spinciler içeri. (deniz-tatlı su)

Konu, 'Kamışlar' kısmında yunusemreklk tarafından paylaşıldı.

1. yunusemreklk

yunusemreklk yunus emre

Favori Kamış:
    Procatch Carbospin
    Favori Makine:
    Okuma Avenger
    En İyi Avı:
    3kg Bıyıklı- 4 KG TURNA 10+kg-Aynalıı
    arkadaşlar malum spin tekniğinde büyük balık hedefliyoruz ve amacımız her yeri taramak. 16-10 cm arası sahteler kullanıyoruz gerek Turna avında gerekse Deniz Levreği avında.

benim sahtelerim genelde 20 gr civarı ve makinalarım 40 lık genelde 300 gram civarı. gözlemlediğim olay şu ki.

10-40 atarlı bir kamış ile çok abanamıyorum ve istediğim mesafeye ulaşamıyorum kanısındayım. üstüne tasmalama olayı çok da sağlıklı olmuyor.
    v systemi bu konuda en kötü sıralamasında 1. olarak koyabilirim. ayrıca koltuk altına alınacak kısmı çok kısa aksiyon vermek için dengesiz bir kamış bence.

sorum şu atarı 30-60 20-50 - 40-80 gibi kamışları kullansak ne olur ki?? daha emin bir şekilde uzak atışlar yapma ve yeme ani aksiyonlar verme hususunda ve tasmalama garantisinde sanki daha başarılı olurlar gibime geliyorlar. şahsi fikirleriniz nelerdir??

2. aknysfsrn

aknysfsrn AKINYUSUF

Favori Kamış:
    D.A.M SPEZIPOWER TELE SURF 420
    Favori Makine:
    Shimano aero
    En İyi Avı:
    Yumurtalık Pistaş mevkii LAGOS 5 kg
    merhaba abim öncelikle şunu belirteyim sana kamışların atarları spin için çok önemli kamışın en uç kısmına binen yük kamışın sahte ile olan ortak agırlıgıdır egerki sen 30-60 lık kamış ile 20 lik sahte atarsan (atmakta bir problem yaşamazsın ) ama çekerken kamışın uç kısmı 30 gram ve üzeri için olduğugundan sahteye aksiyon vermen zorlaşacaktır bu söylediklerim atçek için geçerli tekne arkasından sırtı yaparsan istersen sörf kamışla yap fark etmez bilgin olsun

3. yunusemreklk

yunusemreklk yunus emre

Favori Kamış:
    Procatch Carbospin
    Favori Makine:
    Okuma Avenger
    En İyi Avı:
    pekala şunu sorayım her kamışın atar değerinden çok pratikteki kullanımı farklı diyenler var örneğin ugly stick çok esnek bir kamış diyorlar

şu linkteki kamışı gözüme baya kestiriyorum

http://www.avfoni.com/urun/shakespeare-ugly-stick-ng-spin-olta-kamisi

30-60 atarı var 272 cm. keşke daha uzun olsa avlandığım yer kayalık 2.40 - 2.70 kullandım artık 3 istiyorum.

sizin dediğinize göre atış ve tasmalama kolaylaşacak fakat aksiyon vermek tam tersi. bana uyar aslında çoğu zaman düz sarıyorum su üstü hariç :)

4. azazzel

azazzel Öztan KÜÇÜK

Favori Kamış:
    Pathos open pro 90 - Surf Mill - TRex 425 - V System 2,40/2,70 te
    Favori Makine:
    Okuma RAW2 55/65- Shimano Exage 2500FC
    En İyi Avı:
    Sazan 9,8kg
    3m kamışla daha uzağa atmaksa maksat, büyük ihtimalle yanılırsınız. daha fazla esnediğinden erim düşük kalacaktır, tabi bu 10-40 atarlı için geçerli hatta net tecrübelerle sabit. mesele kayalıktan avlanmaktan/rahatlıktan kaynaklıysa illaki uzun kamış kullanılması gerekiyorsa o zaman 20/50 veya az üzeri tavsiye ederim örn seaspin 20-60 tı sanırım, gayet iyi gelmişti. bu durumda kullandığınız sahtelerin ağırlıkları ve kamışın uyumu bağlamında yeni sahtelere yatırım gerektirecek.

5. Hedef lüfer ve irileri ise ip misina ile sert kamış tercih ederim. Zira tasmalama avantajı fireyi %50 lerden %10 lara düşürür. Diğer balıklarda daha düşük atarlı esnek kamışları öneririm.

6. yunusemreklk

yunusemreklk yunus emre

Favori Kamış:
    Procatch Carbospin
    Favori Makine:
    Okuma Avenger
    En İyi Avı:

teşekkürler. hem yemli sazan avında da kullanırız :)

7. hK17

hK17 Hakan

Favori Kamış:
    MajorCraft Solpara SPS-862ML
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3001HGFK
    En İyi Avı:
    1,5 kg Levrek
    sert kamış istiyorsan bu kamışa bulaşma geçen aldım aldığım gibi geri gönderdim v-systemden de esnek bildiğin lastik :)

8. undesirable

undesirable Yiğit

Kamış aksiyonu Türkiye haricinde dünyanın hiç bir yerinde atarıyla belirlenmez. Nedense bizde yüksek atarlı kamış deyince aklımıza hızlı aksiyon (az esmeme ve ya uca yakın esneme) geliyor. Bu son derece yanlıştır. Bir kamış 5-10gr atarlı olupta son derece hızlı aksiyonlu yani sadece uca yakın kısımdan esneyebildiği gibi, 50-100gr atarlı olup lastik gibi de olabilir.

Kamışın aksiyonunu anlamak için yine üreticinin katoloğunda verdiği aksiyon değerine bakılır. Bu aksiyon tipleri ultra slow, slow, moderate, fast,ultra fast ya da l,ml,m,h,xh gibi ibarelerle belirtilir.

Bakınız aşağıda Daiwa Morethan AGS kamışların aksiyon değerlerini bildiren bir resim var.

Ekli Dosyalar:

9. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Kesinlikle katılıyorum.Yaşayarak tecrübe edindim.Ben de o gazla aldım okuma salina 10-40 ı aksiyon yapacaz wtd yapacaz diye.. Tamam kamış gayet güzel kullanışlı ama odun gibi sert ve sağlam...Sonra bir de shimano catana cx cuper sensitive 5-20gr 2,70cm... aman aman aman yarabbimmmm aksiyonun alasını yapıyor..Su üstü sahteleri wtd aksiyonunda adeta oryantal yaptırıyorum :thumb: 13gr sahteler (kamış kapasitesine göre bence en verimli ağırlık) gönderdiğimde sahte alıp başını gidiyor resmen.... 10-40 ile eremediğim mesafelere ermekteyim.reeling

10. yunusemreklk

yunusemreklk yunus emre

Favori Kamış:
    Procatch Carbospin
    Favori Makine:
    Okuma Avenger
    En İyi Avı:
    hocam çok önemli bir noktaya değinmişsin ama piyasadaki birçok üründe kamışın aksiyon kabiliyetiyle ilgili hiçbir ibare yok. sadece 2.40 10-40 diyor :) bu da işimizi zorlaştırıyor.

11. undesirable

undesirable Yiğit

Üzerinde bu gibi değerler yazmayan kamışları alıp kullanmak zaten işi tamamen şansa bırakmak olur. Ki piyasa, üzerindeki atar değeriyle alakası olmayan kamışlarla dolu.

Kamış üzerinde olması gereken bilgileri doğru yazdığına inandığım markalar japonya menşeili markalardır. Daiwa, Shimano, Major Craft gibi Japon ürünlerinin üzerinde yazan atar değerine, aksiyonunu, tavsiye edilen misina çekerine (10-25lb, 4-12lb vb. gibi) güvenebilirsin. Elbette bazı Amerikan markalarına da güvenilebilir.

Aynı durum makinalar konusunda da geçerli. Önüne gelen 15-20 kg kalamalardan bahsediyor makina kutularında. Alıp eline baksan makinanın klape teli kulağının, şaftın ya da makina ayağının o kalamalarda kırılmadan, eğilip bükülmeden kalmasının imkanı yok. Ya da bahsedilen kalama değerlerinde ne kadar süre devam edebileceği Allah' a kalmış.

Demem o ki, iddia ettiği değerleri veren malzemelerin tasarımında ve üretiminde ciddi bir emek olması gerekir. Fabrikaları, tasarım ofislerini teftiş edemeyeceğimize göre en azından mühendisliğine, ar-gesine ve malzeme kalitesine güvendiğimiz markaların ürünlerini tercih etmemiz kötü sürprizlerle karşılaşmamak için elzemdir.