motor konusunda yardım, tavsiye ve çeşitli bilgiler

Konu, 'Motorlar' kısmında Mehmet Demirörs tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum öyle çok ki
    değerli arkadaşlar bugün motorumu büyüttüm mariner 5 likten yamaha 15 e terfi ettim sevincimide sizinle paylaşayım istedim.sizlerede daha iyisi olur inşaallah.çünki denizde baya zahmetler çektim zamanında hele o rüzgarsız ölü dalga tabir edilen dalgalarda neler çektim allah kurtardı hayırlısı olur inşaallah.

korkusuzmara bunu beğendi.
  2. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
    Cankut, insan kahveye bile girse etrafındakilere bir " merhaba " der.. Burası "Danışma Masası" değil . Burada herkes birbirine gönlünden koptuğu ile yardım ediyor, biilgisini paylaşıyor.
    Önce tanışalım bölümünde kendini bizlere bir tanıtsaydın.. Merak etme sorduğuna cevap alacaksın.. Kaçmıyoruz ki biz..:( Ama adaba uymak gerek birşey istemeden önce..

3. Dicentrarhus Labrax

Dicentrarhus Labrax

Favori Kamış:
    zıpkın vardı beceremedim oltayla idare ediyorum...
    En İyi Avı:
    Tek kelimeyle LEVREK 1 kğ yeter bana :)
    yazmıs oldugun 9.9 luk motor 4 metrelik tekneye uygun ama tekneyi nerede kullanacagına baglı eger denizde kullanıcam dersen hic tavsiye etmem deniz bu bozarsa allah muhafaza kotu kazalar olabilir (daha once gordugum ve duydugum kazalardan esinlenerek) ama golde kullanıcaksanız baska... tavsiyem usenmeyin amator denizci belgesi alin daha buyuk ve daha guclu motorlularla acılın ne siz zarar gorun ne de baskası :)))

4. Salihreis

Salihreis Salih Günerergin

Favori Kamış:
    sadece olta
    Favori Makine:
    okuma salina SA-65
    En İyi Avı:
    kaçan balık :-)
    Sevgili Dostum, öncelikle hoş geldin.
    Cihangir abimizin serzenişine aynen katılıyorum.:(

Soruna gelince,
    daha önceden bende de 4.20 tekne ve 9,9 2 zamanlı suzuki bir motor vardı.
    genelde 4 kişi balığa gittiğimiz için büyütmek ihtiyacı hissettim ve değiştirdim.
    ordu civarında denizin durumunu bilmem ama 2-4 havalarda bu tekne işini görür, 3-5 hava oldumu tası tarağı toplayıp dönmen gerekir.
    2. bir husus 2 zamanlı motorların yakıt sarfiyatı biraz fazla olur, 4 zamanlı alırsan yarı yarıya tasarruf etmiş olursun.
    3. husus ise tekne ve motorun mutlaka tolinato denilen denize elverişlilik belgesi bulunması gerekir. aksi takdirde başına iş alabilirsin.

aramıza hoş geldin. izmir den sevgiler...:)

5. oumariu

oumariu

Favori Kamış:
    Zıpkın ve olta.
    En İyi Avı:
    balon 2kg.
    Ben bu motoru 4 metrelik sea master botta kullanıyorm.denizde gayet iyi.ancak sizin alacağnız tekne bota benzemez.yani kaldıracağını sanmıyorm.onun için bence 40 hp lik denizde harika olur.biraz tuzlu olur ama iiyide olur.

6. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    cankut kardesim,

yanlis anlamadiysam 15 yasindasin. o yuzden oncelikle belirtmeliyim ki, tekne aldigin zaman kullanabilmen icin gerekli olan evraklari temin etmen durumunda 18 yasindan kucuk oldugun icin velinin muvafakati istenecektir. en azindan amator denizci belgeni almak icin bu sart. tekne icin de ozel tekne belgesi (ÖTB) almak ve teknende bu belge uzerinde de belirtilen guvenlik donanimlarini bulundurman sart. gerekli tum bilgileri www.adf.org.tr adresinden ogrenebilirsin.
    kavram karmasasi olmamasi icin yaziyorum;

2,5m-24m arasi ticari amacli kullanilmayacak tekneler "ozel tekne" sinifina girer ve tonilato belgesi ve/veya denize uygunluk belgesi aranmaz. salih hocam uzunca bir zamandir tekne sahibi oldugu icin eski uygulamayi biliyor ve bundan bahsediyor zannimca, ancak artik ozel tekneler icin gerekli tek belge ozel tekne belgesidir, liman baskanliklarinca duzenlenir. salih abi siz de tonilato belgenizi liman baskanligina iade edip yerine ÖTB'nizi alsaniz iyi olur..beraber urladan cikarsak sahil guvenlik bizi geri cevirsin istemem hani:D

Ayrica yeni alinan bir teknenin (sifir) OTBsinin cikarilmasi icin faturasi ve CE belgesinin olmasi sarttir. tekneyi alacaginiz firma eger adiniza OTB'si hazirlanmis sekilde yani anahtar teslim satmiyorsa, faturasiyla birlikte CE belgesini muhakkak isteyin. bu iki belge yani fatura ve CE belgesi olmadan ÖTB alamazsiniz, dolayisiyla da tekne ile seyredemezsiniz.

7. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    evet girebilirsin, zaten girmeden adb alamayacagin icin o guzel tekneni de kullanamazsin. ancak basvuruda da gorecegin gibi velinin muvafakatini (yani onayini) isteyecekler sinav giris belgeni velin imzalayacak, boylece sen de sinava girebileceksin.

senden daha kucuk yaslardan beri tekne kullanan biri olarak, oncelikle teknen hayirli ugurlu olsun der, kazasiz belasiz, guzel gunlerde iyi seyirler dilerim. ve bir abin olarak lutfen su cumleyi asla ve asla unutmamani rica ederim:

herseyden once guvenlik.

daha onceki bir mesajinda, burasi koy, fazla dalga almiyor demissin ya, goreceksin deniz ve balik her zaman daha uzaga cekecek seni, asla bulundugun koyla yetinmeyeceksin. lutfen her zaman cok dikkatli ol. en basit bir hatanin telafisi olmayacak sonuclara yolacabilecegini unutma. bu yasta bir tekne sahibi olabilmenin sevincini her zaman yasamani dilerim.

8. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme 4.40 ve Balzer Diabolo V, Cormoran Bullfighter 3.00 Spin
    Favori Makine:
    Shimano Titanos 5500 XSA ve Alivio 4000RB
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Botuma Motor alıyorum

Fuardan aldığım sea master 270lik küçük botuma 8hplik motor alacağım.
    Bu konuda tecrübesi olan kardeşlerim bilgi verirse sevinirim.

1 . Sıfır mı çıkma mı?
    2. 2 zamanlı mı 4 zamanlı mı?
    3. Hangi marka?
    4. Nereden?
    almalıyım.

Teşekkürler

9. Matchbox

Matchbox

Hasan merhaba...

Bende geçen sene 2.90 lık bir SeaMaster bot aldım...Geçen sezon hemen her hafta kullandım...Gerçekten bottan son derece memnun kaldım...

Motor olarak geçen sene 4 HP Johnson 2 zamanlı 2.el gerçekten çok temiz bir motor aldım...Motor beni geçen yaz hiç yarı yolda bırakmadı...

Bu sene bende sıfır bir motor almak istiyorum...Geçen hafta biraz araştırma yaptım...Amacım 6 HP 4 zamanlı bir motor almak...Johnson fiyat/performans açısından en iyisi duruyor gibi...İstersen birlikte alırız belki iyi bir indirimde alabiliriz...

Kolay gelsin.

10. ozan

ozan Ozan

hasan arkadaş sıfır alma çok pahalı temiz bir ikinci el motor gayet iyi olur
    ben iki zamanlı kullanıyorum memnunum 4 zamanlıların bakımı biraz zor oluyor

11. Bir uzaktan kumanda, bir cihazın uzaktan kontrol edilmesini sağlayan elektronik cihazdır.
    Uzaktan kumandanın ilk örneklerinden biri, 1893 yılında Nikola Tesla tarafından “Hareket Eden Araç Veya Araçların Mekanizmalarının Kontrolü İçin Cihaz Tekniği” ismi ile geliştirilmiştir.:)

Teknenin motorunu manuel olarak değil ,uzaktan kumandayla yönetiyorsunuz;)

12. istavrit

istavrit Boğaç

özellikle sırtı çekmek için süper ...teknede ikinci bir kişiyi gereksiz kılıyor :p

13. Aslında bana lazım bitane.Benim botla ikidebir taş üstüne çıkmaktan bıktım:D
    Katlanabilir taban artık bozyap gibi oldu taşlardan seke seke:D :D

14. erol hoca

erol hoca Erol

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    :(
    Arkadaşlar bu modelden ülkemizde var mı? Bilgisi olan varsa lütfen bir link verebilir mi?

15. vedatba

vedatba

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan 3.450
    Arkadaşlar bu uzaktan kumandalı aletin bir bot olmadıgı açık açık belli bu nesne sadece olta atmayı sevmeyenler için oldugu belli mantarlı veya dip oltasını diledigimiz yere bırakmak için.

16. kancacı

kancacı

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 1.10 kg
    bı sey sorucam

arkadaslar sımdı abım benım bota bi motor getırdı ama uzun saft botun yukseklıgı 45 cm uzun saft olurmu bu bota sımdı sızce yanı kısacası botlarda neden kısa saft???? da uzun degıl

17. macir_ertan

macir_ertan Ertan Çetin

Favori Kamış:
    Trabucco
    Favori Makine:
    Daiwa Emblem-Z
    En İyi Avı:
    Yayın,Sazan,Turna
    valla Ufuk hiç farketmiyor benim bot 3 metre 4 hp kısa şaft kullanıyorum,fakat deneme amaçlı saroza gittiğimde arkadaşımın 6 hp uzun şaftı taktığımda eksi bir tarafını göremiyorum.zaten ikisinin arasında bir karış fark var.daha teknik bilgiler verecek muhakkak arkadaşlar çıkabilir biraz daha beklemeni tavsiye ederim.malum bu gün pazar millet dışarıda

18. macir_ertan

macir_ertan Ertan Çetin

Favori Kamış:
    Trabucco
    Favori Makine:
    Daiwa Emblem-Z
    En İyi Avı:
    Yayın,Sazan,Turna
    23 senedir uzun kısa şaft kullandım sadece zodiak tipi botlarda,kısa şaft önerilen botlar diyeyim.bakalım ben de merak ettim şimdi bilen arkadaşlar ne diyecek:cool:

19. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    selam ertan selam ufuk benim emin olduğun nokta kısa şaft ile sığ sularda daha güvenle hareket edersin emin olmadığım nokta ise avcılardaki motorcu arkadaş söylemişti uzun şaft denizde kullanılır çünki botun burnunu yere yapıştırır gelen dalgayla botun ters takla atmasını engeller demişti kısa şaft sığ ve durgun su içindirdemişti (ben demedim o dedi):)