coregonus

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında Balikci34 tarafından paylaşıldı.

1. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
  2. cnytkaya

cnytkaya Cüneyt

Şahsen Türkiye nin neredeyse her tarafında örnekleme yapmama rağmen hiç rastlamadım. Aşağıda linki ve kaynağı verilmiş olan makaleden bir kesit var. İznik Gölüne balıklandırma amaçlı bırkılmış ama daha sonra hiç rastlanmamış.

''Coregonus lavaretus, 12 Mart 1954’te Almanya’dan ve 13 Mart 1954’te Avusturya’dan getirilen döllenmiş yumurtaların İznik Gölü’ne aşılanmasıyla Türkiye’ye girmiş bulunmaktadır [25]. Coregonus türlerinin sınıflandırılmasında problemler olduğu için, aşılama ve stoklamaya ilişkin çelişkili bilgiler mevcuttur [6, 53]. Son zamanlarda, İznik Gölü İhtiyofaunası üzerine yapılan iki çalışmada Coregonus türüne rastlanılmamıştır [54, 55]. Bol oksijenli, temiz ve berrak sularda yaşayan bu taksonun, İznik Gölü’ne uyum sağlayamadığı fikri akla gelmektedir. Bunun yanı sıra göle bırakılan yavruların kalitesi, bırakma sezonu, balığın büyüklüğü, türler arası rekabet aşılamanın başarısız olmasında etkili olmuş olabilir'' (Polat ve ark., 2011)

http://www.nobel.gen.tr/Makaleler/Derleme-Issue 4-0-2011.pdf

3. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Vermiş olduğunuz linkte faydalı bilgiler var,teşekkür ederim...

4. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Yeniden merhaba sevgili Cüneyt hocam, umarım sıhhat ve afiyetiniz yerindedir.:)

Hazır sizi bulmuşken;

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?p=1142827#post1142827

Alabalıklarla ilgili 2014 yılında yayımlanması düşünülen Fırat havzasına ait makaleyi sormak isterim. Bilim dünyasına tanıtıldı mı, yoksa ben mi kaçırdım o nadide balıkları?

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Yabancı balık, bu... Bilmez bizim suları. Balıkçılara denk geldiyse hepsini yemiş bitirmişlerdir. Tebliğde de sınır filan yok ya, hiç şansları yok her halükarda.

6. iftina

iftina

Bu değil ama bu sülalenin bireylerinden olanı var.Hatta bıyıklı bıyıksız meselesi epey tartışılmıştı.Resmini bulabilirsem atarım foruma.

7. aknysfsrn

aknysfsrn AKINYUSUF

Favori Kamış:
    D.A.M SPEZIPOWER TELE SURF 420
    Favori Makine:
    Shimano aero
    En İyi Avı:
    Yumurtalık Pistaş mevkii LAGOS 5 kg
    bu balıgın aynısı ancak alt dudagında iki tane bıyık olanını tutmuştum resmini çekmiştim bende bulursam paylaşırım adana seyhan nehrinin regulatörden sonraki alanlarında gece avlarına takılan bir balıkmış onu öğrenmiştim
    ama sonuçta balık balıga benziyor sadece :)

8. cnytkaya

cnytkaya Cüneyt

Nuri Bey, Teşekkür ederim çok şükür iyiyim. Umarım sizlerde afiyettesinizdir. Öncelikle gecikme için çok özür diliyorum. Arazi çalışmasındaydım, o yüzden sosyal medyadan uzak kalmak durumunda kaldım. Evet Fırat Nehri'ndeki iki alabalık türü 2014 yılında yayınlandı. Fırattaki türlere Salmo euphrateus (euphrates=fırat) ve Salmo okumusi (Rahmetli eski dekanımız İbrahim Okumuş'a atfedildi) isimleri verildi.
    Hatta ardından asıl medya da yankı bulan Salmo kottelati ismi verilen Antalya, Alakır Çayı'ndan bir tür daha tanımladık. 2014 yılında tanımlanan en ilginç 20 tür arasına girdi. Google amcaya sorarsanız ayrıntılı bilgi alabilirsiniz :)
    Fırattaki alabalıkların olduğu makaleyi burada paylaşamayacığım. Çünkü telif hakkına girecektir. Ama becerebilirsim size özelden ileteceğim.
    Saygılar, selamlar..

9. cnytkaya

cnytkaya Cüneyt

Serdar Bey,

Evet yabancı balık, yani egzotik bir tür. Evet bizim suları da bilmez, muhtemelende kendi başına üreyemezde. Evet tebliğde sınırda yok, ki olmamalıda, Evet balıkçılara denk geldiyse hepsini bitirmişlerdir, ki afiyet olsun.

Son zamanlarda özellikle bilinçsiz balıklandırma girişimleriyle -bazen vatandaş eliyle bazende resmi kurumlarımızın bilirkişilere danışmadan yaptığı balıklandırmalar ile- sularımızda doğal olmayan türler girmekte ve sularımızın dengesini ciddi manada bozmakta. Carassius gibelio (İsrail sazanı), Pseudorasbora parva (Çakıl balığı), Gambusia halbrooki (Sivrisinek balığı) gibi..
    Problem sadece dışardan gelen türlerle değil. Bazen 'benim köyümdeki güzelim deremde vaya gölümde şu balıkta olsun' diyen safi vatandaşlarımız başka bir yerden aldığı balığı bilinçsizce başka sulara bırakmakta, ve buda kimi zaman onarılması mümkün olmayan zararlara yol açmaktadır.
    Örnek Eğirdir Gölü'ne resmi kurumlarımızca bırakılan Sander lucioperca (Sudak)!!! Sudağın Eğirdir Gölüne verdiği zararı aşağıdaki linkte verilen makalenin özellikle Giriş bölümünde okuyabilirsiniz.

http://www.akuademi.net/BALIK/BALIK2006/B/b11.pdf

Balıklandırma çalışmalarında bundan sonra daha bilinçli olmak dileğiyle..

10. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))
    Arkadaşlar uzunca bir aradan sonra merhaba.

Bu gün boş bir zaman yakalayıp, gezinirken Coregonus başlıklı yazışmaları görüp, okudum.
    2004 senesi alabalık avında oltamı ziyeret eden bu tür hakkında ben de halen merak içerisindeyim.
    Kayseri Malatya arası bir akarsuya nasıl gelmişti?
    Daha sonra ki yıl iki üç örneğini arkadaşlarımın avında görsem de bir daha rastlayamadığım gibi, görmedim, duymadım.

Elimde ekteki fotoğrafı ise hatıra kaldı.

Ekli Dosyalar:

11. fuat36

fuat36 M.Fuat GÜNER

12. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:

Fuat bey,

Alp alasını tanıyorum. Bahsedilen tür o değil.
    Bundan 8-10 yıl kadar önce Alp Alası üretimi de ülkemizde denendi. Bildiğim kadar beklenen verim alınamadığı için vaz geçildi.
    Hatta vaz geçme aşamasında üreten bir çiftlikten 2 kilo kadar satın alıp lezzetine de bakmıştık.
    Bir yerlerde onun da fotoğrafı olacak. Bulabilirsem konuya eklerim.
    Benim bilmeden avım olan bu birey de büyük bir ihtimalle üretim için çiftliğe alınmış ve bir şekilde doğaya karışmış sanıyorum.

Ancak bunların hepsine en doğru cevabı tabii ki bilim adamlarımız ve yapılması gereken titiz araştırmalar cevap vermeli.

Bizimkiler tam anlamıyla Amatörce tahminler. :)

13. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:

Bahsettiğim Salvelinus alpinus - Arctic Char (Alp Alası) fotoğrafı aşağıda.

Bu tombul birey çiftlikte üretildiğinden ve doğal beslenme şansı bulamadığından olsa gerek ben etinden pek lezzet almamıştım.
    Ancak sert bir mizacı olduğunu ve doğal ortamında avının çok keyifli olduğunu okudum.

Ekli Dosyalar:

14. fuat36

fuat36 M.Fuat GÜNER

Tarık Bey,

Kıymetli bilgiler için teşekkürler....