Çipura Avı Teknikleri, Lidaki, Mendik vs.

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında mehmetc tarafından paylaşıldı.

1. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    Selam arkadaslar cipura baligi avi hakkinda bilgilerimizi burda paylasabiliriz ben bildiklerimi sizinle paylasiyorum simdi.

cipura dip baligi oldugu icin genelde klasik dip takimi kullanirim 2-3 igneli. olta malzemeleri: 035mm misina, 2 tane igne, iskandil kursun ve firdondu.

hazirlanisi iskandil bedenin en uca baglanir igneler kostekler 10 cm uzunlugunda olusturulur ve igneler bu kosteklere baglanir ve beden kesilip ucuna firdondu baglanir. firdondunun diger ucuna asil oltayi olusturan misina baglanir ve olta tamamlanir

bu oltaya canli mamun kullanirim kuyrugundan igneyi takar kafa bolgesine kadar saplarim istah acici bir yem olur boylece aslinda cokta fazla batirmasaniz igneyi iyi olur cunku ölürse ise yaramaz.

yemleri takar oltayi atariz kamis kullaniyorsak ucuna birde zil takar bekleriz.

zil çalınca hemen kamisa sarilmayin cipura saglam bi vurus yapinca genelde yakalandi gibi oluyo aldanmayin.. zil surekli calmaya baslarsa ozaman yavas yavas oltanizi cekmeye baslayin kiyiya getirdiginizde kepce (varsa) yoksa misinayi germeden hizli bir sekilde karaya atin..

daha anlaticam ama sizinde bilgilerinizi ogrenmek isterim ona gore paylasimi artiririz hadi bakalim cipuracilar :D

2. Burhaniyeli

Burhaniyeli

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    akya 28kg

çıpra için en ideal yem tuzlanmış salamura sardalyadır onun dışında teke mamun ve sülünde kullanılır.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Ocak 2008
  3. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ironfish
    hocam burhaniyeli arkadasimiz tam benim takimi vermis sagolsun bende cizmistim ama koyayim yinede:

2 kostekli dip oltasi bu benim kullandigim canli mamunla kullanirim varsa sardalya suluneste is goruyor kostekler nekadar fazla olursa sansiniz okadar fazla ama bu sefer beden uzun oluyo oltayi atarken sorun.

4. amateur01

amateur01

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın
    burhaniyeli, mehmetc sağolun peki mantar yani şamandıra yokmu bu düzenekte benim avlak toprak kanal fazla da derin değil bacak seviyesinde diyeyim su da akıntılı değil.Ben hep şamandıralı takımla avlanırım da hoş pek başarılı sayılmam ama şamandırasız takımla hiç tutmadım yöntemini de bilmiyorum daha doğrusu. Yardııııııım:eek: bir de yem olarak solucan kullanıyorum.

5. Burhaniyeli

Burhaniyeli

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    akya 28kg

buda sana şamandıralı takım

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Ocak 2008
  6. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ironfish
    samandirali takimi ben kullanmadim hic bizim avlaklar biraz derin o yuzden genelde dip atiyoruz ama sizinkisi sığ yer ise zokali takimda kullanabilirsiniz bence daha kullanisli olur.. ornek resim icin:

zokanin ucu parlak olmasi onemli etkenlerden biri bunu civa ile yapiyorlar ama siz yapmayin... sagliga zararlidir. Ben aliminyum folyo ile kapliyorum zokanin kursun olan yerini boylece ayni sekilde parlaklik ediyorum haa gumus cilasida kullanabilirsiniz ama gereksiz bence.

bu arada mamunu ufak baliklar tirtikliyor hemen ama pes etmeyip surekli denersen mutlaka cipura denk geliyor elinde sonunda.

ama daha sert yemlerde var cipura icin mesela ahtapot bacagi kullanabilirsiniz bacaklari igneye gore kesip takiyorsunuz isterseniz vantuzlarinida ayiklayabilirsiniz ama gereksiz. ahtapot bacagini ufak baliklar yiyemiyor denesede alamiyor igneden ama cipura bi asildimi tek sefer aliyor haaa mirmir sargoz ve iri karagozlerde yakalanabiliyor.

kalamar var bide bilirsiniz murekkep baligi oda kesilip kesilip kullaniliyor kalamalarlada cok cipura aldim denizden hatta ahtapottan daha cok sevdigini soyleyebilirim tek kotu yani pahali olmasi. ahtapotu oltayla avlayabilme sansiniz var en azindan.. saygilar sevgiler

7. ilhanmania

ilhanmania Çağdaş Özmen

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    shimano catana
    En İyi Avı:
    1200 gr barakuda
    çipura yı çok defa mamunla avladım,,sardalye cok denememe ragmen hiç sonuç alamadım tabi bunda benımde eksıklerım vardır sardalye konusunda çok iyi değilim ama flato sekılde takmayı denıcem bu yol kafama yattı dogrusu..Bİr de çipura için madya yı öven çok kişi duydum sizce madya etkılımı çipura avında???

8. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ironfish
    ilhanmania dostum mamun ve sardalya kadar olmasada madyada iyi is yapar bizim izmirde bolca bulunur heryerde.. sert yemdir balik kolay kolay koparamaz yiyemez ama cipura aldimi bi seferde yutar :) haa buyuk sargoz ve karagozde oldumu hic şaşmaz madyayida bulabilenler icin tavsiye edebiliriz.

9. Burhaniyeli

Burhaniyeli

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    akya 28kg
    ilhanmania yemleme bölümünde balıkçıyla birlikte çok güzel sardalya tuzlaması anlattık eğer bunlar denersen başırılı olursun sardalyalı levrekte flato şeklinde takarsan olur çıpra yemin biçimine pek bakmaz daha çok kokusuna duyarlıdır
    sardalya.JPG
    ama bu şekilde iğnenin boyutuna göre kesip takarsan başarılı olacağına inanıyorum

10. obivan

obivan

Favori Kamış:
    zoka
    En İyi Avı:
    5,5 çipura
    can kardeşlerim
    çipura avında izmir de kullandığımız mevsimsel yemler şöyle:

gündüz 1-0 zoka yengeç (sirke) HAZIRAN 15 DEN SONRA
    GÜNDÜZ uzatma olta 2 lı boru kurdu
    gece 1n temmuz 1 kasım her türlü takımda mamun (mamun u gece kullanın gunduz kucuk balık rahat vermez)
    1 kasım uzatma olta gezer kursun madya (çeşme ıldırı ve balıklıova)
    madya yı eskı rumların deyısıyle "kayanın uzerıne oturduğunuzda kıcınız üşüyünce" kullanmanızı tavsiye ederim.

11. SHARK

SHARK

Değerli arkadaşlar Çupra avlamak için yengeç kullanmanızıda tavsiye ederim yemi bozacak balıkların çok olduğu yerlerde özellikle hedef balık çupra ise yengeç iyi sonuç verir.

Çupra için takım konusunda da önerim olacak. SARDALYALI DİP KIBRISI.
    Bu takımı ister kurşunlu isterseniz kurşunsuz kullanabilirsiniz.
    Birde bildiğimiz su üstü kıbrısı bu takımı deniz tabanı yüksek otluk olan yada attığınız takımın geriye gelmeme riskinin fazla olduğu yada derinliği fala olmayan bölgelerde, klasik kefal kıbrısı hazırlar gibi ekmekle hazırlayıp atabilirsiniz. Sizlere bir tüyo arkadaşlar çupra ekmeği çok sever. SAYGILARIMLA

12. ilhanmania

ilhanmania Çağdaş Özmen

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    shimano catana
    En İyi Avı:
    1200 gr barakuda
    abi ben kıbrıs seklınde kullandım sardalyeyi hep,,ama hiç bir tane bile iri balık yakalayamadım bu sekılde geçen sene..Bu sene ya dedıın gıbı parça parça yada flato seklınde atmayı dusunuorum,,hangısını tavsıye edersın...

13. balikci

balikci

ilhanmania, sardalyayı parça parça takmanı öneririm birde sardalya ile çipura avına özellikle ağustos, eylül, ekim aylarında denemeni tavsiye ederim, o aylar sardalya ile çok verimli oluyor EGE bölgesinde garantisini veriyorum bunun ;)

Fileto denemek istersen oda iyi sonuç verir;

14. Burhaniyeli

Burhaniyeli

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    akya 28kg
    ilhan sardalayı gösterdiğim gibi çapraz biçimde kes tam kanca boyutunda olsun kalınlığı ise 1 parmak kadar yaparsan balıkçınında dediği gibi ağustos eylül ekim aylarında çok güzel balık alırsın olmadı bi balık haline uğrarsın:D

15. balikci

balikci

bu arada burhaniyeli arkadaşımızın yemler ve yemleme bölümündeki sardalya konusu hakkında güzel tüyoları var, ilgisi olanlara okumalarını öneririm ;)

16. SHARK

SHARK

Arkadaşlar sardalya yemlerin en verimlilerindendir ama küçük balığın ortalarda dolaştığı zamanlarda sardalyadan verim alma şansınız % 10 olur. Malum sardalya kokusu sebebiyle ortalıktaki tüm balığı toplar. Böyle durumlarda sardalyayı japon yapıştırıcısı ile iğnenize yapıştırsanız nafile arkadaşlar. Özellikle gece avlarında ben sadece SARDALYA değil sizlere HAMSİ de öneririm arkadaşlar. SAYGILARIMLA

17. TuRKLoRD

TuRKLoRD Polat

Favori Makine:
    Banax sx 5000
    çipura avı teknikleri

İnternette okuduğum bir yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.Amatör arkadaşlara yardımcı olabilir....

HAYDI CIPURA (ALYANAK, DELIBAS) AVLAYALIM
    Cipura, Alyanak ve Delibas, Eskiler cipura ve lidaki bilmezler, onlar icin kucugu hâla
    Alyanak, kilolugu hâla delibas, Luferin adi kesen, Kofananin adi Harami, Palamutun adi Karabalik, Kefalin adi Ak balik
    Sevgili Avdoga ve Denizdoga Dergisi okurlari, bu yazimda sizlere derin suda Cipura avi ile ilgili kisisel bilgi ve deneyimlerimi iletmeye calisacagim
    Kasim ayi icinde derin suda Cipura tutmaya baslayacagiz, Aralik ayi boyunca da bu cipura tutmalar devam edecek, Aralik ayinda cipura derin suda oltamiza Rast Gelecek,
    Kiyidan avlanilan cipuranin normal de iki kere gecidi var biri igdelerin cicek actigi Mayis ayi, Mordogan'da igdeler cicek acti ise kiyilar cipura dolar, oltacilar her tarafi kaplar, bir de
    Cumhuriyet Bayrami, 29 Ekim yine kiyidan gecit zamanidir ancak, bu cipura derin suda da av verir, sert poyraz veya lodos hava ile gelir ve bir hafta konaklayabilecekleri gibi bir yada iki gunde de sert bir hava ile gidebilirler, aslinda firtina ile gelip firtina ile gidiyorlar,

ilkbahardaki gecit daha kisa surmekle beraber genelde, akin/gecit 30 gun ve 45 gun arasi devam eder, Bu tarihler Mordogan icin gecerlidir mesela bu akin ekim ayi icinde once Izmir Korfezinde basliyacak sonra Urla, Cesmealti, Ozbek guzergahini izleyerek Mordogan'a gelecek, Lidaki ve kaba lidaki olarak baslayacak, Kasim sonlarinda Aralik baslarinda ise 2 si, 3'u bir kilo'dan tanesi 700-800 gr'a kadar cipura olacak, gecitler sureli olmakla beraber
    kiyilarda her mevsim cipura yakalamak olasi, ayrica gecit bittikten sonra da tamamen bitmez bazen subat bazen mart sonlarina kadar da cipura tutulmaya devam ediyor ama gunde diyelim bir-iki bazen ikigunde bir.
    Mevsiminde Haftasonu bir akinina den gelirseniz deymeyin keyfinize,
    Avina gelince
    Ben derin suda, mercan avlar gibi lidaki avliyorum.
    Oltamin mercan oltasindan farki yok, tek fark kalamar oltasini firdonduye takmiyorum,
    Cipura oltasi 0.35 misinadan, uc kostek arti bir hirsiz, dort kostekli olmalidir, ben hirsiz olta baglamaya musait iki tarafi delik 75 gr kursun kullanmaktayim, Cipura dip baligi oldugu icin benim tercihim takimin 50 cm de sinirlandirilmasidir, bir kostek kursunun boyunu gecmeyecek kadar yaklasIk 7-8 cm alt delikte bir kostek yine kursunun boyunu gecmeyecek kadar ust delikte, 15 cm kadar uste bir kostek uzunlugu 10 cm civari, onunda 15 cm uzerine dorduncu kostek uzunlugu 10 cm civari, onun 25 cm kadar ustune de bir firdondu, firdonduden sonra 0.40 misina hava sert ise misinanin toplandiginda karismasinin azalmasi veya karisIkliklarin daha kolay cozulmesi icin 0.45-0.50 misina,
    Derin suda Cipuranin vurusu sanilanin aksine genelde cok hafif, yemi almis gitmis oluyor ve fark ettirmiyor, onun icin en ufak bir tikirtida oltayi birkac kulac cekmeniz gerekir, birkac kulac cunku oltayi agzinda tutmakta ve birakmamaktadir, olta bu tasmalama aninda genelde damaga veya dudaklara gecmemis oluyor, ve cipura hayrettir ki, sizin cekis hiziniz ile ayni hizda bazen daha da hizli yukariya dogru yuzmektedir, bu an oltaciyi aldattigi andir, oltada balik yok dersiniz, bir durup oltada balik var mi diye kontrol etmek istersiniz, cipura agzini acar ve igneyi birakir, carpraz igne bu kurtulusu engelliyor gorunse de, bir saniye beklediginiz an da genelde oltayi birakmis oluyor.

18. fishermann_hazal

fishermann_hazal

Favori Kamış:
    paragat
    En İyi Avı:
    5.5 kilo levrek
    arkadaslar cipura damagı sert bi balıktır bu yuzden ne zaman hangi yemi kullandıgınız cok ve ne zaman avladıgınız cok cok onemli sonbahar aylarında sardalya kıs aylarında çimçim yazın ise mamun kullanılmalıdır

19. pasa06

pasa06

Favori Kamış:
    zıpkın denızde golde herturlu olta
    En İyi Avı:
    2.5 kılo aynalı...
    merhabalar benim sormak istediğim şey şu; ben ayvalıkta yem olarak yengec kullanıyorum ve şöyle bi sorunum var cupra once çok güzel vuruşlarla oltayı yere düşürecek derecede vuruyor fakat ben oltaya asıldıgım an bırakıyor ve ben kafayım yıyorum :(( şunuda söyleyim bu bir sefer olan bi şey değil devamlı aynı olay balık vuruyo ama cekemıyorum.. sizce sorun ne ?

20. ALOS15

ALOS15

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Çipura 1.5 kg
    çipura

arkadaşım merhaba:yem olarak yengeç kullanıyorsan yapacakların.Çipura yeme ilk vurduğunda asla dokunma.Sonra tek tek kısa ve net vuruşlar yapacaktır.Arkasından devamlı arka arkaya vuruşlar yapacaktır.İşte ozaman oltayı tasmalayarak balığını çekebilirsin.Asla küçük kanca kullanma.En az 0/2- 0/3 mustad 505 nolu iğneler kullan,mustad 496 yine büyük iğneler kullan.
    Sonuç:23.4.2007 tarihinde 4 adet çipura yakaladım.700 Gr bir tne, 2 tane 400 Gr,150 Ğr birtane yakaladım.Avlak AKBÜK-DİDİM