Şamandıralı Takımım...

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında jarcalderon1 tarafından paylaşıldı.

1. jarcalderon1

jarcalderon1 ali

Merhaba arkadaşlar, forumda ve avcılıkla yeniyim. Yapmış oldugum, görselde ki takım ile ilgili bir şeyler danışmak istiyorum. Öncelikle amacım kıyıdan makineli ile 30-40 metre açıkta avlanmak. Şu ana kadar birkaç tane Sokan, Sorgoz ve Sarpa avlayabildim. Merak ettiğim noktalar şunlar :

1-) Fırdöndü ile başlattığım takımda 3’lü kancaları sıra şeklinde bağladım. Genelde tekli kullanılıyor. Bu kancaların ve bağlanış şeklinin dezavantajı olur mu ?

2-) Takımın uzunluğu aşağı yukarı 50 cm, kısa mı sizce, daha uzun mu olması gerekir ?

3-) Makineden gelen misinanın 3. Metresinde stoper var.Fırdöndü ile gezer kurşun arasına stoper ya da boncuk takıldığını görüyorum. Kurşun misinayı aşındırıp kopma yaşanmasın diye mi takılıyor ?

4-) Şu an 10 Gr kurşun ve 10 gr şamandıra kullanıyorum. 30-40 gr gibi bir kurşun kullanmak istersem, ne yapmam gerekir ? Zira piyasada 40 grlık içinden misina geçen tipte bir şamandıra göremedim…Yoksa bu iş için kullandığım ağırlıklar yeterli midir ?

Ekli Dosyalar:

2. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Şamandıralı takımın en randımanlısı tek kancalı olanıdır.

İlk yıllar 2 köstekli takım kullanırdım, teke geçtim. Daha güven verici, daha az uğraştırıcı ve etkilidir tek kanca. Beden misinasına stoper, şamandıra, gezer kurşun ve tekli tek kanca şeklinde kombinasyon, ideal saydığım şamandıralı sistemdir diyebilirim.:)

Rastgelsin.

3. er41han

er41han Erhan

En İyi Avı:
    İstavrit, Kefal, Mırmır
    Resimden gördüğüm kadarıyla MİSİNANIN şamandıranın içinden geçen tip olanını kullanmışsın, bence gezer şamandıra kullanman daha iyi olur, gezer şamandıranın çubuğunun alt ucunda ki halkaya küçük bir fırdöndülü kılips tak, şamadıranı üstüne ise bedenin geçtiği bir küçük fırdöndü ve fırdöndünün üstünede stoper tak. bu stoperle şamandıraya istediğin derinliği verebilirsin, klipsli şamandıranın kılipsini bu fıdöndüye takıp avda kullanabileceğin gibi avdan sonra çıkarabilirsin ve kamışın üzerindede fazlalıkta yapmamış olur...! RASTGELE...! :)

4. jarcalderon1

jarcalderon1 ali

Arkadaşlar ufak bir şey daha eklemek istiyorum. İlk başta, takımın en altında 10 grlık bir armut ağırlık kullanıyordum. Takım misinası ince atış yaparken kopabilir dendiği için, görselde de gördüğünüz üzere fırdöndünün üzerine ana bedene gezer ağırlık aldım . Ama aldığım günden itibaren, atış yaparken takım şamandıranın üzerine geçiyor ve dolaşıyor anlayacağınız. Bu sorunu nasıl çözerim ?

İlginiz için teşekkürler...

5. jarcalderon1

jarcalderon1 ali

Arkadaşlar yok mu başka yardımcı olabilecek olan ? Özellikle, takımın atışta, şamandıranın üzerine geçip bozulması ile ilgili olarak ?

6. korkmass

korkmass Fatih Korkmas

Şimdiye kadar şamandıralı sistemde en verim aldığım takım tek iğneli olan. Hafif kurşun kullanıldığında birden fazla iğne olduğu zaman takım dolaşıyor. Ayrıca balık iğnenin birine takıldığı zaman diğer iğnelere balık takılmasına pek izin vermiyor. Sarsıntı ile yemler bile düşebiliyor. Sizin kurşununuz şamandıraya çok yakın olduğu için dolaşıyor. Kendi kullandığım takımın çizimini ekliyorum. Gezer kurşunu sabitlemeniz gerekir(kürdan vb. birşeyle sıkıştırın ya da stoper kullanın). Aynı takımı biraz daha ağır kurşunla şamandırasız dip de kullanabilirsiniz. İğneler için birşey diyemeceğim hep tek kancalı iğneler kullandım.

Ekleme: Yeni gördüm kaç numara misina kullanıyorsunuz ki 10 gr dan misina kopsun. Kurşunu dediğiniz gibi en alta bağlarsanız köstekli dip takımı gibi, kendi takımınızı şamandıra ile kullanabilirsiniz.