RÖMORKLU MU ? LİMANDA MI ?

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında tncr tarafından paylaşıldı.

1. tncr

tncr tuncer

arkadaşlar, abiler fiber tekne alıcam 4.60 ama römorklu mu yoksa limana bağlı mı alsam karar veremedim. römorklu için müsait ev var. römork işi zahmetlimidir? limana bağlı daha pratik gibi ama gözümün önünde olması beni cezbediyo römorka. sizce ne yapmalıyım ???*:confused:

2. Querorz

Querorz Fatih

Yorgun argın balıktan gelip de o tekneyi römorka yüklemek insanı gerçekten bezdiriyor balıktan. Müsaitse limanı tercih etmelisiniz bence.

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Limanda, dibi midye tutar, biri gelir motorunu, öteki minderi çalar gider. Bir sürü dert çıkar.

Römorklâ her gün sar, indir, arada kaçır, çarpsın bir tarafı kırılsın, bir sürü zahmet çıkar.

Bu durumda, çok sık kullanılacaksa, liman, seyrek kullanılacaksa römork diyebilirim

4. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    levrek 3 kg,sinarit 5 kg.
    Tam olarak neyi kastediyorsun? Her kullanımdan sonra römorkun üstüne alıp evine getirmeyi mi? yoksa kullanmadığın zamanlarda ( kışın ) kalacağı yer olarak mı?
    Römork iyidir. Öyle yorucu falan da değildir, gülü seven dikenine katlanır. Önemli olan arabanın çeki demiri var mı? yoksa zor işte, araba bul tekneyi çek vs.
    Sürekli suda bırakırsan da bu sefer teknenin altı yosun tutar, yosun tutunca sürtünme artar, tekne hız keser, temizlemen gerekir vs.
    Römork iyidir.

5. tncr

tncr tuncer

Yani hafta sonlari sadece oda hava guzel olursa, hergun degil, aracima ceki demiri taktircam eger kesin romorka karar kilarsam, baliktan donunce indirip bindirmesi yolda gidilmesi menevrasi felan zormudur yani onlari merak ediyorum aslinda, yoksa limandan direk basip gitmek mi ???

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Tuncer, yeterince açık değil mi? Her hafta, bir kaç kez çıkacaksan, liman.

Ama arada bir, haftada bir filan gideceksen, römork.

En iyi çözüm: Limanda yerin ve römorkun olsun. Sezona girince, limana bağla. Sezon bitince, römorkla bahçeye çek.

7. tncr

tncr tuncer

Evet romork benim icin ideal olan sanirim, peki romorkla trafikte seyir etmek zormudur manevra felan kolay mi

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Alışırsın elbet Tuncer. Sonra o römork vs. ile gidilecek en iyi yolu vs. bulursun nasılsa. Bazen kervan yolda düzülür demek en evla olandır. Yoksa, ay geçer, mevsim geçer, sene geçer, senin develer ahırda kalır.

9. marmarasinariti

marmarasinariti Tuncay Kuşcu

ben daha farklı bir noktadan gireyim olaya, eğer teksen limana bağla tek başına römorktan indirip bindimen neredeyse imkansız, ama devamlı bir arkadaş yada kardeşin varsa römorkda mantıklı,limana bağlayıp her hafta sonu çıkarım dersen altı kolay kolay yosun tutmaz ama arayı açarsan sıkıntı!

10. tncr

tncr tuncer

tuncay peki neden imkansız tek başıma indirip bindirmem? bazen görüyorum tekbaşına römorkla gidenleri. zorluğu nedir tam olarak biraz açarmısın ?

11. tncr

tncr tuncer

serdar abi teşekkürler, cevapların bana cesaret veriyor.

12. marmarasinariti

marmarasinariti Tuncay Kuşcu

indirmek bir nebze daha kolay olur ama bindirirken kayığın omurgasının tam römorkun ortasına denk gelirken çekmen gerekecek, kayık dalga ve rüzgardan yer değiştireceği için birini kayığı o an tutup diğerinin sarması gerekiyor. Ben tek başına bot atılıp çekildiğini duydum ama tekne bota göre çok ağır, tam ortaya oturtamazsan fiberi çatlatabilirsin!

13. tncr

tncr tuncer

anladım o konuda haklısın. dikkate alacağım. teşekkürler.

14. enginköp

enginköp engin köprülü

Tuncer merhaba,
    bende farkli bir pencereden bakayim.malum izmirde yasiyorsun o avlak senin bu avlak benim gezmek istiyorsan römork,yok ben hep sabit bir yere gidecem diyorsan liman diyorum bende;) ama ozgur olmak bir yere bagli kalmamak guzel bir olay( bot motorum var benimde)...
    bir noktada şu ;
    olurda limana karar verirsen once limani ayarla cunku cogu limanda yer yok,olanlarda da hava parasi vs.isteniyordu uzun zaman once arastirdigimizda...

15. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Sevgili adaşım ,
    Ben de bu ikilemde çok kaldım. Her iki yöntemin de artı ve eksileri var. Ben şahsen römork seçeneğini seçtim. Ama burada pek bahsedilmeyen bir mesele var.

O da römorktan tekneyi suya indirme yeri. Senin bu konuda bir araştırman oldu mu ? Zira izmir kıyılarında rampa yok desem çok da yanlış olmaz. Rampa olmasa da olur , ben uygun bir yerden teknemi atarım diyorsan , bu uygun yerlerden fazla yok bildiğim kadarıyla.

İstersen ilk evvela atıp çekme yeri konusuna odaklan ,sonra da bu atıp çekmeyi yapabileceğin balıkçı arkadaş konusuna geçersin. Eğer bunları halledersen , güvenli seyir için günün hangi saatlerinde trafik durumu nasıl oluyor konusuna geçersin :)

16. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Kesinlikle limanda.Antalya da liman ve yer sorunu olduğu için sırf bu yüzden tekna almıyorum. römork ile çekilen eziyetlere gözlerimle şahidim.

17. TuRKLoRD

TuRKLoRD Polat

Favori Makine:
    Banax sx 5000
    Arkadaşımda römorklu bir fiber tekne var.Onun deneyimlerini paylaşayım.
    Römorkun iyi yanları olduğu kadar kötü yanlarıda var.
    Artıları:
    Tekne her zaman gözünün önünde oluyor.Çalınma riski yok limandan ve istediğin avlağa gitme imkanın oluyor.Bu gün çeşmeye git yarın foçaya git.
    Eksileri ise biraz fazla:
    Denize indirmek için özel bir platform gerekiyor.Öyle her yerde indiremiyorsun.Araban kuma batıyor ve çıkarmak için traktör çağırıyorsun :).Tekneyi tek başına indirmek ve geri yüklemek çok ama çok zor.Mutlaka birilerinin yardımına ihtiyacın var.Römorku arabanın arkasına bağladığında trafik polisi durduğunda sorun yaşarsın.Arabanın ruhsatına işletmen lazım çeki demirini.O aracıda kullanmak biraz derttir uzun yolda ve kısa manevralarda.Ustalık isteyen bir iştir.
    Bana sorucak olursan liman ilk tercihim olur.