tekne tavsiyesi ( derone850, zen850 lobster, lotus23, star900, mtk koç marine850 )

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında dcg82 tarafından paylaşıldı.

1. dcg82

dcg82 Doğan Can Gündüz

Selamlar. Denizcilik ile ilgili pek bir tecrübem yok. Bir yerden başlamadan da olmayacağı malumunuz:) Rota Fisherdan başlayan ve çok uzun olmayan bir araştırma sonrasında aşağıda linklerini yazdığım tekneler arasında kalmış bulunmaktayım. Rota Fisher'ın yavaş bir tekne olması sebebiyle vazgeçtim. Tabi maliyet de 2 katı kadar arttı:) Tekneyi datça merkezli olarak kullanacağım. Görüş ve tavsiyeleriniz çok değerli olacaktır.

Aralarından star900 ikinci el ve 2006 model. çok da hoşuma gitti. ama sanırım o kadar para verecekken sıfır olarak almak daha mantıklı..

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...sonbahar-kampanya-fiyatlariyla-41622151/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...-dizel-motorlu-anahtar-teslim-175508041/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...n-120-hp-14-15-deniz-mili-hiz-204208670/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...at-satilik-cok-temiz-star-900-201443761/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...donanim-95hp-isuzu-ile-95,000-200699811/detay

Değerli yorumlarınızı bekliyorum..

2. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Ben tekneden hiç anlamam ama sanırım bunların hiçbirisi sizi üzmez.
    Hangi seçimi yaparsanız yapın , güle güle kullanmanız dileklerimle ...

3. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    Doğan'cığım anladığım kadarıyla Bursa'da yaşıyor, yazları da Datça'da geçiriyorsun. Senin yerinde olsam tekneyi Datça'dan ikinci el alırdım. Niye bilmiyorum ama orada ikinci el piyasası çoook düşük ;)
    (Bütçemi de takıma ayırırdım. Kıyıdan 3 kiloluk sinarit denk gelebilen, yeri geldiğinde 300 metreden mercan çekeceğin bir yerde takımlarına daha çok önem versen daha iyi olur)
    Saygılar...

4. dcg82

dcg82 Doğan Can Gündüz

Datçaya kısa zaman içinde yerleşeceğim. Anne ve babam orada oturuyorlar zaten. Ev yerine tekne almaya karar verdim. Çoğu zamanımı da teknede geçireceğimden, içinde zaman geçirmekten keyif alacağım bir tekne olmasını istiyorum. Keşke istediğim gibi ikinci el bir tekne bulabilsem uygun fiyatlı. Ancak şu ana kadar baktığım kadarıyla min. 70-80 Dizel motorlu ve 7 - 9 metre arası iyi durumda masraf gerektirmeyen bir tekne dedigin zaman en az 60-70bin liralar gözüküyor.. Fazla tecrübem olmadığından, ikinci el teknedeki gizli ayıpları görememekten ve sonradan aldıgıma pişman olmaktan korkuyorum. Bu da sıfır durumda olmanın mantıklı oldugunu düşündürüyor. Kararsız kalmış durumdayım.. Malumunuz her yerin denizi balığı farklı, once bir tekneyi alayım, takımları lokal arkadaslardan ogrene ogrene tamamlarım:)

5. Pandeon

Pandeon Burak

Doğan Bey merhaba,

Öncelikle kararın netleştirilmesi aşamasında bence 2 nokta var.
    1- Tekneyi konaklama içinde kullanacakmısınız
    2- Bütçe konusu

Öncelikler birinci maddeden başlayalım;
    Datça tarafında çok sayıda avlak bulunmakta ve çoğunluğunda açık deniz (yani 100-500mt derinlikler arasında av yapılabiliyor). Ancak açık deniz koşullarında dalga ve hava şartlarında açılacağınızı düşünerek teknenin hızlı bir tekne olması, mümkünse çift makina olması tercihen daha iyi olacaktır. Böylece olası arıza durumlarında güvenlik açısından sıkıntı yaşamazsınız. 2 motorlu bir tekne tercihlerinde ise ortadan konsol 7mt-9mt aralıklarında tekneler sizin için rahatlık sağlayacaktır. Bu açıdan yaklaşırsak baktığınız teknelerin hiçbiri sizin işinizi görecek tekneler değildir benim tercihlerim içinde. Ancak yine de mevcut listenize bakar isek sadece Lotus'u tercih ederim diyebilirim. Diğerlerine göre daha denizci bir tekne olmasından dolayı.
    2- Bütçe konusu;
    Baktığınız teknelere ve anlattığınız rakamlara bakarak konuya yorum yaparsak eğer o zaman 2.el tekne almak daha mantıklıdır derim. Zira şahsen ben 100-120bin tl civarlarında tekne için tercihen 4-5yaşlarında Regal-Rinker-Seeray gibi markaları tercih ederim. Bunu yazmamdaki sebep ise baktığınız teknelerin konaklanacak tarzda tekneler olması. Baktığınız teknelerin açık denizde size gerekecek sürati o tekneler ile yakalamanız açıkçası çok zor...
    Peki o zaman ne alacağıza gelirsek eğer,
    Sizin beğendiğiniz model teknelere göre zevkinizi tahmin ettiğimi düşünüyorum, sizin alacağınız tekne budur... Lobster sizin sevdiğiniz model bir teknedir diyebiliriz.
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...urk-bayrakli-lutfen-inceleyin-163249521/detay
    Ben olsam ne alırdımın cevabı ise;
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...kan-boston-whaler-outrage-270-181813025/detay

Baktığınız teknelerin ilan fiyatlarına aldanmayın asla. Bilinki pazarlık ciddi boyutlarda oluyor 2.elde. Neticede herkes malını satma derdinde ve kafasına göre bir fiyat yazabiliyor.
    Diğer bir konu ise tekneyi nereden alacaksanız mümkünse farklı bir yerden usta ile gidin bakmaya. Bunun da sebebi şu; zaten o tekneyle o usta mutlaka ilgilenmiş oluyor ve sahibi ile de bir muhabbeti oluyor sizden önce. Tekneyi bakım yaptırıp aldım diyorsunuz sonra denize açılıyorsunuz hop motor stop.. Sonra soruyorsunuz arkadaş bakmadınmı sen bu tekneye, bunu bilemezdik 2.el neticede cevabı...Sonuç denizin ortasında servis gelmesi ve karaya çekme min. 1000tl ek servis vb arıza bedeli 2000tl. Keyfi kaçıyor insanın.
    Ama birde gerçek varki tekne suda alınır. 2.el temiz tekneyi sıfır tekneye tercih ederim her zaman.
    Şimdiden hayırlısı olsun, keyifle vakit geçirirsiniz inşallah

6. accuman

accuman mustafa kamil coşkun

Favori Kamış:
    OKUMA..
    Favori Makine:
    OKUMA-LİNEAEFFE....
    En İyi Avı:
    LEVREK..11.7 KG..
    önce selam......

EĞER SIRAYLA BAKARSAK KONUYA ÖNCE SELAM HERKESE .....SONRAKİ İLK ÖNEMLİ KONU BELGE SAHİBİ OLMAK....SIRAYLA DEVAM EDELİM...BÖLGEDEKİ USTALARLA AHBAP OLUP İŞİ ÖĞRENMEK....VE DENİZİ ÇOK İYİ TANIMAK....ÇEŞMEYİ ,YATAKLARI,TAŞLIKLARI..MEVSİM DÖNGÜLERİNİ VS...VS...VS....SONRA SIRAYA TEKNE GİRER .....ARABAN VARDIR AMA KULLANMAK FARK İSTER.....HAVAYA BAKIP NELER GELEBİLECEĞİNİ ÇÖZMEK GEREK SAY Kİ ÇOK AÇIKLARDASIN VE HAVA PATLAYACAK KAÇMAN GEREK KAÇACAK TEKNE GEREK....GÜVENMEDİĞİN TEKNEYLE ZATEN O KADAR İLERİ OLMAYA GEREK YOK....OLMASI GEREKEN ""PARAM VAR TEKNEMDE OLSUN"""OLMAMALI.....YAKLAŞIK 51 YIL OLDU TUZLU SUYA DEĞELİ KENDİMİ KURTARMAK TAN GEÇTİM KURTLARDAN RAHAT EDEMİYORUM......HER TİP TEKNE VE SANDAL KONUSUNDA NET BİLGİ BİRİKİMİME TECRÜBEME RAĞMEN HALA TEDİRGİNLİK VAR İÇİMDE...DENİZİN NE OLACAĞI ASLA BELLİ OLMAZ.....ÖNCE ÖĞRENMEK DAHA MANTIKLI DENİZİ SEVİN AMA KORKMAYIDA UNUTMAYIN...BEN BUNCA YILDAN SONRA BUNU ÖĞRENDİM KISACA.....SEVGİLERİMLE......

7. Pandeon

Pandeon Burak

Aslında en önemli kısıma değinmemişim ben, Mustafa Bey gayet güzel değinmiş. Denizi ve tekneyi bilmediğinizi göz ardı etmişiz. En önce nacizane tavsiye belge edinmek ondan sonrada 4,5mt bir konsollu fiber tekne ile öğrenmek. İnanın diğer 9-10mt teknelerde yanaşırken vs. diğer teknelere verilecek olası zararlar tatsızlıklar sizi üzecektir. Küçük kazalar mutlaka yaşanacaktır yanaşmalarda. O yüzden önce ufaktan başlamak sonra bahsettiğiniz modeller çok daha iyi olur diye düşünüyorum.
    Birde temel gerçekler var;
    1- En iyi tekne arkadaşının teknesidir
    2- Deniz parayı sever

8. erdinc

erdinc erdinç allı

Favori Makine:
    shakespeare
    Neden Yelkenli düşünmüyorsunuz.. yelkenli teknelerde yaşamak daha kolay. Marinalarda yabancıları görüyoruz. Çünki onların salonları daha kullanışlı. Motorları dah küçük..... Bir de o yönden baksanız.

9. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    :laughing::laughing::laughing::laughing:

10. bluefinjack

bluefinjack hüseyin

Favori Kamış:
    -
    Favori Makine:
    -
    En İyi Avı:
    48 kilo-eşim
    Derone: arka oturma grubu tasarımından dolayı hareket imkanı kısıtlıdır . Tasarım olarak da çok iyi bir tekne değil.
    Zen 850: Kullanılan malzeme sebebiyle çok ağır. O boyutta lobster kabuk bir teknenin o motor gücü ile daha yüksek süratlere ulaşabilmesi gerekir.
    Lotus 23: Tutulan bir model, kullanışlı biir tekne fakat karşılaştırdığınız diğer teknelerle aynı klasmanda değil. Lotus29 modeline bakabilirsiniz. Fiyatı dezavantaj.
    Koç tekne: teslimat süreleri sağlamlık ve başka diğer sebeplerden hiç tavsiye edilmez. Uzak durun
    Star 900: kullanışlı, tutulan sağlam bir model tavsiye ederim 2. Elde fiyatı bu sebeplerden çok arttı. Geçen seneye kadar 80 binlere temiz 2. Elleri vardı şu anda 120 bin in altına yok.
    Not. 69 bine ilanda olan star 900 ün motoru hararet yapmış. Çok ciddi masrafı var. Öyle olmasa yaklaşık bir senedir ilanda olmazdı. Bunun yanında amerikan bayraklı marinaya bağlamak zorundasınız. Barınaklar olmaz. usa şirket kuruluşu masrafları da var.

Umarım sizin için aydınlatıcı olmuştur.