İstavrit avı için püf noktalar.

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında TufanDoCa tarafından paylaşıldı.

1. TufanDoCa

TufanDoCa Tufan

Abilerim,Tuzla/İstanbuldan kayalıklardan olta atıyorum en fazla 1-2 tane tutuyorum.Geçen gün teyze 15-20 tane tuttu :) Sıkıntı bende mi acaba şamandıra kullanıyorum.Kullanmasam mı arada kalıyorum
    Yemli çapari için şamandıra kullansam sıkıntı olurmu kullanmamalımıyım.
    Kayalıklardan olta ile nasıl istavrit tutarım.Tecrübelerinizden yararlanmak isterim :)

2. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Üstadım ,
    O teyzeye hala oradaysa bence ona sor.

Bir arkadaşım var , hiç yakalayamıyor falan dersin ;)

3. Yunusemrekolay

Yunusemrekolay yunusemrekolay

Favori Kamış:
    lineaeffe spirit surf 420
    Favori Makine:
    Okuma avenger av 65
    En İyi Avı:
    Sazan 5kg civarı
    Tufan abi ben bugunde gidiyorum burun taraflarına dün 50 tane istavrit aldım gel yardımcı olayım :D ben saat 6 gibi sahilde olmaya çalışıyorum 8 e kadar açıktan alabildiğim kadar istavrit alıp 8 gibide kıyıdan 10 gram kurşunla süzdürme yaparak topluyorum gayet verimli iş yaptığımı düşünüyorum çünkü dün yanımdakileride izledim 10 taneden fazla balık alan 1-2 kişi vardı

4. sessizdenizci

sessizdenizci Mustafa

Favori Kamış:
    Okuma Trio Rex 425-250, Okuma Safina-x Tele-Spin300, Ron Thomson Tyron teleskopik 270. mt
    Favori Makine:
    Okuma Avanger AV40, Okuma Safina Pro SPA 65, Lineaeffe Rapid Drake RD 30, Silstar
    En İyi Avı:
    Büyük balık kaçtı

Selam Yunus,

10gr ile süzdürme derken, balıkları yüzeyden mi alıyorsun. Anladığım kadarı ile standart hızla sarıp 10gr ın dibe inmesini beklemiyorsun değil mi?

Rast gele, bugünkü avın ile ilgili sonucu paylaşırsan sevinirim.

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    En iyi istavrit olmayan istavrittir. Zira, pek bir arsızdırlar, her tür yeminizi didikler ve bitirirler. En iyisi onları kesip, taze taze yem yapmaktır. Bu hususta istavridin eline su dökebilecek tek tür ise, malum mezgitlerdir.

Sanırım bu izahatten bir anlamda çıkarılmıştır: İstavrit her şeyi yer, arsızca, utanmazca ve çılgınca.

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Gelelim bir diğer hususa. Kadınlar, her durumda balık işine 1-0, hatta 5-0 filan önde başlar. Kimisi bunu L-seritine vs. hormonlara bağlar. Ama sonuç değişmez, onlar her zaman size tur bindirirler.

Ki, bu yüzden, şu meşhur norveçli balıkçılar, ellerine krem sürmeyi bırakıp balığa gidince, hanımlarının malum yerlerinden kestikleri kılları, iğneye yakın bağlarlar ki, balıkları cezbetsin.

Kısaca, balık tutmadaki kabiliyetinizi asla bir kadınla kefeye koymayın, anlaşılıyor umarım.

7. LüfTur

LüfTur Salih AKÇAKAYA

En İyi Avı:
    1.600 GR 53 CM Turna
    İskele gibi denize uzanan bir yapı varsa ucuna git.Yem-Şamandıra kullanma.Sadece çaparinin ucuna kurşun bağla (20-30-40 gr.).Çapariyi sarkıt aşağı sağa sola aşağı yukarı oynat patır patır toplarsın istavritleri.Çaparinin tüyünün renkleri de çok önemli, bunu deneyerek öğrenmelisin ama genelde gündüz mavi-beyaz-simli tüyler, akşam yeşil renkli tüyler iyi iş yapar.İstavritler daha tam olgunlaşmadığı için kıyıdan at-çek ile fazla avlanmıyor.İğneye taksanda çok yumuşak çekmen gerekiyor yoksa balığın ağzı yırtılıyor.Temmuz ayında at-çek tekniğini uygulayabilirsin.Yemli takım olarak (Bu da Temmuz'da) çapariye boru kurdunu 0.5 cm olacak şekilde kesip tak, 40-50 gr. kurşun ve şamandıra bağla, kıyıdan uzağa at.Ben bu şekilde avlanıyorum ve iyi sonuç veriyor.Tanıdığım tecrübeli balıkçılardan öğrendim bu teknikleri.

8. poyrazoruc

poyrazoruc Uğur YILMAZ

Favori Kamış:
    AMUNDSON KUDOS EXPERT
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra C14 5500 XSA
    En İyi Avı:
    4.8Kg KALKAN
    püf noktası

kurşunu kaybet ve bul , bu kadar basit...

Kamışın ucuna bakarak , misinanın bir boş , bir gergin anı ( kurşunu bulduğunuz andır ) size sektirme periyodunu söyleyecektir.

İstavrit , yem'e( köstek ) düşerken atlar, çekerken değil.....hooked

rastgele

9. Yunusemrekolay

Yunusemrekolay yunusemrekolay

Favori Kamış:
    lineaeffe spirit surf 420
    Favori Makine:
    Okuma avenger av 65
    En İyi Avı:
    Sazan 5kg civarı
    Abi şimdi süzdürme derken balık çok kıyıda olunca 25 gram gibi bir kurşun tkınca direk batıyor ve yosunla mücadele ediyosun ben 10 gramı takıp oltayı hafif hafif çektirip salıyorum 25 gramla atınca aynı mesafeye 20 snde çekmen gerekiyosa ben 1-2 dk oyalanıyorum ve balıkları topluyorum bu arada bugun 40 tane balık tuttum burda ve etrafımda inanın 10 tane alan yoktu belki 1 kişi tuzla burnun sağ tarafındaydım

Bu arada takım olarak 12 numara iğne 12 numara köstek 16 numara beden renk oalrak açık yeşil ve turuncu favori rengim turuncu burada balığın bollaştığınıda görücez ***.

10. Typhoon

Typhoon Tayfun

Favori Kamış:
    Eurofish powersurf 420
    Favori Makine:
    Okuma safina noir 55
    En İyi Avı:
    2.5 kilo sazan
    Tabi tüm bunları yaparken limit altı balıkları (13 cm den küçükler) almamaya özen gösterelim. Bugün boğazın en bol bulunan balığı istavrit bir zamanların en bol bulunan balığı uskumruyla aynı kaderi paylaşmasın. :(

11. redfisher

redfisher Ertunç Ulaş ŞAHİN

Bence gündüz avlanıyosan turuncu çapari,akşam için yeşil kullanmalısın,şamandıraya gerek yok,oltayı sararkende 2-3 tur sar 1 metre gerine çek kamışı hocam sonra tekrar aynısı bide derin bi yer varsa orda avlanmanı öneririm tabi sizin ordaki kayalık yerin derinliğini bilmem ama,benden bu kadar Rast gelehttp://www.balikavi.net/forum/images/smilies/reeling.gif

12. muvakkit

muvakkit serkan

merhaba arkadaslar yenı uye oldum maltepedeyım öğretmenim,hıc bır bılgım yok tuzla bostancı arasında balık ıcın ınen arkadaslar varsa gelıp tanısmak ısterım ve balık nasıl tutulur olta nasıl hazırlanır ogrenmek ısterım yardımcı olacak arkadaslara müteşekkir kalırım
    bir de elimde shakespeare reverb 5.5:1 boyle bır olta makına geldı makına da 4lb/195yds.6lb/115yds.8lb/100yds yazıyor..boyu 170 cm kamısın iki parca bu kamıs kısa mı makınası ıs gorur mu veya sızın tavsıye edecegınız bırsey var mı sahılde ogrenırsem mevsımıne gore gelıp tutmak ıstıyorum saygılar