Kızılkanat - Scardinius erythrophtalmus

Konu, 'İçsulardaki Balık Türleri' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. balikci

balikci

Kızılkanat

Familyası: Scprinidae
    Bilinen adı: Scardinius erythrophtalmus
    Uzunluk: 15-45 cm
    Ağırlık: 200 gr - 2 kg
    Yumurtlama dönemi: nisan, mayıs, haziran

Açıklama: Kızılkanat (Scardinius erythrophthalmus), sazangiller (Cyprinidae) familyasına ait bir tatlısu balığı türü. Avrupa'da Ural Dağları'ndan İspanya'nın doğusuna kadar ve Finlandiya'dan İtalya'nın kuzeyine kadar yaygındır. Türkiye'nin sadece kuzeyinde bulunur. Kızılkanat ortalama 20-30 cm (en büyükleri 50 cm) uzunluğunda, ortalama 250-300 gram (en büyükleri 2-3 kilo) agırlığında olur. Yanları yassı olur ve yüksek bir sırtları vardır. Sırtları ve kafalarının üst kısımı ela veya kahverengi-yeşilimsi parlar. Yanları çinko rengi parlar ve karın kısımları gümüşümsü beyaz parlar. Yüzgeçleri kan kırmızısı rengindedir, ama bazen kavun içi renkli yüzgeçleri olanlarınada rastlanır. Kızılkanatlar sık sık kızılgöz balığı ile karıştırılırlar. Bu ikisi aynı familyaya aitlerdir ama aynı balık türü değildirler. Üreme zamanları Mayıs ile Haziran aylarındadır. Bu zamanda dişileri 100.000 ila 200.000 adet 1,5 milimetre büyüklüğünde yumurtalarını su bitkilerinin üzerine yapışık halde bırakır. Kızılkanatlar birçok diğer sazangiller türleri ile birlikte aynı zamanda yumurtladıkları için, sık sık bu yumurtalar diğer türlerinkiler ile karışır ve melez balık türleri maydana gelir.

Kızılkanat ve Kızılgöz türlerinin birbirine karıştırılması

Kızılkanatlar sık sık kızılgöz balığı ile karıştırılırlar. Bu ikisi aynı familyaya aitlerdir ama aynı balık türü değildirler. Bu ikisini birbirinden ayrıt edebilmek için sırt ve karın yüzgeçlerine bakmak gerekir. Kızılgözün sırt ve karın yüzgeçleri aynı seviyede bulunur, ama kızılkanadın karın yüzgeci sırt yüzgecinden daha geridedir.

Kızılgöz:

kaynak ve resimler: sea crop university.

Son düzenleme: 5 Nisan 2008
  2. TRT2DEKİ RESSAM

TRT2DEKİ RESSAM

Favori Kamış:
    ..............
    En İyi Avı:
    ................
    Bu balık Terkosta bolca var...Ben birkeresinde ufak boy bitane yakalım ama çokta ufak değil bu balık zaten kendinden ufak bi balık...el kadar vardı onu eve getirdim suda falan tabii balığa eziyet bana zahmet akvaryuma koydum benim akvaryumda curcuna gibiydi o aralar kaç balık var hatırlamıyorum büyüktü bide 150 civarı balık var unu bi koydum diğer balıklar kaçacak delik aradı bu balık abandone oldu birden....bir o tarafa bir o tarafa nasıl hızlı gidiyor bir bilseniz jet gibi...baktım akvaryumun iç huzuru bozuldu sonra çıkardım akvaryumcu abimiz vardı ona sattım.:D

3. Serhat ESK

Serhat ESK

Favori Kamış:
    FOREVER Olta !!!!!
    Bizim Eskisehir'de kızılkanat diye adlandırılan balık sazana gore cok daha acık renkli ve enlemesine geniş ve uzundur!Heralde biz burda yanlıs adlandırıyoruz!

4. balıkcımert

balıkcımert

bu kızılkanat b.çekmece gölünde ve menekşe deresinde bolca var ama daha yumurtlamadılar yani nisan ayından sonra üremeye başlıolar menekşe deresini bilen var mı b.çekmecede bunun yaklasık 500 gr ını çıkarttık menekşe deresini bilken varsa bişiler sölesin
    herkese rastgele inşallah bu sene iyi balık our:cool: :cool: :cool: :cool:

5. KoRSaN

KoRSaN M.Yüksel

Bende öle getirip akvaryumda piranalarımla beslemiştim ilk başlar kaçtı piranalardan ama sora alışmıştı onların grubuna katılmıştı yaklaşık 1 sene besledik piranalarla sora çekmece ye balık tutmaya gittigimde götürüp bıraktım valla yakalayan olduysa kesin zehirlenmiştir:D :D :D :D Sazan yakalamıştım oda sırt yüzgecinin orda yarası vardı ama baya büyük bi yaraydı akvaryumda yaklaşık 1,5 ay baktım ilaçlar kullandım(tatlı su balık ilaçları) vitamin gibi ve bi süre sora yarasının kapanıp yerini pulların aldıgını gördüm daha dün(27/05/2005) pazar günü götürüp bıraktım.

Son düzenleme: 29 Mayıs 2007
  6. mustafadinç

mustafadinç

Favori Kamış:
    Fiber olta
    En İyi Avı:
    Sazan 4 kg
    Kızılkanat

Balıklar bazı durumlarda hemcinslerine göre farklı görünümler kazanabiliyorlar,şöyleki Sakarya nehrinde tam 35 cm boyunda kızılkanat yakaladım hemde çok sayıda ama ansiklopedilerde bu balığın en fazla 25 cm olabileceği yazıyor bunun yanı sıra bazıları sarı balıkla eşleştiği için melez olmuş dar uzun ve kafa kısmı sarı balık görüntüsünde yani her zaman aynı olmuyor(rastgele)

7. tr16hunter

tr16hunter H.Cahit ÇİÇEK

Favori Kamış:
    Yasal olan tüm takımlar.
    En İyi Avı:
    sazan 5.300gr
    BU balık Türkiye gölet ve göllerinin neredeyse yeri balığıdır diyebilirim. Bursa Uluabat gölünde bu balığa Uluabat balığı veya Feke de derler ama genel olarak herkes tarafından Kızılkanat olarak bilinir, bence en kolay avlardandır.Çok lezzetli ve kılçıklıdır.Pişirme tekniği vardır eğer o teknikle pişirilmezse balığı yemek yiyen için ızdırap olur. Tecrübeyle sabit...

8. MyStiLe54

MyStiLe54 Umut

Favori Kamış:
    Olta (Alba Star) Alfa 60 / shakespeare (Baba Yadigârı)
    En İyi Avı:
    Oklama (7 Kg ) / Sazan (11 Kg)
    ßir zamanlar sapanca gölünde bolca vardı kızılkanat... Misina nın ucuna bi iğne dibine bi tane ufak tas parcası at çek at çek 12-13 yaşlarımdaydım yazın tatile geldiğimde annemler bile şaşırırdı eve 1 poşet dolusu tanesi ortalama 15-20 cm boyunda kızılkanatla giderdim :) Şimdi ise sapanca gölünde kızılkanatı tutmak zorlaştı... Göllere ağ atanlara soruyorum balık üremeyi kesip bitince ne yapacaksınız... yazık...

9. balıkcı_05

balıkcı_05 tufan

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    14,5 kg yayın balığı,8,5kg aynalı,2,5 kg bekir
    o resimdeki balık bence kızıl kanat değil arkadaslar benim bildiğim kızl kanat dişlidir ve derisi cok serttir levreğe benzer ama kulakcıkları kırmızıdır tecrübeli arkadslar varsa acıklama yapabilir ama o resimdeki sazan kırması bi balık bence

10. CoNTRoLLeR

CoNTRoLLeR Bekir K.

Favori Kamış:
    Linea Effe OYSTER CAST 4.20 mt. SURF kamış ve 60 lık 4 bilyeli noname makina.
    En İyi Avı:
    Balıkavı.net
    o fotoğraftaki kızılkanat emin olabilirsin :) kimsenin yorumuna gerek yok bence :) bende sapanca gölünde defalarca tuttum bu balığı herşeyini bilirim :)

11. balikci

balikci

Kızılgöz ile karıştırıyor olabilirmisiniz? :) zira bu iki balık birbirine çok benzer.

Son düzenleme: 28 Mart 2008
  12. Conqueror

Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    Bu kızılkanatın eti de fena değildir ,kılçıklı olmasına rağmen tatlı bir eti vardır

13. derviş

derviş şakir kırelli

herbölgede degişebiliyorkücükcekmece ile büyük cekmecedeki kızılkanatlar birbirinebenzemiyor bazı farklılıklar var büyükcekmecenin balıgı daha beyaz daha ince kücükcekmecenin balıgı daha tombul herkese rasgele

14. Conqueror

Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    Evet şakir amca ben tatlı su kefali içinde bunu söyleyebilirim ,bazı barajda yeşil oluyor bazısında bembeyaz:)

15. Semih REİS

Semih REİS SEMİHREİS

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    3 kilo yayın 2 kilo turna

16. hakansia

hakansia hakan

En İyi Avı:
    1 kg pullu sazan
    kızılkanat hangi yeme en çok gelir?

17. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    Shimano catana 2500 FB (Fener Bahçe:)))
    En İyi Avı:
    55 CM. TURNA, 52 CM. SUDAK, 6,5 KG. AYNALI,5 KG YAYIN
    arkadaşlar bu balık amasya yedikırda çokca var.bildiğim kadarıyla sazan/aynalı sazan için zararlı o yüzden arkadaşları pek hazetmem:mad:

18. FlyinEagle

FlyinEagle Fatih Güngör

Favori Kamış:
    Lineaeffe Spirit Surf 420Cm
    Favori Makine:
    Remixon Ultra Surf 6500 Surf Makine
    En İyi Avı:
    Hayal - Tartamadım
    Kızılkanatların olduğu bir avlak biliyorum , bahar gelince sıkça ziyaret edeceğiz inşallah :)

19. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    Fatih bu balık bütün göllerimizde ve akarsularımızda bol miktarda bulunmaktadır tutması kolay ve zevklidir ama çok kılçıklı olduğu için eti pek tercih edilmez;) :)

20. FlyinEagle

FlyinEagle Fatih Güngör

Favori Kamış:
    Lineaeffe Spirit Surf 420Cm
    Favori Makine:
    Remixon Ultra Surf 6500 Surf Makine
    En İyi Avı:
    Hayal - Tartamadım
    Evet abi o bilgiyi tutan bir arkadaşımızdan aldım :) Nasip olurda tutarsam bir çoğunu salıvermeyi düşünüyorum zaten...