Shore Jigging yapan?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında adx tarafından paylaşıldı.

1. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Kendime çok sayıda light jig almışken sorayım,
    Shore Jigginng yapan, özellikle de Boğaz'da yapıp balık alabilen var mı arkadaşlar.
    Ben geçen Karaköy'de denedim, alamadım; ama ne rapalayla ne de kaşıkla balık alınamayan bir dönem olduğu için bir ölçü sayılmaz.

Daha önce kıyıdan jig'le balık alabilen oldu mu?

2. frenist

frenist Cihan Kalafat

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.28 - Okuma Trio-Rex 4.25 telesurf
    Favori Makine:
    Okuma Trio 65a - Okuma Bluehawk
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Arnavutköyde Fikret usta alıyordu. Akıntı burnundan

3. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Teşekkürler Cihat,
    Bol akıntılı, hele de başkalarının da olduğu yerde nasıl yapıyorlar diye merak ettim; kaç gram tercih ediyorlar ve Boğaz'da dibe inmesi zor olduğu için sadece balıkların yüzeye ya da sığ sulara yaklaştığı vakitlerde mi yapıyorlar?

Anlaşılan çok fazla yapan yok.

4. DicentrarchusLabrax

DicentrarchusLabrax Ulaş Çekiç

Favori Kamış:
    At-Çek
    Zaman zaman ben de yapıyorum. Iskorpit, trakonya, bir defa da istavrit. Hep hedef dışı balıklar denk geldi. Bir ara tamamen shore jigginge geçmeyi düşünmüştüm ama şu an askıya aldım.

5. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Hem aksiyonu avcının vermesi, hem de olta ekipmanındaki basitlik bence çok çekici.
    Mesele uygun yer...
    Siz aslında mera açısından daha şanslısınız.
    Ben mera meselesi yüzünden başta düşündüğüm ve aldığım jig'lerden daha ağırlarına bakmak durumundayım galiba.

6. blaze

blaze Ümit Hekim

Favori Kamış:
    Okuma Trio Rex Tele Surf
    Favori Makine:
    Okuma Trio 65a
    Ben de bu aralar shore jigging için niyetleniyorum ama bir türlü hangi jigleri almalıyım konusunda karar veremiyorum.

Siz nasıl bir ekipman ile ne ağırlıkta jigler kullandınız acaba ?

7. timursen89422

timursen89422 timur

zarganaların kaçıştığı bir yerde kaçıştıranın ne olduğunu merak edip çantamda tuttuğum ve o mesafeye gidebileceğini düşündüğüm 40gr lık jigi atıp denediğimde palamut olduğunu anladım arka arkaya iki tane almıştım:)

8. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ben bir defa denedim ve başarılı olamadım.
    20-75 gr arası jigler aldım; ama bu ağırlıklarla bu iş Boğaz'da zor.
    Bir tane 60 gramlık IMA, bir kaç tane farklı gramajlarda Kendo ve Decathlon'dan 75 grama kadar Williamson marka jigler aldım.

Kamış olarak 25-60 gr aralığında Spro marka bir spin kamışım var, herhalde "heavy spin" deniyor; aksiyonu yavaş değilse heavy spin kamışı shore jigging için uygun sayılır.

Ağır jigler idareten iyi bir surf kamışıyla da atılabilir, ama daha kısa ve daha hafif bir shore jigging kamışı elbette daha iyidir. Şimdi 120 grama kadar atabilen 270-300 santimlik bir kamış bakmayı düşünüyorum. Marka Xzoga olabilir. Ama biraz pahalı... Ucuza mal etmek iin Savagear'in MPP diye geçen kamışları var, Shore jigging için düşünülmüş kamışlar değil, ama bence o işi görür. 120, 150 veya 170'e kadar atabilen modelleri var. Fiyat da 170 cıvarında.

9. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Şans işte...
    Peki jig'le avlamak keyifli miydi, yoksa aksiyon versen de vermesen de ne atsan balığın atladığı bir durum muydu? :)
    Gerçi palamut olduğuna göre herhalükarda keyiflidir tabi :)