Çaparimi koparan balık ?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında LüfTur tarafından paylaşıldı.

1. LüfTur

LüfTur Salih AKÇAKAYA

En İyi Avı:
    1.600 GR 53 CM Turna
    Herkese merhaba, dün (27.05.2015) akşamüstü (16:00-19:00) İzmit Sekapark'ta iskeleden istavrit ve gümüş için çaparimi bağlayıp yem olarak tavuk göğsü takıp iskeleden aşağı sarkıttım.Daha önce çok gümüş ve istavrit almıştım bu teknikle.Derinlik 2,5 mt. falan bekliyorum.Bir kaç sert vuruş hissettim topladım yukarı oltayı 7 iğneli çaparinin 1 iğnesi yok.Neyse "herhalde bir yere taktırıp kopartmışımdır" diyerek avıma devam ettim yine aynı teknik bu sefer derinliği biraz azalttım.Bir kaç dakika sonra yine aynı olay.Peş peşe 2-3 vuruş aldım reeling yine topladım oltayı, bu sefer 2 iğne birden gitmiş banghead .İğnelerimi kopartan şey ne olabilir ? Çatlayacam meraktan.

2. GRAFTT

GRAFTT Hikmet Soydaş

Levrek, çinekop vb balık olabilir, belkide izmarit yada kefal.

3. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Lufergil, karagoz, cupra olabilir

4. lipsoz1

lipsoz1 mehmet

çekiştirmeden, makasla kesilmiş gibiyse muhtemelen lüferdir.

5. LüfTur

LüfTur Salih AKÇAKAYA

En İyi Avı:
    1.600 GR 53 CM Turna
    Lüfer olabileceğini düşündüm fakat çapari takımına şamandıra takıp uzaklara attığımda böyle bir kopma yaşamadım.3 olta aynı anda avlanıyordum sadece iskeleden sarkıttığımda bu olay başıma geldi.

6. GRAFTT

GRAFTT Hikmet Soydaş

Av anında bazen böyle heyecanlar ve talihler olabiliyor. Doğu Karadeniz'de teknede avlanırken bazen kiloluk palamutlar çinekop oltalarımıza saldırıyor, ha aldık balığı ha çektik derken çaparileri koparıp gidiyorlar. Oltayı sudan çıkardığımızda ise 3-4 iğnenin olmadığını görüyoruz.

Rast gele :)

7. Emrecan Kaya

Emrecan Kaya Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Okuma Dead Ringer-258 12/45 - Okuma Salina Seaspin 240 10/40
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro sPa-25 - Okuma Ceymar 25
    İzmit'te hilal şeklindeki tahta iskelede avlandıysanız, orada benim başıma da aynı şey geldi. Yalnız ben yemli değil LRF ile silikon sarkıtmıştım. Benim düşüncem iskelenin bacaklarına tutunup kalmış ve dipte de bulunan kocaman midyeler olabileceği yönündeydi.

8. helleagle

helleagle Egemen Görkem Turan

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE
    Favori Makine:
    SHIMANO CATANA
    En İyi Avı:
    110cm Yayın
    Balon balığı da olabilir. Malum ege'ye de girdi bu meret ve ne bulursa ayırmadan yiyor.:eek:

9. LüfTur

LüfTur Salih AKÇAKAYA

En İyi Avı:
    1.600 GR 53 CM Turna
    Tamam balon,çinekop veya dişli bir balık olabilir ama benim anlamadığım, neden aynı takıma (istavrit çaparisi-tavuk eti) mantar takıp uzağa attığımda bu olay başıma gelmiyor ? Bu balıklar sadece iskele kıyılarında mı geziyor ?

Bu arada istavrit çaparisine küçük boru kurdu takıp akşamüstü avlanırsanız iyi sonuç alırsınız.

10. cosmic-c

cosmic-c cem

En İyi Avı:
    Sırtıkara 3.5 kg
  11. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
  12. ozkan_askan

ozkan_askan ÖZKAN AŞKAN

Favori Kamış:
    Alba star 3,90 - Alba Star İstanbul 1942 4,20 cm. D.A.M 2,70 cm. telespin, Alba Star Apache 2.40cm
    Favori Makine:
    Okuma Boxter 65 , Alba Star KK 55 , Lineaeffe rapid seal fd 40 , shimano hyperloop 25
    köstek koparak mı geliyor yoksa vuruşun ardından sadece kancamı köstekten ayrılmış vaziyette geliyor ? Bölgenizde bu duruma neden olabilecek türler sarıkanat - lüfer , ispari , yada karagöz . Kesme işini bu balıklar iyi yapar . Bence kancaları büyütün , yem olarakta midye yada boru kurdu takın .

13. Typhoon

Typhoon Tayfun

Favori Kamış:
    Eurofish powersurf 420
    Favori Makine:
    Okuma safina noir 55
    En İyi Avı:
    2.5 kilo sazan
    İstanbulda bazen irice kefallerin bu işi yaptıkları oluyor ama; kesilmiş gibi ise bu kefalin işi değildir malum yumuşak ağızlıdır kendileri.

14. LüfTur

LüfTur Salih AKÇAKAYA

En İyi Avı:
    1.600 GR 53 CM Turna
    ÖZKAN Abi,Bir kaç vuruş geliyor ve kösteğin ortasından veya başlarından kopuyor.Boru kurdu takınca kopma yaşamıyorum ama daha istavrit küçük olduğundan yemli takıma saldırmıyor, çapariyle avlanıyorum.