motor tavsiyesi

Konu, 'Motorlar' kısmında cognos tarafından paylaşıldı.

1. cognos

cognos tamer

merhaba arkadaşlar.

forumu seyirci olarak uzun süredir takip etmekteydim, şimdi soru sorma vaktim geldi, çünkü kafam çok karıştı :)

bugün 3 metre wind(orca) marka bir bot edindim. kıyıya paralel yerlerden çok uzaklaşmadan avlanmayı düşünüyorum.. birazda yakın koylarda turlarım :)

sorum şu : 5bg 2 zamanlı uzun şaft tohatsu mu yoksa 5gb 4 zamanlı kısa şaft parsun mu almalıyım ? uzun uzun yazmayım ikisinden birine 2-3 içinde karar vermeliyim :) sadece bu 2 seçeceğim var. ikisi de 2013 model ve fiyatları aynı. hızla ilgili bir derdim yok, motor merakım da yok (yani teknik olarak anlamam),botu şişirip indirerek ayda en fazla 3-4 defa kullanacağım. motorda aynı şekilde araba bagajında taşıyıp yerinde takacağım. normal şartlarda zahmetsiz, beni üzmeyecek, tak çalıştır işin bitince kaldır beklesin şeklinde bir motor lazım. hangisini seçmeliyim ?

yorumlarınız çok değerli. şimdiden teşekkürler.

2. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    levrek 3 kg,sinarit 5 kg.
    Hayırlı olsun, birincisi botun havasının sürekli indirilip şişirilmesine okuduğum kadar sıcak bakmıyorlar, genede araştır.
    İkincisi botun aynası kısa şaft için uygundur, uzun randıman vermeyebilir. İki zamanlı motor 4 zamanlıya göre daha hafif ve ilk hızlanmada daha atik olur. Parsun kullandım, çok kimse şikayet eder o markadan ama benim kanaatim kullanılabilir ama tohatsu kısa şaft olsaydı daha sıcak olur gibi. Tekrar hayırlı olsun, en az 8 hp daha al bence daha iyi işini görür bilgine.

3. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Bende çok ikilemde kalmıştım motor konusunda. Kıyılarda dolaşmak için ve sök taşı derdinden kurtulmak için motoru küçültmeye karar vermiştim. Sonuçta 3,5 bg mercury 4 zamanlı kısa şaft aldım. Tavsiye ederim. Tek iple çalışıyor. 1 litrelik deposuyla saatlerce gezilebiliyor. Özellikle sök arabada taşı yapacaksan motoru küçültmeni tavsiye ederim. Mercury 3,5 bg performansı videolarına ve videoma youtube dan bakabilirsin.

4. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Tamer ,
    Aldığın alacağın ekipmanını güle güle kullan!
    Soruna gelince ;
    - Bot üreticisi sana zaten nasıl şaftlı motor kullanmak gerektiğini yazar.
    - Uzun şaft kullanman gereken yerde ,aparat yardımı ile kısa şaft kullanabilirsin ama bunun tersi geçerli ve doğru değildir. Neden ?

Pervane ile motorun aynaya bağlandığı nokta arasında , pervane çalışırken bir levye , kaldıraç etkisi oluşur. Arşimed'in de zamanında dediği gibi , o pervaneyi ne kadar derine sokarsan , aynanın üzerine düşen yük o kadar fazla olacaktır.

Üretici de bu aynaların mukavemetini , tüplere yapışma gücünü bir hesaba dayandırarak yapıyor olmalıdır. O yüzden ;

Bence tek seçeneğin var. O da botunu biraz daha tanımandır.

Bu boydaki botların neredeyse hepsi kısa şaft motordur. Sen gene de kendininkine bak !
    Umarım faydası olmuştur.

5. cognos

cognos tamer

cevaplarınız için teşekkürler,

biraz duygusal! düşünerek tohatsu motoru tercih ettim şimdilik, (botun aynası 43cm) bot ve motor geldiğinde deneyip göreceğim artık, gerekirse aynayı uzatır veya satıp 3.5 mercurye dönebilirim :)

şişip indirmekten başka çarem yok yok gibi duruyor... :(

zamanında dandik bir botla 2 sene takıldım ayda 3-4 defa şişirip indirdim, hiç sorun yaşamadım o zaman böyle forumlar ünlü değildi buralar sazlıktı :) kimseye danışmadan almıştım sonradan anladım ki berbat bir botmuş :) ama ne oldu ? 2 sene güzel avlandım..

şimdi de çok kafam karıştı en iyisi deneyip göreyim dedim ve aldım, hayırlısı olsun tekrar çok teşekkürler.

6. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Bende de 5 bg 2t kısa şaft tohatsu var. Şahane bir motor. Kafan rahat olsun.
    Motora gerekli bakımlarını yap , seni bırakmaz. Yalnız anlayamadım uzun şaft mı aldın kısa şaft mı ?

Yeni mi 2. el mi ?

7. sancak114

sancak114 Atilla KORKMAZ

Favori Kamış:
    Okuma SalinaIII - Shimano Scimatar
    Favori Makine:
    Okuma SalinaIII16000 - Shimano Stradic 3000SFD
    En İyi Avı:
    Levrek 6350gr sene2002 :)
    parsun 9,9 kullanıyorum,bakımlarını aksatmadan kendim yapıyorum.Kışın çok soğuklarda ördek avlarında dahi sorunsuz çalışıyor.

8. cognos

cognos tamer

evet 2013 model 3-4 defa kullanılmış uzun şaftlı bir motor.

konusu açılmışken ne kadar yağ koyuyorsunuz, denize çıkmadan önce ve dönüşte yapmam gerekenleri kısaca yazarsan çok sevinirim, zira ilk defa kullanacağım için direk kullanan birsinden alacağım bilgiler çok yararlı olur.. teşekkürler.

9. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Biraz geç kalmışım cevaplamakta ama gene de yazmandan edemedim.

Konuya ben iki motoru da kullanmış birisi olarak cevap vermek isterim. 2 sene önce 4 zamanlı 5 beygir sıfır bir Parsun motor almıştım. Çalıştırması bile ölüm 4-5 kere ip çekersin anca çalışır bir sürü dert açar. Daha sonra 7 ay sonra motoru satıp gene sıfır kısa şafta 9.8lik bir Tohatsu aldım. Yarım ipte çalışıyor. Hiç bir şekilde taşıma esnasında karbüratörde kalan benzin akmıyor. Yağ gibi kayıyor. Hiç bir şekilde Parsun türevi Çin işi motorlara bulaşma uzak dur kaç hatta.

10. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    2 zamanlı Tohatsu motora 50/1 oranında yağ konur yani 50 litre benzine 1 litre yağ konur. Tohatsu motorun deposu dıştandır ve 12 LT benzin alır yani 12 0.24 Litre (Yani240 ml) Yağ koyman lazım. Ama önce yağı koy daha sonra depoyu doldur. Sonra depoyu iyice salla ki yağ benzin iyice karışsın.

11. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Arkadaş,
    Bugün itibarı ile kimsenin etlisine sütlüsüne karışmam kararı aldım.

Anladım ki Hacı İmam Efendi Medresisinde tenekicilik zanaati okuyanlar kendini avrupalılar gibi makine mühendisi zannediyor.
    Öyle ya o da iPhone kullanıyor ben de aynıyız nasıl olsa...

Ama bu konuyu bu kararımdan evvel açtığım için sana bildiğim cevabı yazacağım.

Ama sen gene de buna itimat etme. Hatta daha evvel dediklerimi de boş geç.
    Bir şey olmazcı Allaha şükür üstad çok , onlara sor!

-Motoru her denizden çıktıktan sonra en az 5 dk rölanti devrinde tatlı su ile yıka. (tatlı su şekerli su demek değildir)
    -Karburatorde benzin bırakma.
    - Bütün hareket noktalarını uygun yağlayıcı ile yağla. (Sana muhtemelen daha ucuz olsun diye , boş ver bu yağı o çok pahalı. sen bununla yağlasan da olur.ne gerek var bu masraflra derler. sen onları dinle)
    - yanında her daim yedek buji ve bujiyi takabilecek ekipman bulunsun. (evvel Allah hiç bir şey olmaz diyenleri dinle)

Yağ miktarı da yeni motor için 1:30
    açılmış motor için de 1:50 dir

Ama sen beni boş ver. Bizde uzman çok ne derlerse onu yap
    Takıl kafana göre.

Kal sağlıcakla,