Bizim Neyimiz Eksik (İzmir Eşkina Avı)

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında volex21 tarafından paylaşıldı.

1. vayacon

vayacon Gürel

Selamlar Volkan,
    Su altındaki görüntüsü çok güzeldir keratanın. Zıpkınla karşılaşıp tetiği çekemediğim olmuştur. Tabi bu kadar duygusal davranmadım her zaman. Oltayla taşını bildiğim Ayvalıktaki birkaç merada yakalamışlığım var. Bulunduğumuz kıyılar av vermeye çok müsait. İzmir- Ayvalık hattında kayalık alanlar eşkina avı için avanajlı bölgeler. Siz de güzel bir yer bulmuşsunuz. Özellikle gece kalsaydınız limiti doldurarak (5 kg diye biliyorum) dönerdiniz. Sargozlar da hediyesi olurdu kanaatimce.
    Sevgilerimle.

2. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Selamlar Gürel'im. Gördüğün avlağa karagöz için gitmiştik ama geceleseydik eşkina, karagöz, çipura, belki sargoz bile denk getirebilirdik.

Bu küçük koyun ilerisinde çiftlik var zaten. Aslında senin teknenin bağlı olduğu köyde denemeli eşkinayı. :)
    O tarafa geleydik, mutlaka haber eder, müsait olma durumunda seni de alırdık yoldan. Ancak Eşkina deyince, avdaşım pek hevesli olmuyor. hihi
    Levrek, çipura desem, fizana gider. :D:D:D

Amaç bildiğin gibi 5 kg'ı tamamlamak değil, avlak keşfedip, birkaç balık tutarak keyif almak.

Dediğin gibi çok güzel bir balık. İlk sudan çıkınca fotograflamalı aslında.
    Çok ta peşine düşmek dikkat çekmek istemiyorum bi yandan da.
    Yumurtalı olma olasılığı yüksekmiş bu zamanlar.
    Bir eşkinadan 2 taş çıkıyor bildiğim kadarıyla. 4 taşımız var, 3 taşa daha gerek var. Çok olsa 2 tane daha yakalar bırakırım peşini. :)

Sana da niceleri rastgelsin, sevgilerimle. :)

3. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Fatih abi, balıklar havyarlı çıktı.

Abi eşkina avıyla ilgili üst konunu da okudum. Orada deniz soğuyunca eşkina derine çekilir denmiş. Yani bu zamanlardan itibaren deniz soğuyana kadar, kıyılarda mı duracak eşkina?

Eğer böyleyse 1 ay kadar avına ara vermek doğru olur sanırım.

4. kayral

kayral Önder

Favori Kamış:
    awa-shima
    Favori Makine:
    ryobi
    En İyi Avı:
    çupra 2,10kg/Levrek 4 Küsür
    Av raporlarını okumayı seviyorum Volkan :) Mera güzelmiş, fırsat bulursan burayı bir de gece avında yokla istersen. Keyifli avlar dilerim, rastgele :)

5. Turkey Fishing Club

Turkey Fishing Club Meriç

Favori Kamış:
    Buffalo 300 Cm Pelican Kamış 50-100 Gr Atarlı
    Favori Makine:
    Alba Star RR 40 - KK 50
    En İyi Avı:
    4.5 Kg Levrek
    Eşkina avında kullanacağımız takım tipi nasıl. Gördüğüm kadarıyla yüzey atar gibi atıyosunuz ?

Yem-İğne-Misina - Uzunluk - Şamandıra- Mesafe Yardımcı olabilirmisiniz ?

6. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Eşkina mart ortası(mevsimine göre ufak tefek değişir) önce kıyılara sokulur,mayıs sonuna kadar havyarı döküp,yemlenmek için daha seyrek sürüler halinde yayılır.
    Ben özellikle üreme amacıyla toplanıp,kalabalıklaştığı bahar aylarında avına karşıyım.Cahiliye devrimde en çok balığı mart nisan aylarında tutardım,lapin gibide sarar oltayı arka arkaya garibim.Balığı iyice tanıyınca,bölgeci bir balık olduğunu,üst üste o meranın avlanıldığında,bir amatörün bile kökünü bir iki sene tek balık görünmeyecek halde kurutabileceğinin, hem farkına vardım,hemde bizzat yaşadım.Özellikle mendirek,dolgu alanı gibi bölgeler,balığı topladığı için ,bilinçsizce avlanıldığında resmen soykırıma uğruyor.
    Daha sonra doğal alanlarda üreyen balıkların yada sonbahar göçü yapan bazı sürülerin ziyaretine kadar mera kuruyor.
    Oysa ,balıkların avlaklarımıza havyar atmalarına müsade etsek,iki yaşında iken ele avuca gelecek hale gelen kuşakların devamı sağlanır.Ben yirmi yılı aşkındır bahar avını yapmıyorum,bu balık bir istavrit gibi dört mevsim avlanılacak bir tür değil,bir bölgeye geldimi yem buldukça bir yere ayrılmayan ,düşük üreme özellikli,nazik bir balık.Son baharda 2-3 cm boya gelmiş yavrularını bir görenin(sularımızdaki en yakışıklı balıktır) bir daha avını yapmaktan vazgeçme ihtimali yüksektir:)

7. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Önder, avlakla ilgili bende aynı düşünüyorum. Uygun havada ciddi bir gece avı yapmalı burada. Fırsat bulurum muhtemelen ama arabayı koyacak güvenli bir yer yok yakınlarında. Biri camı patlatsa, arabayı soysa müdahale şansın yok. Avlaktan çıkmak yarım saati bulur. :rolleyes:

Bir bu yönü düşündürüyor beni. :rolleyes: :confused:
    Sana da nice keyifli avlar dilerim. :)

Benim eşkina takım bilgisi vermem pek uygun olmaz. Forumda var zaten, eşkina avıyla ilgili takım ve taktik bilgisi.

8. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bilgiler için teşekkürler Fatih abi, sağolasın. :)

9. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Bizim karagöz sizin sargoz dediğiniz balığın kilo üstlerinin,eşkinanın doğal düşmanlarının dışında en büyük düşmanı bir dinamitçi şerefsizler,iki zıpkıncı,üç oltacıdır.Volici,uzatmacı,gırgırcı bu balıkları ayıklıyamaz,sadece rahatsız edip bölgeyi terk etmesine yol açar.Sebebi hayvanın kayalık,inli,girintili yerlerde yaşamasıdır.O yüzden,bu balıkları avlarken daha bilinçli hareket edilmeli.

10. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Harika bir sunum daha, teşekkürler gözüm. Zevkle okudum. İnşallah güzel gönlünce avların olur.:)

11. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    Sizin neyiniz eksik hemen söyleyeyim;

Oturacak yeriniz eksik. Hep sivri taş yahu mera. :)

6 kiloluk eşkina görmüştüm asos civarında, biri zıpkınla vurmuştu, hayatımda daha o cüssede başka bir eşkina görmedim. Var sizin oralarda da bu balık, var emme seyrek ve avcılığını yapan pek yok. :)

12. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Nuri abi, sana çok daha güzel avlar dilerim. :)

:D:D:D Avlarda oturmaktan yana pek kısmetimiz yok. :)
    Yaptığımız av stilleri de, meralar da oturmaya pek müsait değil.
    Avcılığı pek yapılan bir balık değil bizim buralarda. Bizim de belki de tek eşkina avımız. Daha güzel avlar sizlerin olsun. :)