Tekirdağ-M.Ereğlisi-Sultanköy-Silivri Paylaşım Platformu

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında huylu tarafından paylaşıldı.

1. Faulkner

Faulkner Ali

Merhaba arkadaşlar herkese rastgele

2. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    Bu tayfayı hiç bu kadar sessiz, raporsuz görmedim bu zamana kadar. Arkadaşlar ne oldu, üstünüze ölü toprağı mı serpildi :)
    Rapor açılmayacak avlarımı anlatayım ben de o zaman.
    -Eylülden beri lüfeerrr lüfeerrr diye kıvrandıkça marmaradaki neredeyse tüm ispendekler oltamı ziyaret etti. (İlk başlarda hoşuma gidiyordu, az da olsa oltamın ucu eğiliyor. Balıkları salıyorum, eleştirdiğim insanlardan değilim diye kendi kendime mutlu oluyordum. Artık gına geldi, ispendek gelince bozulmaya başladım hafiften :) ) Nerde bu lüferler?
    - Bu akşam alınacak kadar büyük levrek geldi. En azından eve boş dönmeyeceğim diye sevindim. Zamanında Gürkan'ın lüferini çalan kedi (yada fare) benim levreği kapıp götürmüş arada :(
    Neyse dedim, bu sefer onun kısmetiymiş dedim, avuttum kendimi.
    - Emektar 2,70 Catanam pert oldu :( İdare edeyim diye 2,40 Fladen Extra Flexx (10-40) aldım. catandan sonra hiç hoşuma gitmedi kamış :( Daha ağır, atış mesafesi bayaa düştü. Aralık ayına kamışı yenileyeyim diyorum ama ne alsam bilemedim. Yine catana alayım diyorum ama bu sefer parçalı almayı düşünüyorum. V-System çok güzel göründü gözüme ama fiyatı pahalı geldi :(
    - Makinemden bir sıkıntı yok ama bir tane alayım, ona da ip sarayım diyorum. Seçenekler:
    1- Shimano Solstace 2500
    2- D.A.M Quick FZ 300
    ================================
    Umarım sizlerin oltaları benden fazla eğiliyordur ;)
    Saygılar...

3. alper6161

alper6161 alper

18 ekim gecesi 2 adet lüfer alınmıştır yeniçiftlik

gece zoka ile

4. GanGBoi

GanGBoi Gürkan

Favori Kamış:
    APIA Foojin'X Grove Stream 93ML, MajorCraft Cross Ride XRS-1002H
    Favori Makine:
    DAIWA Morethan Branzino 2508SH LBD, DAIWA Catalina 4020PE-H
    En İyi Avı:
    48cm 1170 gr Levrek, 45,5 cm 790gr Kofana
    Ayhan abi okadar yoğunum ki ben ancak ayda bikere 2 saatliğine falan spine çıkabiliyorum:( bu yıl siftahım bile yok spin ilecyrr

Ah o fareler var ya kediden büyükleri var bazı meralarda.. Geçen yıl lüfer bu yıl levrek yelpazelerini de genişletmişler:laughing: Bu yüzden artık poşet vs. götürmüyorum ava. büyük bi omuz çantası var onu taşıyorum ama daha içine bir canlı koyamadımbanghead

Fladen Xtraflexx baya ağır bi kamış abi, ben 270 15-50 kullanıyorum 2-3 saat sonra omzum yerinden çıkacakmış gibi oluyor.. Ama sağlammı acayip sağlam.. Daha çok ağır sahte ve jig atarken kullanıyorum patlak havalarda.. Hafif ve sağlam bişey istersen vengeance sea bass 10-50 var abi istersen bi incele.. Ya da hem atış mesafem iyi olsun hem sağlam olsun hemde hafif olsun dersen sana azcık paraya kıyıp alabileceğin bir kamış tavsiye edebilirim:thumb:

Makina için senin önerdiklerinden DAM daha alınabilir duruyor abi ama bu aralar kafamı karıştıran bir ispanyol markası var ondan iki makina önericem sana bi incele belki hoşuna gider:thumb:

Önerilerimin linklerini özel mesajla gönderiyorum abi malum üye olan olmayan herkes görebiliyor yazdıklarımızı..

Bu arada bi ara uygun bi zaman av mı planlasak napsak hala tanışamadık yüz yüze Ayhan abi:thumb:

5. adminselo

adminselo selçuk

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-flex 4206 4.20--SHIMANO YASEI SEA BASS 2,70 -MH- 10-50 GR, Shimano Scimitar 300 cm
    Favori Makine:
    Penn Affinity 8000, Ryobi NAXO 8000
    En İyi Avı:
    4 kg Levrek ---1.800 gr Kofana
    Merhabalar Ayhan abi.

lüfer var fakat açıkta çok iyi avlar oluyor tekne ile bu ara zoka uzun olta vs.

İspendekler henüz meraları terketmedi lüfer içinse esas akın diyebileceğimiz geçen seneki benzeri akının eli kulağında kanatimce hala İstanbulu terketmemiş hatta karadenizden girişlerin devam ettiği görünüyor.

dam ın makinesini merak etmiyor değilim bende bir ara yedek makine için dahi düşünmüştüm fakat bazı olumsuz yorumlar duydum bilye sesi arıza vs solcaste soğuk geliyor bana yerine spro makineleri inceleyebilirsin bu fiyat aralığında yine exeller yada procaster ve exageyi önerebilirim.

Balık avı içinse hafta içi pazartesi cuma hariç sabahları hepsine varım :)

6. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
    55cm zargana--60 cm Lüfer (Kofana)--70 cm 3.750 gr Levrek
    Selçuk hocam spro güzel ama yedek parça ve servis yok.

7. joqu

joqu koray

Favori Kamış:
    okuma sea salina 10-40
    Favori Makine:
    okuma trio 40S
    En İyi Avı:
    sazan 5kg,levrek 1.5 kg kofana
  8. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Gürkan ya, linkini yolladığın makineleri ben ne gördüm, ne de duydum. Nasıldır hiç bilmiyorum... Kamış ise güzelmiş tüy gibi hafif ama onu alırsam benim cüzdan da tüy gibi hafifler :)
    Ben de D.A.M dan yana kayıyordum ama Selçuk Hocam da şikayetler olduğunu söylemiş, iyice kafam karıştı :(
    Kamışta da bende bir tane Procatch vardı 2,70'lik. Onu modifiye edip, tutma kısmını uzatmayı planlıyorum. Eğer kullanışlı olursa onu kullanmaya karar verdim. Önerilerin için çok sağol.

9. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Selçuk Hocam sen nerelerdesin yahu...
    Hadi, Koray'la ve Çağrıyla arada bir denk geliyoruz da, sen hiç görünmüyorsun artık...
    Tekneyle avlananları duyuyorum, yüksek adetli alıyorlar ama gördüğüm kadarıyla boyları ufak geldi bana. Kıyıdan yakalasan salacağın lüferi teknede hooop livara atıyorlar. Ben lüfer yakalamak istemiyorumki, beni heyecanlandıracak lüferleri yakalamak istiyorum. O yüzden herhalde zokalı avlanmak falan bana pek çekici gelmiyor.
    Sprodan kullananlar memnun, ne yapsam bilemedim. (Gerçi ne makineye ne de kamışa ihtiyacım yok ama ne bileyim, yedek bir takım olsun istiyorum)

Organizasyon konusuna gelince, h.içi hep mesai... Sizlere de uyarsa bir cts akşamı yada pazar sabahı ben ve arabam emrinize amade arkadaşlar ;)

10. GanGBoi

GanGBoi Gürkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ne yaptın Koray sen şimdi yaaa:eek:

Ben bir ara gözümü karartıp alabilirim bu makinelerden abi, sırf denemek için avenger tırtlamaya başladı çok beğenmezsem olmadı yerini alır yedeğin:thumb: DAM konusunda şüphen var ise benim kullandığım exceler s var çok memnunum yağ gibi makine sarımı da çok iyi tavsiye ederim..

Benim aklımda hala majoru satıp o kamışı almak var ama işte cesaret edemiyorum, bir de bu ara ekonomi sallantıda çok fazla açılmak istemiyorum..

Eğer uzatabilirsen sap kısmını eminim daha iyi olacaktır procatch:thumb: benimki hala taş gibi duruyo:thumb:

11. adminselo

adminselo selçuk

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-flex 4206 4.20--SHIMANO YASEI SEA BASS 2,70 -MH- 10-50 GR, Shimano Scimitar 300 cm
    Favori Makine:
    Penn Affinity 8000, Ryobi NAXO 8000
    En İyi Avı:
    4 kg Levrek ---1.800 gr Kofana
    Valla Ayhan abi çıkıyorum aslında arada balığa ama genelde sabahları hafta sonlarıda fırsat buldukça çıkıyorum. Bakma rapor açmadığıma seni gaza getirecek malzeme çok elimde müsait bir zamanda paylaşırım yazmaya reinmezsem hihi

Evet genelde boyları ufak duyumlar o yönde ne giderim nede tutarım belki sırtıya olabilir sırtıda iri alıyolarmış.40-50 tane yavruyu alıpta dolaba atmam tuttumda demem :( Valla Gürkanın makineyi bende denedim alacaksan pişman olmazsın.

Bu arada Gürkan crostageyi satmaya karar verdiğinde ilan felan açma ben alıcam hihi Tabi sen satmaya karar verene kadar almazsam :D hihi

12. hmrjr1990

hmrjr1990 Çağatay

Favori Kamış:
    Daiwa Crossfire 10-40 2.70 MH
    Favori Makine:
    Shimano Exage
    En İyi Avı:
    6KG sazan
    Selçuk Abi balığa gitmeliyiz geldim 1 hafta buralardayıö :d

13. GanGBoi

GanGBoi Gürkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Karar verirsem ilk seni ararım Selcuk ama bu aralar zor sattigim fiyat kadar üstüne koymam lazim hedefledigim kamış için, ekonomi nanay bu ara

14. mqloxs12

mqloxs12 Özgür Deniz

Öncelikle Herkeze rast gele diyorum...
    Daha bugun kayıt oldum ve ilk bu sayfanın konularını,yorumlarını okudum.Bende Tekirdağ merkezde oturuyorum ve bu balıkcılık bende cocukluktan beri babamın sayesinde var .Şuan öğrenciyim vakıt buldugumda olta yapmaya ,balık tutmak ile , takımları dağıtıp tekrar toplamak ile , cok uğrasırım ve bu uğrasmamı cok seviyorum. Dediğim gibi Merkezde oturuyorum balıkcılıkla uğrasan pek fazla arkadasım olmadığımdan yanlız gidiyorum genelde de Mırmır tutmak için gidiyorum Kurt ile ne cıkarsa artıkın
    saadete geliyorum
    Benım gibi balık tutmayı seven abilerim.arkadaslarım ile zevkle beraber balığa gidebiliriz Sıkıntı olmaz tanışırız , dostluklar kurarız...

Mırmır balıgı ile ilgilenen Arkadaslarıma , Abilerilerime burdan sorularım olacak :D yardımcı olursanız cok sevinirim
    1.Mırmır balıgı için kurt mu tekemi kurt u nerden cıkarıcaz (çıkan yer varsa satın alıyorum ben ve cok pahalı geliyo)tekeyi de Tekirdağ Marina da cıkartıyorlar onu nasıl cıkartıyorlar bu konuda biraz yardımcı olursanız da sevinirim
    2.Mırmır avlamayı cok sevdiğim için mırmırı tekirdağ cevresinde nerde avlamalıyım ...
    3.Mırmır için oltam nasıl olmalı
    4.Tekirdağ cevresinde mırmır balıgı hangi saatler arasında avlanmalı
    5.Babam Herzaman der Mırmır'ın buyukleri hava iyi olduna herzaman derindedirler deniz dalga yapmaya baslayınca çalkantı olunca balık sıgda yemlenir bu doğrumu :)D)
    Şimdilik Bu sorularım boyle ileride kafama takılanları sizlere sormak istiyorum

Teşekkurler ... :D

15. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Özgür kardeşim aramıza hoş geldin.
    Genç yaşta böyle güzel bir hobin olması çok iyi.
    Sorularına elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım.
    1- Mırmır için boru kurdu da olur, teke de olur. Bir de kum kurdu denilen ince bir kurt var, onunla da tuttuklarını görüyorum. Boru kurdunda yapacak bişey yok, mecbur satın alacaksın. Tekeyi liman içlerinde hemen kıyılardaki kayaların yanından, bağlı teknelerin halatlarının üstünden kepçe ile toplayabilirsin. Gece çıkaracak olursan kafa lambanı yak, suya baktığında gözleri nokta nokta parlar ;) Kum kurdunu tekel limanının yanındaki kumsalda çıkardıklarını biliyorum. Basitçe kumu kazıp, elinle karştırdıkça ince ince çıkıyor. Ama en güzel yem boru kurdu ve teke.
    2- Mırmırı dibi kumluk olan her yerden avlayabilirsin. Marinanın içinden/dışından, sahilde portakalın önünde tutanlar oluyor. Tekel limanının yanından, kısaca T.dağ sahilinin hemen hemen her yerinden tutabilirsin.
    3- Oltan klasik üç köstekli de olur, gezer kurşunlu tek köstekli de olur. Yemlerin kumda yada biraz üstünde olduğu sürece sorun değil ;)
    4- En iyi avlayacağın saat güneş battıktan sonraki saatler olur. Gündüz de yakalayan gördüm ama çoğunluk gece yakalıyor.
    5- Babanı dinle, bir bildiği var ;)
    Bir de benden tavsiye, teke ile avlandığında mırmır ilk olarak tekenin kafasına saldırıyor. Yani iğneyi tekenin kuyruğuna takarsan iğneyi ağzına almadan tekenin yarısını yer gider...
    Aklına takılan başka şeyler olursa buradaki tüm ağabeylerin ve kardeşlerin elinden geldiğince yardımcı olur sana.

16. buru1

buru1 Burak

En İyi Avı:
    Sazan 3 kg
    Mqloxs12; ben istanbuldayım ama sanıyorum ayın 8-9 u gibi otarafa geleceğim. Bir arkadasım izmirden gelecek balık tutmak için. Gece cıkabiliyorsan araba felan var bende. Ayrıca istanbuldan o tarafa gitmek isteyen arkadaslar ya da donuşume uygun olacak sekilde dönecek arkadaslara kapım açık. Clio ne kadar adam alırsa alırım..

17. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Merhaba arkadaşlar.
    Uzun zamandır paylaşmaya değecek bir av yapmamıştım. Ne sizlere anlatacak kadar büyük bir balık yakaladım ne de kovayı dolduracak kadar...
    Doğrusu bu yıl hedefim lüferdi. Daha da doğrusu kofanaydı... Ama benim şanssızlığım mı bilmiyorum ama kıyıdan adam gibi lüfer alana pek denk gelmedim :( Şu ana kadar 2 tanecik çinekop geldi bana.
    Bugün saat dörtte işim bitti. Baktım içimde kaşıntı var, hemen gideyim de sahteleri yüzdüreyim dedim (Hedef: levrek). Onu dene yok, bunu dene dibe takılıyor, şunu da deneyeyim derken kaç zamandır şans vermediğim tek gözlü rover 98'i taktım. Daha ilk atışta suda bir hareketlilik oldu;) Devamında 6-7 kez saldırı oldu ama balık gelmedi bir türlü. İçimden birşeyleri yanlış yapıyorum, fazlamı hızlı yoksa yavaşmı gibi fikirler geçerken roveri attım, zigzak çizmeye başlamışken balık sonunda tutturdu sahteyi :)
    Daha önce su üstü ile defalarca lüfer almıştım ama bu ilk su üstü levreğim olduğu için extra sevindim. Ayrıca avı güzel yapan, balık 30-40 metre ileride sahteye atladığı için tadını çıkara çıkara kavgamızı ettik :)
    Bugün tekrar hatırladım ki su üstü sahtenin tadı, heyecanı apayrı ;)
    Balık iki karıştan az ufak geldi. Normalde bu yıl limitimi iki karış koymuştum ama bunu salmadım (Evdekiler de hafiften takılmaya başlamıştı "ne oldu bu yıl niye balık gelmiyor" tadında. Her seferinde ufaktı saldım deyince gülüşmeye başlamışlardı :) )
    Hava karardığında ise sarılı beyazlı remixona da güzeller güzeli bir lüfer gelince Allah'a şükür deyip avı bitirdim.
    Ek: İp bana göre değilmiş arkadaş. Monoya döndüğüm gün iki balıkla döndüm eve ;)
    Ek-2: Quick FZ çok hoşuma gitti. 6,2:1 (turda 91 cm). 30'luk aldım ama 20'lik te yetermiş. İnşallah uzun vadede sağlam çıkar...
    Daha güzel haberleri sizlerden bekliyorum artık ;)
    Saygılar...

18. GanGBoi

GanGBoi Gürkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Tebrik ediyorum Ayhan abi, geçen pazar günü de ben yağmur eşliğinde spinledim azcık ama vuruş bile yoktu. Yakınımda yirmiye yakın yemli lüfer takımı ile avlanan vardı sadece 1 kişi 40-45 cm civarı kalkan almıştı. Benden yarım saat sonra komşum da spine geldi ama nafile.. Takımı topladıktan 5 dk sonra bir kaç büyük parlama gördüm suda hemen komşunun spin takımı alıp 10-15 atış yaptım ama yine takılan olmadı.. Hamama gidip başımdan aşağı 40 tas su dökecem artık başka çare yok:laughing: :laughing:

Mono ile balık alman ip ile alamaman bana balıkların ipten işkillenmesini anımsattı biraz, hangi ipi kullandın abi, rengi kalınlığı neydi?

Quick FZ benim de ilgimi çekiyor aslında ihtiyacım var 90 cm civarı saran bir 30luk makineye.. Ama sanırım önümüzde ki bir kaç ay içinde gelir düzeyimin artmasına bağlı olarak büyük alımlar yapabileceğimhihi hihi Muhtemelen sana önerdiğim makinalardan birisini alıp deneyeceğim:)

19. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Gürkan ya hemen belli ettin meranı :):) Seni nerede bulacağımı anladım artık ;)
    0,18 koyu yeşil markasını hatırlamadığım ucuz yollu bir ip sarmıştım Gürkan. İşin aslı ipin hassasiyeti çok hoşuma gidiyor ama bir kere bile balık gelmedi iple. Arada bir gaza gelip ip sarıyorum, bir kaç hafta deneyip balık alamayınca tekrar monoya dönüyorum. Batıl inanç mı bilmiyorum ama iple olmayacağına inandım artık... (Gerçi arada aklıma geliyor, sahteden kıllanmayan, sahtenin altındaki 3 tane iğneden kıllanmayan balık ip misinadan mı kıllanacak diyorum ama...)
    Abi bizi 40 tas paklamaz, 40 hamamda 40 tası deneyelim bence :):)
    Görüşürüz Gürkan, rastgele...

20. huylu

huylu Serkan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Sea Spin
    Favori Makine:
    Okuma
    En İyi Avı:
    4kg civarı vatos ve bolca istavrit:)
    merhaba

herkese selam arkadaslar bu yil lufer azcik aciktan geciyor galiba.. en verimli avlarimi 15 ekimle 29 ekim arasinda aldim. pastirma sicaklariyla birlikte bi anda bicak gibi kesti lufer. bu haftadan umitliyim yine sogumaya basladi. bu arada gecen haftasonu arkadasimla lufer yemli takim yapip beklerken oltaya gelen canavar sanirsam uzun muddet kirilamayacak bir rekor:))) 9,700 kg levrek :))))) lufer oltasina geldi arkadaslar. tutulan levrek ve luferlerin fotolarini pc basina gecersem atacam:)) cepten yaziyorum. herkese iyi aksamlar dilerim...