2013 yılı Lüfer Palamut durumları ve Beklentiler

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında ALİCO tarafından paylaşıldı.

1. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    2012 yılında bolca ve bereketli olarak tutulan Lüfer ve Palamut 2013 av sezonunda nasıl bir sezon getirecektir.

Lüferin yasaklarla beraberki ben çok faydalı olduğunu düşünüyorum 2013 yılı av mevsimindede bolca av verecektir. geçen sonbahardan sonra Lüferin önünden akan palamut kış mevsiminde bol ve güzel av vermiştir. balığın kıyı yollu akması ise endüstriyel balıkçılardan ziyade kıyı balıkçılarının faydasına olmuştur.

Sezonun sıcakla beraber başlaması, başlaması diyorum. geçen senelerde görülmeyecek derece 40-45 metrelerde uzun olta ve sardalya ile bolca lüfer tutulması, aralarında ufak balıkların olmaması ve tutulan balıkların havyarsız olması gibi nedenlerden ötürü balık meralarımızda kalmıştır ve yemi olduğu sürecede kalmaya devam edecektir akabinde ise yine kıyı yollu devam ederek iniş sürecine erken başlayarak bizlerin yüzünü güldüreceğine inanıyorum.

Bu mevsimde Lüfer çaparisi ile lüfer avlanması daha karadeniz kıyılarından başlayarak canlı istavritle balık tutulması ise sezonun bence bereketli eçeeğine işarettir. Ki daha önünde has yeminin zargananın varlığından beri haberi yok balığın, şu ana güncel balıklar olan sardalya istavrit gümüş ekir ve izmarit ile yemlenme sürecindedir. boğaz içerisinde bugünlerde tutulan Lüfer ise geçen sezondan itibaren bölgede kalarak meralayan balıkların ta kendileridir. tutulan balıkların karakter özellikleride yol balığı olmadıklarını göstermektedir.

Palamut ise zannederim her 4 yılda yada 3 yılda bir hiç olmaz gibi gözüken balığımız ise bu sene daha bereketli ve bol olacaktır.

Anlaşılamayan durum ise su sıcaklıklarının etkili olduğu balık sürecinde boğaz ve marmarada balığın tutuluyor olmasıdır. kış sürecinden itibaren her dönemde balık meralamıştır. ki balık tutulan bölgelerin tamamına yakın kısmı gerçekte mera cinsinden dip yapısı olacak bölgelerdir. su derin su ve yemin her zaman ol ve akar olduğu yerlerdir. kısacası hayvanımız fazla yem arama kovalama derdine düşmeden yem sürekli ağzına gelir durumdadır. hatta hatta derin su rapala ile avlar dahi sabah ve akşam karanlıklarına doğru güzel sonuçlar vermektedir.

Benim düşünceme göe ise bolca sardalyenn hasır gibi olan örtüsünün dağılmaya başlaması yakındır ve bu süreçle beraberde balık dahada kıyılayarak tekirin ve kraçenin arkasından bolca av verecektir gibime geliyor.

Sezonu beklemeden Sonbaharı yakalamadan bolca balık yakalanması muhtemeldir Kuzey egeye yakın bölgelerde lüferin şu anda güzelce av vermesi ise dahada güzel ve sevindirici bir durumdur.

Sevgiler.

2. cakall

cakall Burhan Sait

İnşallah Yazığın gibi olur. Ayrıca 24 m uygulamasınıda devlet kaldırmaz (hala kalkmaıys tabi).

syg,

3. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    24 metre uygulaması bu saatten sonra indirilemez akabinde AB uyum sürecinde 50 metre gibi durumlar söz konusu. o zaman işte tamam oturdu deriz zannederim.

4. ozkan79

ozkan79 özkan

bu sene çok lüfer olucak kanaatindeyim.

5. emreseven

emreseven Emre

Kuzey Ege derken sanırım Edremit körfezinden bahsediyorsunuz.Çünkü şuan körfez baık kaynıyor ve lüfer bu mevsimde de fazlaca av veriyormuş.Resiflerin etkilerini bu kadar hızlı görmeyi beklemiyordum açıkçası.

Ama bence oradaki durumun bu seneki lüfer bolluğuyla pek alakası yok.Neticede oradaki balık resif ve yem bolluğu sebebiyle orada ve akın başladğı zamanda orada kalacak.Bizi ilgilendiren Karadenizdeki bolluk olacak.En mantıklı olacak sanırım devletin Karadeniz'e resif yapması olacak :)

Bu arada Akçay,Güre (Fener Mahallesinde yazlık var),Altınoluk taraflarına tur düzenlesek,bu mevsimde lüfer keyfini yaşasak ne güzel olur :)

6. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    Temmuz ayı boyunca Mehmet abi ile birlikte Edremit Körfezinde olacağız (Altınoluk) :) Bende şimdi takımları toparlıyordum :D Lüfer takımlarını da alırım yanıma :cool: ;) reeling

7. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Güzel haberler, güzel tespitler. Umarım öngörüdeki gibi olur. :)

8. emreseven

emreseven Emre

Bende Ağustosta orda olacağım,ama yollayacağınız raporlara göre Temmuzdada long weekend yapabilirim :).

Bu arada resiflerden büyük bir kısmını fener burnuna yakın bir yerlere atmışlar,işinize yararsa.Bir kısmı dalyan(akçay-zeytinli), diğer bir kısmıda burhaniye taraflarındaymış.

9. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    yerlerini biliyorum fakat tam üzerine gidip avlanmak etik olmaz. Genelde sırtı yapacağız ;)

10. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Resif olayı önemlidir konuda hemde çok önemli ancak balığın meralaması için tek başına yeterli bir durum değildir. O zaman balık yukarı çıkmadı aşağıda kaldı. oda değildir. ki bu durum da ise o zaman karadenizden dönüş balığını beklemek hayal olur. göç sürecinden önce dahi yatak yaparak kalan balıklar derin sularda önlerinde yemleriyle beraber kalmışlardır. Hatta boğazın içlerinde bile, Bence dahada güzeli ve olmasını istediğim Orkinos sürüleri acaba tekrar geri gelipte balığa çobanlık yapmaya başlamışmıdır. bilhassa boğazların egeye bakan kısımlarında ve marmaranın derin çukurlukları civarında. o zaman balığın aşağı hareketi olamayacağından sürekli alık var olan meralarında konaklamaya devam edecektir diye düşünüyorum....

11. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Yaşananlar bugün itibariyle öngörü olarak değil yaşanan gerçekler. bu zamanda bu sıcakta 23-24 derece suda Lüferin gezmesi av vermesi. ben tarihte daha önce 15 temmuzlar gibi bu balığı çokça ve bolca tuttum ancak sezonun kapanmasından itibaren hiç mola vermemeside enteresan geliyor bir yandan

12. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ali abi telefonda konuştuğumuz konuya geldik :D Bu orkinoslar Marmara'ya giriyormu? :confused: ;) :rolleyes:

13. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Ceyhuncum karıştırma hemen dillendirme konuyu. etme bak. dediğimiz yere bakıcaz koyacağız torik yemli bir takım valla zaten dünkü konuşmadan sonra kafamda dahada oturdu olay bence de sence....

14. fup

fup

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    48 cm.Zargana tesadüfen:)
    merhaba

Edremit körfezinde lüfer kıyıdan av veriyor mu şu sıralar? Yemli mi? Çapariyle mi? Rapalayla mı? Hafta sonu körfez bölgesinde olacağım da istifade etmek isterim:)hihi :p

15. antares

antares ahmet

En İyi Avı:
    lepistes
    26 haziranda kıyıdan yemli dişli avı benim için süpriz oldu :)
    tıpkı sezonunda havanın kararmasını bekleyerek yapılan yemli avları gibiydi....
    hiçbir farkı yok.
    Hayra işarettir dedim kendi kendime..senin açmış olduğun bu konuyuu okuyunca da biraz olsun soru işaretleri dağıldı kafamda Ali abi.
    Sevgiler selamlar.

16. Emin Yıldırım

Emin Yıldırım Emin Yıldırım

Favori Kamış:
    Olta ve tesbih
    En İyi Avı:
    3,5 Kg Kefal
    Geçen hafta Şile Kumbaba kumsalında kıyıdan 150-200 metre açıktan küçük tekne balıkçıları uzatma ağ ile 3000 adet lüfer yakalamışlar.Demek ki balık bu kadar kıyıya kadar yaklaşmış ve gece yemli av yapabilme menziline girmiş.

17. gawanichi

gawanichi Öner

Favori Kamış:
    lineaeffe Turnafresh 3.90
    Favori Makine:
    Daiwa EMP6000A, Okuma AV-55B
    En İyi Avı:
    38cm karagöz
    Ya Alico ağzından bal damlıyor, ne güzel söylemişsin. Sonbaharı sabırsızlıkla bekliyordum şimdi daha da heyecanlandım. Forumdaki raporlara baktığımızda boğaz için pek rapor yok ama nedendir?

18. emreseven

emreseven Emre

Hayır,kıyıdan alanı hiç duymadım daha.Tekneden uzun olta ile alıyorlarmış.Zaten internet üzerindende bilgilere ulaşabilirsiniz.Balıkçıların aylık gelirleri 3.000 TL yi falan bulmuş.Çok iyyiz diyolar :)

19. leventturksoy

leventturksoy levent

Favori Kamış:
    Daiwa Procaster 4.20 surf daiwa crosscast 2.74 spin
    Favori Makine:
    Daiwa Crosscast S 5000 Daiwa Procaster 2500 A spin
    gectimiz gun bogazda bir meradaydım meradan cıkan bir dalgıc elinde kofana gorunce yanına gittim suda cok sayıda sarıkanat lufer oldunu soyledi ben yemli avlanmaya gitmistim yanımda canlı teke ve kaya kurdu vardı hedef balıgım buyuk isparıler ve karagoz idi yanlız uzerimizden gecen yuksek gerilim hattı ruzgardan olusan bir birine deymesiyle cıkan bir guruldu butun balık keyfimi kacırdı cok hızlı bir sekilde toparlanıp ayrıldık ordan bende bu sene lufer ve palamut olcanı tahmin ediyorum yakın bir zamanda karadenize rezerv tespit edip yazarım size.

20. antares

antares ahmet

En İyi Avı:
    lepistes
    Hocam bu da korku filmi gibi olay olmuş yani..
    Balık avları hep maceralı olmuştur zaten.
    Aman dikkat ne diyelim geçmiş olsun :)