Yılan balığı avlama konusunda yardım!!!

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında kaçmaz tarafından paylaşıldı.

1. kaçmaz

kaçmaz Bilal

sevgili arkadaşlar(abilerim) ben adıyamanın kahta ilçesinde çalışıyorum adanalıyım sitede yeniyim hepinizi hayranlıkla takip ediyorum ben biraz acemiyim sizin deneyimlerinizi okudukça heyecanlanıyorum inşallah bir gün bende sizin gibi bu işin ustası olup balık avına gönül vermiş kardeşlerimle sizden edindiğim tecrübelerimi paylaşacam...

Kahtada atatürk barajında bir kaç deneme yaptın ancak hala başarılı olamadım:( yem konusunda hnüz başarıya ulaşamadım ama inatla çalışmaya devam ediyorum burda yılan balığı tutan arkadaşlar gördüm 50-60 cmlik yılan balıkları tutuyorlar ancak tırıvırı dedikleri bi ag sistemi ile tor deniliyor bazı yerlerde.. ben bu gibi av tekniklerinden haz almadıgım için oltamdan asla vazgecmedim şimdi sizlerden ricam bana yılan balıgını at çekle nasıl yakalayabilirim yada şamandıralı sistemle nasıl yakalayabilirim bilgilendirirseniz sevinirim..

2. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Merhaba Bilal, öncelikle ben bir yılan balığı veya tatlı su avcısı değilim. Usta da değilim ama 2 kez yılan balığı yakalamış biri olarak elimden geldiğince yardım edebilirim.

Çevremden duyduğum kadarıyla yılan balığını yakalamak için toprak solucanı kullanıyorlar genelde. Ben çay ağzından tutmuştum. Denizde tuttum yani ama çevremden duyduğum tatlı suda toprak solucanı kullanılıyor diye biliyorum.

Atçek sistemiyle yılan balığı tutacağını sanmıyorum. Şamandıralı da çok etkili olmayacaktır bence. Yılan balığı dip takımlarına daha iyi av vermekte bildiğim kadarıyla. Tatlı su av yasaklarını pek bilmiyorum. Öncelikle bölgen için olanları okumanı, kullanabileceğin yemleri iyi araştırmanı dilerim.
    Tırıvırının zaten kullanımı yasak. Hiç kullanmamanı temenni ederim.

3. kaçmaz

kaçmaz Bilal

degerli bilgilerin için teşekkür ederim...ben tırıvırı olayına tamamen karşıyım ve hiç kullanmadım çünkü dogaya zararı oldugu kadar avcılıktada yeri yok kısacası oltanın ucunda balıgı hissetmeyince balık tutmanın bir anlamı kalmıyor.. bide solucan deneyelim aldıgım sonuçları yine burada paylaşırım.. tekrar teşekkürler..

4. muratbzk

muratbzk murat

Favori Kamış:
    Vercelli Spyra Ultima G2 Surf -Awa Shima Spin
    Favori Makine:
    Daiwa Saltiga Surf 5000-Spro Passion 730
    En İyi Avı:
    plankton
    Geçen gün tesadüf yaban tv de seyretmiştim arkadaşın belirttiği gibi solucan ile klasik dip takımıyla avlanıyorlardı lakin orda dikkatimi çeken husus gece yoğun olarak av verdiğinin söylemiydi. 2 sene önce ufak bir işimden dolayı adanadaydım orda gördüğüm tırıvırı denen ağın hemen hemen herkesin elinde olmasıydı, çok üzücü...

5. ismail2776

ismail2776 ismail yılmaz

Favori Kamış:
    Shimano catana cx 270 14-40 mh
    Favori Makine:
    shimano
    En İyi Avı:
    Levrek, 4780
    tırıvırıya karşıyız, dip oltası ve solucan, ama zamanı konusunda net bilgim yok.

6. kaçmaz

kaçmaz Bilal

teşekkür ederim yardımlarınız için dip oltasını muhakak deneyecem...

7. kaçmaz

kaçmaz Bilal

Evet 2 sene öncesine kadar kullanan çok sayıda insan vardı ama şuan sayıları çok azaldı jandarmalarımız göz açtırmıyor artık ayrıca çok cidi para cezalarıda var.. Dip takımımı hazırlıyorum bilgileriniz için teşekkür ederim..

8. kaçmaz

kaçmaz Bilal

9. fortuna

fortuna fatih

Favori Kamış:
    crivit
    Favori Makine:
    crivit
    En İyi Avı:
    yayin 45 kilo
    genellikle gittigim avlarda yilan baligi denk gelir ustayim demiyecem :)nazar neyim deger once atcekle ugrasma yilan baligi at ceke gelmez yilan baligin ilaci solucan sasmayacaksin tavuk cigerini denemedim ama bulabilirsen avlagin oldugu bolgeye tavuk bagirsagini suzgecli sepetlerin icine koy koku ve renk yilan baligini cekecektir saat konusuna gelince ben gunduz alvlandigim icin o konuda bi sorunum yok gece avlanmadim

10. kaçmaz

kaçmaz Bilal

aman nazar değmesin:) inşallah işe yarar bakalım belki bu kokuya dayanamaz yayın gelir:)

11. enginköp

enginköp engin köprülü

Arkadaşların dediği gibi özellikle toprak solucanı ;
    Şayet solucan bulamazsanız :
    Avlanacağınız suda yaşayan küçük yemlik balıklardan yakalayıp kanlı canlı bir şekilde iğneye takarak da verim alabilirsiniz...
    Özellikle hava kararmaya yakın ve karardıktan sonra daha iyi av veriyor.

Dip oltası ile daha iyi av veriyor fakat oltayı atacağınız alan çok çalı çırpı , otluk , sazlık v.s dolu ise ve takılma riski fazla ise şamandıralı takım ile avı daha kolay oluyor.Şamandıra boyunu dip yapısını biliyorsanız nesnelere takılmayacak şekilde ayarlayın.Şamandıra gömüldümü hemen çekin ki ( dip oltası içinde aynı şekilde ) balık yemi yutup çalı çırpı vs.ye kendini dolayıp takılmadan balığı kıyıya alabilesiniz:)

rasgelsin

12. mavi tutku

mavi tutku Ahmet

Zaman zaman yılan balığı avı yapmış biri olarak. Yılan balığı gece, ay ın olmadığı zamanlarda daha iyi verimi olan bir balıktır. Ben yem olarak hep solucan kullandım çok da güzel verim aldım. Yılan balığını temizlerken içinden mamun, tatlı su kereveti gibi ayaklı böceklerin çıktığını gördüm. Tek veya 2 iğneli dip oltası kullanabilirsin.

13. gdilbaz

gdilbaz GÖKHAN

Yılan balığını en güzel SÜLÜK ile tutarsın. Sülükte fosfor oldugunda balık daha kolay görüyor.

14. kasım yavuzkurt

kasım yavuzkurt kasım yavuzkurt

Favori Makine:
    banax-sx4000
    En İyi Avı:
    yayın 34.400
    geceleyın samandıralı sıstem veya dıp oltası ıle yakalayabılırsın genellıkle havaların sogumaya basladıgı zamanlar verım alacaksın mudur su sıcaklarda zor

15. Gokmen07

Gokmen07 Gökmen

En İyi Avı:
    tutmak nasip olmadı daha
    yılan balığı için solucan ve tavuk ciğeri kullanabilirsin. gündüz pek verim alamazsın ama avlağına göre tabiki değişir.dip oltası tek veya çift iğne ile dene.

16. huzurlubirhayat

huzurlubirhayat akin

Yilan baligi dip oltasi ve tek igne ile tutulur. en guzel yem, guneste kurutulmus irice kesilmis tavuk yuregidir. solucan takmaktan daha kolay oluyor. en iyi av zamani yagmurdan sonraki gunlerde gece avlanmaktir. av esnasinda gurultu ve isik olmamalidir. avladiginiz yilan baligini tutmak icin bir gazate kullanmalisiniz. ayrica igneyi cikarmaya ugrasmayin. yeni bir takim takin

17. Nautilus61

Nautilus61 ümit

Favori Kamış:
    okuma octana spin , lineaeffe power drive surf
    Favori Makine:
    okuma raw II 55, trio 30s
    En İyi Avı:
    10cm istavrit :-)
    Ya tiriviri gerçekten kötü ya millet surf kamisa capari niyetine takmış atıyor ne gelirse diye çok yanlış gerçekten birde. Takılıp kaldimi tmm artık ölüm sirkülasyonubasliyor

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Genel olarak bakınca, aynı şeyden bahsedilmediğini sanıyorum.

Konuyu açan arkadaş, yılan balığı derken, tam olarak neyi kastettiğini söyleyebilir, mesela bir resmini vs. koyabilirse, sanırım daha net olacak durum.

19. turackiran

turackiran TURAÇ KIRAN

20. turackiran

turackiran TURAÇ KIRAN

link vercektim olmadı kardeşim kusura bakma