ADRASAN SULUADA BALIK AVI

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında haldunsevincel tarafından paylaşıldı.

1. haldunsevincel

haldunsevincel Haldun

05/04/2014 Cumartesi günü Ankaradan Cüneyt Caner ve Alper Çiloğlu ile birlikte Adrasana yola çıktık.Akşam saat 19.30 da Adrasan daydık.Cüneyt Caner in önceden tanidiği kaptan teknede bizi bekliyordu.Teknede yenilen keyifli bir yemekten sonra sabah erken kalkacağımız için yattık.06/04/2014 Pazar sabahı saat 5.00 da sahilde buluşup denize açıldık. Hemen sırtılarımızı bıraktık.Sulu adaya daha gelmeden Cüneyt in kaloması birden boşalmaya başladı.Bir heyecanla oltayı çekmesini izledik.Kaptan da dahil olmak üzere herkes avın bereketli geçeceğini söyledi.Bu arada balık suda görülmeye başladı.O NE ?? Bir de baktık balon balığı. Herkesde hayal kırıklığı!!!!Neyse diyerek balığı tekneye aldık.Avımıza devam ederek sulu adaya geldik. Etrafında bir tur attık hiçbirşey yok.Kahvaltı molasında mercan için yemli takıma karar verdik.Saat 9.00 civarı karides ile avlanmaya başladık derinlik 65 m. birkaç tane küçük balık aldık tabiki iade ettik.Tekne serbest geziyordu.Derinlik 50 m. oldu benim oltama kuvvetli bir vuruş geldi.Hemen tasmaladım ve başladım çekmeye çok zor geliyordu kesin 3 kg. üzeri.Büyük bir keyifle suyun üzerine aldım balığı o da BALON... Sonra tekrar BALON...Bu arada oltamızı kesip gidenlerin haddi hesabı yok.Neredeyse takımlarımız bitecekti.Ben 5 adet balon yakaladım.Alper 3 adet Cüneyt ise 1 adet yakaldı.Artık hem sıkıldık hemde yorulduk.Saat 16.00 civarı dip rapalası ile adanın etrafında bir tur daha attık ama birşey yok.iki adet rapala ile Adrasan a geri geldik. Hiçbirşey yoktu.
    Bu avda biraz balon temizlemiş olduk...
    Fotografları yükleyemedim.Nasıl yüklendiğini yazabilir misiniz?

2. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Bu balon denen illet henüz bizim buralarda yok ama kışlar böyle ılık gitmeye devam ederse Ege yi de istila edecekler. Yok mu bu balığın çaresi???

3. Mimaras

Mimaras Erdem

Çaresi var, köpekbalığı popülasyonunu korumak. Özellikle Akdeniz ve Güney Ege arasında yaşayan cinsleri... Kum köpekbalığı, sapan köpekbalığı vs suyun altında savaşmalı... Suyun üstünden işi gücü bırakıp her gün balığa çıksak kökünü kazıyamayız...

4. Angelus

Angelus Yıldıray Yıldırım

akya benzeri balıkların fazla olduğu sularda balon balığı bulunmuyor genelde. bizim karasularımızda son yıllarda akya ve kuzu gibi balıklar yok olmak üzere. bu türler azaldıkça balon balığı gibi zararlı türler de artıyor ne yazık ki... :(

5. Querorz

Querorz Fatih

Adrasan, Türkiye'de Akya'nın merkezlerindendir, bildiğim kadarıyla. Yetmiyor demek ki. :(

6. Angelus

Angelus Yıldıray Yıldırım

Hem fazla ve bilinçsiz avlanma hem de türlerin ve popülasyonun artması, devamlılığının sağlanması için gerekli önlemlerin alınmamasından dolayıbirçok tür yok olma tehlikesi altında. Akya da bunların başındaki türlerden. Şöyle yakın zamanda biraz geriye gidin ve düşünün, yakalanan akya vb. Balıkların kaçı tam anlamıyla erişkinliğe ulaşmış boyutta ? Çoğu palazken avlandığı için büyüyüp üreme fırsatı bile bulamıyor.

7. haldunsevincel

haldunsevincel Haldun

resimlerin boyutu büyükmüş

Ekli Dosyalar: