Yumurtalık, Çupra ve Karagöz...

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında vodıl tarafından paylaşıldı.

1. vodıl

vodıl Zafer NİZAMOĞLU

Favori Kamış:
    Okuma V sistem 3 mt. 10-40
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar FD CY-40
    En İyi Avı:
    LEVREK (2.750 gr.)
    Selamlar arkadaşlar...

Öncelikle bir GSM şirketinde elektrik arızacı olarak çalıştığımı belirtmek isterim.28 şubat cuma günü İş arkadaşım Selçuk saat 12.00 gibi Yumurtalıkta bir köyde bulunan baz istasyonunda arıza olduğunu,arızaya bakmak için oraya gitmemiz gerektiğini söyledi ve beni almak için eve doğru yolda olduğunu belirtti.Gelincede oltalarıda al,tedaş enerji kesmiş akşam 16.30'a kadar vermiceklermiş dedi :thumb:

Baz istasyonuna jeneratörü bağlayıp su kenarına vardığımızda saat 15.00 idi.Varır varmaz selam verdiğimiz,teknesinde ağını temizleyen balıkçı dayının haberi bizi iştahlandırdı.Barınağın giriş kısmında 1 gün önce 1,5 kilo civarı 2 adet levrek almış :rolleyes: 5 aydır buzlukta tutup kullanmaya bir türlü fısat bulamadığım karidesleri çıkarıp oltaları hazırladım,yemledim ve besmele ile beraber atışımı yaptım.Bulunduğumuz yer balıkçı barınağının tam ağzıydı.Deniz hafif çırpıntılı,hava ise açık ve çok az lodos vardı.Çok uzun bir zamandır balığa gidememiş olmanın heyecanıda eklenince :) Bizim Selçuk ta el oltası ile vakit geçiriyor,ha bre kayalıklara kurşunu takarak oltayı takımsız çekiyordu banghead

Neyse yaklaşık 15-20 dakika sonra beklediğim an geldi,benim kargı başladı selam vermeye :eek: 3 metreden öyle bir atladımki kamışın yanına Selçuk ise:confused: halindeydi .. Tasmalayıp çekmeye başladım reeling Kafa vuruşlarından çupra olduğu belliydi, nitekim yanılmadığımı az sonra anladım.Gelen orta boy bir çupraydı :thumb: Hemen yemleyip tekrar attım oltamı.Bu arada Selçuk acıktım deyip atladı arabaya bakkala doğru yola çıktı.5 dakika geçmiştiki benim yavru tekrar selam vermeye başladı :eek: aynı heyecanla kamışı alıp tasmayı vurdum.Yine çupra heralde diyerek başladım sarmaya.Kıyıya yaklaşınca balığın karagöz olduğunu gördüm ve balığı kıyıya aldım mrsparkle Vallahi böyle giderse iyi dedim kendi kendime,çünkü çok nadirde olsa balığa gidipte hanımın ağzına sakız olduğum o balıksız günler geldi aklıma :rolleyes: 3. defa yemleyip attığımda saat 16.00'ya yaklaşıyordu.Bu arada bakkaldan dönen Selçuk'ta balığı görüp şaşırdı.Derken açıktan ağını atıp dönen bir balıkçı teknesinin yaklaşmakta olduğunu gördüm banghead Oltayı atalı daha 2 dakika olmuştu..Hemen oltayı çektim fakat öteki oltayı çekeyim derken tekneci amcam bizim oltayı motora takıp hiç umursamadan barınağa girdi.Bereket kamış elimdeydi,yoksa kamış-makine suya gidiyordu...Sonra farkettimki barınakta bir hareketlilik :mad: Amcalar akşam ağını atmak için hazırlanıyorlardı...Bu saatten sonra zevkte kalmadı,bizim için vakitte.Enerjinin verildiğini söyleyip acı haberi verdi Selçuk.Gitme vaktiydi...15.00 ile 16.00 arasında 1 saatlik avımızı bitirdik.

Takımları toplayıp biraz buruk ama birazda sevinçle eve gitmek için yola düştük.Bu arada acayip yağmur başlamıştı Ceyhan'da.

Olta olarak hırsız iğneli klasik dip oltası
    Yem ise dediğim gibi 5 aylık karides :D

İşte resimler,hepinize RASTGELE...

Güzeller :)

Birazda manzara :)

Ve Ben :)

2. osmanadana

osmanadana osman

Favori Kamış:
    Lineaeffe surf mill 4.20
    Favori Makine:
    Alba star leader 7000
    çok güzel balıklar tebrik ederim...devamı rastgelsin...

3. emrepasa

emrepasa emre

ne Yumurtalık mış arkadaş...Dahasına rastgele.

4. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Güzel rapor, güzel balıklar.

Nice güzel avlarınız olsun. :)

5. Uğur09

Uğur09 Muammer

Favori Kamış:
    Mitchell Mediterranee 430 Surf
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer nose pover
    En İyi Avı:
    740gr ve 480gr.(2)'si aynı anda ÇUPRA
    Devamına rastgele :) Tebrikler :thumb: ve :hungry:

6. vodıl

vodıl Zafer NİZAMOĞLU

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar FD CY-40
    En İyi Avı:
    LEVREK (2.750 gr.)
    Teşekkürler Osman,sanada rastgelsin...

Maşallahı var Yumurtalığında fazla gidemiyoruz işte :) Arkadaşlara bakıyorduk,fırsatını bulup gidebildik bizde :) Teşekkürler Emre...

Sağol Volkan,teşekkür ederim...

Teşekkürler Uğur :)

7. dowso

dowso ENGİN

aynen katılıyorum giden çipurasız dönmüyor :))))

8. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Şen günleriniz daim olsun.:)
    Balıkların ikisini de çipura olarak gördüm, raporda karagözden bahsedilmiş ama?

9. vodıl

vodıl Zafer NİZAMOĞLU

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar FD CY-40
    En İyi Avı:
    LEVREK (2.750 gr.)
    Yok Nuri abi,alttaki çupra üstteki ise karagöz.Fotoğrafta biraz benziyor ama üsttekinin kuyruk tarafındaki siyahlık ve burnunun biraz daha küt oluşundan anlaşılabiliyor..

10. kuzen33

kuzen33 celal

En İyi Avı:
    20kg akya
    Selam Teyzeoğlu,

Uzun zamandır görüşemiyoruz. tesadüf burada karşılaştık, gördüm yazdıklarını :) öyle güzel anlatmışsın ki; aklıma çocukluğumuz geldi hemen :p sevindim. Biz plajda yüzerken Hasan eniştem de senin gibi avlanır, balık yakaladığında sevinç çığlıkları, sonrasında da havasını atardı hihi armut dibine düşmüş :)

müsait olduğunda görüşelim allaha emanet ol.

11. vodıl

vodıl Zafer NİZAMOĞLU

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar FD CY-40
    En İyi Avı:
    LEVREK (2.750 gr.)

Selam abi,

Vallahi abi bende çok sevindim burada karşılaştığımıza :) Biliyorsun benim çocuğu,hastalığından dolayı pek gidemiyorum balığa,unuttuk gibi birşey :) Böyle ayda yılda gidipte bir iki parça balık alıncada sevindirik oluyoruz :p

Dediğin gibi eskiler güzeldi be abi.Biz yüzerken babam biraz ötede beline kadar suya girer,uzağa sallardı oltasını...Tabi o zamanlar balıkta çoktu ve güzelde balık yakalardı ...Sonra birden bağırırdı ;

- Zafeeerr yetiiiiş...Tut şu KELEBİ,arkam sıra yavaş yavaş çık,ben istediğimde biraz misine ver tamammı ??? :eek:

Bizede bu şekilde aşıladı bu hastalığı :) Bu arada KELEB dediğide olta tahtası,eskiden öyle kamış-makine yoktu bilirsin.El oltası ile devam :) Çok var aklımda bu şekilde levrekleri veya başka balıkları kıyıya aldığımız anlar :) Birde hatırlarsan sen bazen Mersin'den karides getirirdin biz dedemlerde iken.Onları derede beraber temizlerdik sonrasında babam,dayım ve sen balığa giderdiniz :rolleyes:

Burada anlatılamayacak kadar çok anılarımız var,bir gün bir araya gelsekte o güzel günleri tekrar anlatıp yaşayabilsek :) Neyse abi kendine iyi bak,selamlar ( bu arada buradaki çalışma yerini tarif edersen uğrayabilirim)...

12. leppard

leppard Karatepe

Favori Kamış:
    Eurofish Powerjig 1.50 m Jig Kamış
    Favori Makine:
    RYOBI Ecusima 8000vi
    En İyi Avı:
    1 Kg Çipura + 1 Kg Sazan
    rastgele üstadım daha iyilerine.

13. vodıl

vodıl Zafer NİZAMOĞLU

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar FD CY-40
    En İyi Avı:
    LEVREK (2.750 gr.)

Teşekkür ederim Muammer kardeş,
    Daha iyileri hepimize denk gelir inşallah :)

14. Turkey Fishing Club

Turkey Fishing Club Meriç

Favori Kamış:
    Buffalo 300 Cm Pelican Kamış 50-100 Gr Atarlı
    Favori Makine:
    Alba Star RR 40 - KK 50
    En İyi Avı:
    4.5 Kg Levrek
    Bu ceyhan filan. Ya buralarda da güzel balık var. Meralar çok verimli. Bence türkiyedeki en verimsiz mera İstanbulun avrupa yakasından itibaren. Tabi bunu söylerken mera sayısından ve veriminden bahsediyorum kalite balık açısından bahsediyorum yanlış anlaşılmasın. Özelliklede Tekirdağa kadar olan mesafeler bana göre boş. Anca nadir mevsimlerde balık yapıyo ama oralarda , mevsimine göre mevsimi olmadığında kalite avlaklar ve balık çeşitleri var.

Ve çok güzel bir av olmuş. Hele hele , 5 aydan sonra yemlerin geridönüşümü başbaşka bir konu ;)

http://turkeyfishingclub.blogspot.com.tr/
    Turkey Fishing Club
    Meriç Yalçın

15. vodıl

vodıl Zafer NİZAMOĞLU

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar FD CY-40
    En İyi Avı:
    LEVREK (2.750 gr.)

Selamlar Meriç,

Yemler 5 ay buzlukta bekledikten sonra kısmet o güneymiş :) Gerçi çok azını kullana bildim 1 saat içerisinde,oradan ayrılırken kalan yemleri verdiğim avcı arkadaşlar inan çok sevindiler o karideslere.Ayrıca tam balığın yapacağı saatlerde ayrılmak zorunda kaldım avlaktan.

Neyse...Bizim buralarda Yumurtalık,Karataş gibi denize kıyısı olan küçük ve güzel ilçelerimizde bereketli avlaklar gerçekten çok.İyi balık veriyor buralar.Zaten forumdada görülüyor :eek: Kendim pek fırsat bulamasamda,arkadaşlarımın yapmış olduğu avları zevkle takip ediyorum.Özellikle Orhan abimiz ve İnan kardeşimizin avları dikkat çekiyor.Ama bu aralar onlarda bir durgunluk var :) Heralde balığa gitmeye fırsatları olmuyordur.Yoksa burada raporlarını kesinlikle görürüz ;) İlgin için tekrar teşekkür ederim,daha güzel avların sanada nasip olmasını dilerim...

16. jashua01

jashua01 HAKAN

Favori Kamış:
    okuma
    En İyi Avı:
    akya 17 kg
    tebrikler güzel balıklar rastgele