Karagöz avı teknikleri (Baltabaş, Sivriburun, Sargoz v.b.)

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında denizzzci tarafından paylaşıldı.

1. denizzzci

denizzzci burak

En İyi Avı:
    bugüne kadar 3 ton:):)
    Yer:kuzey marmara sahillerinden bir yer...
    Takım:şamandıralı 1.5 kulaç 0.25mm+1 gramlık kıstırma+mustad 225N-5no
    Yem:iri midye içi,iri teke,iri kaya kurdu
    Av saatleri-günbatımından sabah suyuna kadar

Bu yazın başından günümüze kadar aldığım çoğu balık burada mevcut...sessiz sakin bir gecenin içinde,çakmak yakarken bile arkamı döndüğüm meralarımda,ay ışığında,kimi zaman yalnız kimi zaman dostlarla beraber kalaması açık oltalarımla beklediğim avların heyecanıyla,birden alıp başını açıklara giden şamandıralarla,tek başıma kepçelediğim balıklarımla işte av işte hayat işte deniz,işte karagöz....

av sahasına gelmeden genelde midye kullandığım avlarım için irilerinden olmak üzere yaklaşık yüz tane midyeyi güzelce çıkarıp ayıklayarak sıcak beton zeminin üzerinde kurumaya bırakıyoruz..tam nemini almamak koşuluyla 3 kat gazete kağıdına sırayla midyeleri diziyoruz...ve üzerlerini kat kat sararak kapatıyoruz...karagözler için lokma midyelerimiz böylelikle hazırlanmış oluyor..

daha sonra yine denizden yaklaşık ortalama 15 kiloluk bir kovayı dolduracak şekilde irili ufaklı midyelerden topluyoruz,düzgün bir taş bulup tüm bu midyeleri bulamaç kıvamına gelinceye kadar güzelce kırıyoruz...ardından kumsaldan aldığımız ince taneli kumla bu midyeleri güzelce harmanlıyoruz ki kumla midye eşit bir şekilde dağılsın...kuma yaklaşıp kokluyoruz:)mis gibi koku insanı bile cezbediyor:))

sonra yemle ilgili bütün hazırlıklar bittikten sonra av mekanına doğru yolculuk başlıyor....avlanılacak sahaya gelindiğinde ki bunu genelde güneş batmasına yaklaşık yarım saat kalacak şekilde yapın hazırlamış olduğumuz kum-midye karışımını balık tutacağımız alanın sağına ve soluna olmak üzere(akıntı durumuna göre)yaklaşık 30 metreye kadar güzelce avuçlayıp fırlatıyoruz....ve en son olarak oltayı atacağımız yere bolca yine bu karışımdan buğday tarlasına tohum eker gibi dağıtıyoruz...kovamızdaki yemleme tam bitmeyecek şekilde takriben yarısı olunca yemlemeyi bırakıyoruz...geri kalan kısmını zaman ilerledikçe oltamızın bulunduğu yere doğru ara ara fırlatacağımız için yemlemeyle işimiz bitiyor....
    sonra iğnelerimizi bağlıyoruz...ve tabikide av sırasında uğraşmamak için yedek olmak üzere en az 3-4 takım daha hazırlayıp bırakıyoruz....yemleme işi biraz yorucudur,o yüzden av sırasında bu yorgunluğun dikkatleri dağıtmaması için güneşin batışına doğru bir sigara yakıp güneş batana kadar dinleniyoruz ve belimizin ağrısına merhem olacak düşüncelere dalıyoruz.....

güneş battıktan yaklaşık bir 15 dakika sonra yemlenmiş takımımız denizle buluşmaya hazır....kıyıdan yaklaşık 5 metre açığa balığımızın bulunduğu taşa doğru yavaşça oltamızı atmadan;oltayı atma mesafesine geliyoruz;benim bulunduğum yerde derinlik kayalıkların denizle buluştuğu yerde yaklaşık 2 metreyle başlıyor ve kıyıdan yaklaşık 10 metreye kadar kayalar girintili çıkıntılı olduğu için 3-4-5 metre olmak üzere değişiyor bizimde av sahamız bu 2 metreyle başlayan yerin 1 metre açığı ile bu 10 metrenin bittiği yere kadar değişiyor,yani kıyıdan 10 metreye kadar şamandıralı bir takımla bulunduğunuz yerde kayalık ve midyelikse balık alabilirsiniz...tabiki derinliğe göre değişen bir durum bu kıyıdan 10 metre sonra 25-30 metreleri hatta daha derinleri bulan yerlerde var...şamandıralı takımda kullandığımız bedenin boyu takriben 3-3.5 metre kadar olduğu için bulunduğum bölge için ideal olan takım boyu budur...ama ön tarafı ne kadar derin olursa olsun karagözde kıyıya yakın taşları denemekte çok büyük yarar vardır...hatta bazen karagözler su seviyesindeki taşlara çıkıp midye dahi yerler ki buna deniz gözlüğüyle önümdeki taşlık kıyıları gezerken çok şahit oldum ve ayrıca oltayı attığım an da aldığım balıklarda buna işaret ediyor...yani bu yüzden 3.5 metrelik bir bedenle 5 metreden de karagöz alma olasılığımız balığın yukarılarda gezme olasılığınıda göz önünde tutarsak bayağa artıyor...gelelim yemi takmaya;midyelerimizi zaten hazırlamıştık tek katını açıyoruz gazetenin ve ilk sıradaki mermiler kullanmaya hazır ve elimize birinci mermiyi alıp şarjöre sürüyoruz;iğneyi sarı yerinden başlayarak midyeye saplıyoruz çıkartıyoruz bu sefer midyenin sert yerlerine saplıyoruz ve çıkartıyoruz yani midyenin 4-5 kez dikiş yemeye ihtiyacı var,taktığımız bu midyeyi iğnenin sap kısmından kıstırmaya doğru sürüyoruz ve ikinci midyeyi de aynı şekilde takıyoruz ve son olarak üçüncü midyeyi dikişlerini ata ata iğnenin ucu dahil kapanacak şekilde bu sefer iğnede bırakıyoruz ve yem takma işlemi sona eriyor,çok midye takıldı demeyin 4-5 midyeyi ardı ardına taktığım oluyor ve midyeleri balığın karnından çıkarıyorum ne kadar iri yem=o kadar karagöz yakalama ihtimali...bu arada küçük yemede geldiği olmuyor değil.....şimdi mermilerimizi sevgilimiz denize emanet etme vakti...gönderiyoruz oltayı yavaşça suya,artık oltamız denizde,makinanın kalamasını açmak şart...yoksa misina kaç olursa olsun balık kıyıya doğru gelirken direnci artacağından trin trin trin diye bir ses ve ardından çat........hem de ne çatlama....mutlaka kalama açık....balık kıyıya gelse dahi tam kapatmıyoruz kalamayı çünkü kepçeyi gördüğü anda veya sizi gördüğü anda bir fişeklemesi var işte o an balığın elinizden kurtulması için yaptığı son atak....kalama sayesinde ancak bu atağı defanse edebilirsiniz....takımızı yavaş yavaş dalgalanıyor denizde bir o yana bir bu yana....ve beklemeye başlıyoruz...bazen aynı bir ispari vuruşu,hafif sürüklemeler bazende yemi aldığı gibi açıklara hemde 30-35 metre açığa kadar fişekleyerek bazende bulunduğu yerde şamandırayı gözden kaybedecek kadar batırır karagözlü hemşerim...ispari vuruşlarına benzer vuruşlar görünce çok hafif çalınıyoruz iğne zaten balığın ağzındaysa kalama başlıyor imdat demeye,iğne ağzında değilse bu sefer daha net bir hamle yapıyor...koca midyeleri görmüş dayanabilirmi...açığa sürüklenme durumunda ya balık yemi alıp kaçmak istiyor o yüzden açığa gidiyor yada yüzde 80 ihtimal iğne dudağına yada çenesine battı yerken onu hışmıyla atıyor kendini açıklara...bu şekilde giderken misinayı çok az tutup bırakıyoruz,baktık kamış boynunu bükmeye başladı vira Bismillah kıyıya doğru çekmeye başlıyoruz balığı....yavaş yavaş kullana kullana kah kalamayı sıkarak kah açarak çekiyoruz ki bu,o an ki tecrübenize ve balığın yorulmasına bağlı olarak değişen bir durum...batırma olayında ise balık yüzde yüze yakın yakalanmış demektir hemen asılıp tasmayı vurun ve bir metre kadar kamışı havalandırıp işi kalamaya bırakın...ve yine yavaş ve kullanarak balığı kepçeye doğru yaklaştırın....tek başınaysanız kepçe vurmak ve balığı çekmek öyle bir heyecan katar ki anlatılmaz yaşanır tarzında...balığı çekmek yüzde 50 heyecan,balığı kepçeyle alabilmekte yine yüzde 50 heyecandır bu durumda
    ,çünkü baş başasınız denizden size doğru bakan kah sağa kah sola kah dibe inerek ayna yapan karagözünüzle burun burunasınızdır...hatta şapırtılarından gelen sular insanın tüylerini yaz ortasında bile diken diken etmeye yeter derecededir...balığı kepçeledikten sonra insanın bağırıp çağırası geliyor,havaya kaldırıp şampiyonluk kupasını kaldırmış bir takımın kaptanı gibi onu tutup öpesi geliyor...yanınızda birileri varsa göstere göstere kovaya bu benim balığım ulen ben yakaladım dercesine göğüs kabartıp yürüyesiniz gidesiniz geliyor...geliyorda geliyor işte....balığı bıraktık kovamıza artık bundan sonra balık gelmesede olur avuntularıyla bir yarım saat bi balığa bi şamandıraya bi balığa bi şamandıraya bakıp iç geçiriyorsunuz....makine varsa hatıra fotoğrafları çekiliyor bir bir...insanın içinde huzur neşe ve deniz ne varsa işte ...hepsi burada cümleten rastgelsin....

Shot at 2012-08-08
    Shot at 2012-08-08
    Shot at 2012-08-08
    Shot at 2012-08-08
    Shot at 2012-08-08
    Shot at 2012-08-08
    Shot at 2012-08-08

Shot at 2012-08-08

Shot at 2012-08-08
    Shot at 2012-08-08
    Shot at 2012-08-08

2. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Burak tam çıkıyordum ki bu raporu gördüm, şöyle bir baktım, artık sabaha kadar rüyamda baltabaşları göreceğime eminim:) Bu av türünün meraklısı olarak benim için çok değerli bir paylaşım, yarın sakin kafayla okuyacağım ama bu olağanüstü balıklar için peşinen tebrik ederim.

3. denizzzci

denizzzci burak

En İyi Avı:
    eyvallah abicim yenilerini de ekliyorum şimdi...:)

4. denizzzci

denizzzci burak

En İyi Avı:
    Shot at 2012-08-08
    Shot at 2012-08-08
    Shot at 2012-08-08
    Shot at 2012-08-08
    Shot at 2012-08-08
    Shot at 2012-08-08
    Shot at 2012-08-08

5. RainboW

RainboW Sertan

Gece gece yapılacak iş mi şimdi bu :) Harika balıklar, tebrikler..

6. denizzzci

denizzzci burak

En İyi Avı:
    Shot at 2012-08-08
    Shot at 2012-08-08
    Shot at 2012-08-08
    Shot at 2012-08-08

en üst iki resim geçen seneye ait...

7. denizzzci

denizzzci burak

En İyi Avı:
    eyvallah abim sağol:)

8. sabriyazici

sabriyazici sabri

maaşallah gerçekten harika balıklar harika anlatım daha güzelleri rast gelsin inşallah

9. kanlıkuyu

kanlıkuyu alper

Favori Kamış:
    okuma v system 2.70 10-40 gr. Dam Super Natural 3.30m 50-100gr.
    Favori Makine:
    okuma trio 40S, daiwa ballistic 3000sh
    gerçekten gayet güzel bir anlatım ve şahane balıklar.verilen emeğin karşılığını her daim almanız dileğiyle, nice güzel avlara.

10. orhan kucukbicmen

orhan kucukbicmen Orhan Kucukbicmen

Favori Kamış:
    El ile balık avlarım, bu şekilde avlandığım için çok mutluyum.
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Tebrikler sevgili Burak birinci tebrik tutmuş olduğun çok güzel balıklar için ikincisi ise kıyı balıkçılığından edindiğin tecrübeyi ve avın inceliklerini paylaştığın için, inşallah sizler gibi genç kardeşlerimizde, bu şekilde bol bilgilerle paylaşmaları daha da artarak görmek isteriz.:) :) :)
    Sana daha nice güzel avlar dilerim, sevgiler hoşça kal.:) :) :)

11. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Çok güzel balıklar,inşaallah.uzun yıllar bu asil avcılığı devam ettirebilesin...

12. erolcinar13

erolcinar13 Erol

Kitap gibi yazmışsın.. Maaşallah, güzel maceralarının devamını dilerim..

13. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    Burak harika bir av çıkarmışsın, tebrikler :clap2:
    Anlatımın ise hem eğitici anlamda hem de okuyanları o heyecana ortak edebilme anlamında çok çok güzel.. :clap2:

14. alişan

alişan Alişan

En İyi Avı:
    eh işte Allah ne verdiyse
    gol krallığına yarışan oyuncular olur ya, işte maç başına 1,6 golü var filan diye. senin de av başına heralde 1 küsür trofe baltabaşın var be abicim tebrikler şu balıklara bak bee

Anlatışın (narration) da süper. Daha ne olsun.

Denizde Kum, pardon

Denizde Midye, Sende Karagöz

15. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Tebrikler Burak, nefis balıklar gerçekten. İmrenerek izledim. Şamandıralı takımla yakalamak ta ayrıca bir keyif.

Zevkle okudum, devamını dilerim... :)

16. kahya

kahya atıl şenkahya

Favori Kamış:
    major craft crostage 902 M cormoran 210 bull fighter, cormoran 210 red master
    Favori Makine:
    shimano exsence 3000,shimano exsence 4000hgm, penn battle 6000.
    En İyi Avı:
    5,300 kg levrek
    Maaşallah gayet heybetli karagözler,
    güzel hazırlanmış bir rapor.
    şamandıralı takımda yem tabana oturduğu oluyormu yoksa,
    hep yüzer durumdamı olacak.
    rastgelsin.

17. nertetiker

nertetiker ÖNER

Favori Kamış:
    REMIXON STORM SURF KAMIŞ 100-275G 420CM
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40 makine
    En İyi Avı:
    AVIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ :)
    tebrikler cok bereketkli cok zevkli bi av olmuş

18. nihatkr

nihatkr Nihat

Favori Kamış:
    Kesinlikle El Oltası :) ve TELE SURF 4,20 MT 150 GR
    Favori Makine:
    RYOBI ECUSIMA 8000Vi MAKİNE
    En İyi Avı:
    Bir yakalayabilsem
    Resimlerde şahane ama, anlatım tam bir on numara. ellerine sağlık, daha buyuk avlarda daha buyuk heyecanlar yaşamanızı dilerim.

19. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Harika bir rapor tebrikler Burak.

20. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Burak kardeşim, itiraf edeyim ki bu işte bu kadar usta olduğunu bilmiyordum. Bizim gibi her tuttuğun balığı raporlamadığın için olmalı. Senin için bu avlar öyle klasikleşmiş ki, tabii ki sürekli aynı şeyleri göndermenin bir manası yok. Sen de en güzelini yapıp hepsini tek bir başlık altında toplayarak eşsiz bir sunum yaratmışsın.

Yazını dikkatlice okudum, klasik gece avı bilgileri yerine gerçekten çok farklı noktalar buldum. Özellikle yemleme konusunda bu kadar emek vermen her türlü takdiri hak ediyor. Bu balıkların her birini sonuna kadar haketmişsin.

Sana sormak istediğim birkaç soru var. Anladığım kadarıyla midyeyi iğneden geçirdikten sonra misine üzerinde kıstırmaya kadar yürütüp kıstırmadan iğne ucuna kadar 3-4 midyeyi peş peşe eklediğin bir yemleme sistemi kullanıyorsun. Kıstırmalar iğnenin ne kadar yukarısında oluyor? Bir diğer sorum da şununla ilgili. Ben deniz kenarında oturmadığım için midyeleri çok önceden çıkartıp kurutmak için yeterli zamanım olmuyor. Av yerine hava kararmadan 1 saat kadar önce gidip çıkardığımız midyeleri kurutarak acaba sonuç alabilir miyiz? Yapabilirsem yem olarak ben de midyeyi denemek istiyorum.

Balıklar için tekrar tebrik ederim, rastgelsin.