fiber tekne ve motor için marka model kombinasyonu tavsiye

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında Rastaask tarafından paylaşıldı.

1. Rastaask

Rastaask orhan

Favori Makine:
    daiwa croscast s 5000
    En İyi Avı:
    mercan 1,9 kg
    Forum üyelerinin konu ile ilgili tecrübe ve fikirlerini paylaşması bizler açısından yol gösterici olacaktır bende bahar aylarında 420 cm 490 cm arası fiber tekne ve buna uygun 9.9 motor almak istiyorum barınak olarak menekşe balıkçı barınağı başkanı yüksel bey ile görüştüm gerekli prosedürleri öğrendim fakat önce marka model vs. kararlar vermem gerekiyor yakıt kalite sağlamlık fiyat anlamında çok yükseklere çıkmayacak şekilde uyumlu kombinasyon hakkında marka paylaşımları tecrübelerinizi önerilerinizi bizlerle paylaşmanızı rica ederim iyi günler herkese rastgele..

Ekrembasrı bunu beğendi.
  2. Rastaask

Rastaask orhan

Favori Makine:
    daiwa croscast s 5000
    En İyi Avı:
    mercan 1,9 kg
    Bu forumda insanlar bilgi ve tecrübe paylaşımı yapmaz mı ? amacının dışına çıkmış bir forum haline geldi forum üyelerini sadece balık durumu yeri ve zamanı ilgilendiriyor bu bir gerçek ki facebook üzerindeki balık avı grupları bu siteyi bitirdi açtığım konularda bilgi sahibi forum üyeleri olduğunu da biliyorum fakat tezezzül edip bir cevap yazılmıyor iki farklı zamanda farklı konular açarak fikirlerinizi almak buna göre hareket etmek istedim ama nafile sağlıcakla kalın kovalarınızı doldurun.

3. tncr

tncr tuncer

hocam eğer balığa 2 yada 3 kişi beraber çıkıyorsanız 4,60 fiber tene için konuşayım en az 15 hp alman sağlıklı olur. 9.9 olmaz mı, olur ama yakıt ve hız konusunda seni yorar. en az 15 hp alırsan hem az yakar hemde gitmek istediğin yerlere daha hızlı bi şekilde gidersin. motor olarakta neredeyse biz hepsini kullandık bana göre honda 1. sırada bütçeni aşarsa mercury yada yamaha tavsiye ederim

4. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Kıymetli kardeşim ,
    Hemen öfkelenme lütfen. İnsanlar her an bilgisayar başında ve forumda olmayabilir. Sana cevap vereceklerdir.
    Şimdi sen bir fiber tekne almak istiyorsun 420-490 arasında ve de buna kıçtan takma bir motor takacaksın , o da 9,9 BG olacak ve tekneyi de barınağa bağlayacaksın.

Ben sana kesinlikle 9,9 BG motor önermem. Yanılmıyorsam bu motoru seçmenin 3 temel nedeni var. Bunlar :
    - Sende ADB yok.
    - Motoru teknede bırakmayacağım için taşıma kolaylığı için hafif olsun.
    - Fiyat

Teknen benim tahminime göre 250 ile 400 kg arasında olacak. Üzerindeki yolcusu eşyası falan bu yük iyice artar. Senin 9,9 BG motorun sana güç problemi yaratabilir. Ben fazla açılmam , sert veya sertçe havalarda da suya girmem diyebilirsin ama gireceksindir.

Emniyet ve konfor açısından sana elle taşınabilecek olan en büyük motoru tavsiye ederim.
    ADB sınavını liman başkanlıkları her hafta , hem de bir kaç yapıyorlar. Maaliyeti de 75-85 tl civarı. Yapılamayacak bir iş değil.
    Ben ille de 9,9 alacağım dersen en azından iyi bir markanın 2 zamanlısını al. Aynı güçteki 2 zamanlının torku ve gücü 4 zamanlıdan daha fazla. Küçük motorların yakıtlarında çok da fark olmaz.

5. Rastaask

Rastaask orhan

Favori Makine:
    daiwa croscast s 5000
    En İyi Avı:
    mercan 1,9 kg
    Tuncer abi tecrübelerin yol gösterir nitelikte bana zaman ayırıp yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim 9.9 motoru düşünmemin nedeni öncelikle fiyat tekne dünyası hep bir üstünü isteyecek sonu olmayan bir hobidir bununda farkındayım liman başkanı ile görüştüğüm kadarı ile güvenli bir liman motor branda ile sarmak şartı ile teknede kalabilir 15 hp motor kesinlikle daha iyi olacaktır bunada ikna oldum bütçemi biraz daha zorlayarak mercury,honda,yamaha bunlardan birini tercih edeceğim
    bana son olarak belirttiğim ölçülerde bir fiber tekne marka model tavsiyesinde bulunabilirmisiniz maksimum 4 kişi balığa çıkabileceğim dengeli oturaklı az çok ne istediğimi biliyorsunuz : )tekrar teşekkür ederim rastgele

6. aileron

aileron murat DAĞCI

Favori Kamış:
    şıpşıp
    En İyi Avı:
    mercan
    Honda bf15 veya bf 20 yerliyurt 4.6 balikci tabi maliyet biraz yuksek :-(

7. tncr

tncr tuncer

ege de genellikle en çok satan özkaya 4.60 tavsiye ederim. çok dengelidir.

8. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Benim botum var ve fiber teknelerden pek anlamam.
    Ben olsam sorar soruşturdum ama gene de bir marka olsun derdim. Kendini iyi kötü ıspatlamış ve yaptığı işten çalmayan bir markaya bakardım.

9. ozangur

ozangur Ozan Gür

Favori Kamış:
    Okuma Cedros
    Favori Makine:
    Okuma Salina 16000
    Enma Marin 4.90 Nordic tavsiye ederim. Self drainli, V altyapılı bir teknedir. İstenirse ön tarafı kapanabilir. Motorda da Yamaha'dan şaşmayın derim. 15-20 bg ideal olur. Boatshow'da bakın güzel fiyat alabilirsiniz Burla'dan hazır EUR da düşükken. Kolay gelsin.

10. onat

onat turhan onat

Merhaba, biliyorsunuzherşey bütçe ile alakalı.Sıfır tekne ve motor alacağınız üzerine yazıyorum.
    1-Tekne de kendini kanıtlamış markalara bakın.( anıl marin,enma marin ,yerliyurt )İzmir de olsaydınız EGE Tekneden başkasını almazdınız.
    2-Tekne genişliğinin 2,0 veya daha geniş olması iyidir.Denizde sallantı az olur.
    3-Tekne mutlaka çift cidar olmalı. Malzemesini mutlaka kontrol edin. Hafif tekne almayın. 5,0 metre boyundaki teknelerin ağırlığı 450 kg dan düşükse malzeme zayıftır.
    4-Tekne alırken brandası,kürek,merdiven vs tüm ekipmanları birlikte almaya çalışın Toplamda daha ucuza getirirsiniz.
    5-Motorda sıralamanız Honda,suzuki,yamaha,mercury olsun.İlk üç marka orj japon diğeri taiwan,malezya veya çin dir.Evinrude tavsiye etmem.
    6-Honda ,suzuki az yakar ,sessizdir. Yamaha tork yüksektir,daha fazla yakar.Mercury servis açısından en iyisidir.
    7-4,90 m boyundaki tekne için en kötü 25 beygir motor düşünün. İdeali 40 hp dir.
    8-9,9 hp üzerinde motor için ADB gerekir yukarıda arkadaşlar açıklamış.
    9-5,0 ve üstü teknelerin yıllık vergisi vardır.
    10-Tekneyi alabiliyorsanız konsollu olarak alın. Rahat edersiniz,keyif verir.

Saygılarımla

11. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

Ben olsam ,, fiber teknede , Rota dan başkasına bakmam !!! , nedeni ise foto da değil de gerçekte , rota ve diğerlerini yan yana koyun , hem tip hem denizcilik hem de sağlamlık bakımından farklılıklarını hemen göreceksiniz !

http://www.yatdukkani.com/u731/Rota-Tekne/yeni-rota-4-95.html

Motora gelince her zaman yazmışımdır , denizin mercedesi Honda , BMW si de Yamaha dır fakat Evınrude E-TEC ' in benim gönlümdeki yeri bambaşkadır !..

Rota 495 ve 25 Hp Evınrude E-TEC Kombinasyonu derim.