Bi Jigimiz Eksikti

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında volex21 tarafından paylaşıldı.

1. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr

Tarih : 30/05/2015
    Saat : 06:30
    Yer : İzmir
    Deniz : 3/5 diyordu ama bence 6 falan vardı.
    Avlanma Şekli : Jigging ve sırtı
    Hedef Balıklar : Sinagrit, akya, kuzu, fangri mercan, melanur. :D
    Yakalanan : Melanur. :D:D:D (20 adet - tahminen 4 kilo)
    Salınan : 3 melanur. (Fotograftaki 1 adet kılkuyruk melanuru tekneci alıkoyup, av sonu bize verdi.)
    Av malzemesi : Topitop sapı, çeşitli lrf silikonları

Hikayesi :

Hafta içi avdaşımdan telefon: Volkan bu hafta geliyor musunuz?
    - Yok abi, mesai olabilir bu hafta.
    - Hııı, tamam abim.
    - Ne oldu abi?
    - Tekne tutacaktım da.
    - Tamam abi sen tut tekneyi, ben bi yolunu bulurum.
    Balıksızlık artık kemiğe dayanmış, herşeyi göze almıştım. Yeterki 3-5 balık tutayım, gerekirse 1 gün için Bergama'ya gider, gelirdim. :)

Cuma günü son durumu öğrenmek için avdaşımı aradım.
    - Abi nasılsın, gidiyoz mu balığa?
    - C.tesi sabahı jige gidiyoruz.
    - Jigggg !!!!! Jig mi dedin abi?
    - Herkes tutuyomuş, sinagrit falan deneyelim.
    Gülsem mi ağlasam mı bilemedim, ne diyeceğimi sapıttım, dilim damağım kurudu.
    - Abi kamış?
    - Kamış alacam ben, 50 tl'den buldum. Sana da alayım mı?

50 tl, jig kamışı, sinagrit. :D:D:D
    O arada düşünüyorum. Bendeki makinalar; emcast plus sözde 5000, bence 10000. :D , red arc 20'lik, passion 30'luk, fierce 40'lık. Bunlardan hangisini sinagritle şereflendirsem acaba. :D Hepsi de birbirinden jigici. :D Emcastı kullansam kolu avlakta bırakmak gerekecek. 20 ve 30 luk makinalar zaten klasman dışı. 40'lık ta klasman dışı ama makina alacak yerlerim ağrıyo. :D
    Dedim en iyisi 40'lık fierci kullanayım. Sinagrit falan binerse, direk çöpe atarım. Makina haşat olur zannımca. :D
    Abi de 2 makina var biri 40'lık catana. :D diğeri meşhur ecusima, sert sahteyi zor çekiyo. :D
    Anladım ki Catana'dan büyük beklenti içinde avdaşım. hihi

İzmirden 4 jig, 2 makara ip misina, fc misina falan aldım. Biliyorum ki bizim jig avından hayır gelmeyecek te başkaları da varsa avda, belki onlar tutarken izler, keyif alırız diye düşündüm.
    Sonradan öğrendim ki tekneci Veysel amcayla çıkacakmışız. Kendisi sırtıcı ve mercancıdır.

Tamam dedim, sığlıktaki balıklara yeterince eğlence olduk, biraz da derin su balıklarını güldürelim. Değişiklik olsun. :)

Cuma akşamı Serhat abilerdeyiz. Jig kamışları 1,95 metre. Avlanacağımız derinlik 50 ve 70 metrelermiş. 100 ve 150 gr'lık 2 tür jig almışım. Hadi dedim hayırlısı. :)
    Saat 05:10'da Serhat abilerin evin önündeyim. Hevesli, heyecanlı bir şekilde saat 05:40 civarı Bergama'dan çıktık. Avdaşım umutlu ama her 5 km'de bir,yemde alaymıdık acaba diyor? :D
    Saat 06:30 gibi Veysel amcayla buluşuyoruz. Başkasının teknesiyle denize açılacaz. Teknede çok güzel bir bulucu varmış ama Veysel amca kullanmayı bilmediğinden getirmemiş lakin taşların yerini biliyormuş. :D Gerek yok yani alete, edevata. :D

İçimden dedim, bundan daha güzel bir jig organizasyonu olamaz. Bugün sinagrit, trança, fangri, akya, sardalya, Allah ne verdiyse tutacaz. Geçen hafta da güzel melanur yapmış duyuma göre. Daha tekneye binmeden tek umudum melanur olmuştu. Yemde almamıştık, melanur yoksa, sırtıdan da bişey denk gelmezse, bittiğimizin resmidir diye düşündüm.

Veysel amca önce melanura bakalım dedi. 1 tur melanura sırtı çektik. Serhat abi 5,5 cm'lik silikonuna 2 vuruş alıp, birini tekneye aldı. Veysel amca da topitop sapı, bende kendonun baby jigi takılı. Temiz deniz havası eşliğinde moral bozuldu. Saati geçmeden jige bakalım dediler, Serhat abi çok hevesli. Bana kalsa, hiç bakmayalım, melanur aramaya devam edelim diyecem ama avdaşımın hevesini görünce bişey diyemedim. Bi de bakayım bakalım zor oluyormuymuş bu jig işi dedim. Amaç deneme yapmak benim açımdan.

Muhite geldik; Veysel amca: İşte buralar hep kayalık. :D Hadi salın bakalım, benim hiç inancım yok çocuklar. :D
    Bişey demedim ama valla benim de hiç inancım kalmamıştı. :D
    150 gr jigi saldım aşağıya, o bile paraşüt oldu 70 metrede. Aha akıntı var, balık bulucu yok, hava bozdu, ayakta bile duramıyorsun, nereyi jigleyeceğin belli değil. Tam profesyonel işi. Kesin kıvırdık bi sinagrit. Akya gelirse iade. :D
    Şöyle kamışı bi kaldırdım, jig pek sallamadı beni, kamışın ucu esnedi. Annnnaaaa bu kamışla 150 gr hayal. Çaktırmıyorum ama yalandan 5-6 kere kolumu kaldırdım indirdim jigin aksiyonuna balıklar çok gülmüşlerdir. Sonra zor bela fiercele 150 gr'lık jigi 70 metreden çektim. :D Jig bikaç yerde kalama aldı. :D Balık gelse, beni benden alacak maazallah. :D
    Bi 10 dakka sonra avdaşım da köpek gibi soluyarak catanayla topladı jigini. :D
    Bi de catanayı beğenmezler. Aletle jig bile yapılabiliyor. hihi

İçimden güle güle, melanura bakmaya geçtik. Denizde epey bozmuştu. Adalar çevresinde sırtıyla başka balıklara da baktık ama saat 09:30 olduğundan geç kalmıştık. Sonunda 10:30 civarı melanuru bulduk. Deniz hepten coşmuş ama bize birkaç melanur vermeye niyetliydi.
    Nede olsa denizi güldürmüş, birkaç balığı haketmiştik. Avdaşım 4 tane 5,5 cm silikon almış, çokta güzel vuruş alıyor ama 5'e 1 oranında balık alabiliyordu. 5 vuruşa 1 balık yani.
    Melanur arkadan saldırdığından 1-2 balık alınca silikonun kuyruğu kopuyor, vuruşlarda kesiliyordu. 3-5 melanur almıştık ki avdaşımdaki silikonlar tükendi. Yanımda bulunan lrf silikonlarından denemeye karar verdim ve bırakır bırakmaz ilk balığı alınca 10 silikondan 3 silikon kalana kadar kullandım. Hatta denemek için çatal kuyruk sahtesini de kafasını kesip ufaltıp 3 gr'lık jigheada takıp 2-3 iri melanuru kandırdım.

Bu arada çok performanslı olmasa da kendo baby jig'te 2 melanur aldı.
    Yeteri kadar melanur tutup, denizin de çok kötüleşmesi sonucu saat 14:30 civarı avı bitirdik. 3 kişi 4 kilo kadar melanur tutmuştuk. Veysel amca topitop sapıyla 4 melanur tuttu ve bize verdi. Geri kalanları biz tuttuk. Topitop sapı, deniz çok dalgalı olduğundan dalan silikonlara mağlup olmuştu.
    Dönüş yolunda dalgalardan ıslanarak biraz da tırsarak avımızı sağ salim tamamladık neyse ki.

Gene gelecez sinagrit, son gülen iyi güler. Dua et, teknem yok. 3 vakte kalmaz jigle olmasa bile sırtıyla yakalardım seni. :D

Keyifli avlar dilerim. :)

Bu da geçen aydan, 10-40 atar spin kamışla, lrf tarzı istavrit avımızdan bir kare. :D

2. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Harika anlatim yine :)
    Jigging aksiyonu bana da cok komik geliyor. Hani soyle evire cevire, hasince, dusman jiger gibi yapmak gerekiyo :) emcasti alsaymisin keske. Jigging videolari seyredince la bu kadar kastirmaya ne gerek var, iskence resmen diyorum :)

3. bassra

bassra Onur

Favori Kamış:
    Wizard
    En İyi Avı:
    Levrek, 1750g
    Tebrikler, müthiş :)

4. marmarasinariti

marmarasinariti Tuncay Kuşcu

Cok güzel bir anlatım olmuş keyifle okudum umarım istediğiniz sinaritleride yakalarsınız tebrik ederim

5. Querorz

Querorz Fatih

"Bunlardan hangisini sinagritle şereflendirsem acaba."

Ahahaha :D

6. Genesiss

Genesiss Gürcan

Favori Kamış:
    Vercelli Spyra Piuma Power, Yamaga Blanks Early 94mhr
    Favori Makine:
    Daiwa Surf Basia 25 QD, Daiwa Certate 3012H
    Tebrik ederim, raporu ben de zevkle okudum...

7. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Teşekkürler Roy.
    Jigging aslen benim pek tercih edeceğim, hayal ettiğim bir avlanma şekli olmadı hiç. Hem çok külfetli, hem çok yorucu. Birde yalnız senin hazır olman yetmiyor, tekneden tut, kaptanına kadar herkesin fit olması gerekiyor. Hani iyi bir tekne sahibi olsam birgün o zaman düşüneceğim bir disiplin aslında.

Benim aklımda hep dip sürütmesi ve dip sırtısı var. Bize ve birçok kaptana daha fazla hitap eden, çok külfetli olmayan bir teknik.
    Bölgemizde jig biraz yaygınlaştı. Balık tutabilenler de var.
    Avdaşım heveslenmiş, bende ona ayak uydurdum biraz. Daha ava gitmeden biliyordum pek şansımız olmadığını. :eek: :p

Emcast'ı bende çok düşündüm, lakin avdan umudum olmadığından bari kolum az yorulsun hesabına fierce tercih ettim. Emcast çok ağır, benim gibi alışık olamayanı çok zorlar. Daha ciddi bir kaptan ve tekne ayarlarsak bende daha ciddi yaklaşırım yakın zamanda. Bakalım nasip. :)
    Avdaşım kafayı takmış, bu sene yakalayacam sinagrit diyor. :p

Beğendiğine sevindim, rastgelsin.

Teşekkürler, inşallah birgün avlayabildiklerimizin arasına katarız.
    Size de sinarit avlarınızın devamını dilerim.

:p Keyifli avların olsun Fatih. :)

8. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler, daha güzel avlarınız olsun.

9. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    "Jig bir iki kere kalama aldı" :laughing: :laughing:

Gece gece epey güldüm Volkan. Jig en son level bence. Bi kere makinesi kamışı neyin çok pahalı. Ayrıca sağlam cihazlar ve kesin noktalar ister. Bir de çok usta bir avdaş.

Melanuru kayalıklardan göl kamışı ve ekmek ile çeken birinin videosu vardı. Kıyıda denk gelse keşke. En kısa zamanda bir melanur avı deneyeceğim. :thumb:

10. bogaz_1905

bogaz_1905 Erdem

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme Cast 430
    Favori Makine:
    Raw II 55
    Tebrikler Volkan Abi.

11. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Beğendiğine sevindim Sinan. Bende senin gibi düşünüyorum jig hakkında.

Melanurla ilgili o videoyu bende izlemiştim. Melanur kıyıdan denk geliyor aslen ama bizim kıyılar göl kamışıyla ulaşıma pek müsait değil.
    Ancak gene de yemleme yaparak senin ev tuttuğun köyde denenebilir.
    Bu aralar denersen yakalarsın ama çok uzun sürmüyor.

Teşekkürler Erdem, daha güzel avların olsun.

12. makca

makca Mehmet AKÇA

En İyi Avı:
    ALABALIK 50cm(HAVUZDA)
    Volkan çok güzel anlatıyorsun.Okuyunca kafam dağıldı biraz.Gülümsettin beni.
    Bende çok bilmiyorum ama dip balıklarında light jig inciku veya kabura hard jigten daha başarılı diye duymuştum.Hem de adamı yormuyor.Masraf olacak ama bir daha dip balıklarına gidersen yukarıda yazdığım jiglerden edin.Yavaş yavaş dipde sallarsın.Jige yemde takarsın.

13. covanny

covanny Fatih

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 kg turna
    Maşallah Volkan anlatımın herzamanki gibi süper.Zevkle okudum.
    Jigging Antalya da çok yaygınlaştı.İlk yapanlar güzel balıklar aldılar.Ama halende alınıyor bildiğim kadarı ile.

Biz minanırı kayadan avlarız.Ama asıl iş balığı açıktan kayanın dibine sokmaktır.
    Minanır ( melanur) avlamak için Antalya'da genelde bizim yani Kırcamii ' lilerin bildiği bir avlanma şeklimiz vardır.
    Avlanma şeklimizi gösteren bir video:
    Amca da Kırcamiilidir.
    https://www.youtube.com/watch?v=KAeO41gEMfY

14. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    OKUMA V SYSTEM 9 2.40 (10-40 GR), SİLSTAR 4.20 SURF
    Favori Makine:
    OKUMA RTX 40S, RYOBİ EXCUSİMA 8000Vİ VE 4000Vİ
    En İyi Avı:
    LEVREK 1 KİLO, ZARGANA, 40 CM TURNA
    Çok gulduk, zevkle okuduk.

Sinagrıt bir gün gülmekten bayılırsa su yuzune çıkar :)

tebrıkler.

15. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Abi tebrikler. En azından eli boş dönmemişsiniz melanur yemli avda güzel aksiyon yaşatıyor ama sırtıda nasıldır bilmiyorum. Bir iki balık tuttuk ya ne yemli nede tekne gözümüz görüyor bizim :) varsa yoksa at çek.
    Daha güzel avlar da dilerim

16. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Gönle, fikre neş'e sunan raporlarının hastasıyım gubani. Balık her yerde balık. İsmiyle-cismiyle, yöntemiyle fark eden pek bir şey yok. Ama onu yavanlıktan kurtaracak, bedene ruha büründürecek sunum; işte o her babayiğidin harcı değil. Yüreğine sağlık.

Ulvî gönlüne layık nicelerine inşallah.;)

17. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Huzur Sırtıda :) hele birde yanında rapala magnum varsa tutamıyacağın balık yok sinarit akya üfff üfff :)

Tebrikler Abi daha güzelleri jiginden eksik olmasın :)

18. zaad

zaad ZAFER

Keyifle okudum, rastgele

19. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Mehmet abi. :)
    Ben hiç bilmiyorum aslında. Öyle üstün körü hazırlıkla, avdaşımın nefsi kırılsın diye 1 saat kadar oyalandık işte. :D
    Bilgiler için teşekkür ederim, dikkate alacağım. Bi daha ne zaman deneriz belirsiz.
    Sizlere de rastgelsin. :)

Beğendiğine sevindim, teşekkür ederim. Linkini verdiğin videoyu izlemiştim ama bizim avlandığımız kıyılar pek böyle değil. Ulaşım imkansıza yakın. 1 bölgeyi kıyıdan gözüme kestirdim yine. Yemleme yaparsak, yani balığı yaklaştırırsak yakalarız kıyıdan da sanıyorum. Yem olarak ne kullanıyorsunuz o sistemde?

20. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkür ederim, bu yorum beni çok mutlu etti. Zaten balık ve sayı olarak tırt aslen ama amaç azda olsa aldığımız keyifi, bizim gibi düşünen hobidaşlarla paylaşıp, onları da keyiflendirmek. :)
    Gönül isterdi ki full paylaşım yapabilmek. Gün gelir belki imkan olur.

:laughing: Literatüre girerim. :D

Sırtıda da gayet çetin Yasin. :) İrilerini çekerken acaba 2 kiloluk levrek mi atladı diye düşündüğümüz oldu. Aslen 350 gr'lık melanur 1-1,5 kiloluk levrek direnci gösteriyor desem sanırım çok sallamış olmam. :D

Huzur vermek, gülümsetmek gibisi varmı Nuri abim? Bu yönde geri dönüşler alınca çok mutlu oluyorum.
    İş benim ulvi gönlüme kalırsa isparozu zor bulurum da, beraber avlandığım insanların yüzü suyu hürmetine muhteşem balıklar tutamasak ta, nefsimizi körlendirecek avlar bazen mümkün oluyor. O mutluluk bile yetiyor insana.
    Farklı balık ve farklı teknikler avın heyecanını katlıyor.
    Çok daha keyifli avlarınız olsun. :)

Teşekkürler Mert, jig konusu benim için başlamadan rafa kalktı aslen.
    Sırtı olabilir, mümkündür. :) Botla falan yapılabildiğinden bana daha yakın.

Daha güzel avlar senin olsun. :)

Beğendiğinize sevindim, daha güzel avlarınız olsun.