Bozyazı mercan ve Baraküda avı

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında haldunsevincel tarafından paylaşıldı.

1. haldunsevincel

haldunsevincel Haldun

Herkese iyi günler,
    Bozyazı daki yazlığımıza bu sene erkekler gitmeye karar verdik ve 4 kuzen temmuzun 5 inde tatile başladık.Yazlıktaki 3.20 botumuzu hemen şişirdik arkasına yeni aldığım elektrikli motoru taktık.44 lük haibo.Tahmin ettiğimizden daha fazla iş yaptı.Takımlar zaten günler öncesinden hazırdı.İlk gün akünün de ne kadar gideceğini bilmediğimizden fazla açılmadık 20-30 metreleri geçmedik.Yem olarak karides ve tavuk göğusu kullandik.O metrelerde 20 cm hani balığına benzer yöre halkının bekere dediği yenilebilir bir balık çıkıyor.Bottan sadece ben olta atıyordum çıkan balıkları da geri salıyordum. Yine bir tane yakaladım çekerken olta birden ağırlaştı kaloma sesi bottaki herkesin kalp atışını hızlandırdı.Nasıl bir heyecan.Birde baktık sudan sıçraya sıçraya baraküda geliyor...Biraz yorduktan sonra direnmeyi bıraktı ve bota aldık.Kuzenimin heyecandan eli titriyordu iğneyi bile çıkaramadı.O gün avımızı sonlandırdık.

Ertesi gün yine çıktık ama bot ile 30 m derinliği yine geçemedik.Olacak gibi değil sahilden 4.50 sandalı olan bir kaptanla konuştuk.5 Lt benzin alın sabah 5.00 de gelin beraber çıkalım dedi.Sabah açıldık giderken sırtı çektim ama bişey yoktu.Sonunda 60 m geldik.Başladı mercanlar gelmeye arada bir tane balon geldi küçük diye kaptan öldürdü balığı.Büyük gelince yem yapalım dedi. 5 dk sonra ben bir tane 50 cm kadar yakaladım. Kaptan hemen kafasını kesti içini temizledi derisini yüzdü beyaz çok sert eti vardı.İğneye taktık sanki tuzlanmış tavuk gibi çıkmıyor iğneden.O da ne daha Kurşun dibe gelir gelmez saldırıyor mercanlar. Hiçbir yemin bu kadar iş yaptığını görmedim. Herkes ikişerli üçerli mercan alıyor. Keyfimize diyecek yok.Bir müddet sonra yem bitti.Balon yakalayalım diye uğraşıyoruz bu seferde balon gelmiyor.Neyse karidese devam. Saat 11.00 oldu sıcak bunalttı iyice dönmeye karar verdik.
    Dönerken karaya en yakın nerede mercan olduğunu öğrendik kaptandan.Amacımız botla gelmek.Ertesi gün gösterdiği yere gittik 3 kg. yakın balık aldık.Ama bot ile biraz zor oluyor.Seneye sanırım bir tekne ve motor alırım.
    Bütün avlarda 0.30 ip misina , 0.30 görünmez misina ve 4 numara düz , uzun pala iğne kullandim.İp misinadan çok memnun kaldım.

2. sansar

sansar Reha Botsalı

En İyi Avı:
    Balon Balığı
    Tebrikler. Gerçekten eğlenceli avlar yapmışsınız. Bu arada balon balığının yem olarak kullanılabileceğini de öğrenmiş oldum. Ben eti zehirli olabilir diye elimi hiç değmeden suya iade ederdim.

3. haldunsevincel

haldunsevincel Haldun

Evet ben de dokunamazdım. Sonradan öğrendim ki balık zehirli değilmiş, yumurtlama zamanı dişiler yumurtalarını korumak için zehirli bir madde üretiyormuş o kadar. Bu kadar hızla üremesinin sebebi de bu olabilir.Yumurtalar zehirli diye diğer balıklar yiyemiyor dolayısı ile hızla artıyorlar.Zaten kaptan söyledi eskiden bu balıklardan çok yedim diye.Balık çoğalınca zehirli olduğu çıktı dedi.