balığın içinden çıkan bu şey nedir?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında oopppsss tarafından paylaşıldı.

1. oopppsss

oopppsss alper

http://www.youtube.com/watch?v=wWngE_kZdpw&feature=youtu.be

arkadaşlar yakın zamanda İzmir Ildır da yakalamış olduğum manda gözü temizlerken içinden böyle bir şey çıktı ne olduğunu bilmediğimden balıkları tüketmedik.
    bunun ne olduğunu bilen varsa beni aydınlatabilir mi?
    yaklaşık 4 5 balığın içinden aynı görüntüler çıktı. balığın içini açtıktan bir kaç saniye sonra fosforumsu şey ortadan kalkıyor....

2. fixahmet

fixahmet AHMET

Favori Kamış:
    Daiwa msp 270
    Favori Makine:
    Ryobi ecusima 4000vi
    En İyi Avı:
    sazan 5150 gr
    çok enteresan... ilk defa böyle bişey gördüm... konuyla ilgili bilgisi olan birileri çıkacaktır mutlaka...

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bu, yakamoz. Balıklar plankton yer. Yani denizdeki küçük, mikroskopik boyutlardaki çeşitli hayvan ve bitkileri yerler. Bunlar mikrop, yani bakteriden büyüktür, tek hücreli olanları çokca olsada, çok hücrelide olabilirler

Bunlardan bazısı, bilhassa dokununca ışık verir, buna biyoluminesans denir. Bu da bizim bildiğimiz malum yakamozdur.

Yakamoza yol açan bu planktonlardan bazısı zehirlidir. Ve balon balığı gibi, en zehirli balıklar aslında kendi zehir üretmez, bu planktonlardan aldıkları zehri kullanır.

Bu balıklarda bir şekilde o planktonlardan yemiş, hemde bolca yemiş. Henüz biyolüminesans özelliğ kaybolmayanlarda böyle ışıldıyor.

Kısaca, bunların zehirli olması mümkün, ihtimal dahilinde. O nedenle yememekle iyi etmişsiniz. Gerçi mümkün desekte, düşük bir ihtimal, ama o tür zehirlerin genelde tedavisi yok. Tedbirli olmanız iyi olmuş bence.

4. oopppsss

oopppsss alper

su ürünlerinden bir uzmana ulaşmaya çalışıyorum. senelerdir balık temizliyorum :D böyle bir şeyi ilkkez gördüm. yakamoz açıklaması mantıklı geldi ama sanırım bi uzmandan açıklama duymak kafamda ki soru işaretini daha net ortadan kaldıracak...
    acaba böyle bi durumla daha önce karşılaşan oldu mu?

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bilhassa okyanus, tropikal sularda ve oralarda tutulan balıklarda sıkça karşılaşılır.

Bizim denizlerde genellikle yeşil parlayan yakamoz görülür. Mavi parlayanlar, genellikle Pyrocystis fusiformis neslinden, zehirsiz planktonlardır. Ama bunların en yaygın görülenlerinden olan Pyrocystis lunula, tuzlu sularda vs., bazen sodyum dodesil sülfat zehirlenmesine sebep olabilir.

Mavi yakamoz bizde çok görülen bir şey değil, yabancı bir tür olması mümkün. Balon balığı gelirde, yakamoz gelemez mi elbette.

6. oopppsss

oopppsss alper

maşallah üstadım söyleyecek kelime bırakmadın bana... bilgilendirme için teşekkürler. umarım bu durum balıkları olumsuz etkilemez hele ki denizlerde balıklar git gide azalırken....

7. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Neyse,yakamoz canlısı konusunda mutabık kalınmış oldu sanırım,yemedede sıkıntı görülmemiş.Benim dikkatim o mavi sıvıdan çok o ayıklanılmaya çalışılan bebek mercanda kaldı.Hamsiden büyükse koy sepete mantığının kurbanı o bebe,aslında değil içi deşilmek,çoktan suya geri salınmış olup,o flouresans canlılarla beslenip,türünün devamı için gerekli boya gelme yoluna devam etmeliydi:(

8. oopppsss

oopppsss alper

eleştiriniz için çok teşekkür ederim... mandagözün boyu konusunda haklısınız. yanlız bu balık iğnenin tamamını yutu çıkartırken baya hırpalandı iğneyi çıkartırken alet kullanmama ragmen. eleştiriniz konusunda sonuna kadar haklısınız ama benim bu konuda içim çok rahat. keske konuyu ilk başta yazarken bu durumu bildirseydim...

9. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Gerçekten kızdım balığı görünce:( resmen parmaklarınızın arasında kaybolmuş:)
    istemeden alıkoymuş olmanız balık için değilse bile benim için bir nebze olumlu bir durum:) İğne boyutlarını büyütmek,bu boylarda balıkların telefatını epey azaltacaktır,ayrıca mercan karagöz gibi balık avlarında,küçük balıklar çıkmaya başladığında mera değiştirmek en doğru hareket.Malum bu balıklar sürü halde gezinir,o an aşşağıda küçük balık ağırlıklı bir sürünün varlığı sezilirse,aralarındaki irileri alma kaygısıyla ava devam edildiğinde,bol miktarda yavrunun ama ölümüne ama yaralanmasına yol açabiliyoruz.
    rastgelsin:)

10. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Duyarlı davranışlar görmek beni çok mutlu ediyor. Son zamanlarda değişik forumlarda bu tür davranışlar daha da çok boy göstermeye başladı ki , bu beni daha da bir mutlu yapıyor.

Ama ne gariptir ki bu tür davranışları av sahalarında pek göremiyorum.
    Yapılmıyordur demiyorum. Ben göremiyorum diyorum.

Fırsat buldukça bakarım ben kovalara livarlara. Hatta bununla kalmam ima yollu "bu biraz küçük değil mi ya , kılçıktan da yenmez şimdi bu" derim.
    "Abi bunu var ya kuyruğundan yakalayan , kızgın yağın içine bi atçan , böyle bi dalcak çıkcak bu , çıtır çıtır ... Yenmez mi ya ?"

Öper misin sabaha mı bırakırsın ?

Bunları neden yazdım ?
    Son zamanlarda bilgisayar ekranının etkisi zannetmeye başlamıştım.
    Bilgisayarın başına oturunca , bu ekran ne yapıyorsa adam bir anda tabiat sever oluyor. Ama aynı adam suya girince "bohçacı" oluyor... !

Ekrandır dimi bunu yapan ?!

Fatih Bey (night fisher) , özellikle siz bunu kesinlikle üzerinize almayın. Asla sizi kast etmedim , bilakis buradaki davranışınızı çok takdir ettim.
    Yanlış anlaşılma istemem.

11. oopppsss

oopppsss alper

Fatih hocam dediğiniz herşeye inanın harfiyen uyuyorum hatta fazlasını bile yapıyorum ama arada sırada bunun gibi kazalar oluyor... sayenizde kendimde bi eksik buldum kimbilir daha niceleri vardır... ilk iş olarak iğnelerimi büyüteceğim... değerli yorumlarınız için teşekkür ederim...