Bizim Neyimiz Eksik (İzmir Eşkina Avı)

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında volex21 tarafından paylaşıldı.

1. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr

Bu fotoğraf önceki kıyı avındandır. (Gene Serhat abi tutmuştu :D)

İstanbul'dan gelen eşkina haberleri taaaa İzmir'lere bile ulaşıp, beni gaza getirmişti.
    (İstanbuldaki avlağın vay haline)

İçimden dedim ki, onlar orada tutuyorlarsa, bizim ne eksiğimiz var? :D
    Demek eşkina kıyılamış, avlak bilmiyoruz pek ama önemli de değil benim için.
    Yemli av yaparken, senede 1-2 kez şansa tuttuğumuz eşkinalar oluyordu. Lakin o zamanlar hedef hiç eşkina olmuyordu. Bildim bileli bizim hedef; kıyıdan, levrek, çipura, karagöz, mırmırdı. Tekneden de, mercan, lüfer.

Hiç eşkina hedeflememiştim. İzmir'de planı kurdum. Sabah hava kararana kadar alabalık. :D
    Gece eşkina denemesi. :D Bir günde 2 farklı hedef, 2 farklı av. :D

05/04/2014 saat 13:00 sıraları.
    Yer : Bergama

Serhat abi hafta içi tekneden ava gitmiş, mercan, karagöz, 2 de eşkina yakalamış 30 metrelerde.

Heyecanla söze giriyorum. :D

- Eşkina zamanı gelmiş abi, İstanbul'da bir sürü tutmuşlar. Senin tuttukların ne kadardı?

- Biri 500 gr, diğeri 700 gr falandır.

- Eşkina denesek ya!!! :)

Serhat abi, bir tanıdığını arıyor. Tabak gibi karagözler çıkmış gündüz, dalgıçların daldığı bir yermiş falan diyerek karagöze niyetleniyor.
    Lakin avlağa gündüz gidilip, gün batmadan avlaktan çıkılacak. Yeri deneyen arkadaş öyle istiyor.
    Ancak karagöz daha çok gece av verir benim bildiğim. Pek umutlu olmasam da, yeni bir yer görmenin hevesiyle hadi gidelim diyorum. Benim alabalık planı gene suya düşüyor.
    Sanırım hiç gidemeyeceğim ben bu alabalığa. :D

Arkadaşla buluşuyoruz.

- Nasıl yer?

- Hafif tepelik, kayalar var. :D İnmek çıkmak biraz zor insanın bacakları ağrıyor.

Bunlar elbet beni korkutmuyor. Çocukluğum köylerde geçmiş, tek ayak üstünde bile iner çıkarım diyorum içimden. :D

Saat 15:30 avlağın yakınındayız.

Uçurumluk bi yer. Daha önce ilerlerinde tekneyle avlanmışlığımız da var. Bilmediğimiz yer değil ama kıyıdan gittiğimiz bir nokta değil. Kurumuş bir akar yatağından ineceğiz.
    Akar kuruyalı 300 sene falan olmuş sanırım. :D Aksa taşlar aşınır biraz, rahat inilir kısmen. :D

Başlıyoruz inmeye.

Allah Allah niye inemiyorum ben?
    Kilo olmuş 86. 14 senedir masa başında oturmaktan 60 kiloluk atletik yapım gitmiş. Oturaklı, hatta yatalaklı bir yapıya bürünmüşüm. Kamış elde, ıhlaya tıslaya zor bela iniyorum.

2 saat kadar şamandıralı olta atıyoruz. 1 küçük karagöz iade, 3 ot balığı iade, 2 hanos iade, 1 lapin iade.... Suratlar 5 karış, hani tabak gibi karagözler diye sormaya gerek yok??? :D

Gün güne uymaz ve karagöz asıl gece çıkar. Tabi kimse geceyi beklemiyor. Benimde aklımda zaten başka yerde eşkina denemesi yapmak olduğundan geldiğimiz yerden geri çıkıyoruz.

Eşkina avlağındayız. Serhat abi, spin takımla klasik dip oltasıyla eşkina arıyor. Bense, şamandıralı ama uygun şamandıra olmadığından zargana toplu atıyorum.

İlk balığı Serhat abi tutuyor. 25 cm üstü eşkina. Ben demiştim gülüşü atıyorum. :D:D:D
    Serhat abi keyifleniyor. Yarım saat sonra 2. eşkina 30 cm civarı. Kafam bozuluyor, çıkarıyorum şamandırayı. Kıyıya zargana sürüsü yaslanmış. 50-60 kadar 40 cm'lik zarganalar. Belli ki derinde avcı bir balık var. Bu balığı bu derece kıyılatacak balık lüferdir diyoruz. Bi arkadaşımız atçek yapıyor ama bişey yok.

Zarganalardan birini kepçeyle yakalıyoruz. 3 iğneli zargana bırakma takımı yapmaya niyetlensem de tam nasıl yapacağımı bilmediğimden vazgeçiyorum.

Daha sonra Serhat abi bir tane de karagöz yakalıyor. İlerleyen zamanda avlağımız bozulunca daha fazla ısrar etmeyerek dönüşe geçtik.

Bir sonraki avda inşaallah Alabalık avı yapacam. :D:D:D

2. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Sevgili Volkan,
    Aslında,eşkinanın ağa babası var kuzey egede ama avcısı yok:) İzmir menteşte 20 yıl önce(askeri kampta) daldığımda 4-5 kiloluk eşkinalardan-granyoz değil!- korkmuştum:)
    Yine,sarozda binli sürü ile karşılaşmıştım 15 yıl önce:)
    Bu balık gece avlanıyor,handikapta burada başlıyor.Özellikle kuzey egede(Ayvalık üstü) gece mığrı belası var,bir gecede 3 sargoz 50 mığrı ortalaması yaptığımız olmuştur kıyıdan.Oyüzden,en hızlı eşkinacılık yaptığım devirlerde bile ,oralarda eşkina yatakları arama çabasına girmedim.
    Marmarada çupra avlamak nasıl enteresan ve farklı geliyorsa bize(ki bana göre mercangiller içinde kupezden sonraki en mal balıktır oltaya atlayışı açısından) egedede eşkina avı bir o kadar enteresan:)
    Üçüncü resimdeki meranın önü derinse,çalkantının olmadığı gecelerde iş yapacak gibi duruyor:)RASTGELSİN:)
    Not, birde balıkların havyar durumu nasıldı merak ettim egedeki durumu

3. Plankton

Plankton Salih

Volkan abi , karagöz olmasada avlak sayesinde fazla kilolarının varlığını tespit etmişsin, bu sayede önlem almaya başlarsın artık :D :) Geri dönüşte çıkıştan hiç bahsetmemişsin abi :D sanırım eşkina avlağına gidiyor olma düşüncesi bu zorlu tırmanışı dümdüz bir patika yapmış :) mrsparkle

Balıklar için tebrikler.En kısa zamanda alabalıklarla pozlar vermen dileklerimle :D :) Rastgele :thumb:

4. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Çok keyifle okuduğum bir rapor oldu, tüm ekibi kutlarım.Önceki hafta bizde güzel eşkinalar yakaladık, özellikle rapor açmadım ama yinede duyanlar olmuş. :D Volkan kardeşim, şayet bir gün buralara yolun düşerse sana güzel bir eşkina avı yaptırırız inşallah, tabi sende bize levrek tüyoları verirsin artık mrsparkle

5. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    İzmir, menteş neresi bilmiyorum ama şimdi yine bakılsa mutlaka iyi eşkinalar olduğu görülecektir bence. Yazdıklarına tamamen katılıyorum Fatih abi. İzmir civarlarında eşkina avcısı yok. Eşkina hedefleyen yok. Hatta avdaşıma eşkinaya gidelim dediğimde, o da nerden çıktı der gibi baktı. :D Hatta yan çizmek için çeşitli hamleler yaptı. İzmirlinin başlıca 2 hedefi var. Çipura ve levrek. Sanırım yalnızca dalgıçlar tehdit ediyordur eşkinaları bizim bölgede. Bizden başka 1 kişi eşkinaya deneme yapıyordu avlakta ki, o bile beni şaşırttı açıkçası.

Fotografta gördüğün avlak girişten itibaren bayağı derin abi. Zaten ilerdeki dik kıyıdan ne denli derin olabileceğini tahmin edersin ve bence de gece kalınması ve ciddi avlanılması sonucu güzel balıklar verebilecek bir yer. Daha önce oranın 3-5 km kadar ilersinden şans eseri eşkina tutan görmüştük, kumluk alanda. O bölgede de çıkacaktır.

Mıgri beni de çok yıldırıyor ama teke kullanılırsa pek rahatsız etmez diye düşünüyorum. Avdaşım tamam dese birgün o kayalıkta sabahlamak isterim açıkçası. :)

Eşkinaların yumurta durumuna bakmadım daha ama eşkinalar bende. Yarın büyük ihtimal durumu yazarım.
    Aslen iş yerinden bi hanım arkadaşın annesinin böbreğinde 5 mm taş çıkmış, eşkina taşı arıyordu. Taşları ona vereceğim. Büyük sebebi de zaten ona yardım etmekti. Hem bi değişiklik oldu, hem birine belki bi faydamız dokunur dedim. :eek:

:D:D:D

Kardeşim fazla kiloların varlığını daha önce tespit etmiştim de, bu denli bittiğimi fark etmemiştim. :eek: :p
    Çıkış inişten rahat oldu o an için ama sabah bi uyandım dizden yukarsına sanki bezbol sopasıyla vurmuşlar. Merdiven çıkamıyorum o derece :p :eek:

Sana da rastgelsin. Uzak ihtimal değil, levrek yakaladığın noktalarda gece çıkıyor eşkina. ;)

6. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkür ederim İsa abi, beğendiğine sevindim. Sen yazmasanda İstanbul'un eşkina peşine düştüğünü tahmin ediyorum. hihi
    Bu forumda bir rapor, başka forumda çok daha ayrıntılı bir rapor yayınlandı.

İstanbul gibi dev bir şehirde aha burada bir sürü eşkina yakaladık demek, ne yazayım bilemiyorum. :rolleyes: Savunma : Herkes biliyor. :)

Herkes biliyor olabilir de, 1000 avcı varsa, 500'ü eşkinayı hedeflemiş, diğerleri, lüfer, Tatlısu, istavrit hedeflemişse; öyle bir rapordan sonra 900'ü eşkina hedefleyecektir. Büyük bir yıkım. :rolleyes: :(

Bizim buralarda pek bilinmeyen, hedeflenmeyen bir balık olduğu halde, ben avlakta fotoğraf çekmedim mesela. Çekseydim bile anlaşılamazdı neresi olduğu.

İnanıyorum ki çeşitli taşlık bölgeleri zorlarsak iyi eşkina yatakları buralarda bile buluruz. :) Bildiğim bölgelerde elbet levrek tüyoları veririm istediğin zaman. :) Lakin levrek cins balık. Tüm tüyoları boşa çıkartabilir.hihi

7. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Güzel ve keyifli bir av olmuş.

Kayalık bir mekanda, gündüz avında hemi de madyayla almıştı bir arkadaşım Eşkina. Yaklaşık 700 gr. gelmişti. Hiç hedeflemediğimiz bir balıktır. Denk gelirse hak getire.

8. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Menteş ,Urlada:) Kara Harb Okulunun eğitim kampı var.

9. Plankton

Plankton Salih

3-5-10 günlük at-çek ile kilolardan kurtulursun abi :D :)

Senin de belirttiğin gibi eskina hedefi bende de hiç olmadı tutanda görmedim.Hatta ben adını kaya levreği olarak bilirdim sadece, eşkina adını netten gördüm. Orada olacağını tahmin etmiştim kayalık, derinlik teşekkürler :thumb: Hedefimde yinede olmucak büyük ihtimal belki denerim bir gün. :) Mığrı çok fazla çıkıyor bide ordan :(

Rastgele :thumb:

10. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    abicim alabalik avi nerde atlayarak mi okudum ne diyerek tekrar okudum ama kurumus dere yatagindan denizde eskina avina geldim :D alabalik avi nooldu :D

11. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bizim buralarda kimse hedeflemez zaten, şansa denk gele tutulur çoğu zaman. Gerçi böylesi daha iyi. Bizde pek sürdürmeyiz zaten. Belki de ilk ve tek eşkina avımız olacak. hihi

Yalan Oldu...:p hihi

Bir türlü nasip olmuyor Alabalık avı Roy. :p Bu kaçıncı makarna alışım. Yem yapacam diye makarna alıyorum. Alabalık avı yatınca, evdekiler yiyor makarnayı. hihi

Kısa zaman içinde mutlaka bir deneme yapacam alabalık için. :eek:

12. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Abi serhat abiyi balıklar için seni de azmin için tebrik ederim :) bir aralar minekopa sarmıştın şimdi sıra eşkina ve alabalığa geldi, bakalım sırada ne var :D:D:D

13. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Fatih abi. Ajanlıktan tutuklamazlar demi bizi o bölgede. hihi

Egede hedeflenen bir balık değil, çok iri bireylerle karşılaşmak olası aslında.
    Rastgelsin... :)

14. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkür ederim Yasin. Balık tutma konusunda çok azimliyimdir hihi
    Hatta daha azimli olduğum bir başka konu hatırlamıyorum. :rolleyes: :p
    Avdaşım da azimlidir. :p Minekopu unutmuş değilim ama minekop çıkan bir noktada uzun süreli av yapmak nasip olmadı. :rolleyes: Seneye kış, inşaallah deneyeceğim. Eşkinanın da tam zamanı olduğunu öğrenince denemek istedim.

Alabalığı da mutlaka deneyeceğim. Nuri abiden o kadar takım bilgisi aldım, boşuna yazmış, uğraşmış olmasın. :D
    Bigün bot falan alsak, sırada sinarit var. Hedefi büyük tutmak lazım. :D

15. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Abi benim hedefim hep çupra hep çupra :) diğerlerini hedeflediğim zaman hiç tutamıyorum, çuprayı hedeflediğimde tutabiliyorum belki de ondandır :D

16. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Fatih abinin de dediği gibi çipura mal balıktır da ondan :laughing:

Koca ağızlıdır, yicem dedikten sonra zorluk çıkarmaz avcısına. :D

17. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Mal olmasa onu da yakalayamazsın diyorsun yani:laughing: :laughing: :laughing:
    Allah razı olsun abi :D

18. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    :laughing: :laughing: :laughing: :eek: :p

Senden de razı olsun :p

Benim gördüğüm, Özkan levrekçi, sen çipuracısın. hihi

19. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Özkan duymasın abi artistlik yapar :D:D:D

20. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    :laughing: :laughing: :laughing: