2015 LÜFER PALAMUT DURUMLARI VE BEKLENTİLER

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında ALİCO tarafından paylaşıldı.

1. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Herkese selamlar,

Artık sezon başlamak üzere. Forum üyelerini en azından sezon boyunca forumu daha aktif kullanmaya davet ediyorum. Sosyal medya forumun yerini tutmaz, burayı canlandıralım.

2015 lüfer palamut durumlarına gelince. Lüfer için malum daha erken, kayda değer haberler alamadık. Marmara'da tek tük yerli balık yakalanıyor heralde. Palamuta gelince o da geçen senelere göre zayıf başladı. Ağustos başı bir göründü arkası gelmedi. Sıcak geçen aylardan sonra inişin geç başlayacağı düşünülebilir. Dikkati çeken en önemli nokta kıyılarda yem balıklarının bolluğu. Başta hamsi olmak üzere, istavrit, sardalya, zargana, gümüş tüm yem balıkları kıyılarda bolca mevcut. Bunu nasıl yorumlamak lazım bilemiyorum. Palamut ve lüferin bol yem bulup coşacağını mı düşünmeliyiz, yoksa Karadeniz'de bu balıkları yiyen olmadığı için mi böyle arttılar. Önümüzdeki günlerde göreceğiz.

2. AKKOYUNLU

AKKOYUNLU CEM İBRAHİM AKKOYUNLU

Herkese merhaba,

Geçen hafta itibariyle marmara da palamutlar görülmeye başlandı. Bu sabah suyunda saat 6:30 - 7:00 arası aşağıdaki güzeller teknemize teşrif ettiler. Hoşçakalın Daha iyileri sizlere gelsin.

Ekli Dosyalar:

3. bosporus fisher

bosporus fisher hasan

Favori Kamış:
    okuma savant,lieaeffe spider surf 4.20,lineaeffe oyster cast,okuma v system 2.70
    Favori Makine:
    daiwa emp6000a,okuma raw2 65,shimano exage 4000 fc,okuma octana ot55
    En İyi Avı:
    1650g kefal,1kg çupra
    Aret hava hep kuzeyden ve de sert esiyor.Önümüzdeki günlere baktığımızda da pek değişecek gibi gözükmüyor.Palamut lodoslu havayı seviyor.Böyle giderse palamuta olta bile atamayacağız.

4. istavrit

istavrit Boğaç

Sevgili Forum Üyeleri
    Geçen ve ondan önceki yıl raporlari bu zamanda hem palamuta hem lüfere gayet inançlı olta attigimizi gösteriyor ...Bu sene şu zamanda henüz ısınma turlarındayiz...Aman bilen bilir ben tatilden dönmeden o balık baslamaz:p ....Aret kardeşim doğru demiş. ...Formunu canlı tutmaliyiz...Bodrum'dan sevgiler...Pazar günü Alico Ustam ile ufak ufak sezonu açacağız nasip olursa....Ustaaaa bir el at şu foruma:D

5. Aslıhan TURAN

Aslıhan TURAN Aslıhan TURAN

Favori Kamış:
    Daiwa Ballistic X 270 cm 14-40 gr. /Fujın Dragon 270cm 8-32 gr
    Favori Makine:
    Daiıwa Fuego 17 LT 3000 DC/Shimano Stradic 4000 XG FK
    En İyi Avı:
    Levrek 2.4 kg
    Herkese merhabalar.

Uzun süredir buraları boşladık Aret usta hakkın var.

Ben de lüfer palamut yolu gözlüyorum. Bandırma sahillerinde şöyle bir görünüp kayboldu lüfer. Palamut ise bir kaç kez tekne çaparisine az sayıda rastgeldi. Bizim gibi kıyı balıkçıları için bir sürpriz yok şu an için. Hazırlıklarımız tamam ve bekliyoruz. Hava Eylül'ün ilk günlerinde sakinliyor burada. Özellikle palamut için sakin ve nispeten sıcak havada güzel avlar yapmıştım. Bilhassa kaşık ile spin avları güzel oluyor. Aynı beklentim yine var. Lüfer işi ise tamamen sürpriz başlıca yöntem olarak yine kaşık-spin ile devam edeceğiz.

Fırsat buldukça ve yeniden av raporlarımı buradan yayınlamaya devam edeceğim. Facebook paylaşımları biraz forum tembelliği yaratıyor bende bu bir gerçek.

Herkese güzel bir sezon dileklerimle...

6. istavrit

istavrit Boğaç

Ben tatilden dönmeden balık başlamaz artık klasik bir söylem Ama doğruluğu yine kanıtlanmış oldu ...Dün akşam ayağım tozu ile Ustam ve Deniz beraber vira dedik. ...Palamut yıkıldı ...İstanbul'da çok güzel bir akın var şu anda . .İnşallah biraz daha sürer...40 lık raporunu Usta koyar .. .Herkese rasgele

7. Emin Yıldırım

Emin Yıldırım Emin Yıldırım

Favori Kamış:
    Olta ve tesbih
    En İyi Avı:
    3,5 Kg Kefal
    cuma ve cumartesi akşamları Şilede kumsaldan toplamda 8 sarıkanat alınmış,yem sorunu olduğundan ben daha deneyemedim,bugün ise deniz çok kabarık,akşama yatarsa kumsaldan ilk denememizi gerçekleştireceğiz.

8. sunshine

sunshine tamer

yesilkoyde tek tuk sarıkanat geliyo uzun oltaya luferden ses yok daha.

9. sunshine

sunshine tamer

arkadasımın bana yolladıgı foto.

10. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Evet, bunlar uskumru, çok güzel haber, inşallah kökünü kurutmazlar.

11. istavrit

istavrit Boğaç

Var mı haber

12. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
  13. medmarine2

medmarine2 Soner Coşar

Favori Kamış:
    Okuma Alumina 270 Mh
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4000 Fc
    Anadolu yakası ada önleri tık yok :rolleyes: sadece 2 gündür nadir de olsa palamut haberi geliyor...

14. lost_paradise

lost_paradise

Favori Kamış:
    Olta , çapari , zargana topu
    En İyi Avı:
    90 60 90 Manken Balığı :)
    Herkese selam,

Su anda Tarabya'dayım, konuştuğum ve gördüğüm kadarıyla ısrarı tek tuk var, palamut alan sadece 1 kişi, sabahları da orta şekerli aliniyormus.

Bilgilerinize

15. Genesiss

Genesiss Gürcan

Favori Kamış:
    Vercelli Spyra Piuma Power, Yamaga Blanks Early 94mhr
    Favori Makine:
    Daiwa Surf Basia 25 QD, Daiwa Certate 3012H
    Herkese selamlar, geçen cuma akşamı batı karadeniz sahilinde saat 20:00 den 3:00 kadar lüfer için olta attım. Rapalayla yarım saat uğraştıktan sonra hiç bir vuruş alamayınca, yemli ava geçtim. Yarım saat sonrasında ilk vuruşu aldım, son 4 senedir lüfer tutarım ama bu sefer ki oldukça büyüktü, balığın kafa atışları çok güçlüydü, gelişi zordu, ilk defa lüfer çekerken zorlanmıştım. Ben acemilikten haldır haldır çekerken son 10 metrede 4. yada 5.kafa atışından sonra balık kurtulmayı başardı. kaçan balık büyük olur ama bu seferki gerçekten büyük bir balık olmalıydı. bu heyecandan sonra 3 balık daha çekerken kurtuldu. bunlarda büyüktü ama ilki kadar değil. Av esnasında 5-6 balıkta vuruşta, tasmalama aşamasında kurtuldu. Sanırım bu sezon lüferlerin boyutu daha da büyük olacak... Herkese rast gelsin

16. Bigwhite

Bigwhite Buğra Han Yıldırım

Lüfer

Herkese selam..Geçen Cuma günü haydarpaşa ,moda dan maltepe' ye kadar uzun olta denedim malesef tık yok.Fakat akşam üstü çapari avında suadiye oteli karşısında lüfer olarak tahmin ettiğim görüntüyü paylaşmak istedim.reeling

17. medmarine2

medmarine2 Soner Coşar

Favori Kamış:
    Okuma Alumina 270 Mh
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4000 Fc
    Pazar günü tüm adalar dragos uzun olta tık demedi... Palamut çaparisinde balık yok. Dragos açıklarında oynaklar vardı. Zargana bol. Suadiye önlerini haftasonu yoklamaya başlayalım :) Bu arada tuzla önlerinden 1-2 balık haberi geliyor, ne kadar doğrudur bilinmez ama.

18. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Geçen cumartesi Yeşilköyden çıktık 1 tane çapariye 1 tane rapalaya 2 palamut aldık.

19. achills

achills Murat Tunalı

Favori Kamış:
    El oltası
    En İyi Avı:
    Kofana,kalkan,kırlangıçlar
    Tebrikler aret.Güzel görüntü :)Sabah saatimi aldınız balıkları?

20. cakall

cakall Burhan Sait