Denizden Sofraya Levreğin Hikayesi

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında dr.zeki tarafından paylaşıldı.

1. dr.zeki

dr.zeki zeky

... telefonun alarm sesi ile uyandım. saat 02.55. sessizce giyindim, ekipmanları kuşandım ve soluğu araba da aldım. Arkadaşı aradıktan sonra buluşma yerine varmam 7 dk. yı almıştı. Onun 4*4 aracı ile safariye engebeli yollarda devam ettik. Meraya vardığımda poyrazın uğultusu denizin üzerini kaplamıştı.
    Gece levrek avında bence en önemli aksiyon YAVAŞ SARIM YAPMAK. Bazen vuruş olmaması sabrınızı zorlayabilir, bu sakinliği korumanızı engelleyebilir, sakince ve sabırla yavaş sarıma devam etmeliyiz.
    İlk atışımdan 10 dk. sonra ilk vuruşu aldım ama kurtuldu eceli gelmeyen levrek.2 dk. geçmemişti ki yakında sahteye yapışan levrek suyun üstünü bedeniyle tokatlamaya başlamıştı. Sahteden kurtarıp, yeniden atışa hazırlandığımda iğnelerden birinin kırılmış olduğunu gördüm. Ne zaman ?? Yeni bir çelik üçlü takarak atışlarıma devam ettim. Arkadaşımla aynı anda birer paşayı daha misafir ettikten sonra üçüncü levrek gün ağarırken sahteyi kaptı. İlkinden daha foşurtulu bir sahneydi. Dünyanın 8. harikasi:p Güneşin doğuşuyla eve dönüş vakti gelmişti. Dönüş yolunda uğradığım şarküteri terazisi 3 levrek için 3120 gr. göstermekteydi:)

Bu resim arşivden :rolleyes: (unutmuşum heyecandan kıyıda resimlemeyi)

Sabah kahvaltıdan önce hanım levrekleri mutfakta görünce hemen "levrek ızgara" siparişi verdi. Halbuki bir gün önce fındık lahmacun hazırlıkları tamamlanmıştı :eek: Ama olsun... İçişleri bakanını üzmemek gerekir, hele ki levrekle ilgili bir hususta talebi varsa asla:D

Bu sayede size de levrek ızgara tarifi vereyim :

Önce levrekleri temizlemekle başlayalım. Önce balığın sadece derisini anüsünden başlayarak boğazına kadar uzanan bir kesi ile açıyoruz. Solungaç birleşkelerini dikkatlice bıçak yardımıyla ayırarak tek seferde solungaçlar ve iç organları tek seferde ve birlikte çıkarıyoruz. Burada pulları soymaya başlamadan içini temizlememin nedeni levreğin ( ve diğer tüm balıkların) sağ tarafında olan safra kesesini patlatmadan çıkarmak. (ANCAK MANGALDA IZGARA YAPACAKSAK PULLARI TEMİZLEMİYORUZ) Bilmeyenlere özetle balıkçıdan aldıkları çupra, lüfer vs. diğer balıkların içindeki sarı lekenin patlayan safra kesesinin olduğunu ve balığın etini bazen yenmeyecek kadar acılaştıracağını ifade edeyim. Sonra bol su ile durulanan levrek süzgeçe alınır. Büyükce bir tercihen cam ( evlerde borcam olabilir) kaba 1 limon suyu sıkılır, 1 çay kaşığı deniz tuzu karıştırılır ve 1 çay bardağı sızma zeytinyağı eklenir.

Bir fırça yardımıyla, kağıt havlu ile kurulanan levreklere bu sos sürülür ve streç film ile kaplanarak dolapta 2- 4 saat bekletilir.

Ve ateş yakılır. Ateşin şiddeti orta olmalı, tahmini köz olduktan sonra 10 ile 12 dk arası beklemek ideal süredir. Levrekleri üzerindeki sos ile yeniden fırçaladıktan sonra teli ısınmış mangala yatırılır.

Burada TAZE levrek pullarını soymadıkça kolay dağılmaz. Yine de münkün oldukça çift maşa yardımıyla dikkatlice 4-7 dk sonra( 500 gr için 5 dk, 1000 g için 7-8 dk idealdir) sos ile fıçalandıktan sonra çevirilir. Diğer yüz de pişirildikten sonra en önemli fasıl karnını da 2-3 dk pişiriyoruz. Yani 1 kg lik levreğin ızgara olması yaklaşık 15 dk. sürüyor.

Üzerindeki pullar mangal ateşinde eriyor ve üzeri kıtırımsı , nefis bir tad kalıyor

Arşivden

Yanına sos olaak bir iki damla Horozbina Bülent Abi'nin tavsiyesi Kikkoman soya sosu da denenebilir..

Yorumlarınızı, katkılarınızı ve varsa sorularınızı merakla bekliyorum.

AFİYET OLSUN...

2. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Tebrikler Zeki, döktürüyorsun maaşallah. :)
    Benim bir sorum var? :D:D:D
    Poyrazda av veren bu avlak hangi ilçede, sen ilçeyi söyle, ben bulurum noktayı nasıl olsa? Çok uzak bir ilçeyse gelemem tabi ama güzel bir bölge sanırım. :)

3. Plankton

Plankton Salih

Tebrikler Zeki Abi :) Kalamarlara ara verdin sanırım :) Hafta içi Bülent Abi ile bir org. yapacağız aksilik çıkmazsa.Benim hedef 3 kilo üzeri levrek :D
    Gelebilecek olursan görüşmek üzere rastgelsin :)

4. dr.zeki

dr.zeki zeky

Volkan , ilçe değil de il söylesem:D :D sana çok uzak olduğunu söyleyeyim,
    o da sinin güzel hatırın için :p Şaka bir yana yerli levreği bulmak, kandırmak zor. Ama akın levreği seni buluyor. o zaman ben sizin orayı ziyaret edebilirim.

Cumatesi olmasa pazar gelirim ; deyip de kandırıp oyalama beni... diye bir şarkı vardı. Hafta içi olmaz, olamaz imkansız... diye diğer bir şakı sözü ile bitireyim. Ama kısmetse birgün görüşelim şöyle Dikiliyi yeniden keşfedelim. selamlar...

5. ovunc41

ovunc41 övünç karlıdağ

Favori Kamış:
    Trabucco İridium Distance 4.20 3p,Ryobi Komatsu 3.75 50-150 ,Spro GTPRO 2.40 15-40 3 parçalı spin
    Favori Makine:
    Shimano Aernos 4000 FA,Shimano Ultegra XSC 5500,Shimano Catana 4000,Ryobi Ecusima 8000vi
    En İyi Avı:
    kiloluk eşkina,1.1 kg mırmır,lüfer vs..
    güzel anlatım güzel balıklar tebrikler ve afiyetler olsun devamına rastgelsin..

6. Cem özipek

Cem özipek CEM ÖZİPEK

Baştan sona çok güzel kareler Daha güzelleri denk gele..

7. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Hocam tebrikler ve teşekkürler, müthiş avlarınızı taktirle ve gıpta ile takip ediyoruz. Devamı da rast gelsin.
    Temizleme ve pişirme konusundaki tüyolar süper. Izgara değil de tavada ya da fırında yapmak istesek böyle güzel tüyolar var mıdır acaba? :) (bizim evler çok iç içe olduğu için mangal yakamıyorum, piknik zamanı da kalmadığı için en iyisi evin içinde yapmak :) )

8. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Benim gözümden kaçmaz 3. balığı ne ettin kafasını ızgaraya bastırmışsın bedeni ortalıktan kaybolmuş siz bu işi iyi biliyorsunuz hem pişirmesini hem tüketmesini ben hep derim yemek yemek bir sanattır :D

Tebrikler daha güzelleri oltanızdan eksik olmasın

9. dr.zeki

dr.zeki zeky

Teşkkür ederim.
    İnşallah, sağolun.
    Teşekkür ederim.
    Birgün de fırın da levrek, bir sonraki sefer de levrek dolması (daha denemedim) tarifi veririm.
    Eminim beğeneceksiniz.

Buzlukta çözülmeyi bekliyor :) selamlar.

10. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Levrek dolması hiç duymadım, fırında levrek tarifini sabırsızlıkla bekliyorum :) görselleriyle tabi ki :D:D

11. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Teşkkürler Zeki çok güzel bir günce sunmuşsun. Balıkların da harika, tebrik ederim.:)

Balık kafası genelde yenmez ve atılır ama sen değerlendirmişsin. Balık kafasından elde ettiğin fayda harcadığın enerjiyi karşılamaz pek ama ben özellikle alabalığın yanaklarındaki küçücük et parçalarını balığın üstüne helva niyetine yerim.:D ;)

12. dr.zeki

dr.zeki zeky

Sevgili Nuri Ağabey, genelde balık kafasından özellikle iri olanları 2 bardak suda kaynatır çorba yaparım. Yeme de yanında yat. Kafada yanak eti güzeldir ayrıca ense de kalındır:D

13. dental

dental ibrahim

Favori Kamış:
    okuma v spin 2.70 20-60 gr atar SHIMANO Vengeance Spin Shad 2.10 cmMH 10-40
    Favori Makine:
    ryobi ecusima 8000 vi Shimano ELF 3000
    En İyi Avı:
    75 cm baracuda
    avlanırken yavaş sarım yapılması güzel bir bilgi paylaşımı olmuş.ben acemiyim.uzun zamandır gidiyorum ama tecrübeler bize yol göstermeli.bunun için teşekkür.:thumb:

14. sinağrit_baba

sinağrit_baba MURAT

Favori Kamış:
    Okuma
    Favori Makine:
    Shimano Stradic, symetre, spheros, sienna
    En İyi Avı:
    Sinarit 1,5 kg
    Güzel bir av olmuş. Tebrikler. Avda ne tür bir sahte kullandığınız?