Vertical Jigging avı, bazı püf noktalar, neticeler

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Değerli Üyeler
    Devamlı bir kg ve üstü kurşun ağırlıkla, 6 senedir,yaşadığım bölgede uskumru ve kolyoz çapari avcılığı yaptığım malum. Üstelik bana eski kaymakamımızın taktığı çubukcu ünvanından da anlaşılacağı üzere, bu avlarımda herzaman kamış ve makara ile avlanmaktayım.

Devamlı çaldırsam da bir türlü vazgeçemediğim dıştan takma motor tercihim, böylesine avlarda manevra kabiliyetinin yüksekliği, çevikliği ve devamlı apikoda kalarak, tespit ettiğim balık sürülerinin etrafında illaki birkaçı oltama taklılıncaya kadar, ilkönceleri dar, müteakiben genişleyen daireler şeklinde dolaşmamı temine dayalıdır.

Kanaatimce bu durum bana büyük avantaj sağlamakta, kısır sayılan günlerde dahi, hiç olmazsa birkaç kg. uskumru veya kolyozla dönebilmeme imkan vermektedir.

Elbette kendimin bağladığı çoklu iğneli, sim ve floş renkleri balığın derinliğine göre özenle seçilmiş, genelde herkesin kullandığından hayli ince misinaya bağlanmış çaparilerim, aldığım müspet neticelerin sebepleridir.

Çapari avlarımdan bahsetmemin sebebi, hayli derin sularda, kimi zaman 50 adedin üzerinde balığı birden yapıştırıp, böylesine yüklü ağırlığı yukarı almamdaki alışkanlığı belirtmek içindir.(şimdilerde yapmıyorum)
    Gerçi hamleleri ve verilen aksiyonları çapari avcılığımdan daha sert ve sürekli olsada, vertical jigging av tarzı, benzer şekilde yapageldiğim bir av şekline benzemiştir tahminen 4 aydır.

Elbette jig avcılığında, hele de hedef illaki dip balığıysa, deniz dibi kayalık yükseltilerin tespiti en mühim adım olmaktadır.

GPS ile anında kaydedilmesi gereken bu yükseltilerden birkaçı av esnasında muhakkak sırasıyla yoklanmalıdır.
    Yoksa çabalar boşa çıkacak veya tesadüften ileri gidemeyecektir.

Zamanı bol olan avcının, bu iş için yapılmış mazmoz sepetleri veya eriyen mazmoz filelerini devreye sokması, neredeyse müspet av sonuçlarının kesine yakın olmasını sağlayan diğer bir adımdır.

Dıştan takma motorun diğer bir avantajı ise, sessizliğinin yanı sıra, kerterizden,kerterize daha kısa zamanda varılmasını sağlayan hızıdır.

4 ay gibi kısa bir süredir denememe rağmen, jig avcılığında çok önemli neticeler almamın sebepleri, işte yukarıda değindiğim noktalara dayanmaktadır.

Kısaca özetlersek şu şekilde sıralayabiliriz.

1)Bu şekil avın yorucu ve yıpratıcı olduğu malümdür. Ancak devamlı ağır kurşunla ve üstelik makara ve kamışla avlanmaya alışmış bir avcı için bu durum hiç te yorucu gelmemektedir.

2)Bir yörenin devamlı avcısı olmak, bölgedeki yükseltilerin iyi bilinmesini sağlamaktadır.

3)FF ve GPS cihazları olmazsa olmazlardır. Avcı bunların dilinden çok iyi anlamalıdır.

4)Dıştan takma motor, kerterizler arasında daha hızla gezilebilmesini sağlamakta, ayrıca sessizliği (4 zamanlı) uzun süreli avlarda dayanıklılığı arttırmaktadır.

5)Norveç tipi yaygın ve oturaklı bir fiber tekne, hem av alanın genişliği, hem de sair yapıdaki teknelere nazaran dalgalardan asgari etkilenilmesini sağlamanın yanısıra, kullanılacak tek veya çift fırtına çapaları sayesinde de daha yavaş kerteriz üzerinde akacaktır.

6)Fırtına çapaları kullanılmadan dahi, böyle yapıda teknelerde, dipte büyük balık tespit edildiğinde yapılacak dairesel manevralarla balık üstünde, dikine kalabilmede (apiko) avantaja sahiptir.

7)İddialı ve çalışkan bir avcı mazmozlamayı yeterince uygularsa illaki faydasını görecektir.

8)Avcının kulaktan dolma bilgilerle edindiği jigler yerine, bilinçli, derinliğe göre seçilmiş, kaliteli, aksiyonu mükemmel jigleri seçebilmesi çok mühimdir. Yoksa pazar jig mezarlığına dönmek üzeredir.

9)Kullanılacak makara ve kamışlar yüksek kaliteli olmalıdır. Bu sizin zevkinizdir. Zevk için para harcanır. Yoksa sırf bu yüzden kaybedeceğiniz bir trofe arkasından hayli üzülürsünüz.

10)İhtimamla, emek vererek elde edeceğiniz kerterizlerinizi başkalarıyla paylaşmamanız lazımdır.

İşte bu noktaları titizlikle uygulayacak bir avcı için artık bir trofe sinagrit yakalamak kolaylaşacaktır.

Ancak kerterizlerinizde avı abartmayınız. O kerterizi son balığına kadar hırpalamaya çalışmayınız. Onu arada dinlendiriniz, yenileri peşinde koşunuz.

Şu noktayı kafanızdan çıkarmayınız, kerterizde kalan birkaç güzel balık, o kerterizin yeni ziyaretcilerle kısa zamanda daha zeginleşmesinde baş etkendir.
    Ziyaretciler, oradakilerini görürler ve o bölgeyi daha kolay benimserler ve zenginleştirirler.

İlişikte çabaların neticesi güzel bir trançayı sunuyorum.

Sevgiyle kalınız

2. ADNAN

ADNAN ADNAN KOLAY

Favori Kamış:
    İTALCANNA KOMBAT İTALCANNA BLACK FURY
    Favori Makine:
    SHİMANO ALBRİD SHİMANO SUSTAİN 4000 FE
    En İyi Avı:
    KARAGÖZ MIRMIR LEVREK LÜFER
    Bilgileriniz Için Teşekkürler

3. ONUR TÜRKER

ONUR TÜRKER ONUR TÜRKER

Yine son derece aydınlatıcı ve bilgi dolu bir paylaşım teşekkürler

4. bülenttok

bülenttok BÜLENT TOK

Favori Kamış:
    amudson kudos, okuma v sistem,
    Favori Makine:
    shimano sahara ve symetre. daiwa emcast, daiwa bg ,
    En İyi Avı:
    izmit körfezinde iki kiloluk bir sinarit,
    Abicim bu güzel bilgiler için teşekkürler. Daha önceden de dediğim gibi bilhassa bu jig avcılığı her baba yiğidin yapacağı bir iş değil. Kuvvetli olmak da çok önemli değil. Zaten yazını dikkatlice okuyan ve okuduğunu anlayan kişi hem malzeme konusunda mağdur olmaz hemde gereksiz hayallere kapılmaz.Kapılmamasıda lazım. İzmitten selamlar. sağlıklı günler üstad.

5. Şevki Kuşçu

Şevki Kuşçu istanbul

Vedat abi merhabalar,

Özel mesaj yolluayamadım posta kutun dolu olduğun için sorucağım şeyler konuyla ilgili olunca buraya yazdım.. öncelikle kendimizi tanıtayım :) biz Şevki ve Tuncay adında iki kardeşiz. Sizi çok seviyoruz ve devamlı takip ediyoruz. küçüklükten beri balığa tutmaya meraklıyız.. Ufakken babamız tehlikeli diye bize kayık almadı artık büyüdük :) ben 32 tuncay 26 yaşında.. İstanbul silivri civarlarında yazlığımız var(semizkum mevkiinde), geçen sene sonu 4.5 metre safter marka 15 beygir 4 zamanlı motoru olan bir kayık aldık. Silivri tarafında kayığı olan herkes genede istavrit en fazla lüfer avına çıkar.. açıldıkları derinliklerde en fazla 30-35 metre. Bizim amacımız Daha farklı ve büyük balıklar avlamak ( mercan, karagöz, sinarit gibi) ve bu sitede sizin jiggingle ilgili yazılarınızı okuyup fotoğrafları görünce çok heyecanlandık. Meraları tespit edebilmek için Humminbird 998 ci marka sonar aldık, arkasından Shimano stella 8000 sw-pg makina, shimano beast master 1.80 metre kamış, makina için 0.38mm 37kg çekeri olan sufix pro örgü misina leader olarak 0.100 mm 42 kg çekeri olan 10 metre boyunda sufix karbonfiber misina ucuna sağlam bir fırdöndü onunda ucuna halka, son olarakta uzun pink/silver 125gram butterfly jig taktık. kendimize 100 metre uzunluğunda 10mm kalınlığında ip aldık çapa için.

Şimdi sanırım en az 50 metre derinlikle sonarla meraları tespit edip oraya çapalayıp, jigle denemelere başlamak.

Burada herkesin dediği tek bişey var oda ;bu balıklar eskiden marmarada bulunurdu ama gırgırlar buraları mahvetti ve artık bu balıklar burada yok !

Size sormak istediğimiz bir kaç soru var ;

1-) gerçekten bu balıklar marmarada tutulabilir mi? yoksa şansımız varmı bu balıkları tutmak için ))

2-) edindiğimiz ekipmanlarda yanlışlık veya düzeltmemiz gereken birşey var mı ?

3-)o kadar derinlerde demirlememiz için çapamız ne tür ve en az kaç kg olmalı? Fırtına çapa kullanmadan dibe çapa atmak balıkları kaçırır mı?

4-) Marmarada kaç metrede bu balıkları aramamız lazım, butterfly jiglerin hangi renk ve türleri(uzun kısa şişko) ve hangi gramajları kullanmamız doğru olur?

bize yardımcı olursanız çok mutlu oluruz.. çok teşekkürler

Son düzenleme: 17 Mayıs 2010
  6. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Tebrik ederim ustad... cak faydali bilgiler esliginde nefis bir tranca... sagolun, varolun...

7. yolcu42

yolcu42 Yakup IŞIK

En İyi Avı:
    11,5 kg aynalı sazan
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
    Denizde avlanma imkanımız olmasada anlatımlarınız ve raporlarınızla sanki yanınızda ava katılmış gibi keyif alıyorum.
    Açtığınız konuları her zaman olduğu gibi gıbta ile takip ediyorum.

8. NedimBugrul

NedimBugrul nedim

Favori Kamış:
    Albastar
    Favori Makine:
    70 lik Sheaskpere
    En İyi Avı:
    1.5 kg lık karagöz
    bilgileriniz için teşekkürler.

9. İlker

İlker İlker Ergülen

Favori Kamış:
    Shimano Bassterra,Power Aero,Trabucco Poetica
    Favori Makine:
    Shimano Symetre,Ultegra XTB
    En İyi Avı:
    MÖ'de tutulmuş yayın 5,2 kg,Sazan 6,5 kg,kofana 2,5 kg,torik 4,3 kg
    Vedat abi merhaba,

Hem bu konularda deneyimli ve usta olmak, hemde bilgileri böyle kolayca paylaşabilmek gerçekten farklı bir meziyet. Tabi bunda babadan kalma yöntemlerin dışında sürekli araştırmak, kendini geliştirmek için verdiğin uğraşlarında etkisi var. Yarışmalarımın ara vermesine az kaldı, video çekmek için (balık tutmak değil) geleceğim.

Rasgele

10. _ARES_

_ARES_ gökçen

tebrik ederim ederim vedat abicim.verdiğin bilgilerde öyle böyle değil.bu bilgilere bu şekilde kolayca ulaşabilmek şaşırtıcı doğrusu.jig ile balık avı meraklıları için ananılmaz yarar sağlayıcı bilgiler.uzun yıllar sonucu öğrenilebilecek tecrübelerini bizimle paylaştığın için tekrar teşekkür ederim.umarım bu tecrübelerin herkes anlamını ve büyüklüğünü anlar.çok değerliler.(pazar günümü tuttunuz yoksa vedat abi?)

11. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Vedat baba bu son derece faydalı bilgiler için teşekkürler eline koluna yüreğine sağlık ALLAH seni ve bizleri daha nice güzel paylaşımlarda daim kılsın
    Sağlıcakla kal

12. SmH

SmH Semih Sezer

Favori Kamış:
    Farketmez Su Kamışı bile olur :)
    Favori Makine:
    Dam ama modelinin hatırlamıyorum ;)
    Değerli bilgilerin için Teşekkür ederim Vedat Amca :)
    Günlerdir jigging üzerine yazılar okuyorum. Acaba bu av tekniği izmirde uygulanabilir mi ?

13. hha

hha Huseyin AYDOĞAN

Merhaba Vedat bey nasılsınız .
    foruma (aranıza ) yeni katıldım çanakkalede avcılık yapıyorum yıllardır balıkçılık yaparım belki 10 yaşımdan beri fakat kıyı balıkçılığı ağ balıkçılığı yapardı babam onunla birlikte başladık fakat misina olarak bugüne kadar çapariden ileri gitmiş değilim lapseki'de avlanıyorum sizler bu işi daha iyi ve profosyonel yaptığınız için soruyorum lapsekide jigging denemeyi düşünüyorum ama biliyorsunuz ki bizim bölgemizde pek kayalık alanımız yoktur sizce verimli olurmu düşünceleriniz önerileriniz neler bana ve aynı zamanda dikey sırtı dediğimiz jigging yerine yatay sırtıda yapabilirmiyiz yatay sırtı yaparken teknenin hızı ne kadar olmalı ve ne kadar ağırlıkta jig kullanmamız gerekir. Kayalık bölge olmadığı içi n boşa kürek çekmiş olmam herhalde :)
    beni bilgilendirirseniz sevinirim.

14. milletli

milletli mehmet

Sevgili Vedat abi öncelikle verdiğin bilgiler için çok teşşekkür ederim; eğer mahsuru yoksa kullandığın jig takımından bahsedebilirmisin abi.. Ayrıca bu 1 Kg lık kurşunlu takımı nasıl hazırlıyosun çok merak ediyorum.. Anlatırsan çok sevinirim..
    Sevgiyle Kal...

15. MehmetAliYILDIZ

MehmetAliYILDIZ Mehmet Ali YILDIZ

Ağzınıza Sağlık Vedat Bey,
    Sizin gibi insanları çok özlüyorum.
    Teşekkürler.
    Birikimlerinizi comertçe ve edebi paylaştığınız için, teşekkürler.

16. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Mehmet Ali
    Bu aralar forumlara katılmıyorum.Son günlerde inanılmaz trofeler yakaladım.Yaynlasam rapor yazsam başıma gelecekleri az çok tahmin edebiliyorum.
    Bunları kitabıma ekleyeceğim esas sebeplerden biriside bu.
    Üzülmeye artık katlanamıyorum.
    Sevgiyle kal

17. MehmetAliYILDIZ

MehmetAliYILDIZ Mehmet Ali YILDIZ

Teşekkürler

Merhaba Vedat Bey,
    Kaygılarınızı az çok anlayabiliyorum.
    Umarım, kitabınız en kısa zamanda biter. Bizi de haberdar ederseniz seviniriz.
    Teşekkürler.

18. Erhan ALKAYA

Erhan ALKAYA Erhan

vedat abi faydalı paylaşımlar için tesekkürler

19. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Foruma hoş geldin sevgili Erhan.

Sevgiler

20. Erhan ALKAYA

Erhan ALKAYA Erhan

abi sen olmayınca formların tadı tuzu yok.....neyse nerde olduğunu sonradan öğrendim.....