Torik avı hakkında bazı bilgiler. 11 Nisan 2014 Sivrice

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında orhan kucukbicmen tarafından paylaşıldı.

1. orhan kucukbicmen

orhan kucukbicmen Orhan Kucukbicmen

Favori Kamış:
    El ile balık avlarım, bu şekilde avlandığım için çok mutluyum.
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Teknemizi Torik avına hazırlama,
    İlk başta büyük bir sağlam Kepçe,
    Evvelden hazırladığımız Torik takımımızı gözden geçirmek,
    Güne göre hangi sahteleri çekmemiz gerekiyor, eğer hava açık ve güneşli ise çekeceğimiz sahte 10.5 cm mavi veya yeşil Tobimaru, bunlardan birisini takımımıza takarak avımıza başlayabiriz.

Sahte balığımızı tekneden yavaşçacık bıraktıktan sonra düzgün yüzdüğnü görerek salmaya başlarız, duruma ve denizin derinliğine göre kıyı taraflarında sırtı avı yapıyorsak sarma kurşunların ilkini ana misinadan 5 metre sonra 100 gr. olarak takalım, 5 metre sonra ikinci kurşunu 150 gr. olarak, 5 metre sonra da 200 gr. kurşunu oltamıza saralım, takımımız biraz ağırlaşmış olarak gelmektedir, bu şekilde 18 metre derinliklerde torik avlayabiliriz.

Bulunduğumuz meralarda toriklerin olduğuna ait emareler,

Eğer denizin üzerinde martılar ve deniz kuşları panik halinde ses çıkarark uçuşuyorlarsa.Denizin üzerinde iz çıkararak ve suyu çalkandıran Torik oynakları.
    Denizin üzerinde küçük balıklar, kolyoz, sardalya ve tırsi gibi balıkların panik halinde kaçışmalarını su yapan oynaklarını görüyorsanız.
    Hava biraz kapalı ve denizin üzeri gümüşi bir renk aldıysa.
    Kahvedeki balıkçı sohbetlerinde torikten, torik avlarından konuşuluyorsa, yöre balıkçlarının torik avladığını duymuş iseniz işte o zaman torik avına çıkma zamanıdır.

Torikler Eylül, Ekim, Kasım aylarında Karadenizden Ege üzerinden Güneye doğru akın ederler bu aylarda Torik avı çok verimli olabilie ve balıklar çok yağlı ve lezzetlidir.
    Birde bu toriklerin geri dönüş leri vardırMart Nisan ve mayıs aylarında güneyden Kuzeye doğru geri dönüşleri vardır, bu torikler yağsız ve kuru olurlar.
    Bir de Bulunduğumuz denizlerimizde , meralarımızda kalan balıklar vardır bunların sayıları çok olmamakla beraber sürü halinde gezerler ve arada sırada oltalarımıza gelirler bunlara yerli torikler deriz.

Toriklerin genelde denizin nerelerinde bulunduklarını ve buralardan nasıl avladıklarımdan bahsetmek istiyorum.

Torikler genelde denizin belirli yerlerinde bulunurlar buraları sığlıkların başları ve sonlarıdır, denizin sığlıkları bütün küçük balıkların barındığı ve büyük balıklardan korunduğu yerlerdir, Torik gibi büyük baıklar sığlıklara taşlık yerlere fazla yaklaşmazlar, ama sığlıkların kıyılarından da ayrılmazlar, ben senelerden beri torikleri belirli yerlerde sığların eteklerinde avlamışımdır, torik avlarken buralarda benim caddelerim diye tabir ettiğim yerlerde dolaşırım, dolaştığım yerlerin tamamını turlamak 45 dakikamı alır, burada en çok dikkat edilecek nokta aynı yerden devamlı geçmemektir yani bulunduğunuz merayı fazla ezmemeniz gerekir, balıklar fazla motor gürültüsünden hoşlanmazlar.

Sırtı avlarımızda Sinarit, barakuda, akya avlarında olduğu gibi balıklar dönemeçlerde vururlar, sahte balığı arkadan kaparlar bu şekilde geriye doğru bir çekme hissedersiniz ve ondan sonra balık size doğru gelecektir, balığın o andaki düsüncesi ağzına takılan iğneden kurtulma veya iğnenin acısın azalmak için çekildiği yere doğru hızlı bir şekilde yüzmeleridir, tekneyi görünce bu sefer geriye ve derine doğru hareket ederler, ne olursa olsun balığı teknenin altına sokmamak gerekir.

Bazen balık yandan , tersten yakalanır ve en zor olanı da budur, yandan yakalanan torik devamlı yol ister ve 2 kiloluk toriğin çekişini 10 kiloluk balık zannedersiniz.

Toriğin tekneye alınması,
    Toik oltaya vurduktan sonra mücadele başlar ilk başta çok sert hareket eden ve kurtulmak isteyen torik ile birebir mücadele etmek yerine ara vermeden toriğe yol verip onu bir müddet yormaktır.

Torik yorulduktan sonra yavaş, yavaş tekneye doğru çekilir takılmış ağırlıklar tek tek çıkartılır, tekneye yaklaştırılır ve ilk yapılacakj iş toriğin kafasını suyun yüzüme çıkarmaktır, bundan sonra işler kolaylaşır ve torik kuzu gibi olur bir kepçe yardımı ile livardaki yerini bulur. Rastgele.:)

2. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Hoşgeldin Orhan amca, keyifli avlar dilerim.

3. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Çok teşekkürler sevgili Volkan, ben de sana gönlündeki avları güzel balıklarla süslemeni dilerim.:)

4. kayral

kayral Önder

Favori Kamış:
    awa-shima
    Favori Makine:
    ryobi
    En İyi Avı:
    çupra 2,10kg/Levrek 4 Küsür
    Sizi ve raporlarınızı özlemiştik Orhan Amca :) Bu güzel bilgilendirme yazısı içinde ayrıca teşekkür ederim. Gönlünüzce avlar dilerim, rastgele :)

5. nertetiker

nertetiker ÖNER

Favori Kamış:
    REMIXON STORM SURF KAMIŞ 100-275G 420CM
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40 makine
    En İyi Avı:
    AVIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ :)
    hoş geldin orhan abi. keyifle bir çırpıda okudum bilgi dolu tecrübelerini.

6. ercan1977

ercan1977 Ercan

Favori Kamış:
    DAM ON-LINEAR tele spin 30
    Favori Makine:
    SHIMANO jhx 4000F
    En İyi Avı:
    Palamut 2 kg
    SİVRİCE'NİN DUAYEN'İ HOŞGELDİNİZ ORHAN AMCA

Orhan Amca merhaba.Sizleri tekrar aramızda görmekten büyük bir onur duyuyoruz.Yazılarınızı herzaman büyük bir keyifle okudum.Bundan sonra da inşaallah büyük bir keyifle okuyacağım.Bizim gibi amatörlere bugüne kadar , pırlanta değerindeki bilgilerinizi esirgemediniz.Allah , sizler gibi faydalı olan insanların sayısını arttırsın inşaallah.Herşey gönlünüzce olsun.Hoşçakalın , şen kalın.Allah sizlerden razı olsun.Doğa'ya ve insanlara saygılı , örnek insan , mütevazi ve profesyonel olta balıkçısı Orhan Amca'ya kucak dolusu selâmlar...ERCAN 1977 BURSA

7. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Daha geçenlerde aklıma gelmiştin Orhan amca. İnşallah sağlığı yerindedir de foruma yazmasa da olur diye düşünmüştüm. Tekrar Hoşgeldin.

8. NADİR

NADİR NADİR

Favori Kamış:
    kenardan at-çekte kullanılan tüm malzemeler
    Favori Makine:
    SHİMANO
    En İyi Avı:
    yakaladığımda heyecanlandıran balık
    BÜYÜK ÜSTAD HOŞGELDİN. ELLERİNDEN SAYGIYLA ÖPERİM. ARAMIZDA SENİ GÖRMEK NE BÜYÜK MUTLULUK ORHAN AMCA.

9. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Büyük üstad, yeniden hoşgeldiniz, bizleri sevindirdiniz. Paylaştığınız bilgiler için sağolun, forumda hep var olun...

10. Atilla Ö.

Atilla Ö. Atilla

En İyi Avı:
    Kırmızı Benekli Alabalık
    Orhan amca sizi tekrar forumda görmek çok güzel geçen gün sizin adınıza açılmış bir konuya yorum yapmıştım Orhan amca gözükmüyor nerelerde bilen varmı diye onun üstüne tekrar dönmeniz bizleri sevindirdi :)

11. havatemiz

havatemiz rifat

Orhan üstad, Sayenizde , balık tutma kültürüm arttı. Yozuri 10.5 cm mavi veya yeşil Tobimaru' ları Ebay'dan aldık. tatil mevsimin gelmesini bekliyorum ama o mevsimde torikler beni bekleyecekmi ondan emin değilim.

12. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Üstadım sizi özlemiştik, tekrar hoşgeldiniz :)

13. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Çok teşekkürler, elimden geldiğince her zaman sizlerle paylaşmaya devam edeceğim, sevgiler.:)

14. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Teşekkürler sevgili Öner, elimden geleni yapmaya çalışıyorum, beğendiğin için de çok memnun oldum, sevgiler.:)

15. vayacon

vayacon Gürel

Orhan bey merhaba, paylaştığınız bilgilerle hazırlıklarımızı yaptık ve neticelerini almaya başladık. Forumdan uzak olduğunuz için teşekkür edemiyorduk. Vesileyle çok yardımcı olduğunuzu belirtmek isterim. Tekrar teşekkürler.
    Saygılarımla.

16. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Sevgili Ercan herkese kısmet olmayan bu güzel övgülerin için çok teşekkürler, sizlerle yapmış olduğum balık avlarımı hayatımın sonuna kadar paylaşacağım, bilginin paylaşmakla çoğalıcanın doğru olduğuna ben de çok inanıyorum ve sizler de paylaşın diyorum, sevgiler.:)

17. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Bu sıcak ilgine çok teşekkürler Sinan kardeşim, artık beraberiz, sevgiler.:)

18. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Ben de semi gözlerinden ğperim sevgili Nadir kardeşim, sevgiler.:)

19. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Bu güzel ilgin için çok teşekkürler, sizlerden ayrı kalmak çok zor, sevgiler güzel paylaşımlar.:)

20. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.

Tekrar sizlerle beraber olmaktan bende daha çok mutlu oldum, artık ayrılmamak üzere güzel paylaşımlar.:)