yaptım, hava çok güzel balkonda kahvemi içiyorum, dün yakaladığım iki güzel uskumru hep aklımda, daha çok alırdım, hep benim hatamdan diye düşünüyorum, bu arada planımı yapıyorum, yeni hazırladığım çaparimi siyah iğneli çapari, bu sefer bunu deneyeceğim iğneler biraz çapraz, birazda tehlikeli zira insanın eline batıyor.
    Kahvemi içtim, yolcu yolunda gerek:) kovalarımı ve takım çantamı alıyorum, doğru limana.
    Limanda benden başka kimseler yok, tekmemi çalıştırdım, yan lambaları ve seyir lambasını yaktım, tık, tık, tık limanda kolaylıkla çıkıyorum, senelerden beri artık biraz ustalaşıyorum her halde.
    Ay ışığı bana yolumu gösteriyor, avlak yerine tam üç kilometre var basıyorum gaza, çapari takımımıda aça, aça gidiyorum, hava biraz dalgalı, rüzgar güneyden esiyor, güzel bir imbat rüzgarı, hem denizi seyrediyorum hemde avlar yerine doğru gidiyorum.
    Geldim ve takımı bıraktım, balığı uskumruyu aramaya başladım bile işte balık bulucum ötüyor, balıkları böyle gösteriyor.

Son düzenleme: 28 Mart 2011
    Dramalı bunu beğendi.
  2. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Çapariye gelen Uskumrular,3

Sevgili arkadaşlar,
    Sizlere bu mevsimde, bu raporumu, işte sinaritler, işte barrakudalar
    diye yazmak isterdim, son günlerde, öyle bir poyraz esiyorki,
    balığa çıkmak imkansız, bekliyoruz, hava biraz kalınaca , hemen
    takımlarımızı alıp, acele olarak doğru denize, fakat hep gözüm , karadan
    gelecek havada, eğer karada koyu mavi bir karatı görüyorsam,
    takımları hemen gelişi güzel sararak karaya doğru tam yol gidiyorum, ama neye yarar.
    bela poyraz beş dalakika sonra yanımda,dalgalara gire çıka ,
    karaya, limana tekrar dönüyoruz, işte bu arada ne yaparsak yapıyoruz.
    Ben ve iki can dostum, komşularım, İrfan ve Yaşar kardeşlerimle beraber
    çapariye çıkacağız, hava gayet sakin ve masum,teknemize yerleştik, yakıtımız yeterli,
    sularımızı ve meyvalarımızı aldık, takım çantalarımız tamam,
    limandan çıktık, avlak yerine gidiyoruz. Çok geçmeden sevgili dostum
    martı geldi, tentenimin üzerine kondu ve opera salanunda locada oturur gibi ,
    bir güzel kuruldu, biz nereye , oda bizimle beraber, alttan çektiğim fotoğrafı
    göndereceğim.
    Avlak terindeyiz,çaparimizi açtık, denize saldık, bu arada bahçemizden kopardığımız,
    şeftalilerimizde çok lezzetli onları yerken, aniden öten balık bulucu ile şeftaliyi falan bıraktık, uskumruları çekiyoruz, bayram var hani lipari
    olmasalar bile hatırı sayılır,dost martımızda iki adet balığı götürdü,
    yeterli balıık aldık hepimize yeter diye konuşurken, beklediğimiz geliyorrrr,
    poyra****z, hemde bütün serserliğinle,bıktık senden ey poyraz,
    deniz ile karanın birleştiği yer, kapkara, iyiye delalet değil,çaparıleri hemen topladık,
    gelişigüzel sardık,bende kaptan olarak, gayet sakin ve rahat
    hareketlerle, şunu kaldırın, telefonları naylon torbaya koyun ve içeriye
    kamaraya geçin, gülerek verdiğim komutlarla, yavaş, yavaş limana doğru
    dalgalarla boğuşa, boğuşa gidiyoruz, fakat teknem, SİNARİT BABA,
    bu konularda çok güzel bir tekne, Rota 5.75 yarım kamaralı, ellerine
    sağlık sevgili Arslan bey kardeşim, rotanın sahibi iyi bir dostum olur,
    buradan çok selamlar gönderiyorum.bütün Rota tekne, çalışanlara,
    Ceylan ustayada çok selamlar.neyse limana sağ, salim girdik,
    balıklarımızı temizledik, ızgaramızı yaktık, hepiniz hoşçakalın.

3. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Sevgili arkadaşlarım ve kardeşlerim.
    Çok sevdiğim Karagümrük'lü Ertürk kardeşim, Sivrice'ye geldi,
    yanında sevgili eşi ve arkadaşları ile, bayram ziyaretleri bizleri çok
    mutlu etti, sağolsunlar.
    Tabi Sivrice'ye gelirsen balıkta tutarsın, Ertürk, arkadaşı, birader,
    ve ben,bugün balık müsafirlerimiz var ve gelecekler için balık çok lazım,
    onlarda Sivrice'ye balık yemeye geliyorlar, neyse konumuza dönelim, hemen denize açıldık,
    Çapari yapacağız, kendi ellerimle 050 asso misinaya, dizdiğim kösteklerin
    dolması için fazla beklemedik, balık bulucumun yardımı ile balıkların yerini
    tesbit edip, sipral bir hareketle takımı balıkların arasında gezdirince
    çaparimiz iğne, iğne, balık doluyor, kardeşlerimiz ve ben çok seviniyoruz,
    bir seferinde gene balıklar geliyor, bu sefer birz değişik, istavritler, hemde
    kocaman, kocaman, gerçekten bayram yapıyoruz.
    Ertürk kardeşim, balıkları temizlemeye başladı bile, kolyozlardan iki taraflı
    floto çıkarıyor, uskumruları temizliyor, bizde birader ile balıkları tutuyoruz,
    bu arada üç ayrı merada avlandık, buda bizim biraz olsun tecrübemiz,
    livarımız doldu, temizlenmiş balıklarımız yeter, sevgili Şener albayımız olmak
    üzere dostlarımıza yeterli balığımız da var,güneşin batışını seyrederken,
    martılarıda besleye, besleye limana gidiyoruz.
    Sizlere buradan Sivrice'den çok selam ve sevgiler, hoşçakalın.

Sevgili Arkadaşlar,
    Ankara'dan gelen, Kardeşlerim ile sabah erkenden balık avına çıkma
    kararı verdik, Ben, sevgili Latif Devran bey kardeşim, ile oğlu, Özgür Devran, çapari ile başladık, hemen çaparilerimiz kolyozlarla doldu,

Bu arada oltamıza takılan bir dülger balığı bizleri çok sevindirdi,
    bizde onu sevdik, okşadık ve bayramını gör deyip tekrar geldiği
    yaşamına geri yolladık, çok sevindi ve teşekkür ett, gıııııııık.

Çaparide yeterli Kolyoz avladıktan sonra,kolyozlerden yem yapıp
    mercana yemli oltaya başladık, senelerden beri bildiğim mercan
    taşlarından bereketli olanını bulmuştuk, atar atmaz mercanlar gelmeye başladı, hepimiz çok seviniyorduk.

4. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Canlı, canlı, uskumrular,kolyozlar ve mutluluk.

Bu günkü av raporum:
    Çapari ile uskumru kolyoz,
    Köstekler, 0.35 30 adet,
    Beden, 0.40 asso misina,
    Ana beden 0.80 asso,
    Balığı aldığımız derinlik, 94 metre,

Mutlu olmak istiyorsan, balık avına çıkacaksın, bizde, çocukluk
    arkadaşim, Heybeli adalı Çüneyt kardeşimle beraber, Bu gün çıktığımız balık avında, aldığımız uskumrular ve kolyozlar,bizlerin mutlu olmamıza yetti,
    hele onları tavada cıtır, cıtır, yanındada, yeşil efe ile beraber,
    dostluk ve mutluluk, balık tutmak ve sizlerle paylaşmak,
    Sizlere her zaman olduğu gibi sevgilerimi gönderiyorum.

Çapari ile balık avlamak isteyen genç kardeşlerim, daha fazla bilgi
    edinmek istiyorsanız, bana yazın beklerim. Hoşçakalın.

Uskumru, Lipari bayramı. 13 Mayıs 2009 Sivrice

Sevgili arkadaşlar,
    Denizde bolluk var, Liparil****eeer, Uskamrular geldiler, Sivrice'de bayram var, Sabah sevgili Dr. Gönen kardeşim ile buluştuk, kendisi Çanakkale Anadolu hastahanesinde Göz doktoru,şu anda İzmir'de Göz hastahanesinde görev yapmakta, uzun zamanda beri denize çıkıp balık avlayacaktık, kısmet bu güne imiş, Teknemize atladığımız gibi ver elini acık denizlere, diğer balıkçı arkadaşlarımız denizden dönerken bizde denize çıkıyoruz,
    çaparimizi suya saldık ve uskumruları aramaya başladık, çünkü uskumrular başladı, aramaya devam ederken balık bulucumuz kendini yırtarcasına bağırmaya başladı, bende motoru rolantiye alıp, takımı suya bıraktım, balığı gördüğüm yere dümeni kırdım, çaparimiz tam balıkların üzerinde, tamam bunlar uskumru , hareketlerinden belli, çıkardık temizledik, dört adet, Lipari, çocuklar gibi seviniyoruz, mevsimin ilk balığını tuttuk, dolaşmaya devan ikinci sefer balığa girdik, busefer inanılmaz bir balk, çaparilerimiz, iğne, iğne Liparilerle doldu.
    Bayram var bayram, lipari bayramı, Sevgili Gönen kardeşim ile sırtı çekmek için konuşmuştuk, bu arada onuda gerçekleştirdik, şansına bir palamut rapalamıza takıldı, Sevgili doktorum çok mutlu oldu, böylece avımız sona erdi, akşam olunca, sevgili komşularımızı Uskumru, lipari ızgara ya davet ettik, çok güzel bir akşam geçirdik, Denizde olmak ve uskumruları tutmak birde ızgara işte hayat.
    Sivrice'den selamlar sevgiler, hoşçakalın balıkçı arkadaşlarım.

Bu avın videolarını izlemek için. Tıklayın.
    http://picasaweb.google.com/orhan.k...hkey=Gv1sRgCOT8kN22pYvVDA#5335323983966736994

http://picasaweb.google.com/orhan.k...hkey=Gv1sRgCOO7u6eavNG2dQ#5335330869476041362

5. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Muhteşem Uskumrular, Lipariler. 14 Mayıs 2009 Sivrice

Sevgili arkadaşlarım, sevgili kardeşlerim,
    Nihayet havalar düzeldi, rüzgarlar yerine oturdu, balıklar gelmeye başladı, bu arada da benim vaktim azaldı, hergün balıktayız, heliyle internette fazla kalamıyorum, yeni konuları sizlere yazmaya devam ediyorum fakat cevapları aksattığım için hepinizden özür dilerim, beni tebrik eden sevgili arkadaşlarıma, sizlere, hepinize çok teşekkür ediyorum, bu aralar beni biraz idare edin, tekrar
    cavapları yazmaya başlayacağım.
    Sevgili arkadaşlar, Mercan Kenan kardeşim ile çok güzel liparıler aldık, üçü, dördü bir kilo geliyor.
    Akşamlarıda ızgarada çok güzel oluyor, sizlere yaptığımız çapari avından görüntüler yolluyorum, sizlerede nasip olsun.
    Çanakkale'den, Sivrice'den selamlar, sevgiler.

Lipariler geliyor, kısa video, tıklayın.
    http://picasaweb.google.com/orhan.kbicmen/20090514Muhtesemler?authkey=Gv1sRgCLODwo2607nASg#

Çaparide gelen Melanurlar. 4 Haziran 2009 Sivrice

Sevgili arkadaşlar,
    Bir kaç günden beri çaparide uskumru alıyoruz, bu günde sabah erkenden, sevgili kardeşim Mercan Kenan ile baliğa çıkıyoruz, hava çok müsait, limandan çıkıyoruz, diğer arkadaşlarda bizlerle beraber motorlarını çalıştırmaya başladılar,bazıları bizden evvel yola koyulmuşlar bile, ben tekneyi sürüyorum, Kenan kardeşimde çapariyi teknenin arkasından denize bırakıyor, avlak yerine gelincede, kurşunu takıp takımı suya bırakıyoruz, şu anda uskumru avlayan 12 tekne sayıyorum, bütün tekneler balıkları aramakla meşguller, balık bulucumuzdan gelecek sinyali beklemekteyiz, bende bir elimde teknenin dümeni
    diğer elimde ise, çapari takımım,

çaparı takımımızdan biraz bahsetmek istiyorum, iğneler VMC 1/0 beyaz iğne, hindi tüğü ve yeşik ağırlıklı 25 adet ince sim ile donatılmış, köstekler 12 cm boyunda olup, 035 kalınlığında misina ile bedene 30 tene olarak dizlmiş, beden ise 045 asso misina, ağırlık 750 gr sivri kurşun, ana misina ise 090 asso, çile misina,:):):)

su üstü balığıda olabilir diye, her an tetikteyim, fekat balık yok, daha açıklara giden, diğer teknelerin peşine takıldık, hatta Yunanistan sularındayız, yanımızda yunan balıkçılarda var, onlarada el sallayarak selamlarımızı verdik, onlarda güler yüzle bizleri selamladılar, iki ülkenin insanları hep beraber teknelerimizle balık avlıyoruz, teknelerin bazıları yemli yapıyor, mercan bakıyor, bazıları ise çaparide uskumru arıyor, bu arada bizim balık bulucumuz ötmeye başladı, tamam Kenancığım, balıkları bulduk diye bağırmaya başladım, derinlik 40 metrelerde, fakat oltama gelen balıklar çok hareketli, bunlar uskumru değiller, yavaş, yavaş cekiyorum, kenan kardeşimde derinden gelen balıkları izlemekle meşgul, gördüm, gördüm diyor, Melanur bunlar , melanur yavaşçacık tekneye alıyorum, ve fotoğraflar ve video çekimleri yapıyoruz, ikinci seferdede bir kaç balık alıyoruz, beş adet melanurla avımıza devam ediyoruz, fakat başka balık tutamadık, Sabah erkenden denize açılmak kolay değil, biraz yorulduk, Sivrice balıkçı kahvesinde demli çaylarımızı yudumluyarak yorgunluğumuzu atıyoruz. Blık tutmak çok güzel, sizlere de nasip olsun. Hoşçakalın.

Çaparide gelen melanurların Videosu, tıklayın.

http://picasaweb.google.com/orhan.k...key=Gv1sRgCLfPrfyr9Yr51QE#5343828574816772018

Teknede avlanan komşularımız var, sevgili Bülent Yarar kardeşim, yani Arka sıralar dizisinin Kemal öğretmeni, talebeleri ile balık avındalar, sizlere çok selamları var.

6. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Çaparide Kolyozlar 15 Eylül 2009 Sivrice

Sevgili arkadaşlar,
    Çok güzel bir hava, ben ve Askerlik arkadaşım, aynı zamanda Sivrice'de yan komşum olan İrfan kardeşimle beraber bu güzel havayı kaçırmayalım dedik, daha önceden hazırladığımız takımlarımızı alarak tekneye atladık.
    Bugün çok güzel sırtı avı olur diyoruz,canlı yemle zargana ile uzun olta yapacağız, takımlarımız hazır fakat zarganamız daha hazır değil, ipek bağlı zargana takılarını suya bıraktık, ben sağ taraftan İrfan sol taraftan çekiyoruz, bana hemen bir zargana geldi, biraz uğraştıktan sonra, aynı anda oltamıza gelen iki zarganayı aldıktan sonra, ver elini sırtı meramıza diyoruz ve basıyoruz gaza, meramıza geldik,canlı zarganayı, bir iğne kuyruk üstü, ikinci iğne sırttan ve son iğne gagadan taktık, gaganın uç tarafını kırdık ve takımı denize sarkıttık, 20 metreler civarında dolaşıyoruz, kurşun arada sırada taşlara vura vura yol alıyor, çok umutluyuz heyecanlıyız, mutlaka bir balık gelecek diyoruz, ben akya diyorum, hemde 10 15 kiko, İrfanda sinarit olsun diyor ve avımız üç saattir devam ediyor, yok, yok, yok balık olmadığına karar veriyoruz, hava gene güzelliğini devam ettiriyor, çok güzel ve balıkçılığa çok uygun bir hava, yeni bir kararla çapari diyoruz, Çaparide bu sabah balık olduğunu haberinide almıştık, evvelden hazırladığımız, hindi tüyü ve simlerden oluşan köstekler 035 beden ise 045 olan takımımızı suya indiriyoruz, balık bulucumuzla aramaya başlıyoruz, ilk meraya geldik fakat balık yok, ikinci mera bir mil uzakta, doğru diğer meraya, geldik ve gelir gelmez balık bulucu sirenini öttürmeye başladı, ekranda balık sürüsünü gördüm ve tamam şimdi oldu, ıskarmoza takılı olan çapariyi suya bıraktım, orta suda takım durdu, bende gülerek, Tamam oldu bu iş diye nara atıyorum, balıkalar geldi oltadan ayıklıyoruz, çok güzel bu senenin ilk kolyozları geliyor, arada ufak uskumrularda var, bir iki çapari daha alıyoruz, yeterli deyip, ben takımları sararken İrfan da Kolyozlardan flato çıkarıyor, akşam yemeğimizde hazır, Ankara'dan kızım ve torunum Kaan'da geldiler, bu akşam balık hemde taze, taze, kolyoz, bu arada bize devamlı, tentemizin üzerinde refakat eden dost martımızda, tutulan balıklardan doyuncaya kadar yiyip nasibini alıyor, çok güzel bir av gününü noktalıyoruz, Sevgili İrfan kardeşimin yüzü gülüyor ve limanın yolunu tutuyoruz. Sizlere de güzel balık avları dileriz, Çok selamlar sevgiler, hoşçakalın.

Çaparide Uskumruları böyle aldık. 30 Mayıs 2009 Sivrice

Sevgili arkadaşlar,
    Bu sabah erkenden ben, ve Mercan Kenan kardeşim ile denize açıldık,
    takriben 3 km bir yolculuktan sonra dün akşam balık aldığımız yere geldik, çaparilerimizi indirdik, balığı aramaya başladık, bizimle beraber diğer teknelerde arıyorlardı, fakat bir türlü balığa rastlayamadık, ve mera değiştirmeye karar verdik, bu sefer 2 km. gittikten sonra, nihayet aradığımız balığı bulduk, çaparilerimiz top haline geldi, uskumrular gördüğünüz gibi 3 tanesi bir kilo geliyor, çapariler salçım sacak gelirken bizlerde bayram yapıyorduk, çok güzel bir çapari avı gerçekleştirdik.
    Sivrice'den çok selamlar ve sevgiler, sizlere de rastgelsin, hoşçakalın.

Nihayet Kocaman kocaman Kolyozlar. 31 Mayıs 2010 Sivrice

Bugün hava biraz kapalı, deniz de biraz çalkantılı, kahvede oturmaktansa denizde tamiz hava almak daha iyidir diye düşünüyorum.
    İki gün evvel çok güzel kolyoz almışlar, dün Sezgin kardeşlerimle beraber saatlerce dolaşmamıza rağmen rastgelmeyen kolyozlar bu sefer gelirmi diyorum ve doğru meraya, takımımı denize salıyorum, çok geçmeden 6 aydan beri bulamadığım kolyozlar gelmeye başldı, gerçekten çok büyükler, bir ara bunlar uskumru olmasın dedim ama kolyozlar geldi, fakat arkası kesildi bende yemliye ve sırtıya başladım, bolca hannosla birlikte oltama takılan küçük bir fangriyi tekrar yavaşçacık denize bıraktım, denizin karanlıklarında kaobolurken, tekrar hürriyetine kavuşmanın heyecanını onda gördüm ve kendi kendime ne kadar vahşi insanlarız bu güzel balıkların neden canına kıyıyoruz deyip kendimi eleştirmedende yapamadım.
    Yemek için nevaleyi doğrulttuk, uzun zamandan beride hanımın beklediği kolyozlar, hem bizleri hemde bahçemizdeki Gina, Vovin ve cızbızı sevindirdi.
    Sizlere de güzel balık avları dilerim, sevgilerimle hoşçakalın.

7. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Kolyoz heyecanı 13 Haziran 2010 Sivrice

Sabah saat 07.30 da çalan telefon ile uyandım, Serdar Altınbilek kardeşim arıyor, - Orhan abi ben yola çıktım, limanda buluşalım diyyor, bende hemen kahvemi yudumluyorum ve doğru limana, Serdar kardeşim teknenin içinde beni bekliyor, çalıştırıyoruz motoru açılıyoruz mavi sulara, o kadar güzel bir gün ve o kadar güzel bir deniz ki, tam balık havası diyorum, zaten bizler amatörler güzel havaların balıkçılarıyız, bugün ilk başta çapari yapacağız,

Serdar çapari takımını açmaya başlıyor bile, 2.500 metre yol aldıktan sonra meradayız, kolyoz veya uskumruları aramaya başlıyoruz, çok geçmeden balık bulucumuz bağırmaya başlıyor, işte sonrası.

Çapariyi sarkıttık tam balıkların üzerindeyiz, balıkların geldiğini hissetiğimiz yukarıya doğru çekerek balıkları aldık balıkların çaparideki hareketleri inanılmaz bir güzellikteydi.:):):)

Uploaded with ImageShack.us

Balıkları Serdar ile beraber çapariden ayıklıyoruz, kovalar dolmaya başladı.

avımıza devam ediyoruz, iki çapari daha aldıktan sonra, yemli oltayla mercana döndük, iki mercan aldık, birisini tekrar denize iade ettik, birazda sırtı denedik olmadı bu arada eşşek imbatıda gelince avımızı sonlandırdık.

İşte hasılat, sizlere de güzel balık avları dileriz, hoşçakalın.

Conta Kaptan ile Çapari avımız. 10 Ekim 2010 Sivrice

Sevgili arkadaşlar, sizlere çok sevgili ağabeyim Çonta kaptan ile yapmış olduğumuz çapari avımızı anlatmak istiyorum.
    Öğleden sanra Conta kaptandan gelen bir telefon,- haydi balığa gidiyoruz, kolyozlar gelmiş hazırlan seni evin önünden alacağım diyor, bende tamam hazırlanıyorum derken Tekne gelmiş bile, hemen iskeleden tekneye, ver elini açık denizlere, çaparimizi her zaman olduğu gibi denize bıraktık, balık bulucumuzu açtık balıkları aramaya başladık, orta sularda biraz balık yazdı bıraktım takımı tam isabet, beraber hemen balıkları çapariden temizlemeye başladık, tekrar devam ve 8 kilo kadar olunca yeter dedik, sirküler var,
    aman bir tatsızlık çıkmasın.
    Bugünümüz de çok güzel geçti, çok sevgili Conta kaptan ile tekrar balığa çıkmak, onu ve beni çok mutlu etti, böyle güzel dostlar ve dostluklar çok benim için çok değerli.
    Sizlere de güzel avlar dilerim, sevgiler, hoşçakalın benim balıkçı dostlarım.

img840/8933/img0177z.jpg[/IMG][/URL]

Çaparimi mola yaptım, gaz kestim hafif bir şekilde sağ tarafa döndüm ve balık vurdu, arada sırada elile kontrol ediyorum, balıkların oynadıklarını hissediyorum, dünkü hatayı bu sefer yapmayacağım dibe kadar indim şimdi yukarıya doğru çıkarak çaparimi doldurmaya çalışıyorum, epeyce ağırlaştı yukarı doğru çekmeye başladım, çapari yaklaştı geldimi diye baktım ne göreyim kocaman bir uskumru azmanı, hemde lipari, çok heyecanlandım inşallah arkası gelir diyorum ve 7 tane kocaman kocaman uskumrular, zannedersem kendi rekorumu kırdım.

Çok güzel uskumruları aldım, hemen çaparimi tekrar sarkıttım, bu sefer tirsi ve kolyoz geldi, uskumrular sırra kadem basmışlar bile, işte sabah daha güneş doğmadan uskumru bir defa vuruyor, bundan sonra bir daha yok, bu arada dost martımın karnını iyice doyurdum, üç sardalya üç tanede kolyoz götürdü, devamlı benimle berabe, sevgili dost martım benim.

Aradan iki saate yakın bir zaman geçti başka balık alamadım, bugün denizde benden başka hiç olta balıkçısı yok, hayret edilecek bir durum, mutlaka hergün üç beş tekne olurdu, bu arada balık bulucum ile balık aramaya daha başka meralara bakıyorum, gene balık yazıyor, salladım çaparimi bu sefer kolyoz ve iri istavritler geliyorlar.

Çok güzel bir çapari avı yaptım, nevalede bizim ve dostlarımızın için yeterli.
    Ne diyelim darısı sizlerin başınıza olsun, sevgiler, hoşçakalın.

Yeterli balığı aldım, doğru limana, karnımızda acıktı,
    Muammer ustanın barakasında Dostlarım bekliyorlar, balıklar temizlendi
    ızgaralar hazır ve uskumrular, çıtır, çıtır, kızarıyorlar,
    Şener albayım, Tuncel ağabeyim, Tuncay kaptan ve Kemel kaptan
    çok güzel bir öğle yemeği,

Sonra hadi tekrar gidelim dediler, bende Şener albayımı ve Tuncer ağabeyimi alıp tekrar denize, uskumruların olduğu yere takımımızı bıraktık,

Sevgili genç balıkçı kardeşlerime çapari ile balık avlarım ile ilgili sorularınızı beklerim, sizlere yardımcı olabilirsem ne mutlu bana, sevgiler, hoşçakalın.

8. lambuka41

lambuka41 ergün

En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    Selam Orhan Abim.....Abi varya ağzımın suyu aktı maşallah bak tahtaya vuruyorum benim nazarım deymez içtente gönülden söylüyorum...yine döktürmüşsün Orhan Abi....Resmen Lipari bunlarrrr...Ellerine yüreğine sağlık....

9. dqn

dqn doğan

Favori Kamış:
    olta
    maşşallah Orhan abi...
    ne güzel avlar olmuşş...
    ne güzel bir rapor ve ne güzel fotoğraflar..
    ellerine sağlık abi...
    gözümüzü gönlümüzü şenlendirmeye devam abi:D
    tebrikler.....

10. stillborn19

stillborn19 Sezai

Favori Makine:
    Kamış:Linaffe,Captain,Remixon makina:Virax Charizma
    En İyi Avı:
    Sudak 3 kg
    çok güzel balıklar maşallah daha irilerine rastgele
    Sayın abim benim merak ettiğim bir konu var
    bu uskumru ile palamut arasında nefark var çok merak ediyorum iki türüde çok seviyorum balıkçıya uskumru ver diyorum adam palamutu gösteriyor palamutun ufağınamı uskumru deniyor acaba ?

11. KorkutAta

KorkutAta Muharrem

Favori Kamış:
    D.A.M FZ SPIN 215 CM
    Favori Makine:
    Okuma Flame 20
    En İyi Avı:
    sazan, 13,1 kg.; gökkuşağı alası, 2 kg.
    Abi maşallah, tam bir görsel şölen olmuş. Resimlere baktım, şimdi yazıları okuyacağım. Elinize sağlık.

12. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    Maşallah yine harika bir anlatım çok güzel balıklar. teşekkürler orhan abi bu güzel paylaşımın için. Allah uzun ömür versin güzel avların daim olsun

13. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Çok teşekkürler o zaman sana da nasip olsun be zamanlarda başlaması lazım.
    sevgiler, hoşçakal.:) :) :)

14. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Darısı sizlere olsun, çok teşekkürler sevgiler, hoşçakal.:) :) :)

15. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Orhan abi tebrikler yine harika görüntüler var muhteşem paylaşım için teşekkürler

16. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Çok teşekkürler sevgili Sezai, Uskumru başka bir balık, palamut başka bir balık birbirlerine benzerler ama ayrı balık türüdür, Uskumru küçükten büyüye şöyle sıralanır, Uskumru vanozu, Çiroz, Uskumru ve Lipari, Palamut ise Çingene palamutu sonra Palamut biraz daha büyüğü torik, böyle devam eder.
    kısaca bildiğim kadarı ile açıkladım, aralarda belki başla isimleride olabilir, sevgiler, hoşçakal.:) :)

17. BURAK BAYRAKTAROĞLU

BURAK BAYRAKTAROĞLU BURAK BAYRAKTAROĞLU

Merhaba Orhan Abi,
    Yazılarınızı büyük bir heves ile okuyup , tecrübelerinizden yararlanıyorum.
    Nisan ve Mayıs ayında Saroz körfezinde Erikli bölgesinde, çapari ile kolyoz ve uskumru tutma şansım nedir? Bu konu ile bilginiz varsa çok memnun olurum.
    Teşekkürler. Saygılar.

18. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Hocam ellerine saglık.. avların bereketli olsun

19. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Sevgili Muharrem kardeşim çok teşekkürler, eğer biraz faydan olursa çok mutlu olurum sevgiler, hoşçakal.:) :) :)

20. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Çok teşekkürler sevgili Engin kardeşim, her zaman böyle güzel yorumların ile bana güç veriyorsun, sevgiler, hoşçakal.:) :) :)