Teke ( Çalı Karidesi ) iğneye takma konusunda yardım

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında haakaan tarafından paylaşıldı.

1. haakaan

haakaan Hakan Çetinkaya

Favori Kamış:
    LİNEAEFFE
    Favori Makine:
    OKUMA
    En İyi Avı:
    Can Dostum
    herkese merhaba . ben tekeyi oltaya canlı vaziyette takabilirmiyim diye sormak istiyorum . tekenın oltaya en verimli takma şekli nasıldır . abilerim ustalarım yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürederim .

2. barok

barok erdem bozkurt

Genel de arka son kıvrımından tek bir defa geçirip takıyorlar ama balık genel de kafadan vurdğu için bu takma stilinde balığın iğneye ulaşamaması olayı çok olduğundan ağzından geçirip orta alt noktasından çıkartıyorum iğneyi bu şekilde de ölmüyor.Teke takımında yemin ölmemesi önemli taktıkdan sonra canlılığı kontrol edin.

3. kaşıkçı

kaşıkçı FARUK

Favori Kamış:
    Hafif olsun kolum ağrıyor sonra. Reklama gerek yok.
    Favori Makine:
    O da hafif olsun. Çok dandik olmasın.
    En İyi Avı:
    Dardanel ton 3'lü paket
    Çoğu kişi kuyruğundan başlayıp kafasına yakın bir yerden çıkararak takıyor ve ölmeyeceğini iddia ediyorlar bende tam aksi kesinlikle kısa sürede ölür diyorum. Bence isparozla canlı bırakma yapar gibi sırttan takmak en iyisi sabaha kadar hatta balık vurmayacak olsun günlerce bırak ölmez.. En iyisi sırttan takmak ama unutma sivri sert bir boynuzu var onu kırda tak. Ayrıca ben sırttan takma yönteminde ufaklarından kullanmak suretiyle 2-3 tanesini aynı iğneye takıyorum daha da cezbedici oluyor..

4. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Bence en verimlisi çift teke kullanmak. İlkini kuyruktan girip iğne ucunu enseden veya içten çıktıktan sonra bu uç kısmına ikinci tekeyi kuyruğa yakın yerden takın. Bu şekilde hem iğne hiç gözükmez, hem yem daha büyük bir teke gibi gözükür hem de ikinci teke çok geç öleceği için yem cazibeli kalır.

Bu güzel bir örnek, bir de bunun tersini kullanıyoruz, yani ilk tekenin ensesinden çıkartıp ikinciyi takıyoruz. Bu işlemde iğneyi kolay yürütmek için ilk tekenin kuyruğunu kesebilirsiniz. Resimdekinde tam kuyruktan girmediğiniz için buna gerek yok, ama enseden çıkartılanda kuyruğu kesip açılan kanaldan iğneyi yürütmeniz daha iyi.

http://imageshack.us/photo/my-images/101/90592217vs8.jpg/sr=1

5. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Bahsettiğim enseden çıkartma yöntemi Deveciyan Efendi'nin kitabında şöyle resimlenmiştir:

6. haakaan

haakaan Hakan Çetinkaya

Favori Kamış:
    LİNEAEFFE
    Favori Makine:
    OKUMA
    En İyi Avı:
    Can Dostum
    değerli bilgiler için çok teşekkürederim . çok işime yarayacak bunlar .

sevgili Aret resimde gördüğüm iğne uzun palalı sanırım bu takma yönteminde iğnenin uzun palalı olması avantaj . yada ilk tekenın kucuk olması gerek sanırım .

7. JOHNY GUITAR

JOHNY GUITAR Deniz Erdeniz

merhaba arkadaşlar, karides içe doğru bükülebildiği için bu resimde karidesin nasıl dıştan çıkabildiğini kestiremedim, eğer iğne karidesin içinden geçmiyorsa sorun yok, ancak iğneyi başın alt kısmından çıkartıp tekrar resimdeki gibi bir küçük karidesi kuyruk kısmından takmak daha mantıklı geliyor bana.

selamlar/saygılarımla,

8. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Evet Hakan bu Levrek avında kullanılan bir teknik, uzun palalı iğneyle bunu yapmak daha kolay. Biz eşkina ve karagöz için genelde kısa iğneler kullanıyoruz, bu iğneleri takarken hem mesafe kazanmak hem de iğneyi daha kolay yürütebilmek için ilk tekenin kuyruğunu kesmek daha iyi oluyor.

9. TheRasputiN

TheRasputiN Doğu Murat

En İyi Avı:
    Hangi Birini Sayim ?
    UmarıM yardımcı olur. Benim Yöntemim her zaman bu şekilde olmuştur.İğnenin giriş yeri kuyruğunun hemen altında ( kaldırınca görüceksiniz) bulunan kısımdan girilerek uygulanır.

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Tekenin biri gösterildiği gibi iğnenin sapına geçirilir. Diğerininse, ayaklarının olduğu yerle karnının birleştiği yerden, kalınca bir kırmızı iplik 2-3 tur sarılıp, çok sıkmadan iki kere düğüm atılır. Kalan ipin bir parçası kesilir, diğeri ise iğnenin dirseğine sarılıp, teke ile iğne arasında 3-4 mm kalacak şekilde bağlanır.

İğne tekenin içinde olursa, teke yorulur çabucak, ancak ayakları oynar. Bu teke büyük levreği cezbetmez. Bu şekilde iple bağlanan teke suda kuyruk atar, yüzer ve dramatik şekilde daha avcı olur.

11. teddyman

teddyman Ercan

Favori Kamış:
    Okuma Safina-X spin 270cm 10-35Gr
    Favori Makine:
    Mitchell Blade Alu 4000
    En İyi Avı:
    Kasna 3 kg
    Bu teke konusu tam bir muamma benim kafamda. En iedali hangisidir bir karar verip kafamda oturtamadım.
    Uzun pala bir iğne nasıl kuyruktan sokulup enseden çıkarılıyor anlayamadım.
    Kuyruktan sokup bacaklardan yada alt karında çıkarmayı anlıyorum. İğnenin bükümlü kısmı ile tekenin kuyruk kısmı aynı yöne doğru kıvrımlı olduğundan yapılması mümkün.
    Ama enseden çıkarmak için birbirine zıt bükümlü olan kuyruk ve iğne nasıl aynı eksene alınıyor anlayamadım. Zorlayınca tekenin karınına doğru bükümlü kuyruk bölümü tersi yöne esnetilip kırılmalara neden oluyor. (en azından ben de)
    Aklıma gelen alternatif bir yöntem ise; iğne misinadan ayrılır, pala ucu tekenin ensenine sokup kuyruğa düz şekilde ilerletip kuyruk bitiminden çıkarılır.
    Bu sefer her yem değişiminde iğneyi tekrar bağalamak gerekecek, pratik değil.
    Ben kısa pala circle iğneyi kuyruk altından 2. boğumdan sokup ucu sırttan çıkarıp bırakarak kullanıyorum. Tam istediğim çözüm değil ama tekeyi canlı, balığı yemi kaptırmadan tutabilceğim optimum çözümüm şimdilik bu maalesef.
    Saygılar.

12. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    Tırnaklı ve çok uzun palası olmayan bir iğne seçin, tercihen mukavim ama ince olsun ki karidesi deldiği bölge geniş olmasın, atarken kopuyor yoksa yem ipiyle desteklenmezse.

Tekneden av için; kuyruğunun dibinden, alttan sokup üstten çıkarıp bırakın, iğne tam ortadan girsin, kenarlara doğru saparsa incelip kopabilir. Bu yöntem yutan balıklar için iyidir, karagöz, ispari vs gibi ısıran balıklar için iyi değildir eğer karides ve iğne balığa göre küçük değil ise, kafasını alıp giderler. Onlara yedirmek için, iğne kuyruğa doğru ters tutulup alttan batırılmalı ve iğne palasının yuvarlaklığına göre karides parçalanmadan kafaya doğru hafifçe yürütülüp aşağı döndürülerek iğne ucu kuyruğa bakacak şekilde alttan, boğaz civarından çıkartılmalıdır, yer kalırsa ikinci bir karidesi de saplayabilirsiniz. Burada, iğne boyu- karides boyu oranı dengeli olmalı ki dağılma, erken çıkma falan olmasın. İğneye göre ne ufak ne büyük karides olmamalı, sanırım sıkıntınız bundan dolayı.

Karadan avcılıkta da, uzak mesafelere savrulmayacaksa; kuytuk dibinden geçirme, tam ortadan giriş-çıkış olduğu sürece çalışır. Uzağa atılacaksa ya yem ipiyle desteklenir ya da iğne kuyruk dibinden sokulup çıkartılıp, yukarıdan çıkartılır ve döndürülerek enseden sokulur bırakılır. bu durumda karidesin ömrü kısa olacaktır ama iğnede kalacaktır. 10-15 dk da bir yem tazelemek yerinde olur, seyrek balıkta bu tazelemeyi yapmak elzem olacaktır. Bol balıkta pek önemli değildir, karidesin anteni oynasa balık dalar.

13. çılgın69

çılgın69 ali yıldız

14. RepLica

RepLica Bahadır

hakan abi sana ulaşamıyorum numaran kayıp