Şişme Bot kullanan arkadaşlar yardım

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında seckint tarafından paylaşıldı.

1. jokereight

jokereight serkan

motorsiklet ile taşıyacağım için ızgara tabanlı almak zorundayım. kesinlikle körfezden dışarı çıkmam, belki kıyıdan sadece 200 mt uzaklaşırım.
    teşekkürler

2. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Senin okumadığın kadar ben denizden ceset topladım.
    75-100 km esen havada denizlerden çıktım.
    kendimi motorun şasesine bağlayarak motorla teknenin duvarları aralarında dualar ettim düşmemek uğruna. 8 mt boy 2,40 en tekneler dayanmıyor sen bana hala ne anlatıyorsun. başlarım şişme bot tecrübesine, tavsiyesine, almayacaksın arkadaşım almayacaksın......
    Hava patlayınca adama bilmediği duaları okutur. hatta hatta din değiştirttirir.
    hele hele çekmece içerden dışarı doğru esen sürekli ve daim rüzgar. Almayacaksın....
    Sen bana şişme bottan bahsediyorsun, ben sana denizciliğin "D" sini bilmiyorsun yapma diyorum. İster azar kabul et,
    Bu sitede denizciliği ve balıkçılığı benden iyi bilen bir kişi varsa da ona sor.....

Bu kadar.

3. jokereight

jokereight serkan

marinport 2.30 aldım. şimdi b.çekmeceleyim aliço bey in dediği kuzeyden esen rüzgar var. botumu şişirmedim sahilde manzara izliyorum. rüzgar kesilirse şişiririm kesilmezse eve dönerim. aliço bey daha çok tecrübenize başvuracağım.

4. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Bu gün akşam yemeklik istavrit ,mezgit yapayım diye hemen evin açığına botumla(3.40 quick silver airdeck) açıldım.Motoru götürmek zor geldi,kürekle idare ederim dedim.
    Önce batıdan doğuya sert bir akıntı vardı(deniz sakin) takımları hazırlayayım,balık hangi derinlikte derken,3-400 m attı beni.Geri döneyim derken,bot küreğiyle iki ileri bi geri epey uğraştım,çapayı balığı bulmadan attım.
    Kraçalardan kaçayım,iri mezgiti bulayım derken iki üç kere çapa çekip yer değiştirdim.Bide hava hafif lodosa döndü(karadan açığa doğru) kürek çek ,balığı bul derken sırtıma kramp,livara yarım kilo balık anca girdi.
    Neden anlattım bunları,Aliçonun ne kadar haklı olduğunu vurgulamak için.Hepi topu 200 m açılıvereyim derken,epey spor yaptırdı bana deniz,üstelik deniz sütlimanken.Bu havada bile motorsuzluk,eziyete dönüşüyorsa,ani patlayan sert bi havada kürekle bota yol aldırmak,deveye hendek atlatmaktan zor olur.
    Motoru yüz metre, arabasıyla taşımaya üşendim ama on misli efor sarfettirdi bana bu tercih...

5. ozangur

ozangur Ozan Gür

Favori Kamış:
    Okuma Cedros
    Favori Makine:
    Okuma Salina 16000
    Bottan uzak durun, ben 4.30 quicksilver botumu yeni sattim. 25 hp mercury motoru vardi. Aslinda bot icin kuvvetli sayilabilecek bir motor ama biraz ruzgar ciksin deniz kipirdasin bot kafayi indirip planning yapamiyor. En ufak dalgayi iceri aliyor. Capa atmadan duramiyorsun ucurtma gibi savruluyor. Ha bulundugunuz yer surekli dalgasiz bir yerdir, fazla uzaklara gitmeyeceksinizdir o zaman dusunulebilir ama benim tavsiyem bot almayin. Illa alacaksaniz da fiber tabanli bir RIB alin. Oyle her yere indirmesi cikartmasi da bota ozgu bir durum degil. Romork varsa 5-6 metre boylardaki her tekneyi her yerden indirirsiniz. Bir hususu daha soylemek isterim. Romorklarda genelde lastik makaralar kullanilir. Tekne bu makaralarin uzerinden kolayca kayar ve yuklenir ama eger botunuz varsa bu makaralar bota batar. Botun uzun yolda ziplamamasi icin cok germeniz gerekir. Ne kadar gererseniz de makaralar bota o kadar batar ve tuplerin seklini bozar. Bu yuzden makaralar yerine 1-2 metrelik ahsap paneller takilir. Bu ahsap panellerin uzerinden de botu kaydirmak nerdeyse imkansizdir. Ben kotu tecrubelerimi aktarmak istedim. Belki boyle tecrubeleri olmayanlar vardir. Saygilarimla.

6. jokereight

jokereight serkan

botu alalı bir ay oldu. daha suya sokamadım :D

7. ENGN

ENGN engin

Favori Kamış:
    im casting
    Favori Makine:
    awa shima
    Daha önce hiç kendi başınıza tekne bot vs. ile açıldınızmı 200-300 mt dahi olsa?

8. jokereight

jokereight serkan

açılmadım.
    pardon açıldım. 10 yıl önceydi dandik bir şişme bot ile.
    içine oturdum kürekleri hazırlayana kadar b.çekmece gölünün ortasındaydım.

bu haftasonu inşallah. yanıma tekne ile bir arkadaş gelecek. terkos gölünde dolaşıcam.

9. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    3-4 senedir bot kullanıyorum. Bot isi gercekten zahmetli bazen cok bıktırdıgı da oluyor ilk botum 320 idi 2 kisi olmadan kullanılması mumkyn degil denize indir kaldır icin kyllanıssızdı. Simdi 260 kolibri var. Tek basıma gidebiliyorum. Doblomun tavan barlarına da bagladım mı is tamam. 4hp yamaha motorum var. Bana yeterli geliyor didimde 15-20 km gittigim de oluyor fakat burası bir koy. Acık denizde ve bogazda kullanımını asla tavsiye etmiyorum. 20 knot havada dalga carpması ile sırılsıklam oluyosun. Eziyeti bir yandan yediğin su bir yandan karaya cıkınca yorgunlukla toplayıp eve donmek iskence. Yuzme biliyorum ama can yeleksiz asla cıkmıyorum. Denizin sakası olmaz. Siz de mutlaka can yelegi vulundurun. Hava raporuna bakmadan suya inmeyin. 15 knotun ustundeki havalarda cesaretinize pek guvenmeyin. Botununuzu kalın denyeli tercih edin motorunuzu da japon alın derim.

okti bunu beğendi.
  10. Atahan5314

Atahan5314 Atahan

Merhaba,
    Forumunuza yeni katıldım. Kendime bir bot almayı düşünüyorum ancak bot ve motor seçimi konusunda yardıma ihtiyacım var.

Öncelikle botumu karadenizde kullanacağım yani beni yarı yolda bırakmayacak bi taneye ihtiyacım var. Ayrıca yer sıkıntımdan dolayı iki kişi kolaylıkla taşıyıp, kurabileceğim bir bot lazım.

Şişme tabanlıların pek randıman vermeyeceğini düşündüğümden, ızgara tabanlıların sadece belli bir boya kadar olmasından, ve aluminyum tabanlıların da hem pahalı hem ağır olmasından dolayı ahşap tabanlı almaya karar verdim. Bu botu ben yazlığımda kullanacağım ve her akşam motorunu söküp hem motoru hem de botu evimin altındaki depoya koymalıyım.

Ahşap tabanlı olacağı kesin ancak marka ve uzunluk konusunda çok çelişkilerim var. İlk olarak 3.40 boyunda bir Zodiac cadet almayı düşündüm. Botu görmeye gittiğimde adam bana daha ufak bir bot alırsam karadenizde pişman olacağımı söyledi ancak boyundan dolayı taşımakta ve depolomakta sıkıntı çekebileceğimi düşündüm. Fiyatı da bana fazla geldiğinden (6000 TL civarlarında) farklı markalar araştırmaya başladım.

Sea Master, Brig ve Orca markalarına baktım. Brig pek hoşuma gitmedi ancak Sea Master ve Orca uygun fiyatlarıyla dikkatimi çekti. Bu botlarla ilgili pek çok şey yazılmış internette. Kimi kumaşı Almanya'dan diyor, kimi tamamen Türkiye'de üretiliyor diyor, kimi de Çin de. Eğer alırsam iki markanın da 3.20 boyunda modelleri var onları düşünüyorum.

Bu botlarla ilgili bilgisi veya tecrübesi olan var mı? Fiyatları uygun ancak Zodiac'a kıyasla kaliteleri nasıldır. Denyeleri kaçtır? Ayrıca sitede A burun ve D burun olarak botların ikiye ayrıldığını da okudum, karadeniz gibi dalgalı bir deniz için hangisi daha uygundur?

İkinci olarak, motor beygir ve marka seçimi. Motor markaları olarak Yamaha ve Mercury arasında kaldım. Yamaha bu işin en iyisi ancak çok pahalı. Mercury daha uygun fiyatlı ancak acaba sorun çıkarır mı diye de düşünmeden edemiyorum. Sonrasında, beygirle ilgili hiçbir fikrim yok. Yine Zodiac'taki adam bana karadeniz için 15 beygirlik bir motor önerdi ve Yamaha'dan şaşma dedi. 3-3.50 metre boyunda bir botu içinde 4-5 kişi varken gerekli hıza (planinge) çıkarmak için bana kaç beygirlik bir motor lazım? 15 beygirlik ve yirmi beygirlik motorlar arasında çok az fiyat farkı var. Hangisini tercih etmeliyim? Ayrıca 10 beygir ve üzeri motorlar için ADS gerekiyormuş. Hiç uğraşmayıp 9.9 luk bir motor mu alsam diye de düşünmüyorum değil.

Sonuç olarak bana Karadenizde kullanabileceğim ve akşamları evim sahilin hemen dibinde de olsa merdiven çıkararaktan eve taşıyabileceğim bir bot lazım.

Sizce paray kıyıp bir Zodiac alıp uzun yıllar kullanayım mı? Yoksa Sea Master veya Orca da işimi görür mü? Zodiac almak aradaki fiyat farkına değer mi? Botun boyu adamın dediği gibi en az üç buçuk metre mi olmalı yoksa 3.20-3.10 luk bir bot da işimi görür mü?

Motoru Yamaha mı almalıyım yoksa Mercury mi? Mercury bana herhangi bir sorun çıkartır mı yoksa aradaki fiyat farkı sadece performansla mı ilgili? ADS alma zorunluluğundan kurtulmak için 9.9 luk bir motor alırsam bu motor 3-3.50 metre boyunda bir botu ve duruma göre 4-5 kişiyi gerekli hızlara ulaştırabilir mi? Sonuçta burası karadeniz her an her şey olabilir, hava aniden patlarsa hızlıca kaçabilmeliyim. Ve sürerken hızın verdiği bir zevk de var tabii. 15 beygirlik bir motor alacak olursam ufak bir farkla 20 beygirlik mi tercih etmeliyim?

Değerli tecrübelerinizi ve fikirlerinizi duymak isterim.

Biraz uzun oldu ama kafamdaki tüm soru işaretleri kalkmadan botumu almak istemedim. Bu arada karar vermek için yalnızca üç haftam var. Bayramda botum elimde olsun istiyorum.

Şimdiden hepinize çok teşekkürler.

11. jokereight

jokereight serkan

tekrar merhaba marinport 2,30 şişme bot ve 6 hp parsun ile bütün yazı terkos gölü ve b.çekmece koy'unda geçirdim. 6 hp çok büyük geldi çeyrek yol ile gezebiliyorum. 4 hp tam gelecekmiş. 2,30 luk bot iki için gölde yeterli oluyor, ama denizde kesinlikle kullanılması sakıncalı. (ben şanslıydım yanımda çok tecrübeli denizci arkadaşım vardı.)

12. okti

okti süleyman celayir

2,60 cm.bot D sınfıdır körfezde kullanılır.
    2,80 cm.bot C sınıfıdır açık denizde kullanılır.

13. Sakaraka

Sakaraka Fuat

SelamunAleyküm internette aradım taradım bulamadım benim bir sorum var yardımcı olursanız çok sevinirim
    Yetişkin için 110 kg taşıtan bir botum var fakat bildiğiniz sadece şişme bot 100 tl satılanlardan kürekleride mevcut ben bununla istediğim denizde istediğim yerde denize girebilirmiyim tatile gittiğim zaman plajda şişirip denize açıklıyorum bir sorun olmuyor fakat istanbul da haliçte birçok gemi geçiyor ve birçok tekne var

Birçok arkadaşım riskli olduğu düşünüyor haklılar fakat kanunen ben şişirip denize girsem herhangi bir sorun olurmu cezası varmıdır istanbul haliç eyüp eminönü bakırköy üsküdar tarzı yerlerde denemek istiyorum

Bot boyu 197 cm genişliği 122 cm ağırlığında tahminim 5 kg dır[​IMG]

Ekli Dosyalar: