Levrek Süpürgesi (Barchino)

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Bahadır Sarıca tarafından paylaşıldı.

1. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Selçuk bey ne mutlu size. Demek 5 yıldır kullanıyorsunuz.!
    Biz anca 2012'de keşfedebildik. Keşke sizler bize bahsetseydiniz biz de daha önce öğrenseydik.
    Mümkünse av tecrübelerinizden bahsedebilir misiniz?
    Ayrıca karşı ağırlık kullanıyor musunuz? Karşı ağırlığın rüzgarlı havalarda ve durgun havalardaki kullanım farkları var mıdır? Ava etkisi nedir? Denge konusunu nasıl çözüyorsunuz?
    Mümkünse bu beş yıldır yaptığınız süpürgelerin fotoğrafları var mı? Görmek isteriz. Süreç içerisinde hangi sorunlarla karşılaşıp onları nasıl düzelttiniz?
    Tekrar görüşmek üzere, bu arada av videolarınız ve/veya fotoğraflarınız varsa görmekten mutluluk duyarım.
    Sevgi ve selamlar...

2. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki

Sevgili Alihan,
    Ölçüleri zaten ilk sayfada paylaşmıştım. Sanırım görmediniz.
    Pahlama tamamen size kalmış. Orjinal İtalyanların yaptıklarının bazılarında pahlama yapamılmamış. Yani illa pahlama yapılacak diye bir kural yok.
    Pahlamadaki amaç sizlerinde bildiği gibi denizde suyu rahatça yarabilmesi.
    Umarım faydalı olmuştur.
    Rastgele. Sevgi ve selamlarımla...

3. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Alp merhaba,
    Tabii ki dediklerin kullanılabilir. Levreğin sevdiği tüm bölgelerde kullanabilirsin. Buradaki önemli nokta; zaman zaman süpürgeyi çekerken bazen yorgunluktan, bazen de sahildeki girinti çıkıntılardan dolayı süpürge duruyor. Haliyle bu durumda sahteler dibe çökebiliyor. Eğer dipte ilişken varsa(yosun veya taşlık) sahteleriniz onlara takılıp avı keyifsiz ve anlamsız hale getirebiliyor. Maket sert sahte kullanımında eğer floating(yüzen tip) tercih ederseniz bu sorunu da aşabilirsiniz.
    Rastgele. Sevgi ve selamlarımla...

4. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Elçin,
    15km/h rüzgar hızı yalnış bilmiyorsam 3 knots. Bu da çok fazla bir rüzgar değil. Dönmeden kastınız nedir, tam olarak anlayamadım. Acaba çektiğiniz noktada bir dengesizlik olabilir mi? Yani süpürgeye karabinanın bağlandığı nokta.
    Süpürge 3 kg demişsiniz. Ne malzeme kullandınız? Karşı ağırlık denge amaçlı kullanılıyor fakat öncelikle sorularıma açıklama getirirseniz daha doğru bir yaklaşımda bulunabiliriz.
    Sevgi ve selamlarımla...

5. ErçinAkdemir

ErçinAkdemir Erçin

En İyi Avı:
    levrek 4kg200gram
    öncelikle ilginiz için teşekkürler malzeme gemi yapımında kullanılan ahşaplardan adını unuttum 45 derecelik açı ile koyuyorum suya çekiyorum biraz açılıyor 1 m kadar sonra çekmeye devam ediyorum dalga ile ters dönüyor tersden kastım karabina takılı olan parça bana bakması gerekirken o parça bana tam ters dönüyor ve diğer parçası bana bakıyor inşallah anlatabilmişimdir

6. sonerkara

sonerkara soner

bahadır sarıca

ilk olarak bilgiler cok güzel herkeze cok teşekkürler benim sormak istediğim bende yaptım bitane süpürge acılması cok güzel ama dalgada yıkılıyo ters dönüyo ne yapmalıyım

7. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Soner bey merhaba,
    Büyük ihtimal karşı ağırlık sorunu yaşıyorsunuz.
    Karşı ağırlığı arttırmanız gerekiyor.
    Rastgele...

8. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Elçin,
    Benzer sorunu benim konuyla ilgili çektiğim ilk videoda görebilirsin. Aynısı ise bizdeki sorun karabinanın takılı kalması idi. Yani bir yöne çektikten sonra terse gitmeye başladığımızda aynı noktada takılı kalıp ters kısma kaymamasıydı. Bunun sebebi de karabinanın kaydığı aparatı havlu kağıt asma aparatından yapmamdı.
    Sendeki sorun da aynı olabilir mi?
    Selamalar...

9. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Arkadaşımız özelden bir soru yöneltmiş.
    Hepimize faydalı olabilmesi için buraya cevabıyla taşıyorum...

İlginiz için teşekkür ederim sevgili Emre. Sorularınıza sırasıyla cevap vermeye çalışayım:

Dalgalı havalarda kolay devrilmeyecek ölçüler ne olmalı. Kalınlıkları ve çeki demiri ne kadar yükseğe monte edilmeli. Çekerken çok aşırı direnç gösterirse bizi yorar diye düşünüyorum ama ufak dalgalarda da geri dönmesin.
    Ölçüler standart verdiğim ölçülerde yapabilirsiniz.Dalgalı havalarda karşı ağırlığı biraz arttırabilirsiniz. Yeterli olacaktır. Süpürge çekmek zaten yorucu bir yöntemdir, yani pek yapılabilecek bir şey yok ;)Karşı ağırlığı bulunduğunuz bölgenin dalga kuvvetine bağımlı olarak değiştirmelisiniz, size tavsiyem olabildiğince alttan başlayın.Deneme yanılma ile optimumu bulacaksınız.

Birde 1 mm kalınlığında mono misina düşünüyorum, ip misina o kalınlıkta baya pahalı kaçar sağlam mono kumluk sahilde dayanır diye düşündüm?) Hangi düğümü kullanayım fırdöndüler arası(Palomar ok?), firdondüler bilyalı mi olsun ? Beden misinası yavaş batan olsa avantaj mı olur dezavantaj mı? Ne marka olmalı?

Mono misina denemedim. Ben ucuz da olsa ip taraftarıyım. Onca emek harcadığınız süpürgeyi kaybetmek istemezsiniz ;) İtalyanlar misina kullanıyorlar. Hatta İtalyadan orjinal getirttiğimde de misina kullanılmış. Düğüm olarak polamar vazgeçilmezdir. Çok sağlam ve kolay atabilirsiniz. Fırdöndüler evet bilyalı olsun. Kullanımı kolay olacaktır. Misinanın bulunduğunuz bölgeye göre dalarlı veya yüzeyli olmasını siz seçin. Kriter zeminin ilişkenli olup olmaması olmalı. :) Marka prensip olarak vermiyorum. Benim iyi dediğim kötü, sizin kötü dediğiniz iyi olabilir. Fiyat performans kriterlerine göre seçebileceğinize inanıyorum.

Umarım cevaplar doyurucu olur. Sizlere şimdiden rastgele...

Bu arada diğer arkadaşlarımızın da faydalanabilmesi için konunun altından soru yöneltirseniz daha iyi olacaktır.

Sevgi ve selamlarımla...

10. doğasever

doğasever

TANISMA

Ahmet Bey bende İskenderun dayım. Tanışmak bolgeyle ilgili fikir alışverişinde bulunmak isterim. ..levrek süpürgesi ni denemiş olmanız çok hoşuma gitti. ..özelden mesaj gonderemiyorum. ..teşekkürler