İzmir Lüfer Avı (Lambukalar Bonus)

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında volex21 tarafından paylaşıldı.

1. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Testere 38 filminden bir sahne

Sardalyanın zokaya takılışı

Lüfer bekleyen takım

Kaptanın Lüferleri

Bizim lüferler

Gürel ve ortağı. Sen çekilme 6 ay tipsizlikten mapus yatarsın dediler

Benim tuttuklarım

Bana kalanlar

Kusasınız diye bir lüfer avı da İzmirden. :D

Lüfer haberleri alıyorduk. Palamut, torik te çıkmaktaydı. Zaten senede 1-2 kez yapabildiğimiz tekneden lüfer avını yapmak istiyordum. Gürel de, özelden lüfere gitmek istediğini söyleyince şansımı bir zorlayayım dedim.

Tarih : 17-18 /10/2014
    Saat : 24:00
    Hedef Av : Lüfer
    Av Şekli : Zokalı (yemli)

P.tesi gününden başlayan tekne arayışım, cuma günü mesai sonrası netleşti. En sonunda tekne bulmuştuk, hemde istediğim kaptandan.

Heyecanla, sözde Gürel'e mesaj attım.
    Tekne tamam Gürel, çıkacaksanız haber verin vs.vs. diye yazdım gönderdim.
    Karşıyakaya geçmek için vapura binerken gözüme takıldı, mesaj iş arkadaşım Gülcan'a gitmişti.
    Gülcan'dan mesaj : Gelirim ama Mesut'a (kocası) sormam lazım.
    Çok kaşarsın, yazacaktım. Mesut görürse bozulur diye vazgeçip, gülücük gönderdim.

Yem yapmak için hemen sardalya aldım Karşıyaka çarşıdan. Zoka, zokaya bağlanan misinalar, hırsızlar falan yapmak ta gerekliydi ama netleşmeyen tekne beni umutsuzluğa itmiş, hiç hazırlık yapmamıştım.

Zaten ne zaman hazırlık yapıp ta balığa gittin ki dedim içimden. Çantalarımı karıştırıp, geçen seneden hafif küflenmiş 3 adet hırsızlı zoka buldum. Dedim, adam olana çok bile, ben bunlarla bile tutarım, yeterki balık olsun. Şımarıklık ve ukalalık hat safhada. :D Zaten olmayacak diye düşündüğüm lüfer avı son anda olur yoluna girdiğinden bu sevinç bile bana yeterdi. :)

Saat 24:00'te Gürelle buluşup, tekneye bineceğimiz yere gittik. Tekne denizdeydi, kaptan akşam suyundan beri avlanıyordu.

Kaptanı arayalı 15 dakika olmuştu, tekneyi görüyorduk ama tekne bir türlü harekete geçmiyordu.
    Belli ki bir sorun olmuştu, biraz endişeli bir bekleyişten sonra kaptan nihayet yanımıza geldi.
    Teknenin duman çıkan bölümü tıkanmış, duman motordan falan yükselmiş, kaptan korkmuş, uğraşınca halledebilmiş. Neyseki sorun küçük ve kolay çözülmüştü.

Sonunda 24:30 gibi tekneye binebilmiştik. Avlağa gidip, yerleşme, zokaları salma da tahmini 01:00'i bulmuştur. Yarım saat bekledikten sonra ilk balığı kolyoz fletoyla kaptan tuttu. 2. balık ta 15 dakika sonra gene kaptana nasip olmuştu. Gürel ve ortağının zokalı av tecrübesi yoktu. Benim de çok bir tecrübem olduğu söylenemezdi ama yine de az da olsa zokalı av yapmışlığım vardı.
    Serhat abi ağır grip olduğundan bize katılamamış ama aklı bizde kalmıştı. Saat 02:00 civarı Serhat abi durumu soruyordu telefonla.

Sırıtan bir ifadeyle;
    Abi bizde bişey yok henüz ama kaptan 2 tane aldı.
    Hadi bakalım çok yakala da bize de getir. :D

Çoku geçmiştim, bir tane yakalasam üzerimdeki stresi atacaktım. Gürellerinde yüzleri düşmüş, yorgunluk alametleri görülmekteydi. Hepimiz işten çıkmış yorgun bir şekilde ava gelmiştik ama av beklediğim ölçülerde geçmiyordu. Mahçubiyet hallerine bürünmeye başlamıştım ki, ilk lüfer vuruşunu aldım. Pırrrrr, pırrrr.... çalınma, üstünde, aldım, aldımmmmm.

Ağırca geliyordu, lüfer boyları tam beklediğim gibiydi. En küçüğü 35 cm'lerde.
    İlk balığı tekneye aldığımda, feryat figan edecektim ki, kaptan uyardı. Bağırma, yavaş, yavaş dağıtırsın balığı.

Kendimi levrek avlağındaki acemi avcı gibi hissetmiştim, kestim sesimi, sevincimi içime akıttım.
    Sevinemeyeceksem niye geldim kine diye düşünürken 2. vuruş gene bende.
    Allah'ım bana azar işittirmek için mi yapıyorsun diye düşünerekten 2. balığı çektim. :D
    Lakin gene yüksek sesle sevinirken uyarılmamla kendime geldim.

Kaptanla 2-2 di, skor. Kıskanıyor mu acaba diye de düşünmeye başlamıştım.
    Sonra kaptan skoru 3-2 yapıp yatmaya çekildi. Bana da ulvi bir görev verdi.
    Saat 03:45'te beni uyandır. :D

Saat 04:00 civarına kadar pek haraket olmadı. Gürel'in ortağı hemen orta suda bir balık aldı, önce lüfer sandık, gelirken tekneden açıldı balık, geziyordu. Gelişi hiç lüfere benzemiyordu ki, tekneye alınca lambuka olduğuna anladık.

Beni bir heyecan aldı, hemen zokamı yemleyip orta suya saldım ki küüüt....
    Ağa takımda, ağa kurtuldu. 5 saniye sürmüştü ve maalesef hırsızı koparıp kaçmıştı lambukam.
    Güzel lambukamdan önce başka bir balıkta misinamı kopartıp tüğmüştü.
    Geçen seneki zokalarımdan yalnızca 1 tane kalmıştı elimde ve misinalarda birkaç sene öncesinin çürümüş misinalarıydı. Zira kasnaklarımı evde unutmuştum.

En son zokamı da dipte ahtapota kaptırınca maalesef elimde zoka kalmadı. Bu arada Gürel de ilk lambukasını çekmişti. Teknenin altından lambuka sürüsü geçiyordu, görüyorduk geçen balıkları. Çaresizlik içinde geçişlerini izledim. Hırsızı olmayan zokama da bir vuruş alsam da gene kaçırdım lambukayı, oysaki ilk lambukam olacak, kolleksiyonumdaki en özel yerlerden birini alacaktı.

Çatalkuyruk ta olduğu gibi göz göre göre kaçırmıştım fırsatı. Neyseki saat 04:40'da zorla kaptanı kaldırdım. Kaptanı kaldırdığımda Gürel ve ortağı da 2'şer lüfer almışlardı. Bende 3. lüferimi çekmiştim kaptanın zokasıyla.

Sabaha karşı da son balıklarımızı alarak gayet keyifli bir günü bitirmek üzereydik.
    Kaptanın Gürellere hediye ettiği 2 lüferle sayı olarak eşitlenmiş gibiydik.
    Bu arada toplam 8-10 balık ta kaçırdık.

Sabah olunca kaptanın gösterdiği 1 kasa lüferle de dumura uğradık, meğer bizi alana kadar asıl avı kaptan yapmıştı akşam suyunda.

Sabah içilen nescafe ve limanda içilen çaylar esnasında güzel sohbetler, durum değerlendirmeleri, geleceğe dair beklentiler konuşuldu. Bir daha lüfer avı yapabilirmiyim bilmiyorum ama gerçekten keyifli ve değişik bir av bizim bölgemiz için.

Herkese iyi haftalar dilerim.

2. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Aha Volkan balık tutmuş. Benim hemen balığa gitmem lazım:p :p :p :D :D
    Hadi tebrikler, hadi :laughing: :laughing:

3. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    :p :p :p Ben tutmuşsam, senin neler neler yapman lazım. :D
    Hemen bir tekne, kıyı organizasyonu, hadi acele :D

Teşekkürler... :)

4. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    vay Volkan son zamanlarin moda avi olan lüfer hayvani avina da el atmissin :) tebrikler. kaptan sizi 3e katlamis sanki :)

5. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Abi çıkar o limonları çıkar tadını bozacaksın lüferlerin hoş izmir lüferi bizim lüferlerin yerini tutmaz ama olsun lüfer adı üstünde :)

Birde senin payına az balık düşmüş hemen arkadaşlarınla arkadaşlığını gözden geçir :)

Hıımmmm anladım şimdi siz kim ne tuttuysa alır modundasınız :D ya bu şarkıcı bu akşam ayarımı kaçırdı önce tebrik yazılır ben tebrik hariç herşeyi yazdım :rolleyes:

Birde aramızda kalsın İnan duymasın seni kıskanıyormu ne baksana hemen balığa gidecek :eek:

Tekneye telefonu götürsem bende rapor açıcamda götürmüyorum birkere düşürmüştüm :laughing: evde mutfaktada çekmek istemiyorum yoksa kocaman kocaman balıklar tutuyorum hooked

Abim Tebrikler her daim daha iyileri oltandan eksik olmasın

6. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Hasetimden çatladım :p :p :D Bana gönderdiğin fotolardaki kocaman kocaman balıklarsa açma zaten rapor falan :p :laughing:

7. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Moda av değil aslında Roy, ne varsa onu tutuyoruz. :D Bu 1,5 - 2 ay buralar lüfer yapar sonra çok seyrekleşir ve biter. Zaten belli başlı yerlerde konaklıyor lüfer, oralar da çok yoğun oluyor. Hele bir lüfer bollaşın tekne bile kiralayamıyorsun. Kimse teknesine almıyor. Teknesi olmayanlar hatıra binaen 1-2 av anca yapabiliyor.
    Kaptan bizi katladı tabi. Lüfer akşam suyu bastırmış, o ara herkes ne tutarsa tutmuş. Biz gece yarısı ancak tekneye bindiğimizden seyrek olarak av yapabildik. Buna da şükür. :) Birde tabi kaptan, bu işin ustası, yem takışı bile fark ediyor. Sonuç normal yani. :)

İnternette limonlu tarif vermişler Mert. Bende sevmem limonu balıkta esasen. Izgarasını yapmak lazımdı ama ızgarayı depodan çıkarmak uğraştırıcı olunca fırına verdik. :)
    Kim ne tutarsa, tuttuğunu aldı. Çünkü lüfer avını zaten çok seyrek yapabiliyor İzmirli. Mercan avı olsa, bazen balık bile almıyorum ben. ;)

Bende kamerayı evde unuttum. :(
    İnan beni kıskanmaz, o benim tuttuğum balıklardan çok daha güzellerini tutuyor zaten. :)

Sana da iri iri balıklar dilerim. :)

Burda çatma var Mert, şu koca balıkları bende merak ettim. :)
    İnan'a gönderdiğine göre fotoğraf çekmişsin. :rolleyes: :p

8. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    Ne yaptın ya Volkan...
    Ben seni levrekçi Volkan olarak bellemişken lüfere döndün sen de :)
    Hareketli bir av olmuş tebrikler.
    Bu arada ben de olsam tuttuğum lüferleri vermezdim. Başka balık olsa hepsini alsın arkadaşlarım ama lüferi asla.
    O yüzden kızma sakın arkadaşlarına ;)

9. dr.zeki

dr.zeki zeky

Tebrik ederim, özlemiştik senden rapor okumayı. şansının açılmasına sevindim.
    Bizi de birgün balığa götürürdün artık :)

10. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    :p :p

Teşekkürler Ayhan, kime neden kızayım. Arkadaşlarım benden az yakaladılar, kaptan 2 balık verdi onlara. Ben başkasının balığını almak istemiyorum zaten. Kendi tuttuğum tek balık beni daha çok mutlu ediyor.
    Tuttuğum 4 balıktan birini Serhat abiye, 1'ini de kardeşi Serdar'a verdim, 2 balığı da Eşim, oğlum, ben yedik ve yetti. :)
    1 kerede zebil etmeden tükettik. Daha fazlasına gerek yok benim için.
    1 lambuka da tutaydım iyiydi, hiç tutmadığım ve tatmadığım bir balık. :)
    Neyse, kısmet başka zamana.

Levreğe daha başlamadım ama yakındır başlamam. :)

11. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Evet evet o balıklar :) hatta kargoya verdiğim balıklar :laughing:

Bakalım bu cuma cunda`ya davetliyim aslında burdaki balık bırakılıpta orda 2-3 mercan tutasım hiç yok ama davet işte gidicez :)

12. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Zeki, aslında senin beni balığa götürmen lazım. Levrekleri dizdirdin daha şimdiden.
    Sana da daha güzel avlar dilerim. :)

13. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Kılım döndü falan de, mercan her zaman tutulur. Lüfer, palamut cirit atıyor her yerde, şimdi mercana gidilir mi hocam? :D

14. Plankton

Plankton Salih

Tebrikler Volkan Abi :) Lüferler oldukça çoğalıyor İzmir çevresinde de.Dikili de kıyıda zargana kovalarken görülmüşler, benim gitmediğim bir noktada.Benim gittiğim yerde ise henüz görmedim. :)

Rastgelsin reeling

15. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Salih, Lüfer avını çok sık yapamadığım için bana çok keyifli geliyor. Vakti de sınırlı olduğundan şöyle 1-2 av yapıp zevkimi alayım diyorum.
    Levreği nasıl olsa mart sonuna kadar kovalarım diye düşünüyorum.

Zarganaları kovalayanlar lüferler mi, lambukalar mı belli değil.
    Ne zaman görmüşler zargana kovaladıklarını, belki bizim gördüğümüzü duymuşsundur. :D

Lambuka denk gelirse, güzel iğneleri olan bir sahtene denk gelsin. Bizde ne hırsız bıraktı, ne misina. :D Yanımda sahte balık olaydı alırdım 1 tane. Zokadaki tek iğne şansa kalıyor biraz.
    Daha güzel avların olsun. :)

16. Plankton

Plankton Salih

Doğru diyorsun, birde kıyıdan sahteye atlasalar süper olacak. :)

Dün akşam gün batımında görülmüş Volkan Abi :) Ama kendim göremediğim için birşey diyemem. :) Lambukalar liman tarafında görülüyormuş benim tarafta onlarda yok. :)

Sabahları görüyorum 10 dan fazla tekne lüferlerin üstünde.Hatta ağ atmaya başladılar o bölgeye :eek: Lambukalar gelse şu aralarda boğuşsam keşke.Ama akşam daha aktifler.Akşamları da kalabalık olduğundan uğraşmıyorum.Sabahları ise benden başka kimse olmuyor hihi

17. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sardalyaların kuyruğuna bile atlıyorlardı. :eek: Nasıl 2 vuruşu kaçırdım halen ona yanıyorum. :target: Yalnız 5 dakka anca durdular altımızda, sonra arazi.

Ben sabah 8 civarında gördüm, zarganaları dört döndürdüler liman ağzında.
    Oraya kadar atış yapabilmen lazım. :p

Senin tarafta boşuna balık bekleme. Gırgırlar balık çektikçe, avcılar liman tarafında toplanacaktır. ;)

18. muratc

muratc murat

Volkan avın için tebrik ediyorum, Lüfer yakalama ve yeme zevkini de tatmışsın, güzel vakit geçirmişsiniz.

Kaptanı zor uyandırdım diyorsun ya, adam ne uyanacak, tutmuş bir kasa lüferi akşam suyunda. Rüyasında da onları sayıyordur. Sizi de bırakmış nöbete.

Lüferi hallettin, lambuka ile tanıştın sayılır ama arkadaşların dedikleri gibi artık LEVREK görmek isteriz senden.

Raporlarını bekliyoruz....

19. Emre

Emre Emre

Favori Kamış:
    Lineaeffe Spider Surfer 420cm, Okuma V-System 2,40
    Favori Makine:
    Shimano EXAGE 6000 FC, Daiwa Windcast S 5500, Okuma Safina 40
    En İyi Avı:
    Levrek 8kilo
    Yine güzel bir anlatim ve güzel bir rapor :)
    Tebrikler Volkan.
    Devamini dilerim. Rastgele.

20. Eksik

Eksik Metin

Favori Kamış:
    Okuma V-System 240 cm & Mebaru Salty Rugger 73L
    Favori Makine:
    Shimano Rarenium CI4+ 2500 FB
    Marmara'yı pas mı geçti ya bunlar? Hele boylara bak!

Süper av olmuş abi, daha ne olsun... Afiyet olsun...

Ben de bu aralar ilk tekne avımı yapmayı planlıyordum uzun olta lüfer için. Ama şimdi şu zokalı av da kafama girdi. Biraz daha detay verebilir misin abi? Hangi derinliklerde avlanıyorsunuz, kaçlık misina kullanıyorsunuz(gerçi hazırlıksız olduğunu söylüyorsun ama)... Ya da takıma dair başka önemli bir detay biliyorsan...

Dahası rast gelsin...