Alabalık avları hakkındaki bazı önerilerim.

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. cemo62

cemo62

makara seçenekleri arasına Shimano Alivio 4000 RCDH Olta Makinesi ni de aldım sanırım bunu alacam ama önerilerinizi bekliyorum lütfennn

2. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    OKUMA V SYSTEM 9 2.40 (10-40 GR), SİLSTAR 4.20 SURF
    Favori Makine:
    OKUMA RTX 40S, RYOBİ EXCUSİMA 8000Vİ VE 4000Vİ
    En İyi Avı:
    LEVREK 1 KİLO, ZARGANA, 40 CM TURNA
    Yarın nasip ise Abant'a gideceğim. Öğlen saatleri gibi orada olmayı planlıyorum. Elimde mepss yok ama fazlaca sahte var. Akyazı'dan Mepss bulabilirsem alacağım yoksa işim canlı yemlere kalabilir. Abant'ta canlı yem ile yakalama şansım ne olur?

Selamlar

3. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Aleyküm selam Talha.

(5) Akarsularda her türlü doğal yem kullanılarak alabalık avcılığı yasaktır. Sadece yapay yem kullanılarak avcılık yapılabilir. Göllerde yapılacak alabalık avcılığında ise kan kurdu, kemik kurdu, leş kurdu, sinek larvaları, canlı ya da cansız içsu ve deniz balıkları hariç, her türlü yapay, doğal ve mamul doğal yem kullanılabilir.

4. Redtokil

Redtokil Evren

Favori Kamış:
    SHIMANO CATANA CX SPINNING
    Favori Makine:
    SHIMANO CATANA 3000 SFC 2XSSS+1 BB 5.2:1 TUR
    En İyi Avı:
    43 CM Dağ alası
    Merhabalar valla arkadaşlar en iyi takımlarıda kullansanızda birşey tutmak neredeyse olanaksız :( Rize İkizdere ve kalkandere derelerinde neredeyse dağ alası bitti bitecek durumda. Hes projeleri dere yatağı ile durmadan uğraşmaları ustunede serpme ile avıcılık edenden tuttun tırıvı kullanana kadar ne ararsanız var.15 cm lık dağ alasını suya geri verdiğimde bana gülen bile var insanların fikirlerini değiştirmek lazım sen suya verdin ben yakalarsam bırakmam utanma bile yok gerçekden dağ alası inanılmaz bir şekilde katlediliyor yazıklar olsun diyorum :(

5. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
    Sana katılıyorum kardeşim. Sözde yasaklıyorlar dereleri ama denetim yok :mad: Üstüne birde HES projeleri.. Bir gün tamamen bittiğinde anlayacağız kıymetini...

6. hasanali

hasanali HASAN ALİ CENGİZ

MERHABA

BEN BALIK AVLAMAYA YENİ BAŞLADIM. ALABALIK AVLAYABİLECEĞİM BİR OLTA TAKIMI ÖNERİSİ İSTİYORUM. YENİ BAŞLADIĞIM İÇİN BİR OLTA TAKIMINA KARAR VEREMİYORUM. ÖNERİLERİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM

7. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bu konuda çeşitli fikirler verilecektir.Onları bir oku değerlendirmeye çalış.Sonrasında bana direkt sorarsan ince detayına kadar anlatırım.

8. faruk 1905

faruk 1905 ömer faruk akpınar

Favori Kamış:
    remixon telesurf smart 420
    Favori Makine:
    remixon ultra surf 6500
    En İyi Avı:
    40 cmlik kefal
    Sevgili vedat abi öncelikle verdiğiniz, öğrettiğiniz bilgilerden tecrübelerden dolayı çok teşekkür ederim alabalık hakkında daha doğrusu abant alası hakkında birkaç şey söylemek ve sormak isterim 19 mayıs 2014 günü uzun süre önce planladığım üzere abant'a abant alası yakalamak üzere gittim sabah saat 6.20 de göldeydim fakat ne iskelede nede kıyıda müsait bir yer yoktu sanki istanbul boğazında lüfer akın yapmışcasına bir kalabalık oltacı grubu vardı ve beraber bazı manzaralar beni üzdü her gelen kişi yanında en az 4 olta atmış hatta bazıları abartmıyorum saydım 9 olta birden atmıştı atmıştı diyorum çünki ben ve 2 kişi dışında at çek yapmaya gelen yoktu üstelik konuştuğum tüm adamlar kemik kurdu kullanıyordu neyse dolana dolana bi yer bulup defalarca kaşık değiştire değiştire denediysemde tek bir vuruş dahi olmadı

bir ara görevli geldi balık fişi kesmek için durumu onada söyledim oda durum sanıldığı kadar kolay değil dedi "adamın oltasını kaldırtıyorsun bilmem kimin yakını çıkıyor sonra bize sıkıntı çıkartıyorlar uğraştırıyorlar" velhasıl onlarında bu duruma pek müdahil olamadığından uzunca bahsetti ama dedim abi balığa yazık değilmi dünyada sadece bu gölde var suya bu kurtla parazit bulaşıyor üstelik küçüğü büyüğü sayısına bakmadan balığı alıyorlar oda bana sen kaşığına bak onlar kurtla tutamaz sen tutarsın dedi gitti neyse lafı uzattım ama paylaşayım istedim
    Benim sorum ise abant alası hangi kaşığa rağbet eder? Nasıl havalarda av verir? Benim kullandığım kaşıklar aşağıdaki resimdekiler kullandığım takım makinede 0.22 su yeşili monofilament ucunda 0.27 fc misina ucunda klipsli fırdöndüye takılı kaşıklar .Atış mesafem ağır kaşıkla 30 35 metre civarı,hafif kaşıkla 10 metre civarı sarım orta hız dipten. Bu arada kurt kullananlara sorduklarım hiç tutamadım deselerde bir tanesinin tuttuğuna bizzat şahit oldum bir kaç tanesinin tuttuklarınada arkadaşlarım ben farklı yerlerde atçek yaparken şahit olmuşlar birde oradaki kurt kullanan balıkçıların ve fiş kesen milli park görevlisinin demesine göre polen mevsimi balık oltaya pek gelmezmiş bu doğrumudur? biraz uzun oldu ama cevaplarsanız memnun olurum şimdiden teşekkürler [​IMG] [​IMG]

9. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Faruk

Abant alabalığı kadar mezalime uğrayan sanırım başka bir alabalık cinsi yoktur.Ne biçim anlayıştır,nebiçim insanlıktır,40 senedir anlamadığım gibi anlayacağımıda sanmıyorum.

Bu ara balıkla ryüzde olurlar,Kurtculaın çoğu pek balık alamazlar.Esasen mevsim başlarında spinciler daha güzel balık alabilirler.

Kaşıtların güzel onlara birde Littlecleo bronz turuncu renkli eklemeni tavsiye ederim.

Sevgiler

10. faruk 1905

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    remixon ultra surf 6500
    En İyi Avı:
    40 cmlik kefal
    Teşekkürler

11. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    bu arada Abanttan en büyük alamı 2003 yılında No3 Vibrax spinnerle aldığımı söyleyeyim.

12. faruk 1905

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    remixon ultra surf 6500
    En İyi Avı:
    40 cmlik kefal
    Vedat ustam teşekkür ederim abantta av verimi rüzgarsiz günlerde dahami iyi olur bide Ben kasiklari klipsli firdondu ile kullaniyom acaba hatami yapiyorum ayrica tekrar gitmem nasip olursa hangi kiyilarda atçek yapmaliyim ozelden mesaj atamadigim icin burda sordum ,basarili avlarinizin devamini dilerim

13. baylan1903

baylan1903 ali

Favori Kamış:
    Alba
    Favori Makine:
    -
    En İyi Avı:
    Kaşalot
    merhaba baştan 1-2-3 ve 6. sahtelerin aynısı bende de var.3. ile yakaladım. raporlarda paylaştım. 1 ve 2 ile daha hiç atmadım. sen kullandınsa nasıl verim aldın. bir de son meps çok dandik hiç aksiyon yok. bu arada malesef abant tamamen bohçacıların elinde...

14. faruk 1905

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    remixon ultra surf 6500
    En İyi Avı:
    40 cmlik kefal
    Bende hepsini denedim fakat tek bir vuruş yada takip dahi alamadim ama aksiyonlari iyi sen kaşigi direkt misinayami bagliyosun yoksa klipslimi abantin durumu çok üzücü daha iyileri rastgele

15. baylan1903

baylan1903 ali

Favori Kamış:
    Alba
    Favori Makine:
    -
    En İyi Avı:
    Kaşalot
    kaşıkları fırdöndüye bağlıyorum

16. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Faruk

Anlaşılan Abanticus yakalamak için hayli isteğe sahipsin.Sana bir yer tarif ediyorum.

Buradan hem ben ve hemde tarifime uyan birkaçkişi çok iri Abanticuslar yakalamışlardır.

Nizamiyeden içeri sabahın ilk ışıklarında girerde sağ değil,solu takip edersen,birkaç km sonra eski alabalık üretme havuzlarının kalıntılarına varırsın.Burayı atlamamaılısın.Esasen o mevkiye Askeriye denilmektedir.

Yol az yukarda tepecikte kalır,az devam edersende nerdeyse göl sevişyesine iner.

Sen tepecikten aşağı inip yüzün göle döndüğünde sağında kalan,o havuz kalıntılarının önlerindeki sazlık alanda değilde,suyun hemen yakınında yer alançam ağaçlarının ilkinin oralarından atmalıısın.

Yani atçek yaptığın yer o havuz kalıntılarından birkaçyüz metre sonradır arkan eğimliolmalııdır.

Spinnerini yada kaşıklarını olabildiğince ince misina kullanarak,olabildiğince uzağa at,akabinde makaranı kapat,sahten süzülerek aşağı inerkende misinanı takip et.
    Gerginlik sona erdiğinde misinanda boşlukolduğunda anlamalısınki sahten dibe aksiyon yaparaktan inmiştir.Sonrasında yavaşça cekmeye başla olay budur.

Spinnerlerinde fıurdöndü kullanmana gerek yoktur.Küçük ama sağlam (tercihan Decoy'un en ufak boyu olanı)rapala klipsi kullanabilirsin.

Sevgiler
    Kaşıklarda ise ufak boy klipsli fırdöndü kullanabilirsin.İlave sorun varsa beklerim.

Artık Abantın verimli av sezonu geçmek üzeredir.

Sezon açılmasının ilkk günlerinde avlanmalıydın.

17. faruk 1905

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    remixon ultra surf 6500
    En İyi Avı:
    40 cmlik kefal
    Saygıdeğer vedat ustam hakikaten bayağı bir istekliydim, abant alabalığı yakalamak benim düşlerimi süslüyordu lakin kısmet değilmiş inşallah bir daha gitmek nasip olursa tutup raporunu yayınlamak nasip olur verdiğin öğrettiğin bu bilgiler için ayrıca şimdiye kadar bizim gibi acemilerin sanal ortamdaki amatör balıkçılık adına en kıymetli kaynağını oluşturduğun için yürekten teşekkür ederim . Bu işe gönül veripde tecrübesini paylaşan takım malzeme mevsim zaman bilgisi veren yok denecek kadar az eminim siteye üye olsun olmasın bir çok amatör yazdıklarınızdan faydalanmaktadır.Allah sağlıklı ve huzurlu ömürler versin nice güzel balık avlarını nasip etsin bu yazdıklarım içimden gelenlerdir yağcılık yapıyor gibide algılanmak istemem saygılarımla tekrar teşekkür ederim.

18. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Yorum ve kanaatlerine teşekkür ederim.Faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana.

Sevgiler

19. maynax

maynax Musa

Favori Kamış:
    Çin Malları :)
    Favori Makine:
    Çin Malları :)
    Valla süpersiniz ben çevremde kimseye anlatamıyorum bu farkı kırmızı benek harici alabalıklarada havuz balığı diyorum :) trabzonluyum istanbulda yaşıyorum yazı iple çekiyorum yaylalarımızda alabalık avına gideceğim (kırmızı benek gerçek alabalık) nasıl tutulur Teknik ve detay arıyorum şu an bizim oralarda pek olta balıkçılığı yoktur serpme ağlarla tutulurdu eskiden şimdileri inanın o derelere akarsulara giden dahi yok olta ile nasıl tutarım nasıl ederim hazırlıkları şimdiden yapmaya başladım :)

20. Redtokil

Redtokil Evren

Favori Kamış:
    SHIMANO CATANA CX SPINNING
    Favori Makine:
    SHIMANO CATANA 3000 SFC 2XSSS+1 BB 5.2:1 TUR
    En İyi Avı:
    43 CM Dağ alası
    Merhabalar bende rizeliyim ve rize ilinde hemen her dereye girip alabalık tutmaya çalışan biriyim ve gökala hakkında birşey farkkettim neden çiftliklerin bulunduğu bölgelerde çiftliklerden kaçan gökalalara rastlıyorum onlara rastladığım yerlerde neredeyse kırmızı benekli alabalık yok. Gök alalar tam bir yamyam gibiler ve bizim yöremize uygun bi balık değil asıl tür olan kırmızı beneklinin yerleri işgal ediyorlar. Benim görüşümü bizim derelerimize gök ala çiftliklerin kaldırılmasıdır.