Sahte misinaya bağlama hakkında

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında AcemiKıyıBalıkçısı tarafından paylaşıldı.

1. AcemiKıyıBalıkçısı

AcemiKıyıBalıkçısı Kadir Kartal KK

Favori Kamış:
    Alba Star supercool 20-40g spin
    En İyi Avı:
    Karagöz 25cm
    Değerli üstadlar sahte balık alacağım fakat nasıl kullanacağımı bilmiyorum.Şimdi sorularımı sorayım
    1-Sahte klipsini misinaya normal fırdöndü gibimi bağlayayım yoksa başka stil varmı
    2- bu sahtelerdeki mantık misinanın en ucuna fırdöndüsüz kurşunsuz bağlayıp denize atıyoruz biraz uzağa sonra yavaş yavaş makineyle çekiyoruz bu sayede balık sahteye yakalanıyor doğru u yoksa çapari gibi sadece kamışımı oynatayım kısacası nasıl çekeceğim sahteyi
    3- kamışım 2.50 cm makinem 5+1 bilyeli iş görürmü başka bir takım alamam şu anlık? Cevap verenlere çok teşekkür ediyorum.
    SAYGILAR

2. Emrecan Kaya

Emrecan Kaya Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Okuma Dead Ringer-258 12/45 - Okuma Salina Seaspin 240 10/40
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro sPa-25 - Okuma Ceymar 25
    Klipsi palomar düğümü ile bağlarsanız misina aşınmasını en aza indirgemiş olursunuz. Gerçi üstadlar rapala klipsi yerine rapalanın önündeki split ring'e misinayı rapala bağı ile bağlamayı tavsiye ediyor aksiyonun bozulmaması için. İkinci soru için şu linklere bir göz atmanızı öneririm: http://www.youtube.com/watch?v=TmCOH1FyOx4
    http://www.youtube.com/watch?v=y-epfSzxwZM
    Üçüncü soruya yorum yapamayacağım henüz o konuları işlemedim:D

3. yk71

yk71 Yüksel

En iyisini ustalar bilir. İzlediğim, gördüğüm ve birazcık da tecrübelerime dayanarak cevaplayayım.
    C.1.
    Başka Stil; Rapala bağı ; klips olmaz. Direkt sahteye uygulanır. En iyi
    Sahte klipsi kullanacaksanız; bu tarz klipsler en verimlileri: https://www.spotbalik.com.tr/Needle-Snaps-S-M-Sahte-Yem-Klipsi,PR-46838.html. Normal fırdöndü gibi bağlayabilirsiniz. Büyük balık çıkma ihtimali varsa Palomar Knot, Fish- N-Fool- Knot, Trilene Knot, Uni Knot olabilir. Ben Palomar ve Trilene düğümlerini denedim. Ama öyle 2,3,5 kglık balıklar henüz tutamadım. Zaten bu düğümlerde bir yere kadar. Büyük balıkta kalamayı iyi kullanırsanız problem olmaz kanısındayım.
    C.2. ve C.3.
    Spin tarzı böyle. 25, 30, 40, 50 metre belki biraz daha fazla. Su üstünden gelen( WTD aksiyonlu sahteler, Popper tarzı sahteler), az dalarlı sahteler, derin dalarlı sahteler var. İnternetten bu aksiyonların videolarını izleyebilirsiniz. Çekim hızı, kamış hareketi v.s. sahte balığa göre değişiyor. Burada avlayacağınız balığa göre sahte balığı seçmek önemli. Su üstü WTD ve Popper tarzları için 2.40 metre ve altı kamışlar öneriliyor... Diğerleri için 2.7 - 3 metreye kadar çıkıyor. Sahte balığı genelde hızlı çekmek gerekiyor.
    Aşağıdaki linkten de ülkemizde bilhassa levrek avında oldukça beğenilen Rapala markasının Max Rap modelini ve diğer sahteleri izleyebilirsiniz.
    http://www.rapalaworld.com/products/maxrap
    Sizin takımda iş yapar. Ancak hangi balıklarda, ne zamana kadar, nasıl iş yapar? Kamışınızın atar değeri ne? Makinenizin markası ne? Tuzlu suya kamış ve makineniz uygun mu? Marka, model belirtmediğiniz aşağıda ihtimalleri yazdım.
    Boğazda avlanan değerli forumdaşlar, ustalar biraz uzağa değil( spin), epey bir uzağa atıyorlar (surf)( Boğazda Lüfer, Palamut v.b. balıklar için). Spin takımla da bu balıkları yakalayan ustalar var. Ancak boğazda en etkili surf kamış ve surf makinelerle av yapıyorlar. Surf kamış boyları kişinin boyuyla alakalı olarak 4.5 metreye kadar çıkıyor. Ve bu takımda, boğazdaki akıntıya göre 100- 150 gram ve biraz daha üstü kurşun kullanıyorlar. Takım; kamış, misina veya ip misina, leader misina, kurşun ve sahte balıktan oluşuyor...
    Sizin takım;
    Makineniz; 5+1 bilyeli. 10+ 1 bilyeli bir makine olur, sizin makineden daha kötüdür. Tersi de olabilir; 3+1 bilyeli, sizin makineden daha iyidir.
    Kamışınız; kamışınızın atar değerini bilmemekle birlikte yazayım. Atar değeri kamışların üzerine yazıyor;
    Mesela 10- 40 gram atarlı; aldığınız sahte balık 25- 30 gram civarındaysa en iyi atar değerine sahipsiniz. 40 gramdan fazlaysa kamış ucunun kırılması, 10 gramdan az ise yeterli mesafeye atamama sorunu yaşanıyor...
    50- 150 gram atarlı; bu kamışla 20 gramlık sahteyi uzağa atmak pek mümkün olmuyor. Kurşun bağlasam olmaz mı? Sahtenin aksiyonunun bozulmaması için kurşunla sahte balık arasında en az 1.5-2 metre arasında mesafe olmalı. Kamışınız ise 2.5 metre yani kamış kısa kalıyor.
    -Bu kamışla sahte balığı kurşunla kullanabilir miyim? Neden olmasın...
    -Kurşunla kullandım. Verimli olmuyor, uzağa atamıyorum, sahte- kurşun dolaşıyor...
    Verimli olmuyor mu?
    Alternatifler; Kamış ve makineyi yeni aldıysanız değiştirme ihtimali olabilir. Kamışın atarı fazla ise yemli avlarda kullanabilirsiniz. Raglou alıp ( Hep levrek yakalandığını izledim, okudum. Başka balıklarda iş yapıyor mu bilmiyorum.) kamış atar değerinin altında olan zargana topuyla kullanabilirsiniz...
    Nerede, hangi balıkları avlayacaksanız oraya gidip, biriyle tanışıp bilgiler alabilir, gözlem yapabilirsiniz. Forumumuzda her sorunuzun cevabı var. Arama butonuna yazıp ustaların yazılarından değerli bilgileri edinebilirsiniz…
    Selamlar, saygılar...Rastgelsin kardeş.

4. AcemiKıyıBalıkçısı

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Karagöz 25cm
    Değerli yorumlarnızı eksik etmediğiniz için size çok teşekkür ederim.Yk71 abi ayrıca bi ilgin için sana çok teşekkür ediyorum.Kamışın atarına bakmadığım için özür diliyorum.Kamışın üzerine cwt 100 150 gr yazıyor marka alba star lucky 2.50 cm makinede 5+1 bilye albastar royal

5. yk71

yk71 Yüksel

Kardeş, yazdığım gibi atarı fazla ve yemliye daha uygun görünüyor. Ancak bu kamışın 2.5 metre olanını sitelerde göremedim!? .... 2.4-2.7-3-3.5 metre ... diye gidiyor. Linki ise bu; http://www.albashop.com.tr/asp/show_stock.asp?product=2770 350 .Kamışla ilgili altta yorum kısmına bak. Böyle yorum yapmış birisi;''Bandırma Sahillerinde palamuttan kıraçaya kadar 350 cm kamışı 4 senedir sorunsuz olarak kullanıyorum.'' Bu yorumu bu kamış çok iyi diye anlama sakın. Bu kişi beğenmiş ama ben hiç beğenmeyebilirim. Mesela bende 10-40 gram atarlı, 2.10 cm ve 240 cm iki tane kamış var. En çok 2.10 'u seviyorum. Tabii bu durum sende de zamanla oluşacak. Daha verimli, daha az yorucu, daha keyifli avlar yapmak isteyecek ve ne yapacaksın? Daha üst seviye kamış ve makine almak isteyeceksin.
    Makinenin kafasını yazmamışım/yazmamışsın. Satış sitelerinden gördüğüm kadarıyla 40-50 ve 60'lık kafa olanlar var. Linki ise; http://www.albashop.com.tr/asp/show_stock.asp?product=ROYAL 60. Yemlide kafanın biraz daha büyük olması gerekiyor( Balık büyükse 60 lık ve üstü gibi).
    Boğazda mı avlanacaksın? Lüfer, Palamut v.b. balıklar mı avlamayı düşünüyorsun? Eğer öyleyse bu takımla(özellikle kamış) biraz zor olur diye düşünüyorum. Yeni aldıysan kamışı değiştirmeni, özellikle boyunu büyütmeni tavsiye ederim. Yine alış veriş yapmadan önce forumumuzda konu açıp sorarsan ( şu makine, şu kamışı, şu misinayı, şurada, şu balıkları yakalamak için almak istiyorum, kullanıp memnun olan/ olmayan arkadaşların görüşlerini alabilir miyim dersen yine yardımcı oluruz/ olurlar), önceden yazılmış konuları aratıp, bulup okursan sahip olduğun bu bilgilerle av marketlere gidip daha verimli kullanacağın malzemeleri satın alabilirsin. Rastgelsin kardeş.

6. AcemiKıyıBalıkçısı

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Karagöz 25cm
    Yüksel abi peki sahte de kullanamazmıyım bu kamışı kolum çok kuvvetsiz olduğundan dolayı iyi olur diye düşünmüştüm hafif olduğundan dolayı bu arada kamışı ben almadım bi abim hediye etti.Heralde eski bi model olduğundan dolayı sitede göremedim bende.Açıkçası makinenin kafasını hiç bilmiyırum sadece 40 misinada 200 50mm misinada 120 m aldığını biliyorum vede hangi balığı yakalıycağımı düşünmedim.Düşünmedim derken levrek olsun lüfer olsun yakalamak isterim fakat o konuları sahte bölümünde soracaktım hangi sahteyle daha iyi olur diye.Peki bu olta seti işe yaramazmı sahte ile at çek yaparken yemlide kullanacam tabikide.Bide abi son bi sorum var bu rapala klipslerinin numarası varmı balıkçıya gittiğimde rapala klipsi mi ver diyeyim yoksa önereceğin bir numarası falan varmı ?
    Tekrar tekrar teşekkür ederim benim gibi bir acemiyi bilgilendirip ilgilendiğin için
    Saygılar

7. yk71

yk71 Yüksel

Hem kamışın, hem de makinenin linkleri yukarıda var. İkisi de 3. sırada.
    Kamış;http://www.albashop.com.tr/asp/show_...uct=2770 350
    Makine; http://www.albashop.com.tr/asp/show_...uct=ROYAL 60
    Kamış; uzunluğu:2.40 metre, kapalı uzunluğu:45 cm, atarı 100- 150 gram, parça sayısı( bölüm); 4.
    Bilgiler böyle;

Açıklaması;

Royal 60 60'lık kafa...................................

0,40/200m ...............0,40 mm misina sararsan 200 metre alır......

0,50/120m............... 0,50 mm misina sararsan 120 metre alır ......

5.2:1 ..................Makinenin kolunu 1 tur çevirince içerideki çarklar, dişliler 5.2 tur döner. At- çek için 5 ve üstü daha çok tercih edilir.

5+1 ........................5+1 bilyeli bir makine

425gr....................... Ağırlığı 425 gram.
    Makineyi kullanmadığım için iyi veya kötü diyemiyorum. Kullanıcıları varsa burdan yazıp, iyi veya kötü diyebilirler. Kullanınca balığı çekip/ çekememesine, misinayı güzel sarıp sarmamasına v.s. göre sen karar vereceksin. 0,40 mm misina sararsan hem yemli, hem de spin için çok kalın olur. Uzağa atamazsın. Daha ince sarman lazım. Kaç mm mi? Yukarılarda da yazdığım gibi boğazda avlanmadığım için net bir cevap veremiyorum. Okuduklarım da var ( boğaz için ) ama bunu da yazmayım. Seni yanlış yönlendirmek istemem. Tatlı su deseydin ( spin için ) 0.28 mm misinanın üzerine çıkma derdim. En iyisi buradan cevap alabilir veya avlayanlara sorup karar verebilirsin.
    Kamış ise ( 2.40 metre olan )boğazda avlanmak için gayet kısa gibi. Ve atarı da fazla. Bu kamışın uzunluğu 2.40 veya 2.70 metre atarı da 10- 30, 10- 40, 15- 40 gram gibi olsaydı spine daha uygun olurdu. Bu kamışı daha çok zargana topuyla ve yemli olarak kullanabilirsin. Ama ne kadar zevk alırsın, zevk verir mi bilemem. Deneyip göreceksin. Şimdilik başka kamış ve makine alma imkanın yoksa tabi.
    Benim spin kamışlarım 2.10 ve 2.40 metre ve 10-40 gram atarlı. Makineler ise 20- 30 ve 40 kafa. Ve takımların ( makine+ kamış) ağırlığı 500 gramı bulmuyor. 5- 6 saat, 10 saat at çek yapıyorum, hiç ağrı olmuyor.
    Deniz kıyısından spin( at çek) yapan arkadaşlar 2.40 veya 2.70 metrelik kamışları tercih ediyor. Bu kamış uzunluğu da Wtd aksiyonu için, kıyıdan, iskeleden v.s. diye değişiyor. Makineleri ise 20-25-30 ve 40 lık. Bazı arkadaşlar 40 lık makineyi hem at çekte, hem de hafif yemlide kullandıklarını böyle daha iyi olduğunu yazarken, bazı arkadaşlar da 40 lık makinenin ağır olduğunu, o yüzden 25 lik veya 30 luk makineler kullandıklarını, böyle hafif makinelerle avlandıkları için saatlerce zevkle, yorulmadan av yapabildiklerini yazıyorlar.
    Boğazda 1.65 metrelik kamışla da av yapabilirsin, el oltasıyla da. Ama en verimli avlar surf kamış ve makinelerle yapılıyor. Surf kamış ve makineyi hem yemli, hem de surf ( bu da spin( at çek)in daha uzağa atış yöntemi)
    ( Spinde duruma göre 30-40-50- 60 metre mesafeler ideal iken, surfte 90-100 metre üzeri mesafeler ideal oluyor). Daha fazla balığı, genellikle bu takımlarla avlananlar yakalıyor. Ve okuduklarımdan lüfer, palamut gibi balıkların zaman zaman kıyıladığını, fakat çoğunlukla kıyıdan uzak olduklarını yazıyorlar.
    Rapala klipsinde herhangi bir numara veremeyeceğim(forumumuzdan yardımcı olurlar) ama küçük ve çekerinin kuvvetli olması gerek.
    Bence pek eksiğin yoksa forumumuzdan sorarak veya bir yemciye gidip, hangi balıklar tutabileceğini sorup, ona göre yem al ( istavrit çaparisi, çinekop çaparisi, canlı/taze istavrit v.s. gibi). Rapalayı v.s. şimdilik boş ver. Deniz kıyısında 3.60 olan kamışına makineni tak, Bismillah deyip yemli ava başla. Diğerleri de ( rapala, surf kamış, surf makine v.s. )zaten orada görerek, konuşarak zamanla olur.
    Rast gelsin Kardeş.

8. AcemiKıyıBalıkçısı

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Karagöz 25cm
    Abi nasıl teşekkür edecem bilemiyorum şuan ilgilendiğin zaman ayırdğın için çok teşekkür ederim gerçi kelimelerle ifade edilmez ama :rolleyes: tekrar teşekkür ederim.Allah razı olsun.