Kıbrıs Takımı Hakkında

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında jarcalderon1 tarafından paylaşıldı.

1. jarcalderon1

jarcalderon1 ali

Arkadaşlar uzun zamandır normal olta ile balık avlıyorum. Yakın zamanda makinalı bir olta aldım. Ve sanırım takım yapma konusunda fikrinize ihtiyacım var. Gerek bu forumda, gerekse internette bir dolu makale okudum ve takım görseli inceledim. Yaklaşık 1 aydır da bu takımları deniyorum gittiğim yerlerde ama vuruş dahi alamadım. Gittiğim avlakta yüzey balıklarından, kefal, sarpa, melanur, sokan var...

Önceki deneyişlerimden hareketle, top, mantar, şamandıra, ağırlık vb. kullanmamaya karar verdim, balığı ürkütmemek için. Sadece görseldeki gibi, 1 fırdöndü ve iğneler olacak. Hatta ekmeği de fırdöndünün üzerine saracağım. Hem ağırlık olacak, hemde kapatmış olacak fırdöndüyü. Burda kafama takılan tek şey şu, 0.24lük bir gövde ve 0.20lik bir takım kalınlığı var. 0.24lük gövdenin ekmeğin başladıgı yerde bitecek olması balığı ürkütmez mi ? Bu sorunu nasıl çözerim. Takım ve düşüncelerimi, bilgili arkadaşlar yorumlarsa sevinirim... Şimdiden teşekkürler...

Ekli Dosyalar:

2. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    iğneler peşpeşe bitişik olarak 5-6numara çapraz iğne olsun. oltayı atmadan öce bölgeyi biraz yemle ve kendini fazla gösterme :)

3. özcan bolat

özcan bolat özcan

Favori Kamış:
    LINEAEFFE 4.50 mt sörf kamış
    Favori Makine:
    okuma salina 2
    Ig ne sayısını artir ,bilindigi uzere kefal hem dissiz, yani yemi emerek tuketir genelde boyledir,,ikincisi nazlidir gorursun suyun uzerinde de neredeyse ,yeme atlamaz bir hava vardir, denildigi gibi kendini gosterme urker, hafif yemle merayı o panik ortaminda tutarsın ekseri,

4. uyducu2099

uyducu2099 ibrahim

en az 10 iyne yapın. 6 numara idealdir. iynelerin arasıda 5 cm yi geçmese daha iyi olur.

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Kıbrıs takımı, 0.30 - 0.35 sıradan %100 FC misina ile yapılır. Yoksa karışır durur, dert olur. FC serttir, kazık gibidir, karışması daha sorunsuz olur.

Böyle yapılan takımın bir ucuna, sağlam, iyisinden bir fırdöndü takılır. Fırdöndünün diğer ucuna 0.28 - 0.30 kalınlıkta, en az bir kulaç kadar %100 FC misina takılır. Bu misinanın ucuna da gene bir fırdöndü konur. Ama bu fırdöndüye, ufak, yüzecek kadar, olabildiğince ufak bir EVA köpük, mantar, şamandıra filan takılır.

Ekmek kabuğu dışarı bakacak şekilde ele alınır. Kıbrısın fırdöndüsü dış kenara 1-2 cm olacak şekilde misina yerleştirilir. Ekmek misinanın üzerine sarılır. Mantar filan kullanılmaz. Sonra kıbrıs ekmeğe sarılıp bilindiği şekilde kullanılır.

Ama kıbrıs hoş bir icat değil. Balığı çok kötü hırpalıyor, çok canavarca, zalimce bir şey. O yüzden, en iyisi hiç kullanmamak. Bu takımdan çok çok daha iyi kefal tutabilecek (diğer balıklarda aynen) tonla takim var piyasada.