Levrek süpürgesi

Konu, 'Olta Düzenekleri ve Yeni Sistemler' kısmında KARAHANLI07 tarafından paylaşıldı.

1. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Herkese en içten sevgilerimi sunarak hemen merak ettiğim konunun teferruatı hakkında sorumu sormak istiyorum :) levrek süpürgesindeki o aparat hani kar kızağı şeklinde olan aparat.onu suya bıraktığımızda denize nasıl açılıyor?yani videolarda görüyorum ucuna ufak bir de bayrak koyuyorlar belli olsun diye diyelim...ama o kızağın denize nasıl açıldığını bir türlü çözemedim.Bilen bilgilendirirse çoook sevinirim:thumb:

2. Emre

Emre Emre

Favori Kamış:
    Lineaeffe Spider Surfer 420cm, Okuma V-System 2,40
    Favori Makine:
    Shimano EXAGE 6000 FC, Daiwa Windcast S 5500, Okuma Safina 40
    En İyi Avı:
    Levrek 8kilo
    Bi demir var banyoda havlulari astiğimiz demirler olurya ] bu şekilde o demir boydan boya tertibatin üzerinde ve ona gezer bir aparat takiyorlar aparatin üzerinede misine vs.
    Sen kiyidan ilerledikçe oda seninle birlikte açilarak geliyor.
    Yada sen hepsini boşver bi kaç video daha izle :) bende öle öğrendim

3. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım

Ha ozaman şöyle oluyor.umarım doğru anladım.Tamam o demir kalın yan aparata misinayı bağlıyorsun.ilk etapta kızak kıyıda.sen de kızağın açığa gideceği mesafe kadar ileriye doğru ilerliyosun.yani 300mt açığa gitsin diyorsan 300mt ileriye gideceksin yada okadar misina salacaksın.sonra süpürgeyi suya indireceksin.sonra biraz ileriye aşağı yukarı 50mt kadar gitsen de kafi.sonra misinayı hafif seri biçimde çekersen kızak açılı yapısı sayesinde ileriye doğru hareket ediyor.doğru mu anladım?

4. Çim adam

Çim adam Aydın

Kısa olan parçanın uzun olandan gerek kumda denize inmeden önce, gerekse suda sürtünme oranları farklı olduğundan ve kısa parçanın misinaya bağlantı noktasının açısal momentumundan dolayı denize açılıyor.

5. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Abi o halde doğru anladım.yan tarafındaki kalın şiş şeklindeki demir yada metal parçası sayesinde ilk akıntı su direnci ile ip yada misina o metal aparatın dibine oturuyor ve çektiğimiz taktirde kızağı açığa doğru gitmesini sağlıyor kızağın açısal yapısı ile tabi..yani sizin anlattığınız şekilde.demekki doğru anladım sağolasın :thumb:

6. dizayn83

dizayn83 göksel

Favori Kamış:
    silverstar
    Favori Makine:
    silverstar
    En İyi Avı:
    11kg yayın
    merhaba arkadaşlar,tahtanın sudaki kenarı 45 derece kesik oldugundan kayıktaki dümen misali yön veriyor.

7. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    aklın yolu bir.daha doğru anlamaya başladım.

8. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Kızakların kanatlarının birbirinden uzunlukları farklı oluşu ile alakalı oluşan ağırlık farkı ile bir tarafa-yani açığa- doğru yüzme yapıyor tahta galiba.

9. aknysfsrn

aknysfsrn AKINYUSUF

Favori Kamış:
    D.A.M SPEZIPOWER TELE SURF 420
    Favori Makine:
    Shimano aero
    En İyi Avı:
    Yumurtalık Pistaş mevkii LAGOS 5 kg
    abim levrek süpürgesinin birbirinden farklı iki kenarı var bunlardan birisi digerinde uzun ayrıca ekipmanda ip baglanan noktada yapılan bir geometrik hesap ile suyun kenarında çekmeye başladıgın vakit normal uçurtma mantıgı gibi (uçurma havayı içine alır ve süzülür) aynı mantıkta buda suda süzülerek ileriye gider sahil ne kadar uzun olursa o kadar ileriye gider
    önemli olan süpürgeye verilen terazidir
    bu resimde de görüldüğü gibi abim forumda konusu vardı ordan aldım

bu mevsimde sana önerim abim rüzgarın kıyıdan açıga estigi bir vakit balonla balık tutmayı dene çok zevkli oluyor 400-500 metrelik misina al bi tane büyük balon şu çocukların oynadıkları plates topuna benzeyenden sonrasında altına ister sırtı istersen yemli takım yap sal gitsin dehşet bişey balık vurdugunda balonun şekilden şekile girmeside başka bir güzellik gece içinde içinde pazarda harekete duyarlı 1-2 tl lik oyuncak silikondan toplar var onun içini çıkar balona koy gönder balık vurdugunda pavyon gibi oluyor ortalık :)

10. alihan__

alihan__ ALİHAN

Metin bey ben bu hafta bi hışımla Yaptım süpürgeyi. Levrek için hiç de uygun olmayan bir havada suda yüzüşünü öğrenmek için 500 metre gidip geldim 2 adet palaska balığı yakalandı. Herhâlde uygun havada iş görecek. Yakından görmek isterseniz buyurun gelin. Serikteyim

11. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    alihan kardeşim çok sevinirim.mutlaka haberleşelim.sen muhtemelen boğazkent acısu taraflarında plajda yapıyorsun.müsait olduğun zaman beni de haberdar edersen mutlu olurum:thumb:

12. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Dostum senin şu cin fikirlerine inan bayılıyorum :D o balon işini mutlaka denicem ozellikler palamut orkinos zamanlarında.kulaklarını çınlatıcam emin ol reeling mrsparkle

13. alperen52

alperen52 alp eren inal

En İyi Avı:
    kefal 3kg
    *** bende levrek süpürgesi icin biseyler aldim 300mtre 80 mm misina ve sahte aldim acaba silikon sahte yerine 6 cmlik rapala taksak 6 tane 4 tanede silikon taksam is yaparmi bide illa kumluk mu gerekiyor 2 kmlik taslik alandan bu sistem kullanilamaz mi acaba

14. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Meraktan bende aldım bu süperge zımbırtısını.

1 kere denemek için kullandık nasıl diye, zulümden başka bişey değil bence.
    Ne keyfi tatmin eder, ne ödülü.

Yani durum şu; süpürgede ragloular kullanılır, başka sahte de kullanırsın istersen ama pek tavsiye etmem. Hele sert sahte sakın ha.

Sahten gider olmadık bir yerde takılır, süpürgeni de kurtaramazsın.
    Onun için olabildiğince kumluk alanlar seçerler süpürge için.

Süpürgeyle güzel bir balık tutanı pek görmedim açıkçası. Palaz toplamaktan başka, pek bir işe yaramıyor. Zaten iri balığın kıyılayacağı zamanlarda pek kullanamıyorsun. Dalgada taklalar falan atıyormuş. Bir tarafına extra demir ağırlık ekleyenler var, sırf takla atmasın diye.

Yani atçek yapmaya fiziki bir engelin yoksa, süpürge hiçbir açıdan seni tatmin etmeyecektir. Tutacağın balıklar da seni mutlu etmeyecektir.
    Genelde su üstüne yakın yüzen küçük balıkları cezbettiğinden.

Dipten gelen sahtelerde de takılma ve kurtaramama problemi var.

Kimseye tavsiye etmiyorum ama aldıysan muhtemelen deneyeceksin. Deneyince tecrübe edersin. Benimki balkonda duruyor ve hep balkonda duracak. :D

15. alperen52

alperen52 alp eren inal

En İyi Avı:
    kefal 3kg
    Hadi yaa tüm hevesim kirildi at-cek icin hic bir fiziki problemim yok onu zaten birakamiyorum ben sadece merak ettim bi denemek istedim malzemelerini aldim pisman oldum simdi
    :)

16. undesirable

undesirable Yiğit

Müthiş fikir! İnanılmaz eğlenceli olacağına eminim. Her zaman karadan denize rüzgarı yakalamak mümkün olmaz ancak kuvvetli azmak akıntısı olan bir avlağım var. Mutlaka deneyeceğim.