Olusturmaya başladığım set hakkında üstadlardan yorum lütfen

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında andromedaksk tarafından paylaşıldı.

1. andromedaksk

andromedaksk ONUR

Sevgili abilerim kardeşlerim öncelikle hepinize merhaba;

Spin işine yeni merak sardım yaklaşık bir haftadır araştırma yapıyorum ve gözüme çarpan ismi sık geçe sahtelerden oluşan bir liste hazırladım. Genelde Foça'da levrek için avlanacağım. Eşim sağolsun doğum günü hediyesi gücü yettiğince 10-40 atarlı bir kamış ve makineyi hediye olarak almış bu sete dahil etmeyi düşündüğüm sahteler şunlardır. Bir kısmını satın aldım. Genellikle sabah suyu avlanacağım için renk kodlarını belirtebilirseniz sevinirim. bu sahtlerden ikinci el olanları varsa sizlerdende temin edebilirim. Hepinize rastgele.

Strike pro eg-145S model 010
    Kendo Sea Bass Minnow 145 13 – 21
    LUCKY CRAFT SAMMY 65 MM
    LUCKY CRAFT GUN FISH
    Strike Pro Eg-033 F
    Lider Sahte
    river2sea Rover 128
    kendo hayru
    duo tide minnow h93
    ima komomo

2. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    Onur, Strike Pro sahteleri bulamayabilirsin. Eskiden çok iş yapan sahtelerdi onlar. Senin okuduğun raporları tarihlerine de bak istersen ;)
    Seabass minnow ile bende yaramadı ama çevremdekiler balık aldı.
    Rover 98 sakin havalarda şe yarar.
    Haryu da iş görür.
    Madem yeni başlıyorsun, senin yerinde olsam ilk başlarda ucuz sahteler alırım. Alışana kadar kurban vereceksen ucuzlardan olsun bari :)
    River, Remixon gibi markaların uygun fiyatlı sahtelerine bak istersen.
    Unutmadan söyleyeyim, bir tane sahte parasına 5-6 tane silikon alıp çok daha iyi levrek avı yapabilirsin ;)
    Saygılar...

3. andromedaksk

andromedaksk ONUR

İlgine Teşekkürler abi. Roverı ikinci el buldum :) Silikon konusunda da okuyorum. Hatta bi çok kişi silikonların rapalalardan levrek konusunda daha başarılı olduğunu söylüyor. Onlarla ilgilide bi set yapacağız artık :) Bende ucuz sahtelere hatta imitasyonlara yönelmeyi planlıyorum ancak o kadar çok çeşit varki kafam allak bullak oldu ...

4. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Avlak nasıl? Çay ağzı mı, kayalık mı, sahil mi, liman içi mi?

Öncelikle avlağa uygun sahteler edinmeye bak. Bi çuval sahte alma, hata edersin, pişman olursun. Yazdığınsahtelerin hepsiyle balık tutulmuştur muhakkak. Daha iyi balık tutulan sahteler de vardır ama avlağa göre de değişir.

Yeni başlıyorsan öncelikle çok aksiyon istemeyen sahtelerle başla.
    Mesela kuyruk sallayan silikonlarla başlaman başarı şansını arttıracaktır.
    Sert sahtelere çok yüklenme bence.

Durgun su için 1 adet wtd aksiyonlu su üstü yeter. Su üstü sahteyle avlanmak hoşuna giderse popperlardan da denersin ilerde.

Dalan sahtelerde, az dalarlı duo'nun sahtesi sığ yerlerde yeterli olacaktır, fazlasına gerek yok.

Çay ağzı veya set gibi yerlerde sert sahte düşünürsen strike pro 033, river trible 12,5 cm veya maxrap 11 cm'den biri yeterli İmkanın varsa maxrap tavsiye ederim. Riverla strike pro da gayet başarılı sahteler. Riverın tok bilya sesi levrek avlarında oldukça etkili.

Ancak en performanslı avlar genelde silikonla yapılıyor. Shad türünde silikonlar tercih et. Fladen'in raglou türü yılan balığı sahtesi de (patlak gözlü - kaplan desenliler) çok başarılı dır. Kemik beyazı, mavi, yeşil, pembe renkler önde olmak üzere, hemen herrenge iş yaptırabilirsin.
    Silikonları zargana toplu, şeffaf toplu, spirilonoyla veya jigheadla kullanabilirsin. Tercih sana kalmış.

5. andromedaksk

andromedaksk ONUR

Çok teşekkürler abi. Silikonlar konusunda verdiğin bilgiler epey işime yarayacak.

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Eminim, her kafadan bir ses çıkacaktır, benimki dahil.

Sahte işi, bolluk işidir. Hiç bir sahte her yerde en iyi, hatta iyi, hatta idare eder olmaz. Hiç bir sahtede, hiç bir yerde, "bila kaydu şart, asla ve kata kötü" olmaz.

Her sahte, belli bir suda, süperdir, belli bir suda tu kaka...

O yüzden, sahte işinde, çeşit bolluğu, alternatif zenginliği asli unsurdur. Gözünüze çarpan sahteyi mutlaka edinmeye çalışın, edindiğiniz sahteyi de kenara atıp paslandırmak yerine, mutlaka deneyin, test edin, o koşullardaki kabiliyetini tecrübe edin.

Buna güç mü yeter diyorsanız, o zaman fly sanatını öğrenin.

7. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Bu mantıkla sahte çöplüğünün içinde kayboluyorsun.
    Sonra grup grup sahteleri elden çıkartmaya çalışıyorsun.
    Söz konusu balık levrekse belli başlı sahteler hemen her suda çalışıyor.
    Yılan balığı sahtesi gibi mesela. Bazı shad silikonlar da çok iyi çalışıyorlar.
    En kısa zamanda emeğinin karşılığını alması odaklı yazıyorum. Sahte testerlığı yapmak hem emek, hem para kaybı.
    Fly dersen, bence deniz levreği için çok iyi bir teknik değil. Evet bazı videolar var internette ama dalgalı köpüklü bir deniz bulmalı ilk önce. Fly ipi çok görünür bir yapıda. Köpüklü suda zaten tahtaya çivi çaksan, balık varsa yakalarsın. hihi
    O açıdan öneri yaparken en kısa yoldan, en kısa sürede amaca ulaşacak şeyler öneriyorum.

Forumda bazı ustalar var mesela, bazı sahtelerle sırtı çekiyor ve o sahtelerini ayrı tutuyorlar. 1000 tane sahtesi olan bir usta, hepsini götüreyim de suyun durumuna göre salarım demiyor. Yazdığımız sahteler en yaygın kullanılanlardan ve birçok şartta birçok balıkta başarılı olmuş sahteler.

Benim kafadan da çıkan ses bu. hihi

8. -selim-

-selim- selim şeker

En İyi Avı:
    50cm Turna
    merhabalar ben de Agustos ayında İzmir/Karaburun da levrek,çipura,kefal ne bulursam avlayacagım.Sahte konusunda ise Volkan abiye katılıyorum.çok fazla sahte alıp paramı yazık etmeyi dusunmuyorum.1 su üstü sahtesi dalarlı maket balık ve silikonlarla avlanmayı planlıyorum.Sahte seçimi olarak da River2Sea 128 veya rover98 ,Kendo Seabass Minnow,Pelican Nitro 44 ve Raglou silikon balıklar 3-4 tane almayı planlıyorum.

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Dedik zaten... Denebilecek başka şeyler de var ama, gene boş lakırdı olur.

Yukardakilerden, beşinci, şeffaf olan... Sence levrek tutar mı?

Seni o yılan sahtesi filan her neyse kap gel, 3 sene, yaz kış uğraş, bakalım 3 levrek tutabilecek misin, onunla. Ama bu şeffaf ile, takır alırsın burada.

Bu takır takır iş yapan süper silikonu al, sizin orda bak bakalım, 3 senede bir tane bile tutabilecek misin?

10. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Seffaf simli silikon maymuncuk gibi birsey zaten. Hic bilmedigim mekanda oltaya ilk takacagim silikon odur.

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Gelelim öbür meseleye...

Fly bir sanattır. Yani, suyu okumayı, okunan suya göre yem yapmayı, o yeme göre atış vs. tekniği kullanmayı gerektiren, çok boyutlu bir sanat.

Ve bu sanata hakim olanın, tutamayacağı balık yoktur. Nokta ki, baya büyük bir nokta hem.

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    İşin doğrusu, kumar oynuyorsun. Ama kumarda hep kaybedilmez de malum. Bu alacakların, tutabilir, en azından bir noktada, bir hava vs. durumunda. Bu kombinasyon ne kadar uzun sürüyorsa, yıl içinde, o kadar işini görür bunlar.

Fakat, bunlar veya başkası işini görmediği zaman, "Balık yok" demen, kabahati balığa fatura edip, kendinin ve sahtelerinin o durumda işe yaramadığı hakikatini inkar etmen demen olacaktır.

Önemli olan, balığın her koşulda cevap verebileceği optimum sahteye sahip olabilmek. Yoksa, havyar basmış ve zaten ölüme gidip "şuraya varsam şöyle bir güzel ölsem" diyen somonlar hariç, hiç bir balık doğru sahteye asla ve kata hayır diyemez.

13. andromedaksk

andromedaksk ONUR

Konu biraz uzamış :) Bu hafta bir kaç su üstü aldım WTD üzerinde çalışıyorum. Okuduklarıma göre en iyi su üstünüde alsan(ki o neyse) düzgün aksiyon veremezsen pek bi sonuç yok. bu ara sürekli okuyorum, videolar izliyorum. Spin işi başlı başına engin bir deniz herkesin burun kıvırdığı sahteyle balık alanda var herkesin iyidir dediği sahteyle boş dönende(misal ben) ama keyfide burada sanırım. tekneden tutar gibi sal 3 iğneli kösteği aşağı bekle bakalım ne gelecek değil. Gerçekten emek vermek lazım. Hayırlısı bakalım sahte toplama işini biraz daha gözden geçireceğim gözlemim gerçekten iyi levrek tutan abilerle facebook v.s üzerinden yaptığım konuşmalar ortak bir sonuç çıkardı. Sahte çöplüğü olma. 10 tane düzgün sahten olsun yeterli. Bu iş aynen bizler 100 lerce liralık takımlarla tekneden gopez çekerken kaptanın yan tarafımızda 2 liralık kasnakla lidaki alması gibi. Çok para dökmektense çok araştırmak ve öğrenmek lazım.

14. -selim-

-selim- selim şeker

En İyi Avı:
    50cm Turna
    Siz nerede avlanacaksiniz?Bir de topladiginiz bilgileri,ise yarayan sahteleri buradan paylasirsaniz iyi olur.Ben zargana topu ve raglou silikonla ile ve 2-3 sahte ile kiyidan avlanacagim,renk konusunda onerileriniz var mi?

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:

Onur, o zaman 10 tane düzgün sahte yapılırdı, o kadar sahtecide onların tonla kopyasını yapardı, her şey güllük gülistanlık olurdu, di mi idk

Aynı yerde, günün farklı saatinde bile başka sahte daha iyi olacaktır. Emin ol kombinasyon o kadar çok ki, 10 sahte ile filan başetmen olası değil. Hoş, herkesin yaptığını yapar, balık yok diyerek dönebilirsin elbette, bu hakkımız hep baki: "Kabahati balığa yüklemek.."

16. -selim-

-selim- selim şeker

En İyi Avı:
    50cm Turna
    Yav abicim tamam sen de dogru soyluyorsun ama herkeste ne butce var ne de 100lerce sahteyi deneyecek zaman,ben zaten 1 ayligina tatile gidiyorum geri kalan 11 ay Ankara'dayim,o sahteleri ne ara deneyebilirim?ayrica durmadan balik tutsam deneyecek zamani bulsam A sahtesini cikarip D sahtesini taksam balik gelecegini nereen bilcem belki A'yi cikarmasam 5 dk sonra gelecekti,benim gidecegim mekan belli hava durumu belli denizin durgunlugu belli 1 hafta istanbul obir hafta samsun'da avlansam sonraki ay Antalya'ya gitsem dediginiz seyler dogru olabilir ama hedef nokta ve hedef yer belirledikten sonra bu isi spor olarak yapmak istiyorsam,3-4 saat sonunda 1-2 balik bana yeterli oluyor hatta mutluluktan ucuyorsam 3-4 sahte isimi gorecektir.Lutfen biraz da bu acidan bakin,tesekkurler.(Amacim kesinlikle sizi kirmak veya muhalefet olmak degil,olaya farkli bir acidan bakmak ve butcesi olmayan yeni baslayacak kisilerin gozunu korkutmamak)

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Şimdi... Hiç birimizin darphanesi yok. Yani el mahkum bütçe büyük veya küçük ama sınırlı. Önce bir bunu not düşelim.

Peki durum ne? Durumu özetledik, bu iş için çokca sahte elzemdir.

Gerek ne: Her koşul için farklı sahte kullanmak haceti.

Elde olan ne: Az para, az vakit..

Hah, o zaman bu ikisini kapsayan bir çözüme gidilir, gidilmelidir.

Eğer, "amanda 10 çeşit sahte alırız, zaten paramız da anca buna yeter, sorun biter..." safsatasını aşabildiğimizi görürsek, çözüm kolaylaşır. Basitçe, bir sorunu çözmenin ilk adımı, sorunun varlığını kabul etmektir.

Şimdi, sayısız sahte alıp, birde bunları denemek için sınırsız zaman imkanımız olmadığına göre, çözümü farklı açıdan ele almamız gerekecektir.

Bu durumda çözüm, en az maliyet (para + zaman) ile en iyi netice verecek, ki buna mühendislikte "optimum" denir, çözümü bulmaktır.

Burada, bence, optimum çözümü, suyu okumayı öğrenmek, sahteleri farklı şekillerde farklı faydalar için kullanabilmeyi anlamak, gerekiyorsa, kendi sahtemizi yapabilmek olarak görüyorum.

Ha, kimse optimum çözümü yakalamak zorunda değil elbette. Kendince en ideal olan 10 sahteyle, onların idare ettiği kadar idare edebilir. Bu herkesin kendi tercihi.

Fakat, böyle muvakkat, idare edecek, en iyi olmanın yakınından bile geçmeyen bir şeyi, çözümlerin en anası, en çözümü gibi göstermek... İşte bu yanlış olur, bence. Ve aklın yolunun hep bu sonuca ulaşacağını sanıyorum

Şimdi.... Eğer optimum çözüm diyorsanız, uzatmadan, lagaluga ve tatava etmeden diyorum ki: Fly işini öğrenin. O sizin tam istediğiniz sahteyi elde etmenizin en ucuz ve en verimli yoludur. Ha, bu benim kanaatim, elbette herkes katılmayabilir.

18. andromedaksk

andromedaksk ONUR

Tekrar açıklamalarınız için teşekkürler Serdar Abi;
    Ben gerek facebook gerek internet siteleri üzerinden kendi bölgemde avlanan sonuç almış insanların paylaşımlarından yola çıkmaya çalışıyorum.Bununla beraber dediğiniz gibi vaktim maalesef sadece pazardan ibaret olduğu için (ki oda her hafta değil hanımdan izin alabilirsek :)) Daha sonuca odaklı hareket etmeye çalışıyorum yoksa şuda var bu işin ikinci el satışı takası vs. si var. Daha az maliyetlerle sonuçlar alınabilir.Ancak kısıtlı vakitte sonuç alabilmek adına iyi araştırmak önemli. Misal duo pencil 85 bu bölgede kullanılan benim gidebileceğim sabah suyunda iş yaptığı kanıtlanmış su üstü sahteler vb gibi... dediğim gibi sahet işi derya deniz. sizinde soylediğiniz gibi suyu iyi okuyabilmeyi öğrenirsem, WTD yi başarılı bir şekilde yapabilirsem, ozaman sahte adetlerimi optimum seviyeye çekebilirim. Bakalım nasip. Tekrar ilginize teşekkürler

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Unutulur ki, her sonuç, bir sürecin sonucudur. Basitçe, süreci iyileştirirsen, sonuç zaten otomatikman iyileşir. Bu "sonuca odaklı" kafasıyla uğraşıp duran son arkdaşın, düştüğü halleri bilseydin... Hoş, o balıkçı değildi gerçi...

Kimseyi kınadığımı, ettiğimi düşünme. Ama insanlar cidden ikiye ayrılır. Bir kısmı, hayalperesttir. Bir kısmı gerçekci. Hayalperestlerin en tipik özelliğ, "hedeflere odaklanmak" tır. Öyle ki, hedef, sizin sonuç dediğiniz şeye, öyle odaklanırlar ki, süreci unuturlar.

Hayalperest ile gerçekci, sadece farklıdır. Hiç biri diğerinden daha üstün değildir, başarı, çuvallama filan oranları aslında aynıdır son tahlilde.

Yapman gereken her iki yönelimin iyi noktalarını birleştirmektir. Sürece odaklan, onu düzeltmeye çalış. Emin ol sonuç şaşırtıcı biçimde muazzam şekilde iyileşecektir.

20. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Orak kuyruk.
    Bizim buralarda da 2012 - 2013 yıllarında epey kullanılan bir silikondu.
    Shadler popüler olduktan sonra pek yüzüne bakan kalmadı.
    3 senede 1 tane iddaalı bir laf olmuş Serdar abi.
    Yazdıkların sanırım teorik, yada öngörü...